Navrat na hlavni stranu

Rozhovor velvyslancem CR v Kanade Pavlem Vosalikem
Natoceno Satellitem dne 26.2.2006 v kostele sv. Vaclava u prilezitosti navstevy namestka ministra zahranicnich veci Pavla Svobody v Torontu. Misto diskuse u jednoho stolu, kterou prekazilo zpozdeni letadla, jsme natocili tri samostatne rozhovory, z nichz vybirame to nejzajimavejsi.
S: Otevira se prvni generalni konzulat v Torontu, pritom Toronto je nejvetsim kanadskym mestem a jejim komercnim centrem. Proc az ted, jiste k tomu byly duvody?
PV:
Toronto je fakticky ekonomickym a kulturnim centrem Kanady. Z pohledu Ceske republiky je to misto s nejvetsi koncentraci ceske komunity v Kanade. Tudiz tato vsechna kriteria v podstate nemohla po jejich vyhodnoceni vest k nicemu jinemu nezli k rozhodnuti otevrit generalni konzulat v Torontu.
S: Proc az ted?
PV:
Proc az ted? Ja jsem velvyslancem rok a pul, predtim jsem byl namestkem pro konzularni styky. Mozna mi predchudci to takto nevideli, nebo videli jine priority, a ja ve sve pozici, byvale pozici namestka a nasledne velvyslance v Kanade jsem proste tyto ukazatele vyhodnotil a navrhl jsem panu ministrovi s temito argumenty zvazit otevreni generalniho konzulatu. Pan ministr tyto argumenty po jejich zvazeni uznal, respektoval, akceptoval a rozhodl, ze to tak je a to je pro mne dulezite.
S: Jak budou rozdeleny pravomoci jednotlivych zastupitelskych uradu, tedy velvyslanectvi v Ottawe, konzulatu v Montrealu a v Torontu, a pak je zde jeste otazka cestnych konzulu.
PV:
Konzularni urady musi mit naprosto jasne definovane hranice teritorialni pusobnosti, takze v pripade generalniho konzulatu v Torontu to budou provincie Manitoba a Saskatchewan plus cast Ontaria, ktera vlastne prileha k Torontu, takze jihovychodni cast Ontaria po Kingston. Ty konstituence, ktere prilehaji k Ottawe zustavaji v konzularni pusobnosti zastupitelskeho uradu v Ottawe, plus Ottawa prejima nektere dalsi provincie jako je Alberta a nektera severska teritoria, zatimco generalni konzulat v Montrealu samozrejme ma jako hlavni domenu sve pusobnosti Quebec a nektere atlantske provincie.
Pokud jde o cestne konzuly, nebo honorarni konzuly, to je trosicku takove matouci, protoze oni maji take svuj urad a svoji pusobnost, ktera je spise vecne omezena, protoze nektere ukony, ktere delaji standardni profesionalni konzulaty cestni nebo honorarni konzulove tedy nemohou vykonavat. Oni vykonavaji svoji pusobnost v tech mezich, jak je jim vymezena v jejich konzulskem patentu na uzemi jejich konzularniho obvodu. V tuto chvili v Kanade funguje jediny honorarni konzul v Calgary, ktery ma pusobnost pro Albertu. Pan namestek jede do Vancouveru a vsichni doufame, ze se podari ukoncit jednani o vyberu kandidata a mel by byt tedy znovu otevren konzulat Ceske republiky vedeny honorarnim konzulem ve Vancouveru pro Britskou Kolumbii, a v rizeni je otevreni konzulatu vedeneho honorarnim konzulem ve Winnipegu s pusobnosti pro Manitobu. To by asi zabralo trosicku vic casu ta vzajemna koordinace cinnosti, jak rikam, je to dano spis rozsahem funkci, ktere se mohou plnit a pusobnost je teritorialni tak, jak jsem ji zhruba nastinil.
S: Jak jste vy z pohledu velvyslance, ktery ma za sebou prvni rok a pul spokojen se spolupraci nebo vstricnosti krajanske komunity v Kanade, a jak byste si predstavoval, ze by tento vztah mel fungovat a rozvijet se do budoucna? A vas nazor na spolupraci s krajanskym tiskem, kde byste si toho pral treba vic a kde jste spokojeny?
