Navrat na hlavni stranu

Na okraj
Odesel Vaclav Opratko

V Kanade byl uredne znamy jako Opratko. Odesel v noci 20. srpna 2006, ve svem domove, ve spanku. Jak si pral, vytratil se tise, bez obradu. Zil uspesny a stastny zivot. Zivot daleko zajimavejsi nez z jakeho jsme ho podezirali...
Narodil se 22.3. 1925. Mel by se byval narodit v Bulharsku, v osade zvane Gorna Orechovice, kde jeho otec byl ucetnim cukrovaru vybudovaneho, vlastneneho a rizeneho Cechy. Ale budouci rodice si prali, aby se jejich dite narodilo v Cechach, tak budouci maminka odjela do Podebrad, kde Vaclav poprve spatril svetlo sveta. V Gorne Orechovici meli i ceskou skolu, ale jen nekolik trid obecne. Pak Vaclav presel na francouzske gymnasium v Plovdivu, spravovane katolickou cirkvi. V Bulharsku se Vaclav naucil trem jazykum: cestine (na obecne skole a doma), bulharsky a francouzsky. Ke konci valky se s dalsimi Cechoslovaky prihlasil do ceskoslovenske armady, ktera se probojovavala do Ceskoslovenska. Uniformy pro ne nemeli, tak je poverili dopravou proviantu do vlasti. Znacnou cast proviantu tvorily demizony slivovice. Nekde v Rumunsku se v jednom demizonu udelala dira a byli u toho rusti vojaci. Slivovice jim moc chutnala.
Po skonceni valky rodice jeste nejakou dobu pracovali v Bulharsku, ale Vaclav (a jeho sestra) uz zustali v Praze. Vaclav se prihlasil na Vysoke uceni technicke, chemicke inzenyrstvi. Jenomze v Plovdivu maturoval francouzsky a to mu v Praze moc nepomohlo. Musil si nostrifikovat maturitu. Nostrifikoval a zacal studia na technice. Dokoncil tri roky a prisel puc. Ponevadz byl v letech 1947-48 predsedou organizace lidovych studentu (SPIC), vedel, ze doma ho neceka nic dobreho. Rozhodl se pro utek se skupinou kolem ministra Prochazky. Tato skupina se pro utek rozdelila na mensi skupinky. Tu, s kterou utikal Vaclav chytili. Vaclav skoncil na Pankraci. Propustili ho na nejakou amnestii. Ackoliv byl pod dozorem STB, o velikonocich 1949 utekl znovu. Tentokrat to vyslo. Ale ne uplne: pruvodce, ktery ho prevadel pres hranice, si nejen dal vyborne zaplatit, ale jeste Vaclavovi ukradl aktovku, v niz si odnasel vsecko co mel... Aby se v Bavorsku dostal do vlaku, prihlasil se do francouzske cizinecke legie. Ale nenastoupil. Namiril do Ludwigsburgu a skoncil v taboru Arsenal. V Arsenalu se prihlasil o stipendium na univerzitu v Kanade. A dostal ho. S ostatnimi studenty (celkem 24 chlapcu a devcat, z toho 9 Cechoslovaku) odjel do Italie, odkud meli lodi pokracovat do Kanady, kam doufali dorazit pred zacatkem skolniho roku. Jenze lodni posadka stavkovala, coz skupine dovolilo stravit tyden v resortnim mistu v Bagnoli, ktere jeste nedavno slouzilo nemeckym dustojnikum. A jest-li pak vite, kdo byl mezi temi studenty? Nevite: Vaclavova budouci zena, Jaroslava Pletichova. Do Kanady je vezla starobyla lod Charleton Sovereign, postavena nekdy v roce 1911. V den, kdy v zari prijizdeli k Halifaxu, lezela nad morem tak tezka mlha, ze nevedeli, kde jsou, ale jak se blizili k pevnine, mlha se otevrela a z ni se vynoril sluncem ozareny Halifax. Cesta vlakem do Montrealu, orientace na Montrealske univerzite, kde Vaclav dostudoval inzenyrstvi chemie (graduoval v r. 1950), zatimco Jaroslave byla urcena University of Toronto (moderni jazyky). Vaclav dostal zamestnani u quebeckeho ministerstva dolu, ktere ho poslalo do severniho Quebeku, kam za nim Jaroslava po graduaci v r. 1951 prijela a kde se 16. cervna vzali (ani jejich svatba se neobesla bez komplikaci: Vaclav byl katolik, Jaroslava se sice jako katolicka narodila a na krestnim listu byla jako katolicka uvedena, ale pak cela jeji rodina presla do Ceskoslovenske cirkve a mate problem pro Spojene narody. A krome toho obrad se konal v anglictine a Vaclav tehdy anglicky neumel, takze vedel vubec, co rikal, kdyz rekl yes? Vsecko dobre dopadlo.
