Navrat na hlavni stranu

Tri rozhovory u prilezitosti zrizeni ceskeho konzulatu v Torontu
Pan namestek ministra zahranici Pavel Svoboda prisel na ranni nedelni msi v kostele svateho Vaclava v Torontu, kde byl pritomen i krtinam a posleze se v hale kostela zucastnil setkani s krajany, ktere moderoval farar Svorcik. V prijemne atmosfere zpestrene tradicnim obcerstvenim padaly otazky zejmena na dvoji obcanstvi. Odpovedi na toto tema vyznely v tom smyslu, ze se o teto otazce neustale uvazuje, ale zatim se na jejim reseni prilis nepracuje. Nicmene pan namestek prozradil, ze je mirne optimisticky ve veci dvojiho obcanstvi. Pripravuje se novela zakona a to, zda bude prijata bude zalezet i na novem parlamentu. "Zalezi i na vas, kdo bude sedet po volbach v parlamentu."
V mirne casove tisni po setkani s krajany a pred odjezdem do Ottawy, kde na namestka cekala oficialni cast programu navstevy a jednani s kanadskymi vladnimi partnery se zastupci tri mistnich krajanskych medii bezprikladne dohodli a usedli ke spolecnemu rozhovoru s namestkem Svobodou. Televizni Zaber (Z), ctrnactidenik Novy Domov (ND) a Satellite (S) stridave kladli otazky a pan namestek vstricne a beze spechu odpovidal, dokonce i upozornil na svehlavost jednoho z nastrcenych magnetofonu. Krome zaznamu z tohoto setkani prinasime i rozhovor s ceskym velvyslancem Pavlem Vosalikem a novym konsulem v Torontu Petrem Mikyskou.
Z: Rano jste se zucastnil mse svate, jakou roli hraje ve vasem zivote vira?
PS
: No, vira hraje v mem zivote pomerne zasadni roli, v podstate si myslim, ze vsechno podstatne, co jsem ve svem zivote mohl poznat je nejakym zpusobem spojeno s moji virou.
Z: Na to navazuje tedy, proc jste si vybral tento kostel, katolickych je zde samozrejme vic.
PS: Po pravde receno, vybral mi ho pan velvyslanec Pavel Vosalik. Ja jsem jenom pozadal o to, ze bych se chtel zucastnit mse svate a je to jeho zasluha, ze jsem se dostal do tohoto spolecenstvi.
ND: Co bylo hlavnim motivem toho, ze jste zavital do Toronta. Co vas sem privedlo v prvni rade? Je to ten chystany konzulat?
PS:
Ano, od prvniho unora v Torontu oficialne funguje novy generalni konzulat Ceske republiky, a protoze se tady v nem budou konat take volby do parlamentu CR, do poslanecke snemovny, 1. a 2. cervna tohoto roku, a protoze ja jsem odpovedny za konzularni agendu, kam spadaji volby na nasem ministerstvu, prisel jsem se mimo jine podivat na to, jestli v techto prostorach bude skutecne mozno radne tyto volby uskutecnit.
ND: Je uz na miste se ptat na technicke detaily registrace volicu, jak maji volici tady postupovat nebo kde maji hledat informace na toto tema?
PS:
Mohl bych vas odkazat na internet, ale to by asi nebyla ta odpoved, kterou zadate. Samozrejme od toho je tady prave ten generalni konzulat, aby se zajemci o volby obraceli prave na nej.
S: Volby nejsou levnou zalezitosti. My jsme v Torontu nedavno videli cesky film Cesky sen, a tam se hovorilo o tom, ze treba to referendum o vstupu do Evropske unie stalo asi 200 milionu korun. Nevim tedy, kolik stoji volby do ceskeho parlamentu, ale jsou vyhrazeny take nejake financni prostredky na informovanost pro krajanske komunity?
PS:
Tak pokud jde o cenu voleb, tak to jste z levneho kraje, jak se rika, odhaduje se, ze volby stoji neco mezi osmi sty milionu a jednou miliardou ceskych korun. A v ramci techto prostredku se samozrejme pamatuje na kampan i mezi krajany, je to vlastne taky ukolem zastupitelskych uradu ceske republiky, aby ceske krajany informovaly, cili odpoved na vasi otazku je ano.
Z: Co je vlastne poslanim vasi cesty do Kanady?
