Navrat na hlavni stranu

Novy majitel Denison Mines
V polovici zari (19.zari) torontsky tisk prinesl zpravu o prodeji Denison Mines Inc. vancouverske spolecnosti International Uranium Corp. za 511 milionu dolaru. Jde v podstate o slouceni techto dvou spolecnosti vymenou akcii: International Uranium nabidla 2.88 svych akcii za kazdou akcii Denison Mines. Sloucena spolecnost ponese jmeno Denison Mines Ltd.
Nas vic zajimaji zacatky Denison Mines, komercniho ditete Stephen (Stefana) Romana, jedne z nejbarvitejsich postav kanadskeho prumyslu. Mym pramenem je fascinujici kniha Paul McKaye The Roman Empire, vydana nakladatelstvim Key Porter Books Limited v roce 1990.
Stefan Boleslav Roman pribyl do Kanady se svym bratrem Jurajem, svagrovou Marii a synovcem Tonym v cervnu 1937. Bylo mu sestnact let. Privezli s sebou 2500 dolaru, z nichz vetsinu utratili na zakoupeni male farmy pobliz Port Perry. Stefan si vydelaval vselijak (jednim z jeho prvnich zamestnani bylo v kancelari Karla Buzka, v te dobe zastupce ceskoslovenskeho konzula v Torontu a pozdeji jednoho z nejvyznamnejsich krajanskych pracovniku. Vydrzel jen prvni tyden a ani si neprisel pro vyplatu. Celkem pochopitelne: kancelarska prace mu zrejme nesedela, nepsal na stroji a neumel anglicky). Ale rozhodne byl pracovity: sklizel rajcata, pracoval pro souseda, ktery mu za to pujcil kone, jako delnik na montazni lince v Oshawe, kde jeho predakem byl John Puhky, bral kurzy v anglictine, obchodu a v pravu. A penize, ktere vydelal, investoval v grejcarovych akciich na burze. Zacatek nebyl slibny: prvnich 2000 dolaru ztratil. Potom (v lednu 1946) se svym byvalym predakem Puhkym a dalsimi investory (vcetne Johny Gardona, bratra jeho zeny Betty) vytvorili Concord Mining Syndicate, dali dohromady 20 000 dolaru a vyznacili dva prvni pozemky pro pruzkum. Jeden z nich, v severnim Ontariu byl objeveny Joe Burkem, ktery pod vyvracenym stromem nasel kus rudy blyskajici zlatem. Nalez prodali spolecnosti Dome Mines. Kazdy clen syndikatu dostal 15 000 dolaru. O nekolik dni pozdeji jeden z nejlepsich kanadskych geologu navstivil Romana s nabidkou 500 000 dolaru.
Concord zmenil jmeno ctyrikrat v peti letech, behem nichz majetek syndikatu vzrostl na $750,000. Metody nebyly vzdycky vybirave: nabubrela reklama, ale hlavne zpusob, jakym syndikat pracoval: reditelska rada, ktera kontrolovala vetsinu akcii, vytlacila jejich cenu nahoru a clenove rady sve akcie prodali, kdyz cena byla nejvyssi. Vysledek byl, ze cena se zhroutila a minoritni akcionari ztratili kosili. V jednom pripade Roman manevroval cenu akcii spolecnosti vlastnici nalez stribra nahoru a dolu tak dlouho, az z akcii vyzdimal co se dalo a pak co ze spolecnosti zbylo, prodal za premrstenou cenu Concord Syndikatu. On i jeho druzi byli cleny reditelske rady obou spolecnosti... V jinem pripade prodal patnact prospektorskych prav svemu Concord Syndikatu za 162 000 dolaru. Prodej byl doprovazen slavnostnim prohlasenim quebeckeho geologa, ze nalezy byly tak vyznamne, ze staly za investici 15 000 dolaru na pruzkumny vrt. Nejen, ze vrtani se nikdy nekonalo, ale geolog pozemky nikdy nevidel... Roman se po letech chlubil, ze do roku 1954 mu Concord Syndikat prinesl milion dolaru. Nez-li vyneseme prilis tvrdy soud nad Romanovymi metodami, musime si pripomenout, ze ctyricata a jeste pozdejsi desetileti byla bukanyrska leta (nebo chcete-li, divoky zapad) na severoamerickych burzach. Ve Spojenych statech teprve nedavno zneuzivani informaci, ktere nejsou pristupny siroke verejnosti (insider trading), je trestnim cinem, jak se v poslednich dvou trech letech presvedcili napriklad Martha Stewart, Bernard Ebbers z WorldCom a Andrew Fastow z Enron Corp.
