Navrat na hlavni stranu

Na okraj
Liberecti v Kanade

Jestlize Vam tento titulek pripomina jmeno Smetanovy opery, je to podobnost pouze v strukture jmena. Liberecti v Kanade nemaji naprosto nic spolecneho s Branibory v Cechach. Ve skutecnosti je to jedna z nejpeknejsich skupin mladych lidi (studenti i profesori), s jakou jsem se uz dlouho nesetkal. Posilili ve mne nadeji, ze po desetiletich mrzaciciho systemu komunismu a letech tapani, ktera nasledovala, vyrusta u nas generace plne zapojena do vselidskeho usili o lepsi svet.
Pozadal jsem jednu ze studentek, Marketu Kopalovou, aby mi poslala informace o teto skupine z Liberce, ktera tu posledni tri roky mapovala svet exulantu. Dostal jsem od ni informace v tak perfektni forme, ze je beze zmeny pretiskuji.
" Projekt Neviditelne obeti komunismu vznikl na Gymnaziu F.X. Saldy v Liberci. Vedoucim se stal Mgr.Jan Goll. Nejprve vyjeli do Kanady tri studenti Jakub Hodbod, Hana Novakova, Katerina Souckova. V roce 2004 pobyvali zejmena v Toronte, vysledkem prvni faze byl videodokument, promitany na zakladnich a strednich skolach v Liberci, dale velmi uspesna seminarni prace Jakuba Hodboda, pro nasledujici fazi byli do projektu zapojeni mladsi kolegove a pan Mgr. Vaclav Ulvr.
V cervenci 2005 odletela do Toronta osmiclena skupina Vaclav Ulvr, Jakub Hodbod, Hana Novakova, Marketa Kopalova, Veronika Pocerova, Alena Cechova, Misa Rutova a Hana Markalousova. Natocili asi tri desitky rozhovoru, z nichz sestrihali videodokument a nasledne jej prezentovali po skolach a verejnosti v Liberci. Sepsali a pocatkem letosniho roku vydali sbornik studentskych praci. Dale vytvorili putovni vystavu s nazvem Neviditelne obeti komunismu, jez byla umistnena mesic v budove Krajskeho uradu Libereckeho kraje (vernisaz zahajoval predseda Senatu MUDr. Premysl Sobotka), nasledne na Magistratu mesta Liberce (vernisaz zahajoval kanadsky velvyslanec v CR Bruce Jutzi) a potom tyden v Tyrsove dome behem Vsesokolskeho sletu.
V roce 2006 se tym rozdelil do tri skupin, aby tak mohli zmapovat vetsi uzemi Kanady. 1. skupina ve slozeni Lucie Pelikanova a Veronika Pocerova se vydala do Toronta a zejmena do Halifaxu, 2. skupina, jiz tvorili Vaclav Ulvr, Pavel Knobloch, Marketa Kopalova a Anna Simbartlova, operovala v Montrealu, v Ottawe a Torontu a 3. skupina - Jakub Hodbod, Alena Cechova a Tereza Liepoldova -pracovali ve Vancouveru, Edmontonu a Calgary. Diky podpore Ministerstva skolstvi mladeze a telovychovy z natocenych filmu rozhovoru a ziskanych materialu vznikne multimedialni DVD, jez bude obsahovat vedle videodokumentu i serii vyukovych textu, fotek, map, prezentaci, textu a metodickeho materialu pro vyucujici. Na jeho zpracovani ma tym cas do konce roku 2007 a potom se jako ucebni pomucka doporucena Ministerstvem skolstvi dostane do zakladnich skol v Ceske republice."
Nemohu zakoncit jinak nez citovanim Frani Sramka (pokud si to ve svem kmetskem veku nepletu): Mladi budiz pozdraveno...
***
Natasha Kampusch a Wolfgang Prikopil
Nejdriv mne zaujal pribeh sam: desetilete rakouske devcatko, Natascha Kampusch, jednoho dne zmizi a osm roku o ni nikdo nevi. Kdyz se ji podarilo utect, zaujalo mne unoscovo slovanske (ceske?) jmeno: Wolfgang Priklopil. A nakonec - nejvic - mne zaujala Natascha sama.
