Navrat na hlavni stranu

Kolojizda vpravde fantasticka ...
(Povidani s Vitezslavem Dostalem)

Hodny clovek, talentovany malir a sochar Mirek M. mi zatelefonoval a polozil otazku, zda bych se nechtel setkat se zajimavym clovekem a pripadne o setkani neco napsat.
Nejsem osoba popularni, oplyvajici nespoctem vyznamnych znamych a setkani se zajimavym clovekem znelo mi velmi lakave. Nejsem si jist, zda je na svete mnoho zajimavych lidi.
Sesli jsme se, nejprve v male kafirne, pak se presunuli na proslunene patio celkem solidniho nedalekeho hostince.
A ja se seznamil s panem Vitem Dostalem, v CR dnes clovekem popravu znamym a popularnim, nebot jeho pocinani je obdivuhodne.
Prijemny muz stihle postavy a skromneho vystupovani, narozeny v roce 1959, dnes spolumajitel farmy na severni Morave (30 hektaru - sdelil, a take, ze to neni nijak moc), dedictvi to po dedovi, ktery z jeho vypraveni musel byt clovek, ktery je onou soli zeme, v kazde zemi, state. Moudry hospodar, aktivni v zivote obce, moudry, logicky, normalni, veci znaly, svemu okoli nesmirne uzitecny.
Pan Vit seznamil se s bicyklem ve svych sesti letech jizdou na slapce, na kole bezmala vetsim nez byl on sam. Cas plynul a chlapec nalezl v onom jednoduchem mechanismu jakym je kolo, zalibeni. A nejen to. Stalo se jeho laskou. Prostredkem pro naplneni jeho klukovskych snu, jeho touhy poznat svet. Cely svet. V tom asi nebyl sam. Jenze on to chtel udelat na kole - bicyklu.
Jeho vylety zacaly v roce 1985, v dobe trvajiciho totalitniho omezovani. Takze mohl jen do Polska, Bulharska, na 3-4 tydny, v roce 1987 dvakrat do Jugoslavie. Na kole, samozrejme. Kdyz uz se pad rezimu blizil, uskutecnil projizdku Spanelskem, Barcelonou a jinymi krasnymi spanelskymi mesty.
Zmena pomeru v roce 1989 nabidla mu pak skutecnou moznost splneni tuzeb a snu.
V roce 1990 odjel do USA a behem trech mesicu projel zemi kdysi naprosto bezvyhradne demokracie z Los Angeles do New Yorku, trasu dlouhou 7500 km, za tri mesice.
Za podpory sponzoru v roce 1992 odletel do Australie, tam nasedl na kolo a z Darwinu se vydal do Adelaide a Melbourne.
Ale jeho sen, jak rika klukovsky, byl objet na kole cely svet. Sen se mu uskutecnil v roce 1994, mel trvani tri roky. Z vyznamnejsich zemi vynechal jen Rusko a to zcela zamerne.
Vzhledem k omezenosti mista v techto novinach dobre urovne uvadim jen chronologii navstivenych mist behem onoho trileteho pozoruhodneho putovani. Presneji receno, kolojizde.
Gibraltar, Maroko, Egypt, Sinai, (tam stravil prvni Vanoce tohoto vyletu), Izrael, Jordansko, Syrie, Turecko, Vran, Pakistan, Indie, Nepal, pres Himalaje (tedy ne pres Mt. Everest, ale kolem) do Tibetu, pres sedla az ve vysi 5000 metru nad morem, Lhora, Cina (Sanghaj), pres pristav Pusan do Soulu, pak lodi do Japonska, Sapporo, Tokio, Osaka, prelet na Filipiny, projel si je, pak Bangkok, z neho projizdka Thajskem, pak Malajsie, Indonesie, Bali, letadlem opet do Australie (Darwin), Kerns, pak dalsi kolojizdou po vychodnim pobrezi ... Canberra, Melbourne, Tasmanie (zde setkani s jednim z pozoruhodnych Cechu, kteri nasi malou zem ve svete mocne proslavili, s panem Milanem Vyhnalkem, puvodem z male obce Hnatice, ktery v Tasmanii vybudoval tovarnu na kvalitni syry a naplnil tak svuj zivotni sen ...pak z Adelaide prevoz na Novy Zeland, pote deset dnu stravenych v Polynesii, na Tahiti, dale na Velikonocni ostrovy, letadlem do Santiaga de Chile, Argentina, Buenos Aires, La Plata v Uruguaji, presun na bicyklu pres Andy do brazilskeho Sao Paulo a Rio de Janeira, mezi temito znamymi mesty v male obci Lidice setkal se s tehdejsim prezidentem Havlem pri jakesi vzpominkove oslave, prezident nerad leta helikopterou a dorazil po sousi unaven, na pocetne nabidky co by si pral k obcerstveni pravil, ze by si kousek stranou a v klidu dal jedno pivko, informoval pan Dostal... v tom miste Lidice naleza se i skola dr. E. Benese ... pak to pan Dostal strihnul do Paraguaje a pote zpet do Argentiny, pak Bolivie, jez, jak rekl, pripadala mu zajimava, ale velmi chuda, pote do Peru, mesta Limy, dale Ecuador, Kolumbie, Venezuela a jeji mesto Caracas (zde mohl jsem