Navrat na hlavni stranu

Katka Homolova na snimku Bohdana Turoka

V zari zacne samostatne slovenske televizni vysilani
Projekt ceskeho a slovenskeho vysilani neni nicim novym. Jiz v sedmdesatych letech se objevila prvni vysilani v Torontu, Ottawe, Kitcheneru a na dalsich mistech. Vetsinou se jednalo o nekomercni pulhodinu, ktera bezela v nekomercnim kabelovem televiznim vysilani jednou za mesic se tremi reprizami. I kdyz jiz tehdy byly pokusy proniknout na tehdy etnicky kanal 47, vysilani nemela dlouhe trvani. Proto byla jista skepse, kdyz pred casem zacalo ceske a slovenske vysilani na OMNI1. Marketa Slepcikova svoji ulohu zvladla, sehnala tym spolupracovniku a Novy zaber se vyprofiloval jako zajimavy kvalitni porad, ktery si nalezl misto u posluchacu vzdy v sobotu odpoledne. Velmi prijemnym zpestrenim bylo, kdyz se na obrazovce zacala objevovat i slovenska cast s Katarinou Homolovou. Od 9. zari 2006 vsak bude slovenske vysilani samostatne. Bude nasledovat po ceskem Novem zaberu kazdou sobotu v 10:30. Zahajeni vysilani je tedy prilezitosti, abychom polozili Katce nekolik otazek.
ABE: Jak se toto vysilani bude jmenovat?
KH:
Vysielanie si zachova nazov Slovensky svet. Pod tymto menom sme doteraz vysielali aj kratky slovensky blok v programe Noveho zaberu.
ABE: Premiera bude v sobotu 9. zari v 10:30, pak budou nasledovat dalsi sobotni programy, ale kdy bude repriza a bude mozne toto vysilani videt pres internet? Na jake internetove adrese?
KH:
Premiera bude v sobotu 9. septembra 2006 o 10:30.
Repriza bude kazdy utorok o 8:00 rano. Kazde vysielanie sa vzdy po premiere navyse objavi aj v internetovej televizii Sedna na webovej stranke www.tvsedna.com
ABE: Nemate strach z celkove delky poradu? Pulhodinu v sobotu rano si kazdy po snidani udelal, ale najednou hodina, to je prilis velky zasah do soukromi. Navic ve stejnou dobu bezi anglicka a nemecka fotbalova liga.
KH: Z
dlzky programu strach urcite nemam. Slovaci totiz doteraz mohli sledovat iba 5 az 10 minut slovenskeho programu, do ktoreho sa vosli len kratke reportaze.  30-minutovy program vsak uz budeme moct vyuzit napriklad na portrety uspesnych ludi zo slovenskej komunity, dokumentarne filmy o Slovensku ci nove rubriky, medzi ktore bude patrit poradna pre novych pristahovalcov ako aj detsky blok. Verim, ze mnohi priaznivci ceskeho vysielania Novy zaber radi zostanu pri televiznych obrazovkach aj dalsiu polhodinu pri slovenskom programe. Sklamani nebudu ani priaznivci sportu. V nasom vysielani totiz budeme postupne prinasat i sportove reportaze.
ABE: Jaka bude skladba poradu? Co chystate do prvniho vysilani? Co na mesic zari?
KH:
Obsah prveho vysielania neprezradim. Bude to prekvapenie. V septembri vsak okrem ineho divaci uvidia reportaze z vystupeni folklornych suborov Lucnica a Vrsatec v Toronte ci Majstrovstva sveta v ohnostrojoch v Ottawe so slovenskou ucastou vo finale. Na svoje si pridu aj deti, pre ktore pripravujeme pravidelny blok animovanych rozpravok.
ABE: Co v Novem zaberu trochu postradam, je zive vysilani, kdy lide mohou volat do redakce. Bude tam neco takoveho?
KH:
Zive vysielanie je z technickych pricin nerealne, pretoze televizia OMNI 1 vyzaduje od producentov, aby vyrobene programy odovzdavali niekolko dni pred odvysielanim. To znamena, ze v sobotu sa divaci pozeraju na program, ktory bezi zo zaznamu, a preto nie je mozne don akokolvek zasahovat.
ABE: Jak aktualni bude zpravodajstvi ze Slovenska? Budete tam mit sportovni vysledky? Fotbal? Hokej? Tenis?
KH:
Pokial ide o spravodajstvo, v buducnosti planujeme vysielat pravidelne tyzdenne spravodajske suhrny (vratane sportu) v spolupraci s niektorou zo slovenskych televizii.
ABE: Prislibila nektera slovenska televizni nebo rozhlasova stanice spolupraci? Budete mit sveho zpravodaje na Slovensku?
KH:
Spolupraca so Slovenskom uz funguje. Ide najma o sukromne produkcne spolocnosti, ktore pre nas vyrabaju kvalitne dokumentarne filmy ci reportaze zo zaujimavych podujati. Plnia teda aj funkciu vyslaneho spravodajcu na Slovensku.
ABE: Budete treba na pokracovani vysilat filmy nebo ukazky z nich?
KH:
Filmy na pokracovanie vysielat nebudeme, pretoze na to nemame dostatok vysielacieho casu, a tiez aj preto, ze podla vysielacich podmienok musia byt priblizne tri stvrtiny nasho programu vyrobene v Kanade. Pokial ide o ukazky z filmov, mozu sa vo vysielani objavit skor vo forme uputavok.
ABE: Budete se zabyvat vytvarnym umenim Slovaku zijicich v Kanade a na Slovensku?
KH:
Urcite ano. V nasom programe bude mat kultura pevne miesto. O umelcov slovenskeho povodu nie je v Kanade nudza, a preto sa im v slovenskom vysielani budeme pravidelne venovat. V rubrike Uspechy Slovakov v Kanade budeme divakom predstavovat nielen uspesnych umelcov, ale aj politikov, podnikatelov ci sportovcov.
ABE: Kde napriklad nikdy nedoslo k rozdeleni ceske a slovenske kultury, bylo v hudbe. V ceskem rozhlasu se hraji stale slovenske pisnicky, v slovenskem ceske. Na koncertu Jarka Nohavici byla rada Slovaku. Do Kanady ma prijet Cechomor nebo Vlasta Tresnak. Budete je propagovat, nebo to nechate pouze na ceskem vysilani? Romska kultura, ktera nezna hranic?
KH:
Propagovat budeme vsetky podujatia, o ktore by nasi divaci mohli mat zaujem. Budeme to robit formou uputavok na zaver kazdeho programu.
ABE: Do jake miry by bylo mozne o tom, co chystate, informovat v Satellitu?
KH:
Pripravujeme uputavky na nase vysielanie, z ktorych sa divaci vcas dozvedia o planovanych programoch.
abe/ol

Navrat na hlavni stranu