V brutalni zkratce: Priklopil Nataschu drzel neco jako otrokyni v male mistnosti ve svem dome v Strasshofu osm roku. Podrobnosti jejiho pobytu v Priklopilove dome zatim snad zna pouze policie. V dlouhem exklusivnim interview s reporterem torontskeho Staru Natascha o svem vezniteli mluvi velice malo. Nechce o nem mluvit, ponevadz (a tady jsem se poprve zamyslil nad velkorysosti osmnactileteho devcete kratce po uteku z otroctvi) pan Priklopil uz se nemuze hajit (Priklopil kratce po jejim uteku spachal sebevrazdu). Nechce o nem mluvit, ponevadz uboha pani Priklopil by urcite nechtela, aby lide cetli o jejim synovi veci, do kterych - snad s vyjimkou policie - nikomu nic neni. Nezda se mi prave pekne stezovat si na nekoho, kdo je mrtvy, uz kvuli jeho matce. Krasna je jeji odpoved na otazku, jak se vyporadala s osamelosti: Nebyla jsem osamela. Mela jsem nadeji a verila jsem v budoucnost. Haji svoji matku, kterou nekteri vini, ze neni se svou dcerou: Neni treba, abychom zili spolu, abychom vedeli, ze patrime k sobe... Bylo by nespravedlive rikat o ni cokoliv spatneho.
Prekvapiva zralost Nataschy se projevila i v jejich dalsich odpovedich. Na priklad na otazku, zda svuj utek planovala, odpovedela: Predvidala jsem budoucnost, ale neplanovala jsem ji. Nebala se Priklopilovych hrozeb: Miluji svobodu a smrt pro mne znamena konecnou svobodu. V jejich ocich jeho sebevrazda ucinila z ni - ale i z muze, ktery ho vzal na nadrazi a ridice vlaku, pod ktery skocil, vrahy...
Nataschiny plany? Dat se ockovat proti ruznym chorobam, studovat ( jeste se nerozhodla co), ale hlavne planuje projekt pro zeny v Mexicu, ktere byly odlakany ze svych pracovist, uneseny a znasilneny a chce pomoci hladovejicim v Africe. Ale hlavne chce pomoci lidem, kteri prosli podobnym peklem, jako ona.
Hodne stesti, Natascho!
***
Tak jsme prece jen jini (my muzi nez vy zeny)
A zaplat Pannbuh za to. Vzdyt by to bylo k zblazneni, kdybychom vsichni byli bud muzi nebo vsechny zeny nebo vsichni (vsechny) neco uprostred. A malem jsme tak skoncili, kdyz se pres nas prehnala prvni mocna vlna feminizmu, ktery nas zaprisahal, ze jsme stejni, ze mame stejne mozky a ze jenom vychova a prostredi nas naucila jednat odlisne. (Toz uplne stejni nejsme a nikdy nebyli, ale kdo by se prel o drobnosti).
A ted si prijde nejaky americky psychiatr (a ke vsemu zena), a zas to vsecko postavi na hlavu. Muzi a zeny nejsou stejni, maji jine mozky a chovaji se jinak. A neni to zalezitost vychovy. Vemte si napriklad smisenou skupinu deti, kterou pani psychiatricka (jmenuje se Louann Brizendine, jeji kniha se jmenuje The Female Brain a vydalo ji nakladatelstvi Morgan Road Books) ucila. Pri prestavce se decata sesedla dohromady, jedla a povidala. Kluci se honili, houpali se na vetvich a porvali se. Nebo - a tohle je krasa - paciantka pani psychiatricky da sve trilete dcerusce - jako dukaz, ze neni sexist - pozarni vozidlo, aby si s nim dceruska hrala. A poodbehne. Kdyz se vrati, najde dcerusku, jak se s vozidlem, zabalenym do deky, mazli a povida mu: "Nedelej si, tracku, starosti, vsecko dobre dopadne!"
A za to za vsecko muze mozek. Zrejme vsichni zaciname se stejnym, zenskym, mozeckem. Ale behem vyvoje v mamince chlapci zacnou vypoustet testosterone a jejich mozek se zacne vyvyjet rozdilne od mozku devcat. Vysledek je, ze zeny skonci s mozkem, ktery v casti, ktera je zamerena na jazyk a sluch, ma o 11% vice neuronu, nez muzi. U zen je vetsi ta cast mozku, ktera ovlada cit a pamet. Muzi zase maji dvaapulkrat vetsi mozkovy prostor, v nemz sidli pohlavni pud. Uz ve veku 24 hodin devcata reaguji vyrazneji na plac jinych nemluvnat, nez chapci. Behem puberty devcata maji jediny duvod k existenci: byt sexualne pritazliva. Za vsecko - podle autorky knihy - muze mozek. Vlastne hormony. Hormony maji na svedomi, ze neurologicka skutecnost u zen je mene stala, nez u muzu. Muzska se meni temer nepozorovane, zenska se meni porad. Tohle jsem uz podeziral davno, od chvile, kdy jsem poprve slysel kouzelnou arii o menivem srdci zeny. Dokonce jsem se ji pokousel zpivat - s hroznym vysledkem...
Josef Cermak

Navrat na hlavni stranu