se skromne vmisit sdelenim, ze tam jsem i ja s choti stravil jedno odpoledne, pan Dostal se pochvalne usmal) rekl, ze ve Venezuele, az se tam zase nekdy dostaneme, stoji za podivanou nejvyssi vodopad sveta ...1000 metru... v Salto Angel, pote si to pan Dostal slapal po Pacificamerican dalnici co vede s malinkatym prerusenim v Kolumbii v Bogote byl informovan, ze kolumbijsko-panamska hranice je velmi nebezpecna k navstiveni, tak letel do Panama City letadlem ... a nasledovaly pak zeme a staty, vsechno na kole: Kostarika, Nicaragua, Salvador, Mexiko a pote pres Grand Canyon (tu jsem tise poznamenal, ze i tam jsme s choti a synkem nedlouho po imigraci do Kanady byli), Texas, Arkansas, New York a do Evropy pred Glasgow, Cambridge (do Londyna ho to nelakalo), Holandsko, kde celnik jej vital slovy> "Oh, konecne nas clovek!" Pak Belgie, Lucembursko, Francie, Nemecko (zde Regensburg, to jsem mohl tez pridat par poznatku), pak uz Zelezna Ruda ... zde se pan Dostal setkal se starostou mesta, ktery mu polozil otazku zda vi jak se Zelezna Ruda jmenovala po roce 1948... Zelezna a ruda, odpovedel pan starosta ... pak uz Plzen a Praha. Tam bylo velike uvitani. V tech trech letech ujel na kole 59,279 km.
Hlavnim sponzorem akce byla firma Velamos, dnes jiz neexistujici a par mensich firem dalsich, ktere pan Dostal neuvedl. Znacnou cast nakladu si hradil sam.
Na tech neuveritelnych cestach byl jen jednou srazen automobilem a ocitl se v nemocnici. Kolo se pry dalo opravit, stejne tak i jeho jezdec.
Domluvi se snadno anglicky a spanelsky. Nejdrazsi prenocovani bylo v Sanghaji ... 45 dolaru za noc. Sanghaj je mesto ohromne, spis nevlidne nez naopak.
Pan Vitezslav Dostal vydal o svem putovani tri knihy: Na kole tremi svetadily a ve dvou dilech Stastna planeta.
Po vojne se sest let venoval triatlonu zavodne. Byva hostem v ceske televizi.
Na otazku, kde mel nejmene prijemne pocity po vahani rekl, ze snad v Paraguaji. V muslimskych zemich by zit nechtel.
Snad nejvice se mu libilo v Australii a na Novem Zelande.
Britskou Kolumbii povazuje za jednu z nejkrasnejsi oblasti; mnoho prirodnich kras je tu koncentrovano jaksi pohromade, nudnych oblasti neni mnoho.
Podaril se mu husarsky kousek, setkat se se syrskym Ministrem informaci. Bezne kdokoli,, kdo chce po predchozi navsteve Izraele navstivit Syrii, nedostane vstupni vizum. Pan Dostal se jak se rika zasprajcoval a rekl si: "V tom by byl cert, abych se tam nedostal! A podarilo se mu to. Kdyz v Damasku navstivil ceskeho velvyslance, ten pravil: "Clovece, vy jste prvni, komu se tohle podarilo!"
Na hranici Syrie s Jordanskem zazil absolutni kafkovinu.
Mezi oblasti obyvanou Palestinci a Izraelem je rozdil jako kdyz se prejde z pouste do kvetouci oasy. Se Zidy mel velmi vlidnou zkusenost. Mozna, ze oni ziskavaji mnohdy neprijemnou povest svym vystupovanim, kdyz se vydaji do sveta jako turiste. Ale ve sve zemi jsou pry k navstevnikum pozorni a mili. Krizova cesta je turistum dostupna. Zeny maji povinnou vojenskou sluzbu 2 roky, muzi 3 roky.
Toho uzasneho cloveka zastihl jsem na jeho ceste zvane Panamericana ma laska. Zacala se v cervenci 2006 na Aljasce v Anchoragi a mela by se skoncit na samem jihu Jizni Ameriky, v miste Ushuaia v breznu 2007.
Pohledl jsem na hodinky. Slibil jsem zene, ze budu snad zpet za hodinu. Posezeni uz trvalo hodiny ctyri a mohlo trvat dalsi ctyri. Ale klid domova je v mem veku dost dulezity. A krom toho, pan Dostal a muj pritel Miro meli jiste jeste bohaty program pro zbytek dne.
A tak jsem se rozloucili.
Napadlo mne, kdy asi se mi zase podari potkat cloveka tak zajimaveho, se vztahem k pude a prostemu zivotu, stejne jako posedleho zvedavosti na vlastni oci a smysly poznat cely svet, premistujici se z jedne zeme do jine a navic na velocipedu!
A nejen to, kdyz jsem se vecer jeste chtel na cosi zeptat a telefonicky s nim mluvil, shledal jsem, ze tento pan Vit, ac z farmy na severni Morave a mnoho casu mimo svou vlast, ohromil mne znalostmi prazskeho kulturniho zivota.
Mam zato, ze s takovym clovekem se setkat neni kazdodenni zalezitosti!
Vladimir Cicha - Vancouver

Navrat na hlavni stranu