Navrat na hlavni stranu

Zivot druhych

Festival zacal pred pulnoci
Alespon pro mne. Neni zadnym tajemstvim, ze Mezinarodni torontsky filmovy festival ma soubezne dvoji promitani. Jedno pro filmove kritiky, novinare a ty, kteri se motaji kolem filmu. Druhe pro navstevniky festivalu, kteri si musi kupovat drahe listky, kupony ci permanentky. Jelikoz v te prvni skupine je i denni tisk, odehrava se promitani filmu vetsinou o den drive a munice je take o den drive vystrilena. Pro tisk bezi vetsinou kazdy film pouze jednou, zatimco pro verejnost nejmene dvakrat, letos nekdy i trikrat. Medialni promitani je v malych salech, pro verejnost v obrich salech kina Paramount. Presto je vetsina filmu vyprodana. Industry screening je vetsinou pres den. Pro verejnost hlavne vecer. Navic je rozvrh filmu vetsinou udelan tak, ze soucasne bezi vsechny argentinske nebo madarske ci danske filmy. Na stesti cesky film byl na festivalu pouze jeden a tak nemohl s nicim kolidovat. Leda snad s danskym filmem Praha.
Zatimco pro divaky se festival rozbihal pomalu ve ctvrtek nekolika premierami, novinari meli prvni den za sebou jiz 38 filmu. Tesne pred pulnoci se mi podarilo zachytit prvni, rekl bych spise video nez film, od italskeho rezisera Vincenzo Marry Sezeni zacalo. Jedna se o jakousi parodii na italskou justici. Spravedlnost je sice pro vsechny, ale soudci jsou naprosto neschopni. Prisedici u soudu neni schopna odpovedet kloudne na jednu otazku. Ve spisech je zmatek. Zmatek je i v soudni budove. Advokati zastupujici mafii valcuji neschopnou justici. Pri tom film pusobil dosti amatersky. Asi bych ho snesl v televizi, ale nepotreboval jsem k tomu sirokouhle platno.
Druhy den se festival rozbehl jiz naplno. Jenze ani druhy film nebyl necim, bez cehoz bych nemohl byt. I kdyz problematika mne byla mnohem blizsi, jednalo se o snimek rumunskeho rezisera Corneliu Proumboiu V 12:08 vychodne od Bukuresti. V rozpadajicim se mestecku vysila televizni stanice k vyroci svrzeni Ceausescova rezimu vzpominky pametniku. Moderator nemuze vsak pro svou show nikoho nalezt. Jsou tu pouze potulny Santa Claus duchodce Piscoci, ktery delal za minuleho rezimu Dedu Mraze a kteremu bylo nejvic lito stoleiove bankovky, kterou slibil diktatoruv rezim pred vanocemi. Druhym je mistni ucitel historie, znamy opilec, ktereho volajici usvedcuji z toho, ze se revoluce nezucastnil. Zakladni otazkou vsak je, jestli vubec v mestecku revoluce byla. Pokud doslo k demonstracim pred 12:08, pak se tato demonstrace da nazvat jako revoluce, ale pokud k ni doslo pozdeji, tak je to pouze naskoceni do rozjeteho vlaku. Do diskuse vstoupi a na rozdil od diskutujicich, velice civilizovane, majitel tri tovaren. "Posvatnou revoluci" bere timto poradem za znesvecenou, na moderatora chce podat zalobu, jenze z neho vyleze byvaly urednik tajne policie Securitas.
Ctyriaosmdesatilety francouzsky reziser Alain Resnais, ktery vytvoril radu krasnych filmu jiz pred pul stoletim se predstavil v Torontu filmem Privatni strachy na verejnych mistech. I tentokrat se jedna o mistrovske dilo. V mnohem nam pripomene krasne filmy druhe poloviny sedesatych let jako Muz a zena. Tentokrat jde o nekolik komornich pribehu, ktere se vzajemne prolinaji. Film ma humor, neuveritelne presne kreslici kameru, coz po predchozich dvou filmech pusobilo jako balzam pro oko. To, ze v Parizi snezi jako za polarnim kruhem, jen dokresluje naladu filmu, ktery ma i svuj humor a hlavne lidskost.