Ale to byla pouze ucnovska leta, ktera Romana pripravila na daleko divocejsi vyboje v arene, ktera az do roku 1960 byla ovladana bohatymi belochy, hlavne anglosaskeho puvodu. Prvni, kdo tuto jednolitost narusil, byl Joe Hirschhorn, vychodoevropsky Zid, ktery vyrustal bez rodicu (a bez penez) na newyorkskych ulicich a presto spekulacemi nahromadil pred svym osmnactym rokem ctyri miliony dolaru. Sve akcie prodal pred krachem newyorkske burzy v roce 1929. Do Kanady prisel v roce 1933 a hned hodil Kanade rukavici v casopise Northern Miner: Kanado, Tvuj cas prisel. Svet je u tvych nohou a prosi, abys vydala bohatstvi nahromadene v Matce Zemi... Po Hirschhornovi prisli desitky dalsich bukanyru, snicich o rychlem zbohatnuti, mezi nimi (a nejschopnejsi z nich) Stefan Roman, slovensky nacionalista, obdivovatel Tisova rezimu Hirschhorn a Roman, oba nespokojeni svyni drobnymi postavami (Roman dal ve sve kancelari zkratit nohy u zidli pro navstevniky a sam sedel za svym masivnim videnskym stolem na vyvysene platforme) a oba obdareni temperamentem kohoutu, byli predurceni utkat se v pametihodnem souboji...
Souboj zacal uz v roce 1946, kdy Roman, tehdy jeste celkem neznamy imigrant, prisel k Hirschhornovi s zadosti o penize na investici. Hirshhorn Romana chvili poslouchal a pak ho netrpelive odbyl: "Neplytvejte mym casem." Roman to nikdy nezapomnel.
O tri roky pozdeji, v lete 1949 nemecky imigrant Karl Gunterman premluvil majitele mistniho hotelu, Aime Bretona, aby mu koupil Geigruv pocitac a nabidl mu polovicni vlastnictvi vsech uranovych lozisek, ktere objevi. Pri navsteve kancelare v Sault Ste. Marie Guterman prejel Geigruv pocitac se ozval nad plechovou krabickou na cigaretovy popel klikavym zvukem, naznacujici pritomnost uranu. Na dne krabicky byl cerny ulomek uranove rudy s priveskem s jednim sotva citelnym slovem. Mohlo to byt budto Lang nebo Long. Nikdo nemel poneti, co slovo znamenalo. Az Guterman si vzpomnel, ze asi 100 kilometru od Sault Ste. Marie, na severni strane jezera Huron, divoka oblast, plna jezer, se jmenovala Long Township.
Joubin vyznacil nekolik oblasti, kazda v rozsahu 40 akru a nabidl sva prava Hirschhornovi. Spolu utvorili Peach Uranium Syndicate a zacali tajne vrtat. V padesati z padesati sesti vrtu nasli uran. V cervnu 1953 se do oblasti tajne vypravilo 80 prospektoru, geologu, pravniku, kucharu a vsichni kolikovali. Vsechny naroky musily byt zaznamenany v prislusne vladni kancelari behem 31 dni. Vsichni ucastnici nezvykle brigady se zavazali naprostim mlcenim. 11. cervence 1953 vyrazili z lesu a rozleteli se do registracnich kancelari. Behem jednoho dne registrovali 1400 naroku, kryjicich 56 000 akru algomske divociny.