Ale co dal? Vaclav usoudil, ze se musi naucit anglicky. Za cas nasel misto sefa chemickych laboratori u Consolidated Sudbury Basin Mines Ltd. v Chelmfordu, kde spolecnost pracovala na otevreni dolu a kde s Jaroslavou zili od r. 1953 do r.1956. Jenomze dul zavreli, jeste nez ho otevreli...
Dalsi zastavka vedla do Elliot Lake, do uranoveho dolu... Ne Denison Mines, ale do Romanovy konkurence (ale jinak spojence), Rio Algom, kde nakonec pracovala i Jaroslava. Posledni Vaclavuv zamestnavatel bylo INCO, kam presel v r. 1964 a zustal zde az do odchodu do penze v r. 1990. Do Mississaugy, kde zemrel, se s rodinou prestehoval v r. 1970.
Kdybych mel Vaclava, muze nemaleho talentu, ktery zastaval vyznamne pozice, nejak popsat, rekl bych, ze to byl snad nejskromnejsi clovek, ktereho jsem poznal. Tichy, nenapadny, bez domyslivych gest, clovek z rodu ceskych poctivcu, jakych se v nasi rodne zemi uz mnoho nerodi.
Jaroslave, jejich synu Tomovi a cele rodine vyslovujeme uprimnou soustrast.
***
Warhol v Ontarijske Galerii ( od 8.cervence do 22. rijna 2006)
Hlas vychazejici z telefonniho instrumentu, ktery dostanete pri vstupu do vystavnich mistnosti, vas informuje, ze Andy Warhol se narodil ceskym rodicum v Pittsburghu, ze rodinne prijmeni bylo Warhola, ktere si Andy zkratil na Warhol. Na druhe strane David Cronenberg, kanadsky reziser, ktery vystavu pomahal organizovat, v televiznim programu o Andym mluvi jako o Slovaku. Daleko vetsi miru souhlasu nachazime v komentarich o tomto dnes velmi slavnem americkem umelci. Cronenberg ho vidi jako cloveka, ktery touzil po uznani a slave a aby je ziskal musil prekonavat obtizne prekazky: chude pristehovalecke prostredi bez kulturniho podhoubi, z nehoz pochazel, homosexualita, ktera v te dobe byla prijimana s daleko mensim pochopenim nez-li dnes (komentator na telefonnim instrumentu pochyboval, ze Warhol skutecne homosexualem byl, ze neni znam zadny vztah, ktery by tomu nasvedcoval, ze spis byl voyeur (clovek, ktery se ukaji pozorovanim sexu druhych). Ponevadz nebyl prijat spolecnosti bohatych a slavnych, vytvoril si svet, jehoz stredem byl on sam: ztotoznoval se nejen se slavnymi lidmi (Elizabeth Taylor, Marylin Monroe a hlavne Jackie Kennedy), ale i s monumentalnimi objekty, ktere maloval, napriklad Empire State Building.