Grbavica


Chude predmesti Sarajeva se jmenuje Grbavica a zde se odehrava dalsi festivalovy film. Pribeh svobodne matky a jeji pubertou prochazejici dcery, ktera je presvedcena, ze jeji otec byl hrdina. V takovem pripade by mela narok na ruzne ulevy. Dostala by prispevek na skolni vylet. Jenze, jak se ukaze, otec nebyl hrdina. Matka byla behem bosenske valky znasilnena a ona je dcerou srbskeho vojaka (cetnika). Z kasty privilegovanych se dostava do kasty vyvrzenych. V jakemsi ritualnim aktu si ostriha krasne vlasy a s holou lebkou je na pokraji spolecnosti. Jenze jeji kluk ji neopusti. Nikdo ji nevyvrhne ze spolecenstvi spoluzaku. A nakonec pri odjezdu autobusu se pozdravi i s matkou, ktere predtim nemuze odpustit.
Vyvrcholenim druheho dne byl 137 minut trvajici snimek nemeckeho rezisera Floriana Henckela von Donnersmarcha Zivot druhych (Das Leben der Anderen). Pri tomto filmu, ktery se odehrava v letech 1984 a 1985 ve vychodnim Nemecku, jsem mel pocit, ze Arthur Miller vstal z mrtvych. Tezko dokazi posoudit situaci ve vychodnim Nemecku, kam je film situovan. Pribeh vsak vypravi o dramaturgovi Georgu Dreymanovi, ktery je v NDR uspesny, ale jeho hry jsou presne v mezich zakona. Vypada dosti nekonformne, ale na druhou stranu se styka s vychodonemeckymi pohlavary. Pokud muze, zastane se i disidentu, ale to nema velky vyznam, protoze vse je rizene Statni bezpecnosti. Dreyman zije s velice popularni hereckou Christou-Marii Sielandovou, kterou vsak Stasi prinuti, aby donasela na sveho manzela, ktereho ma na starosti bezohledny kapitan Gerd Wiesler, jenz pri sledovani soukromi dvojice je najednou zdesen celym systemem, kdy osud vynikajici herecky je zavisly na tom, jestli se vyspi se socialistickym ministrem kultury. Zacne pochybovat o sve praci. V opilecke scene presvedci herecku, aby se neprostituovala a snazi se rozbihajici aktivity disentu zamlzovat.

Zivot druhych

Ze socialistickeho spisovatele se stane tajny disident, ktery pise pro zapadonemecke casopisy a policie je mu na stope, Sielandova je zatcena a Gerd Wiesler ji dostane za ukol vysetrovat. Wiesler sice jeste zlikviduje psaci stroj, ktery by dostal Dreymana do kriminalu, ale nestaci jiz zabranit sebevrazde slavne herecky. Po padu Berlinske zdi je dramaturg prekvapen, kolik materialu na neho Stasi mela, ale zaroven zjisti, ze ho nekdo u policie kryl. Zjisti, ze slavny detektiv a profesor na policejni akademii Wiesler roznasi nyni noviny. Nema ani odvahu se s nim sejit, ale nakonec napise knihu, kterou mu venuje. V zaveru filmu si ji jde byvaly agent Stasi koupit a kdyz se ho prodavac zepta, jestli ji ma zabalit, tak odpovi: "Ne, tato kniha je pro mne".
Tradice odlozenych deti ma v ruskem filmu svou historii. Dokonce prorazila i ve filmu Kolja do Cech a nyni v jakesi obdobe Olivera Twista se objevila na festivalu. Andrej Kravcuk se zde predstavil snimkem Ital. Do ruskych detskych domovu prijizdeji cizinci se zajmem o adopci deti. O Vanu maji zajem italsti manzele, proto dostal prezdivku Ital. Prestoze ostatni deti mu toto stesti zavidi, ve Vanovi vzbudi pochybnosti matka jeho kamarada, ktereho postihlo podobne "stesti" a ktereho prisla marne hledat do detskeho domova. Vana se rozhodne, ze utece a nalezne svou matku. Tim je vsak znicen vyhodny obchod pro zprostredkovatelskou agenturu. Vanu-Itala hraje perfektne Kolja Spiridonov. Jeden z mala filmu na festivalu, na ktery by se mohly divat i deti.

Ana Geislerova v Krasce v nesnaztch


Tezko lze rici, jestli by se na film Jana Hrebejka a Petra Jarchovskeho Kraska v nesnazich mohly take divat deti, protoze jiz podtitulek rika, ze je to o sexu, penezich a dobrem cloveku. Nas muze tesit, ze tim dobrym clovekem je emigrant, coz v ceskych filmech nebyva casto. Dokonce i priznivci restituci by si prisli na sve, protoze hodny emigrant Evzen Benes ziska vilu a ke vsemu ho hraje Josef Abrham. Na filmovem platne se setkavame s mladou krasnou matkou Marcelou, kterou hraje Ana Geislerova, ktere prave zavreli manzela. Marcela se nastehuje k matce (Jana Brejchova) a nevlastnimu otci panu Risovi (Jiri Schmitzer), ktery ma mirne pedofilni sklony. Neni divu, ze pro Marcelu nabidka pana Benese, ze mohou prebyvat v jeho vile prijemne prekvapila.
Po chvili se z nezistneho pratelstvi vyvinul vztah temer idealni. Jsou zde pouze dva male problemy. Jednim je vekovy rozdil, druhym je, ze Marcela je stale vdana. Po kratke idylce v Italii se Evzen Benes vrati.

