Navrat na hlavni stranu
Planovani zivotniho stylu v duchodu
Cast 1: Zakladni informace o kanadskem statnim penzijnim systemu Canada Pension Plan
Duchod. Slovo s tolika vyznamy, kolik lidi je vyslovi. Pro jednoho vytouzeny odpocinek, pro jineho nove prilezitosti. Pro nekoho obdobi pohody, pro jineho obdobi nejistoty. Z jednoho hlediska je vsak duchod stejny pro vsechny ­ jedna se o velmi dlouhe obdobi ­ 15, 20, ale i 25 let ­ ktere musi clovek prezit bez financniho prijmu ze zamestnani nebo podnikani. To pro mnohe znamena vyznamne zmeny v dosavadnim zivotnim stylu.
Ruzne studie uvadeji, ze po odchodu do penze bude pouze jedna tretina obyvatel Kanady schopna udrzet svuj zivotni styl. Podle techto pruzkumu jen malo pres polovinu lidi zijicich v Kanade dnes vi, kolik budou mit v duchodu financnich prostredku. Planovani na penzi je vazna vec a jiste si zasluhuje vetsi pozornost kazdeho z nas bez ohledu na nas vek. Protoze se planovanim na duchod jako financni poradce zabyvam, chci se s vami, krajany zijicimi v Kanade, podelit o zkusenosti a informace, ktere mam. Snad budete souhlasit s tim, ze cim vice o urcitem problemu vime, tim lepe se dokazeme na jeho zdolani pripravit.
Kazdy, kdo kdy v Kanade pracoval, ma urcite povedomi o mistnim penzijnim systemu. Nicmene tento system je rozsahly a slozity, coz vede k rade nezodpovezenych otazek v okamziku, kdy clovek hleda konkretni odpoved. Prave diky jeho rozsahlosti a slozitosti se pokusim na mnohe z otazek odpovedet prostrednictvim serie clanku zamerenych na jednotlive casti tohoto systemu. Tuto serii zahajuji prehledem jedne casti statniho penzijniho programu ­ Canada Pension Plan (CPP).
Receno slovnikem diskuse o duchodove reforme v Ceske republice a o dvou- ci tri-pilirovem systemu, kanadsky duchodovy system stoji na trech pilirich: statnim, soukromem firemnim a soukromem osobnim. Samotny statni duchodovy system sestava ze dvou hlavnich casti Canada Pension Plan (CPP) a Old Age Security (OAS). OAS se budu venovat v jednom z pristich clanku.
CPP je federalni program, coz znamena, ze pravidla pro prispivani a cerpani z tohoto programu jsou ve vsech provinciich stejna. Vyjimkou je Quebec, kde existuje Quebec Pension Plan (QPP), ktery v teto chvili ponecham stranou. Nicmene tyto dva systemy jsou na sebe uzce navazany a pro dnesek zustanme u toho, ze kanadska federalni vlada a provincialni vlada Quebec fungovani CPP a QPP uzce koordinuji.
V ramci CPP lze cerpat tyto platby:
· platby v duchodu (penze)
· platby v pracovni neschopnosti
· platby pro pozustale
· jednorazova platba pro pozustale v pripade umrti
Do CPP je povinen prispivat prakticky kazdy clovek zijici v Kanade, ktery zde pracuje, je starsi osmnacti let a jeho prijem prevysuje rocni minimum pro stanoveni tohoto prispevku (year's basic exemption ­ YBE). Prispevek se vypocitava procentem z prijmu prevysujiciho YBE az do urcite vyse (maximum pensionable earnings ­ MPE). Prijem prevysujici maximum se pro vypocet prispevku nepouziva.
Do CPP prispivaji povinne vsichni zamestnanci a jejich zamestnavatele, kazdy jednou polovinou. Podnikatele musi pokryt celou castku sami, za coz ziskavaji urcitou danovou vyhodu zamestnavatelu. Prispevky za zamestnance odvadi zamestnavatel. Podnikatele zodpovidaji za odvod prispevku sami ­ budto ctvrtletnimi zalohami nebo v dobe podani danoveho priznani.
Penze se nezacina vyplacet automaticky. Kazdy clovek musi vyplnit a podat zadost. Spravce systemu ­ Human Resources and Social Development Canada ­ doporucuje zadost podat nejlepe sest mesicu pred datem, kdy zadatel chce, aby platby zacaly. Narok na penzi ma prakticky kazdy, kdo prispel do CPP alespon jednou a dosahl 65. roku veku. Vyjimky tvori nasledujici skupiny, ktere zaroven nejsou povinny do CPP prispivat:
· zamestnanci, jejichz rocni prijem neprevysuje minimum pro stanoveni prispevku ($3,500);
· neformalni zamestnanci (napr. hlidani deti);
· docasni zamestnanci, kteri pracuji mene nez 25 dni v roce nebo jejichz prijem od jednoho zamestnance neprevysuje $250; a
· clenove cirkevnich radu, jejichz prijem je prenechan radu.