PS:
Tady v Ontariu, ja jsem do Toronta prijel za ucelem toho generalniho konzulatu a setkat se s krajany, ale jeste dnes odpoledne se presunuji do Ottawy, kde budu mit zitra oficialni jednani s predstaviteli federalni vlady. Temat k jednani bude pomerne hodne, budeme hledat predevsim temata, ktera jsou pozitivni pro rozvoj vztahu mezi Kanadou a CR, a tady je tech spolecnych jmenovatelu cela rada. Spolupracujeme v oblasti rozvojove spoluprace ve svete velmi uspesne, budeme hovorit o dohode mezi Kanadou a CR o vymennych pobytech mladeze, ktera ted byla jaksi technicky dokoncena a hleda se prilezitost pro jeji slavnostni podepsani. Nevyhneme se ani otazkam vizove nereciprocity mezi Kanadou a CR, na teto otazce pracujeme velmi intenzivne dlouhou dobu a konaji se ruzne politicke i technicke konzultace za timto ucelem, takze verim, ze v nejakem horizontu dospejeme k uspechu, byt samozrejme vedle nas za tuto zalezitost take bojuje Evropska unie.
Z: V dnesnim setkani s krajany padly otazky na dvoji obcanstvi. To je otazka, ktera zajima Cechy v zahranici a zajima je, co se bude dal dit s dvojim obcanstvim.
PS:
Tak dvoji obcanstvi je samozrejme problem, jimz se statni sprava zabyva, konkretne otazky statniho obcanstvi jsou na ministerstvu vnitra, nejsou na ministerstvu zahranicnich veci, a cini se urcite pripravne legislativni prace pro to, aby doslo k uvolneni toho soucasneho tuheho principu lpeni na jednom statnim obcanstvi. Nicmene se nedomnivam, ze by bylo realne, ze by prislusna novela zakona byla prijata jeste v tomto volebnim obdobi, protoze v parlamentu uz je tolik legislativnich navrhu, ze se to technicky neda zvladnout.
S: Ja bych se ted jeste vratila k te oficialni casti vasi navstevy, k jednani s kanadskymi partnery na federalni urovni. Mezi Ceskem a Kanadou dosud neexistuje smlouva o vzajemne pravni pomoci a v urcitem smyslu to komplikuje celou radu veci. Uvazuje se o tom nebo bude to na poradu jednani?
PS:
Ano, i otazky v oblasti pravni spoluprace jsou na poradu jednani. Takova smlouva, ktera je nejvic na spadnuti je tedy smlouva o extradici, o vydavani, jejiz text je uz asi dva roky dohodnut a ted je zapotrebi to dotahnout mezinarodne pravne do poradku, tedy to podepsat, a pripadne ratifikovat. Tato agenda take bude na poradu jednani. Nicmene na prvnim miste neni ta dohoda o pravni pomoci, ktera take bude na poradu dne, ale ta dohoda o vydavani v tuhle chvili.
Z: Jake mate dojmy z pobytu v Kanade, ze setkani s obcany, krajany, emigranty?
PS:
Tak ja jsem zatim absolvoval to setkani dnesni v Torontu a vcerejsi na Masaryktownu a potom jeste v Montrealu. Je videt, ze tady cesti krajane udelali kus prace a ze jsou to lide, kteri se tesi vseobecne vaznosti. Ze dobre reprezentovali tady to cesstvi, za to jim patri samozrejme velky dik. Nejenom za to, ja jsem velice potesen a vdecny i za ty informace, ktere jsem dostal o jejich angazma v pomoci druhemu odboji, za pomoc, kterou cesti krajane zde poskytovali, kdyz v Cechach vypukly pred nekolika lety povodne a krajanska pomoc byla velmi dulezita. Jsou to prijemna setkani, ktera jsou prinosem i pro mne samotneho. Vite, kdyz je clovek v Cechach, tak si svoje cesstvi neuvedomuje. Kdezto tady si vlastne muze sahnout na to, co to vlastne vsechno znamena a jak hluboce jsme tim prostoupeni.
Z: V jinych zemich setkani s emigranty maji podobny charakter nebo maji lide jine starosti, jine problemy a otazky se lisi?
