Navrat na hlavni stranu

Kdyz nemame hladu - pribyva odpadu
Kdyby mne kdosi pozadal o radu, jak porozumet opulentnimu blahobytu, pozval bych zajemce o takovou informaci na ranni vychazku podel nasi ulice Wembley ve stredu, v den sberu odpadku; pak by clovek ze skromnejsiho kouta globu ziral, co vsechno se vyhodi pred dum, aby to meststi zrizenci odvezli na bobtnajici mestskou skladku.
To, co moji sousede nepotrebuji a vyhodi pred dum, nejaky cas predtim koupili za drahy peniz, z cehoz pozorovatel usoudi, kolik penez se zde bez rozmyslu utraci.
Chodim rano na vychazku kazdy den, nejen ve stredu, ale ve stredu mam vice legrace pozorujice, co moji drazi sousede kupuji a zakratko vyhazuji.
Vcera rano jsem obhlizel na travniku pred domem meho obezniho souseda trio posilovacich masin - rotoped, stroj na chuzi a masinu na veslovani. Jsem zvedavy, jestli vypatram, zda se soused bude stehovat do mensiho bytu, kde na posilovaci stroje nebude mit misto, anebo se rozhodl byt jeste vetsi kolem pasu a stroje uz vice nepotrebuje; ja ty stroje nezkousel, v nasi oblibene telocvicne YMCA jich vetsinou zahali desitky, ale napohled vypadaly neupotrebene, tedy jako nove.
Predstavoval jsem si jak muj tlusty soused Gordon tyto ne-lacine stroje kupoval, zajiste platil na splatky, kazdy takovy stroj stoji par stovek nebo tisicovku dolaru, a jeste nez posilovaci stroj splatil zjistil, ze krasavcem, ktery stroj predvadi v televizni reklame on sam nikdy nebude, a pak vztekle stroj vyhodil pred dum.
V kazde domacnosti mych znamych takovy nejaky stroj zdobi interier - stroj slapaci, veslovaci a natahovaci a z pouheho sociologickeho zajmu prejedu prstem po sedadle ci drzadlech, abych videl kolik prachu na tom lezi.
Neznam lidi, kteri by takovy stroj nemeli take neznam lidi, kteri by ho pouzivali, a basta.
Co vede moderniho cloveka k uvaze, ze bude chodit doma na slapadle nebo slapat na rotopedu, kdyz nechodi do prace ci nejezdi na kole do prirody, to je za hranici meho chapani, porozumeni ci selskeho rozumu, ale tak to proste je.
Nekdy s uzasem pozoruji sve blizni jak parkuji sva auta co nejblize u vchodu do telocvicny YMCA a ptam se proc prochazka k telocvicne neni preferovana pred slapanim na pohyblivem pase v zaprasene telocvicne?
Navic ten bozi chodnik venku je zadarmo, zatimco clenstvi v telocvicne stoji penize.
Da se tez rict, ze co je v prirode zadarmo uz nema pro moderniho cloveka cenu?
Nikdo mne nevaroval, ze budu mit v sedesati letech takove primitivni otazky.
Zdravim a preji hezky den a vsecko dobre na kazdem kroku!
Ross Firla, Sudbury

Navrat na hlavni stranu