Kraska a jeji deti

Restituce s vilou nejdou tak hladce. Cast pozemku patri najemnikum, kteri zacnou Evzena Benese vydirat. Marcele zemre matka a po pohrbu se da dohromady se svym manzelem Jardou, ktery se vrati z kriminalu. Ke vsemu Evzen pozve k sobe do Italie otcima Risu, ktereho Marcela s detmi nesnasi. Klasicky film s klasickou trojuhelnikovou zapletkou. Nejslabsim momentem asi je pani Comolikova, Marcelina tchyne, byvala ucitelka, ktera je nyni clenkou nabozenske sekty. Prestoze rika nektere zakladni pravdy, zni to nepresvedcive a ani takova herecka jako Emilie Vasaryova toto slabe misto nezachrani.
Pokud se jedna o trojuhelnik, tak jako skutecne drama pusobil francouzsky film 7 let Jean Pascala Hattu. Maite navstevuje sveho manzela Vincenta, ktery je ve vezeni. Pri tom se seznami s bacharem Jeanem. Ve vznikle situaci je otazkou, kdo ovlada koho. Jestli Jean Vincenta, anebo spise opak je pravdou: Vezen zacne ovladat sveho strazce. Dochazi ke kuriozni situaci, kdy Maite miluje sveho muze prostrednictvim jeho strazce, ktery mu dava instrukce, jak ji milovat. Je pouze otazkou casu, kdy tento trojuhlenik prestane fungovat. Mezi veznem a jeho strazcem dojde k rvacce. Vincent se pokusi o sebevrazdu, Jean je prelozen a Maite vaha ke komu vlastne neco citi.
Na festivalu je mozne videt radu filmu, jejichz pribehy se odehravaji za polarnim kruhem nebo v Mongolsku, komedii jako treba holandsko-belgicky film Cisnik. Dale dokumentarnich filmu, z nichz mne zaujal pribeh z predmesti Kahiry Tyto divky.
Filosofickym filmem, ktery vsak sdeloval neco vice byl srbsky snimek Optimiste. Reziser Goran Pakeljevic´ se v peti pribezich, v jakychsi podobenstvich, zabyva moci a jejim zneuzitim. V prvnim pribehu policie svede vsechny kradeze na hypnotizera, ktery prijde do povodnemi znicene vesnice, aby vesnicanum dodal sebevedomi. V druhem pribehu nove zbohatly majitel ocelaren znasilni dceru sveho zamestnance. Ten chysta pomstu, ale pak se radeji nasilnikovi omluvi. Humorna je treti povidka, kdy syn prohraje v kasinu penize na otcuv pohreb a misto dustojneho pohrbu je pouze rozptyl. Syn argumentuje tim, ze takto uctil nejlepe otcovu pamatku. O krveziznivem ditku, ktereho osvobodi naivni doktori a ktere se pak chova jako reznik je ctvrty pribeh. Skutecne vyvrcholenim celeho filmu, ktery pripomina filmy rezisera Alexandara Petrovic´e, je pata povidka, kdy zajezdovy rozpadajici se autobus jede nekam k lecivemu pramenu. Cestou ho zastavi policie a zatkne jako podvodnika vedouciho zajezdu. Cestujici telesne postizeni se vsak vydaji k lecivemu pramenu bez sveho vudce. Najdou ho a maji pocit, ze budou uzdraveni. Jestli tomu tak je ve skutecnosti ci jestli jde o iluzi, zustava jako u vetsiny filmu otaznikem.

Neoptimisticka scena z Optimistu


Krome toho, ze v nekterych filmech hraji herci s ceskym jmenem ci hudba vznikla v Ceske republice se dva filmy dotykaly ceskeho ci moravskeho prostredi. Dansky film Praha a rakousko-svycarsky film Slumming, Ve filmu jde o skupinu opilcu, kteri unesou sveho kolegu a odvezou ho do Znojma. O kocovine na jihu Moravy tezko mohu neco povedet, protoze tento film bude v projekci az po uzaverce tohoto cisla.
Film Praha byl tak trochu zklamanim. Namet sliboval vic nez bychom ocekavali. Christoffer jede se svou zenou z Danska do Prahy, aby privezl rakev sveho otce a pohrbil ho v rodinne hrobce. Otce videl naposledy ve dvanacti letech. V hotelu jim misto konvertoru k pocitaci prinesou zehlici prkno. V restauraci jim oznami, ze gulas neni v utery. Na dotaz, jestli maji cervene vino v utery zni odpoved cisnika: "Proc ne." Advokat, ktery vyrizuje zalezitost je homosexual a vlastne milenec zemreleho. Zustava otazkou, jak a proc v dobe komunismu utece dansky homosexual z liberalniho Danska do Ceskoslovenska. Pri tom Christofferuv otec zil s mladou barovou zpevackou v dome nekde za Prahou. Pri jizde taxikem se jen tak mimochodem jede z predmesti Prahy pres Chanov (romska osada v severnich Cechach) do stredu mesta. Film tak trochu pripomina Shakespearovu Zimni pohadku, kdy Cechy jsou na brehu more.
Polovina festivalu je tedy za nami. Tezko rici, jestli je to ta lepsi nebo ta horsi. Rozhodne je dobre videt vse na normalnim platne jako kdyz jsme chodili za nasich mladych casu do kina a kdy Josef Abrham hral treba v cernobilych filmech. Navic vetsinu techto filmu ani v televizi nebude mozne videt.
Ales Brezina

Navrat na hlavni stranu