PS
: Tak, nekdy maji jine problemy, samozrejme otazky dvojiho statniho obcanstvi, ty jsou na stole v podstate vsude. Zavisi to na tom, jak je ta zeme bohata, v jakych socialnich podminkach nasi krajane ziji, ne vsude se tak dobre uchytili jako treba tady v Kanade a to potom jde rec o uplne jinych aspektech zivota nez zrovna jenom o politice.
Z: Jaky nazor mate na volice, kteri ziji trvale mimo CR ­ maji zasahovat do prubehu deni v Cesku nebo tomu maji dat volny prubeh? I kdyz asi tezko muzete mluvit jen jako soukroma osoba, presto by me zajimal vas osobni nazor.
PS:
Ja myslim, ze ta odpoved je pomerne nasnade. Zajima vas osobne, pokud jste cesti obcane a mate pravo volit, zajima vas napriklad, jak dopadne zakon o statnim obcanstvi? Zda bude zmena z jednoho statniho obcanstvi na dvoji nebo nebude? O tom se hlasuje v parlamente, o tom hlasuji poslanci konkretni. Takze pokud to chcete ovlivnit, tak si musite najit toho spravneho poslance, tu spravnou stranu, ktera bude vase pozadavky prosazovat v parlamentu, takze volby se tykaji i ceskych obcanu v zahranici.
Z: Cili vy byste doporucoval, aby kazdy cesky obcan zijici v zahranici se voleb zucastnil?
PS:
Samozrejme. Cesky stat vynaklada velke prostredky na to, aby umoznil vykon volebniho prava ceskym obcanum v zahranici a musim s politovanim konstatovat, ze velmi malo lidi zatim tohoto prava vyuziva. I kdyz chapu, ze volit v zahranici neni tak jednoduche jako volit v Cechach, ze je to spojeno s nejakym dojizdenim a tak dale, ale proste volby jsou nasim vrcholnym pravem a je to jeden z vrcholnych projevu demokracie, pokud chceme demokracii, nemuzeme nevolit v podstate.
ND: Uvazuje se o tom, ze by ty volby bylo mozne udelat prave i korespondencne?
PS:
Ministerstvo zahranicnich veci prosazovalo tento bod do novely zakona o volbach uz pro letosni rok, ale bohuzel v parlamentu jsme s tim neuspeli. Takze je evidentni, ze je tam potreba navolit lidi, kteri by tomuto vasemu pozadavku vysli vstric. Je tedy znovu zajmem ceskych obcanu zijicich v zahranici, aby si to ohlidali.
S: To se snadno rekne, ale uvedomme si ty vzdalenosti. Pokud nekdo treba z Britske Kolumbie chce volit, pokud ma jet do Montrealu, Toronta nebo Ottawy, skutecne dostavit se k volbam na zastupitelsky urad, tak je to v podstate ohromna obet, protoze to se neda zvladnout za hodinu nebo dve, ani za pul dne.
PS:
No jednou si to musite masove protrpet a navolit si do parlamentu ty spravne lidi, aby v pristich volbach uz jste mohli volit korespondencne. Korespondencni volba neni zajmem ceskych obcanu zijicich v Cechach.
S: To chapu, ale jak se obcane CR, kteri ziji tady a maji zajem volit, sleduji ceske noviny, nebo sleduji vyvoj v Cechach prostrednictvim internetu, ctou Novy Domov nebo Satellite, ale presto, aby ziskali nejaky podrobny prehled o tom, kdo je jaky z tech kandidatu, to je dost dobre nemozne.
ND: Presneji receno, kdo je ten clovek koho mame volit, aby prosadil korespondencni volbu, kdyz to reknu natvrdo.
PS: Na to je nekolik moznych zpusobu odpovedi. Zaprve, je potreba, aby nektera strana, pokud mozno ta, ktera pak bude mit silu to prosadit, si to dala do volebniho programu. Tyto problemy ceskych obcanu v zahranici zatim, pokud vim, nejsou politickymi stranami, aspon temi, ktere do toho maji co hodne mluvit, jaksi vnimany dostatecne citlive. Bylo by tedy dobre, aby nektera ze stran si to dala do volebniho programu. Pokud jde o otazku, ze cesti obcane v zahranici nemaji dost dobre moznost poznat koho maji volit, jaksi osobne co je to za lidi, tak tady bych upozornil, ze zacne v nejblizsich tydnech pres satelit vysilani z nekolika ceskych kanalu, nejprve zpravodajskych, takze bude moznost, myslim si, ze to zprostredkovava americka spolecnost Dish Network. Bude tedy dostatek zpravodajskych informaci, budou tam diskuse mezi predstaviteli volebnich stran, takze bude tato moznost pro ceske obcany v Kanade a ve Spojenych statech ty lidi poznat na vlastni oci. V zari bude tento zpravodajsky program jeste rozsiren o ceske filmy, takze bude se i na co koukat pro zabavu.