Prinesl nove prvky do zpusobu prace (vzal novinovou fotografii a vytvoril z ni, hrou barev a svetla a stinu, serii obrazu; herce uchazejici se o roli ve filmu posadil pred kameru a odesel - kdyz se vratil, mel film hotovy); katastrofy a smrt (pod koly nakladniho auta, elektricke kreslo, vrazda Kennedyho) povysil na zakladni motiv sve tvorby; zil v okamziku a okamzikem, bez ideologie a zjevne bez soucitu (jen smutek Jackie Kennedy chyti za srdce); posedly touhou po slave, uvedomoval si, ze slava a smrt jsou casto spojeny pupecni snurou. Dva filmy (zadny z jeho filmu nema ani pribeh ani dialog) zachycujici eroticky akt mezi lidmi, mohly zrovna tak zobrazit sexualni cinnost psu ci kocek; az na to, ze kocky a psy se s tim tolik nemazli. Chvili upouta film nazvany "Coach": vidime prolinajici se tela, ktera mohla zrovna tak patrit robotum. Ve svych graficky ztvarnenych fotografiich i filmech Warhol zachytil okamzik (vetsinou tragicky) a opakovanim v ruznych promenach mu vtiskl dojem trvani.
Vystava (vcetne komentaru Cronenberga a jinych) prinasi mnoho - alespon pro mne - noveho: Warhol byl daleko vic nez umelec, ktery promenil plisek z Coca - Coly na symbol doby a Marylin Monroe prirkl status bohyne sexu. Nakonec - hlavne po smrti - nasel slavu, kterou tak urputne hledal. Chtel bych verit, ze se z ni nekde tesi.
Vystava je (nebo byla) instalovana i v Praze - zrejme bylo skoro nemozne se na ni dostat.
***
O zenach vubec a o Anicce Janousove specificky
V polovine srpna clenove torontske Sokolske jednoty oslavili petasedesate narozeniny nacelnice Anicky Janousove. Samo o sobe vekovy patnicek, ktery nestoji za zminku.
Anicka samozrejme dela znamenitou praci. Ale tohle je cas zen. Podivejte se jenom na nasi komunitu: predsedkyne Masarykova ustavu - Alena Kottova; starostka torontske jednoty - Hana Juraskova; predsedkyne torontske odbocky Ceskeho a Slovenskeho sdruzeni v Kanade - Radmila Locherova; mistopredsedkyne ustredi CSSK - Blanka Rohnova; nacelnice nejen torontske jednoty, ale i Kanadskeho Sokola - recena Anicka Janousova - tedy situace, ktera v ceskych dejinach se da porovnat jen s dobou, kdy nasi zemi fakticky vladla Vlasta. Jeste ze (my, muzi) mame Milose Suchmu jako predsedu ustredi CSSK a Lubose Fryntu jako nacelnika (zenu jako nacelnika Sokola si nejak neumim dobre predstavit) a Jana Waldaufa, ktery v Sokole i v Sdruzeni slusne veze vozik s nakladem. Uprimne receno, mne se vlada zen zamlouva. Dokonce bych dal par dni sveho zivota (a moc uz mi jich nezbyva), kdyby se o americky prezidentsky stolec utkaly senatorka Hillary Clintonova a ministryne zahranici Condoliza Riceova. Vidite, jak se mi myslenky toulaji? Starym lidem (tem nad osmdesat) by melo byt (pokud nepredlozi vysvedceni, ze jsou jeste pricetni nebo si alespon pamatuji sve jmeno) vyrazeno pero (nebo pocitac) z ruky (mam na mysli sebe) a zakazano mluvit na schuzich.
Priznavam se, ze letos v lete jsem hodlal svoji psavskou cinnost zakoncit clankem o ing. Vladimiru Kavanovi, ale pak nekdo umre a ja citim potrebu postavit mu pomnicek z oblazku slov. Nebo nekdo ma narozeniny...
Vzdyt ja vlastne chtel psat o Anicce Janousove, ale pak se mi to v hlave starecky zamotalo a ja se vydal na cestu vesmirem. Tak tedy Anicka. Co jsem to chtel...
Ovsem. Chtel jsem o ni psat ani ne tak proto, ze je ji petasedesat, ani ne proto, ze udelala takovy kus prace na letosnim sletu - o tom jsem jiz psal (pokud jsem nepsal o nekom jinem), ale proto, ze na slete cvicila, presto, ze mela zapal plic (ledaze bych si ji pletl s nekym jinym)
Josef Cermak
***

Navrat na hlavni stranu