Navrat na hlavni stranu

O splnenem snu kanadskeho dirigenta
Ma vsechny predpoklady byt prinejmensim uspesny, prinejlepsim vazeny a obdivovany. Setkala jsem se s nim opet po dvou letech nanovo. Byl o neco vaznejsi a z oci na me hledela - zkusenost: jaka je, co mu prinesla a jak dale vidi svou budoucnost v zemi, odkud jeho rodice pred osmatriceti lety emigrovali?
Michael Rohac se narodil ceskym rodicum Ivanovi a Jane, kteri v kanadske emigraci nalezli vsechno, co potrebovali k zivotu. Ba i vic. Jejich syn mohl studovat obor, v nemz se sam nalezl, a na skole, kterou si vybral. Jenze skrze tu synovu volbu se zacinaji v rodine cesty rozchazet: Michael po prvni navsteve Prahy, to mu bylo sestnact let a vedel uz, ze se mu hudba stane celozivotni druzkou, pochopil, ze jeho misto je prave tam, odkud jeho rodice museli uteci, a ze ke komunikaci potrebuje prave ten jazyk, kteremu se jako maly kluk radeji vyhybal Jeho otec rika, ze pri prvni navsteve Prahy v roce 1990 se mlademu Mishovi otevrel novy svet. Z muzikalnosti teto zeme byl nadseny. Michael pozdeji potvrzuje: "Po navsteve Ceska jsem zil s myslenkou, ze cesta zpet je mi otevrena. Podmanil si me fakt, ze kultura je tam neoddelitelnou soucasti spolecnosti, ze je v lidech nejakym zpusobem trvale zabudovana. Ze maji hudebni vzdelani, vubec ze cela Evropa zije hudbou, a deti jakoby se s hudebni vnimavosti uz rodily. A tak jsem se soustredil na svuj sen. Ovsem tato myslenka se vyvijela dobrych osm let"
V peti letech zacal hrat na klavir a venoval se mu do svych osmnacti. "Nikdy to nebyla velka laska, i kdyz jsem byl schopny pianista. Nikdy jsem vsak neexceloval, nebyl jsem neco jako nadprirozeny talent," vidi se nevsedne kriticky Michael Rohac.
Na trubku zacal hrat ve trinacti. "Vlastne jsem trubku na univerzite vystudoval, protoze byla jakymsi klicem k orchestru." Orchestralni hudba jej vzdycky jakymsi zvlastnim zpusobem oslovovala. A to trva dodnes: "Je to neco ziveho, co ve mne probouzi neco velmi prirozeneho a prijemneho. A kdyz uz jsem byl v orchestru, tak jsem se pomalu probojovaval k dirigentskemu pultu."
Dnes uz ale hovorime s sefdirigentem Zapadoceskeho symfonickeho orchestru Marianske Lazne. Tato funkce zahrnuje i pozici reditele tohoto telesa. Zda se to byt velke sousto. Jak se diva na svou pozici Michael Rohac dnes? Co prozivaji lide, kterym se splni jejich sen?
Jake jsou povinnosti sefdirigenta takoveho orchestru?
Sefdirigent obvykle planuje sezonu, nastuduje urcity pocet koncertu a odpovida za umeleckou uroven orchestru. Ale v Marianskych Laznich je to komplikovanejsi o to, ze moje funkce je vlastne dvojrole: jsem sefdirigentem i reditelem. Prisel jsem tam v dobe, kdy byl orchestr v provozni a ekonomicke krizi, a protoze me Spravni rada znala, tak mi nabidla docasnou reditelskou funkci. A kdyz jsem se rozhodl tam zustat, tak jsem byl jmenovan i do funkce sefdirigenta. Ovsem reditelovani mi zustalo.
Zmenila se vasim prichodem programova struktura a struktura symfonickeho orchestru? Z ceho zije?
Zmenilo se uplne vsechno. To byl vlastne mandat od spravni rady. Orchestr od roku 2001 ziskal statut obecne prospesna spolecnost, coz znamena, ze nespada primo pod mesto. Rekneme si jeste, ze vsechny orchestry v CR ziji z dotaci bud mesta, kraje nebo ministerstva kultury. Jeji vyse by se mela pohybovat kolem 80-85 procent rozpoctu orchestru. Nase tvori pouhych 65 procent rozpoctu, ostatni si musime vydelat sami. Mesto Marianske Lazne je zrizovatelem, dava nam dotaci, jenze nejsme soucasti mestskeho rozpoctu, jak tomu je u jinych symfonickych orchestru, takze se mesto zbavilo zodpovednosti za nasi existenci. My sice od nej dostavame dotaci a muzeme si s ni teoreticky delat co chceme, coz zni zajimave, ale to je jen zdanlive, protoze je velice nizka. Ale pro nas je i tak jakousi jistotou zejmena pri pokryvani platu nasich muzikantu. A protoze je dotace nizka, nizke jsou i jejich platy, coz je dalsi problem. Zamestnavame padesat lidi, v prepoctu mame dvaactyricet plnych uvazku. V soucasne dobe mame osmdesat abonentu, coz se muze zdat malo, ale povazujeme to za uspesne hned ze dvou duvodu: v Marianskych Laznich nikdy neexistovala abonentni sezona, vzdy se tam provozovaly koncerty jako "na bezicim pasu" pro lazenske hosty, a pak Marianske Lazne maji pouze patnact tisic obyvatel. Jine orchestry, jako napr. Moravska filharmonie v Olomouci, ma az pet set abonentu, ale zije tam sto tisic obyvatel.