Ucastnici brigady drzeli slib mlceni. Az na jednoho. Inzenyr, jmenem Art Stollery, ktery obcas pracoval s Joubinem, se dozvedel od prodavace aut jmenem McVitte, ze Joubin znovu pracuje v algomske oblasti. McVitte zaplatil Stollerymu cestu letadlem do oblasti, kde Guterman nasel uranium. Stollery spolu s jinym spekulantem, Fred Jowsem se ubytovali v kabine blizko mistniho hotelu a cekali, az se objevi Joubin. Joubina nevideli, ale za to si vsimli, ze letadlo, vlastnene Carl Mattainim, bylo porad v provozu. Vypravili se k Mattainimu s lahvi whisky. Whisky zapracovala. K veceru Mattaini prozradil, ze rano odvezl plne letadlo vzorku od skupiny, pracujici u jezera Quirke.
Pristi den tam pristali Stollery, Jowse a jejich pracovni skupina. Pul hodiny po svem priletu Stollery narazil na Joubinovu skupinu, jejimuz predakovi jen tak mimochodem (a nepravdive) oznamil, ze uz vykolikoval velikou oblast na jedne strane. Joubinova skupina jeho tvrzeni nakonec prijala a dovolila mu pokracovat. Stollery padloval k mensim ostrovum v Quirke jezeru a rozsahlou oblast vykolikoval, vcetne velke casti jezera a tim i narok na mineraly pod vodou. Totez udelal Fred Jowsey. Dohromady vyznacili 80 oblasti v rozsahu 3500 akru. 2000 stop pod jejich koliky se nalezala nejbohatsi uranova zila v cele oblasti. Stollery hledal kupce, ale vsichni soudili, ze Hirschhorn obsadil nejlepsi uzemi, ze Stolleryho pozemky byly vetsinou pod vodou a Stollery sam nemel nejlepsi reputaci. Nakonec prisel k Romanovi. Roman nemel zajem, ale nakonec koupil 900,000 akcii v spolecnosti North Denison, za ktere zaplatil 8.5 centu za akcii. Potom svolal schuzi reditelske rady a stal se presidentem.
Po dalsich transakcich koupil od Stolleryho a jeho partnera, James Kenmaye, jejich naroky a vyplatil kazdemu 30 000 dolaru a dal Strollerymu, Jowseyovi a Kenmayovi 500 000 akcii. Take se postaral o sebe. Ve svem jmene koupil 40 naroku a ve jmenu sve spolecnosti Romandale Farms Ltd. dalsich 43 a provedl rekonstrukci North Denison: se svymi starymi prateli, John Puhkym, Johnem Gardonem a dva advokaty z Concord Syndicate ziskal kontrolu spolecnosti. Dale byl spor s Joubinovou (vlastne Hirschhornovou) skupinou o vlastnictvi urcite oblasti. Joubin navrhl rozdelit oblast na dve casti a nabidl Romanovi lepsi polovinu v ocekavani, ze Roman bude podezirat podfuk a vybere si tu druhou. Mel pravdu.