Z: Prednasite na vysoke skole a zaroven jste namestkem ministra. Co vam dava skola a co vam dava ta funkce.
PS:
Tak skola mi dava styk s mladymi lidmi a navzajem se to rozviji a vhodne podporuje. Byt neustale ve styku s tim aktualnim pohledem mlade generace je neco velmi prinosneho, inspirujiciho i pro vykon te statni spravy samozrejme.
S: Jeste velice kratce, vy jste rikal, ze na ministerstvu mate na starosti vlastne krajanske komunity po celem svete. Mne se nekdy z pohledu cloveka, ktery zije v Kanade ale travi obcas taky dost casu v Cesku zda, ze ty vztahy mezi Ceskem a krajanskou komunitou, nebo krajanskymi komunitami, je takova velice citliva zalezitost, jak v Cechach tak v tech krajanskych komunitach po svete. Muzete strucne srovnat tyto komunity, co jsou asi jejich nejvetsi problemy ve vztahu k Cecham a zase problemy Ceska ve vztahu k tem komunitam? Tady se mluvilo o diskriminaci, cili dvojim obcanstvi nebo jeho nedostatku, majetkove pomery a podobne, ale jiste ty Cechy po svete trapi i jine veci a na druhe strane zase treba Cesko ma dojem, ze neco by od krajanu mohlo dostat a nedostava.
PS:
Tak ja myslim, ze nejvetsim problemem ve vztahu ke krajanum v zahranici je to, ze kazda z tech skupin premysli trosku jinak, ma jinak nastavene mysleni, kazdeho tizi prave neco jineho. Na tuto otazku se velmi tezko odpovida.
S: Je to v tom, ze si my krajane myslime, ze prave ty nase problemy jsou nejdulezitejsi a tlacime na to, aby doslo k nejakemu vyreseni a na druhe strane jine krajany v jinych zemich tlaci jine veci a vy se mezitim tak jako pohybujete?
PS:
Mozna ze to taky souvisi bud se vzdalenosti nebo socialnim postavenim te ktere skupiny, ale napriklad krajany v Australii nebo na Novem Zelandu trapi to, aby se mohli treba na cast roku, jsou-li v duchodu, vratit do Ceske republiky, protoze tamejsi legislativa jim umoznuje jenom velmi omezeny pocet dnu, ktery mohou stravit mimo prislusny stat, nechteji-li prijit o duchod. Tak to je treba jiny druh problemu, ktery resime s krajany na druhe strane sveta.
S. A jeste kratce k tomu, mate pocit, ze krajane delaji pro Cesko co mohou anebo jsou tam rezervy, nebo videl byste nejake moznosti dalsi, aby ten rozhovor byl oboustranny, ze. Nejenom to, co my chceme od vas, ale mozna i to, co vy chcete od nas.
PS:
Urcite, jsme vzdycky velmi poteseni, kdyz krajane jaksi se vzedmou k aktivitam v dobe, kdyz to Ceska republika potrebuje, jako se to ukazalo pri tech povodnich. Zaroven si ale myslim, ze nasi krajane zde v Kanade by se mohli vic angazovat v tom, aby byla zrusena ta vizova nereciprocita ve vztahu k CR, aby proste vznikaly vnitrni tlaky v Kanade, nejenom vnejsi tlaky od nas.
S: Konkretne jak? My treba piseme dopisy nasim poslancum, petice ministerstvu... Jak konkretne bychom meli dal tlacit, mate nejaky navrh?
PS:
Ja si myslim, ze ty dopisy poslancum jsou ta spravna cesta. Ovsem na rozdil od Spojenych statu americkych, vizove otazky tady v Kanade, pokud jsem spravne informovan, jsou v moci prevazne exekutivy, tedy vlady.
***

Navrat na hlavni stranu