Navrat na hlavni stranu

Kanadsko-ceske povolebni srovnani
V letosnich lednovych volbach v Kanade vyhrala Konzervativni strana pod vedenim Stephena Harpera a ziskala ve vetsinovem volebnim systemu 124 poslaneckych mandatu ze 308, tedy 40.3% mandatu a 36.25% hlasu volicu. V teto mensinove situaci zadnou koalici nevytvorila a byla jako vitezna strana podle tradice pozadana generalni guvernerkou o sestaveni vlady. Zbyvajici 3 v souhrnu vetsinove strany v Kanade respektuji a cti tradici, ze vitezna strana ma pravo vladnout a pokusit se prosadit svuj program, s kterym do voleb sla. Bylo by politickou a demokratickou neslusnosti, aby volici, kteri vyjadrili svoji vuli ve volbach byli neuznanim vitezne strany vlady podcenovani nebo opet v brzke dobe zadani jit znovu k volbam, aniz vitezne strane se dala prilezitost se prokazat. Je pochopitelne, ze tato situace neni trvala a ze po urcite dobe a spornych politickych rozhodnutich, takova vlada muze byt v parlamente porazena a podle vule volicu v novych volbach ziskat vetsinu nebo duveru ztratit a predat vladu jine vitezne strane. Je skutecnosti, ze vlada ministerskeho predsedy Harpera zatim svuj volebni program plni a nehrozi ji bezprostredni nebezpeci novych voleb. Kanada se svoji dlouholetou tradici ovsem neni Ceska republika.
Strana ODS v cervnovych volbach ziskala 81 poslaneckych mandatu ze 200, tedy 40.5% mandatu a 35.38% hlasu volicu. Pocetne situace velmi podobna situaci v Kanade. Navic ve zvlastnim volebnim systemu se ji ale podarilo sestavit trojkoalici 100 hlasu (tedy 50%) s 48.89% hlasy volicu, oproti opozici CSSD a KSCM rovnez se 100 hlasy, ale 45.13% hlasu volicu. CSSD si v posledni dobe pod vedenim Jiriho Paroubka zvykla s hlasy komunistu, vedenych spolupracovnikem StB, temer automaticky pocitat, i kdyz podle bohuminskeho usneseni by to melo byt mnoha socialnim demokratum velmi neprijemne a zahanbujici.
Vzpominam si, ze pred nedavnou dobou jsem se ptal jednoho poslance CSSD, zda to Jiri Paroubek trochu vse neprehani. On mne rekl, ze si to mysli taky a ze Paroubek hraje velky vabank, ktery mu nemusi vyjit a pak se s nim stranici nemusi mazlit, jak tomu zdanlive nyni je. Poradce Jiriho Paroubka pan Komarek v jednom rozhovoru rekl, ze pan Paroubek je velmi citlivy clovek a ze jeho pranim je, aby ho lide meli radi. Jeho citlivost mu zabranuje, ze nedovede prohravat a vitezi neni schopen ani pogratulovat.
Predevsim CSSD pod vedenim Jiriho Paroubka se svymi 74 mandaty nerespektuje vysledek voleb, zada korekci programu 100 clenne trojkoalice, ma vyhrady vuci navrzenym ministrum, situace, ktera nepamatuji, ze by byla opozici v pozadavcich uplatnovana v minulem volebnim obdobi. CSSD krecovite prodluzuje jednani, aby Jiri Paroubek dostal vysnenou touhu sestavovat v posledni prilezitosti prostrednictvim sveho predsedy Snemovny vladu. K tomu mu mela poslouzit taktika podle hesla "rozdel a panuj", tedy trvat na jednani jen s ODS, aby tim vrazil do trojkoalice klin a ziskat nektereho zviklaneho a frustrovaneho poslance z puvodni trojkoalice na svoji stranu.
Lze jen doufat, ze trojkoalice tuto hru pochopi a ze na takovou taktiku nepristoupi. Ostatne nebylo by to spravne vuci svym volicum (vcetne tech v zahranici), kteri trojkoalici volili. Pokud skutecne nedojde k dohode, jedinym resenim, oproti kanadske situaci, jsou predcasne volby, kdy doufejme, ze volici pochopi nedemokraticke a chorobne ambiciozni chovani Jiriho Paroubka a jeho CSSD, ktera je v jeho diktatorskem vleku.
Milos Suchma, Ottawa

Navrat na hlavni stranu