PV:
Ja se domnivam, ze ty zacatky byly pomerne bourlive v tom, ze se obe strany snazily pochopit, co ta druha vlastne ocekava, jakou ma predstavu. Ja od sameho zacatku jsem zduraznoval a je to kredo, o kterem jsem stale presvedcen, ze krajanska komunita neni cilovou skupinou meho pusobeni v Kanade, ale je nejprirozenejsim spojencem velvyslance pri dosahovani cilu, ktere jsou tedy prezentace Ceske republiky a sireni jejiho dobreho jmena v Kanade. Ja se domnivam, ze spokojenost, to mozna neni to slovo, je to otazka konstruktivni spoluprace, vzajemneho presvedcovani a vzajemneho naslouchani si, a ja myslim, ze v tom smeru se nam to pomerne dari. Ne ve vsem jsme zajedno, ne ve vsem mame uplne stejny nazor, ale to neni fatalni, neni to tragedie, naopak bych rekl, ze teprve rozdilnost nazoru a konflikt vede k jakemusi vyvoji. Takze ja osobne jsem optimistou. To, co bych povazoval za potrebne a k cemu jsme vcera i mimo jine dospeli v ramci setkani pana namestka s predstaviteli Masarykova institutu a CSSK je mozna potreba diskuse o tom, co dal. My velmi casto zabredame do hodnoceni co vsechno krajanska komunita ucinila. Ja jsem vcera napul zertem ale napul vazne rekl, ze pan namestek je tu od toho, aby chvalil co bylo ucineno, ja jsem tu od toho, abych rikal, co se bude cinit dal. A domnivam se, ze obrovsky prostor nam nabizi moznost spoluprace v oblasti skolstvi. My jsme se dohodli, ze bychom se nekdy v dubnu ci kvetnu sesli s krajanskymi organizacemi u jakehosi kulateho stolu, ktery by mel formu jakehosi brainstormingu, tedy jak dal, kterymi smery. Ja osobne bych byl rad, kdyby se podarila diskuse na tema jakehosi vizualniho sjednoceni, krajanske komunity, jednotne prezentace, aby ona roztristenost nebyla na prekazku a pri zachovani maximalni a absolutni autonomie jednotlivych organizaci, aby byly sjednocene v te vizualni podobe, aby spolecne oslovovaly verejnost. Vy jste se ptala na jakousi kritiku, jednu bych mel. My velmi casto vnimame krajanske deni jako deni zamerene dovnitr krajanske komunity. Ja bych byl rad, kdybychom ho vnimali jako komunikaci krajanske komunity s okolnim svetem. Predstaveni sebe sama a tim predstaveni sve zeme. Ja bych v tomhle videl obrovsky ukol pro budoucnost. A trochu to tedy souvisi i s vasi podotazkou ke krajanskemu tisku. Bylo by uzasne, kdyby krajanske noviny informujici o deni a zivote ceske komunity tady mohly mit aspon jakesi summary v anglictine nebo ve francouzstine podle toho, kde vychazi, aby byly pristupne i tem, kteri se o toto deni zajimaji, ale prekazkou je jim treba ne uplne dokonaly jazyk a nebo treba vubec absence jazyka.
S: My jsme tady v posledni dobe meli nekolik zajimavych vystav a akci, ktere v Torontu a jinde v Kanade zviditelnovaly Ceskou republiku, ceske sklo ap. Naopak, pet kanadskych vytvarnic ceskeho puvodu melo loni velmi uspesnou vystavu v Praze, kterou dohodl pri sve navsteve zde tehdejsi ministr kultury pan Dostal, nebo napr. pani Gabankova mela vystavu v Bratislave, s kterou ji velmi pomohlo slovenske velvyslanectvi v Ottawe. Muzete nam prozradit co se dalsiho chysta v tomto smeru? Myslite si, ze by se v tomto trendu melo pokracovat a dale ho rozvijet, a jakou podporu bude mit od velvyslanectvi.
PV:
Ja bych ted nechtel slibovat za Toronto. Vzhledem k tomu, ze je tady novy urad a prijizdi generalni konzul. Ja osobne se domnivam, ze kultura, nebo rekneme - abych to zuzil, umeni je presne ta forma komunikace, ktera nam pomaha snaze se pochopit a ja osobne tomu velmi verim a velmi podporuji. Krome filmovych festivalu, bud je to filmovy festival evropske unie, kde se participuje, nebo filmovy festival zemi stredni Evropy, uvazujeme o samostatnem ceskem filmovem festivalu. Opet, pro Toronto mozna neprilis zajimave, protoze tady ty vsecky filmy prichazeji, rekl bych, na komercni bazi. Ovsem prekrocime-li ramec Toronta, zjistime, ze jsme nekde uplne jinde. Pro letosni rok pripravujeme velkou vystavu peti prednich ceskych vytvarniku, jmena nejsou myslim neznama ani tady: Adolf Born, Jiri Anderle, Oldrich Kulhanek, Karel Demel a Vladimir Suchanek. Meli by vystavovat v tuto chvili ve spolupraci s radnici v Gatineau a v Ottawe. Samozrejme bychom byli radi, kdyby se ta vystava dostala i do dalsich mist. Samozrejme, jsem velmi stasten, ze projekt Praha ­ Toronto, klasicky divadelni projekt, by v letosnim roce krome Toronta mel byt i v Kingstonu. Prijizdi soubor Boni Pueri. Boni Pueri meli loni koncert v Torontu s obrovskym uspechem. Jsem nadsen, ze krajanska komunita v Edmontonu, jmenovite profesor Jelen se snazi dostat tento soubor i do Edmontonu, a ze by mel soubor byt v Ottawe. Prosim neni to o tom, jestli ten soubor bude masove navstiven cleny ceske komunity. Je to prilezitost pro cleny ceske komunity naopak pozvat sve kanadske pratele, a demonstrovat, ze mame soubory a mame umeni, ktere je svetove srovnatelne a patri ke svetove spicce. Je to o tom pochopit ze rada kulturnich akci neni proto, ze velvyslanectvi je jakysi entertainer pro ceskou komunitu. Je to prilezitost se pochlubit a v zemi jako je Kanada, kde kazdy je odnekud, kde kazdy je hrdy na sve koreny, tim cilem mym je, v pripade, ze by se nam podarilo spolupracovat na kulturni prezentaci, take ceske komunite dat prilezitost byt hrda na zemi, z ktere prisli a na zemi, ktera prestoze ctyricet let byla devastovana komunismem, porad ma v tuto chvili co nabidnout a mozna vic nez jenom kvalitni hokej.

Navrat na hlavni stranu