Na podzim 1954 vrt na Romanove pozemku se zdal neuspesny a Roman hodil na trh velky blok akcii. Ale hned nato dalsi vrt narazil na hlavni zilu a cena letela nahoru. Joubin se o tom dozvedel drive nez Roman a skoupil vsechny akcie, ktere byly na prodej. Roman byl nakonec donucen kupovat akcie, ktere hodil na trh, za trojnasobnou cenu. Brzy na to doslo k zaverecnemu souboji mezi Romanem a Hirschhornem, ktereho Joubin presvedcil, aby koupil kontrolu Consolidated Denison. Roman vlastnil predkupni pravo na jeden milion akcii za $1.25 za akcii. Hirschhorn Romanovi nabidl $1. Roman trval na $1.25. Hirschhorn trval na svem a tehdy doslo k teto vymene mezi dvema starymi rivaly: Hirschhorn: "Jste konskou zadnici!" ('horse's ass']. Roman:"Jsem sedlak a to je poklona," k prodeji nedoslo. Skoncili velmi rozdilne. Hirschhorn prodal sve doly a nashromazdil 6000 obrazu, soch a umeleckych predmetu a daroval je verejnosti jako Joseph H. Hirschhorn Museum and Sculpture Garden ve Washingtonu. Roman vybudoval mocnou spolecnost, ktera prakticky diktovala svetovou cenu uranu. Mezi cleny reditelske rady jeho spolecnosti nachazime dva premiery provincie Ontario, ministra zahranici v liberalni vlade a nekolik senatoru. Ministersky predseda Brian Mulroney stravil dovolenou v Romanove vile v Karibskem mori. Byvaly americky president Richard Nixon byl v sedesatych letech Romanovym americkym pravnim zastupcem. Na svem markhamskem 1200 akrovem panstvi vybudoval katedralu (repliku kostela na Slovensku), jejiz zakladni kamen posvetil papez Jan Pavel II. v jejiz krypte jsou ulozeny jeho ostatky. Podporoval kostely, nemocnice a seminare. Nerad platil dane a soudil se s federalni vladou priblizne o deset milonu dolaru nezaplacenych dani. Odvolaval se az k nejvyssimu kanadskemu soudu a - prohral. Ackoliv nenavidel vladni intervenci v soukromem podnikani, prijal od federalni a provincni vlady granty a jine subvence v hodnote vic nez dve miliardy dolaru. Byl zapleten do sporu v souvislosti s kartely, ktere udajne stanovily cenu uranu. Zamestnal tisice lidi, z nichz mnozi predcasne zemreli nasledkem zareni a prachu. Ministerskeho presedu Pearsona jednou nazval ¨synem cubky". Ackoliv byl stoupencem Hlinkovy strany a ochrancem predstavitelu Tisova rezimu, on i Kanadska Slovenska Liga odsoudila Hitlera a Roman sam se prihlasil do kanadske armady. Slouzil jen nekolik mesicu. Neni docela jasno, proc predcasne sluzbu ukoncil. Napsal: "Kazdy je poslan na tuto zem, aby vykonal nejaky bozi ukol. Muj je spasit mou vlastni dusi."Doufam, ze se mu to podarilo.
Sam jsem se Stefanem Romanem mel dva nebo tri neprime kontakty. Nekdy v sedmdesatych ci zacatkem osmdesatych let se nekteri cesti politicky zamereni lide rozhodli sejit se s Romanem a pokusit se o nejakou spolupraci a pozvali take mne. Odpovedel jsem, ze prijdu, ale jedine tehdy, kdyz mne pan Roman pozve osobne. Nepozval. Ja nesel.... Pozdeji, kdyz jeho pritel a mentor, Jozef Kirschbaum, na Jiriho Corna, Jiriho Hlubucka, Josefa Kurila a mne podal zalobu, Roman hrozil advokatni kancelari, jiz jsem byl clenem, ze kancelari odejme vsechnu praci pro jeho spolecnost, jestlize mne neprinuti, abych se Kirschbaumovi omluvil anebo mne nepropusti. Po deset roku se mi o tom nikdo ve firme vubec nezminil. Ani o odpovedi, kterou Romanovi dali. Tim si na pana Romana nechci stezovat. Ani nehodlam byt mezi jeho zalobci. Nevim totiz, za co vlastne v zivote muzeme a jaky kriz neseme, ktery jini nevidi. Nemyslim, ze navzdory svemu obrovskemu bohatstvi, ktere mu dovolovalo zit v cisarskem prepychu a vymahat pro sebe prizen mocnych, Roman byl stastny clovek. Byl - alespon pro mne - fascinujici postava.
Josef Cermak

Navrat na hlavni stranu