Vek 65 let neni jedinym vekem, kdy lze zacit penzi pobirat. CPP umoznuje predcasny odchod do penze kdykoli mezi 60. a 65. narozeninami. V takovem pripade je penze kracena o 0.5% za kazdy mesic, ktery zbyva do 65. narozenin. To znamena, ze ten, kdo zazada o penzi o 60. narozeninach bude dostavat po zbytek zivota castku dosahujici 70% castky, na kterou by mel narok od svych 65. narozenin. Podminkou pro uznani predcasneho duchodu je ukonceni zamestnani nejpozdeji k poslednimu dni mesice, ktery predchazi mesici, ve kterem maji platby zacit a zaroven zadatel uz nesmi pracovat v mesici, kdy je prvni platba splatna. Zadateli take muze byt uznan narok na penzi mezi 60. a 65. narozeninami v pripade, ze jeho pracovni prijem nedosahuje maximalni castky penze pro dany rok, ktera je $844.58 hrubeho mesicne pro rok 2006. V tomto pripade se zohlednuje prijem v mesici predchazejicim vyplate penze a v mesici, kdy ma byt penze vyplacena.
Zadatel o predcasnou penzi se musi kvalifikovat na zaklade dvou vyse uvedenych podminek jen jednou. To znamena, ze kdo jednou zacal pobirat penzi predcasne na zaklade ukonceni pracovniho pomeru muze zacit znovu pracovat a pritom bude dale pobirat penzi. Stejne tak ji bude pobirat ten, kdo zacal vydelavat vice nez stanovene penzijni maximum. Nikdo vsak nemuze penzi pobirat a zaroven do CPP prispivat. Pro cloveka, ktery odesel do duchodu predcasne to znamena, ze uz nemuze dalsimi prispevky zvysit penzi, kterou zacal pobirat.
CPP nestanovuje horni vekovou hranici, kdy ma vyplata penze zacit. Uvadi pouze 70. narozeniny jako vek, kdy konci povinnost prispivat do systemu v pripade, ze clovek stale jeste pracuje. V pripade, ze zadatel pozdrzi podani zadosti o penzi po svych 65. narozeninach, bude castka, na kterou by mel narok navysena o 0.5% za kazdy mesic po 65. narozeninach, az do jeho 70. narozenin. V te chvili bude mit narok na 130% puvodni castky a jeho penze se prestane navysovat.
Jedna z castych otazek, ktere slycham byva, kdy je vhodny vek, aby clovek podal zadost o vyplatu penze. Bohuzel, odpoved neni jednoznacna. Zalezi totiz na nekolika faktorech ovlivnenych specifickou situaci kazdeho jednotlivce. Budete-li mit zajem, mohu se k teto problematice podrobneji vyjadrit v jednom z pristich clanku.
Z vyse uvedenych pravidel vyplyva, ze vysi penze ovlivnuji tri faktory: kolik clovek do systemu prispel, jak dlouho prispival a v kolika letech poda zadost o penzi. Kdo ma zajem zjistit oficialni odhad vyse jeho penze, muze kdykoli zazadat u Human Resources and Social Development Canada o Statement of Contributions. Na nem budou uvedeny jeho dosavadni prispevky a odhadovana penze, na kterou by mel narok k datu vypisu. Pro zajimavost, Human Resources and Social Development Canada uvadi, ze prumerna penze vyplacena v roce 2004 byla $457.99 hrubeho mesicne. Asi se mnou budete souhlasit, ze na takovou sumu se neda spolehat jako na hlavni zdroj zivobyti. Proto je dlouhodobe planovani a priprava na penzi tak dulezita a proto ma kanadsky penzijni system jeste dalsi pilire. O tech nekdy priste.
Shrnuti zakladnich udaju o CPP
2006 Minimalni rocni prijem pro vypocet prispevku (year's basic exemption YBE) $3500 2006 Maximalni rocni prijem pro vypocet prispevku (maximum pensionable earnings MPE) $42100 2006 Prispevek zamestnanci 4.95% rozdilu mezi MPE a YBE 2006 Maximalni prispevek zamestnanci $1,910.70 2006 Prispevek podnikatele 9.9% rozdilu mezi MPE a YBE 2006 Maximalni prispevek podnikatele $3,821.40 Vek pro podani zadosti o penzi bez ohledu na pohlavi 65 let (v urcitych pripadech mozno kdykoli po 60. narozeninach) Maximalni penze v ramci CPP pro rok 2006 (o 65. narozeninach) $844.58 hrubeho mesicne Snizeni penze pri predcasnem odchodu do duchodu 0.5% narokove castky za kazdy mesic pred 65. narozeninami az k 60. narozeninam Zvyseni penze pri opozdenem odchodu do duchodu 0.5% narokove castky za kazdy mesic po 65. narozeninach az do 70. narozenin * Jen pro doplneni, pri stanoveni penze podle veku zadatele CPP nehledi na pohlavi, ci pocet deti v pripade zen, tak jako je tomu v Ceske republice.
Zdroje dalsich informaci:
website Social Development Canada www.sdc.gc.ca
Ing. Miroslav Princ, MBA je financnim poradcem u firmy Freedom 55 Financial. Budete-li mit dotazy ohledne uvedene problematiky, muzete je zasilat na adresu nasi redakce anebo primo autorovi clanku.

Navrat na hlavni stranu