Vymysleli jsme si abonentni rady pro mistni obyvatele, ktere se snazime dramaturgicky zatraktivnit. To nam sice nezaplati ucty, ale ze mistni chodi na koncerty, to nam pomaha vytvorit lobby na radnici. Dokonce zde uz mame i Klub pratel Zapadoceskeho symfonickeho orchestru. Mistni obcane a jejich navstevnost garantuje existenci tohoto orchestru ve meste. Jen pro obrazek, predplatne vsech tri rad koncertu stoji tisicovku, vstupenka na jeden kocnert zhruba tri stovky.
A co sponzorstvi, jak je zname v Kanade?
Sponzorstvi v CR tak, jak je zname v Kanade ­ kdy jednotliva firma ci jednotlivec da sponzorsky dar, ktery si odepise z dani - neexistuje. Konecne to ani danovy system v CR neumoznuje. Takze sponzorstvi se odehrava jako smlouva o reklame. Ovsem potrebu reklamy v ML podniky nemaji. Sponzorstvi jako takove existuje v Praze, kde se to sponzorum vraci z jejich reklamy.
Poradate zahranicni zajezdy, jak byvalo kdysi velkou tradici ?
Zahranicni zajezdy podnikame, ale bohuzel jich ubyva. Zlata era zajezdu ceskych orchestru se odbyvala kdysi uprostred 90. let minuleho stoleti, kdy temer kazdy orchestr jezdil pravidelne do Nemecka, Rakouska, Francie ci do Spanelska hrat za eura, protoze ceske orchestry byly pro hostujici zeme levne. Jenze ta eura jsou uz po deset let porad stejna, zatimco naklady rostou, takze zajem vycestovat klesal. Dokonce se stava, ze nemecke orchestry predavaji hostovani ceskym orchestrum, protoze pro nas je to v okoli nemecko-ceskych hranic levnejsi nezli pro ne. Zajezdova era orchestru s cilem zahojit si rozpocet, konci. Do sveta a na festivaly se budou vydavat uz jenom ty spickove, a to s cilem rozvijet umeleckou stranku orchestru.
Jak se orchestru v Marianskych Laznich dotykaji velke akce jako napr. Prazske jaro a festivaly v zahranici?
Obcas na mensich mezinarodnich festivalech hrajeme, ovsem Prazske jaro jde kolem nas. Tam hraji jen velke prestizni orchestry. Ale na mensich festivalech bych rad nas orchestr videl, i kdyz to neni zadny financni prinos, ale jde hlavne o ten umelecky a o upevneni jmena naseho orchestru v povedomi hudebni verejnosti.
Prenesl jste nektere prvky z kanadskeho hudebniho sveta?
Kdyz v Evrope dirigent oslovi obecenstvo, tak je to neco prekvapiveho a neobvykleho, kdezto v Kanade je to normalni. A ja na sve obecenstvo mluvim. Neprehanim to, ale mam jednu radu ctyr koncertu, ktere uvadim z podia a obecenstvo jak ceske, tak i nemecke na to reaguje velice pozitivne. Mohu uplatnit znalost obou jazyku, coz je pro me prijemna vyhoda.
Kam se postupuje z mista reditele a sefdirigenta symfonickeho orchestru ?
Dirigentska kariera, pokud clovek nepracuje v divadle - a ja nehodlam pracovat s operou ci operetou, se rozviji cyklicky: na chvili pracuje na volne noze, vybuduje si nejake kontakty, odkud prijde nabidka na stalou pozici. Tam nejaky cas zustane, ziska dalsi zkusenosti, nauci se dalsimu a pak se zase odtrhne, zustane cas na volne noze a pracuje na vypestovani kontaktu na vyssi urovni. Nu a pak z teto urovne prijde prilezitost. Ja vidim ty cykly opakovat se po ctyr az petiletem obdobi, kdy pusobite jako host ci jste zase na trvale pozici. Mym cilem je tedy vypestovat si nejaky solidni repertoar, abych mel vsechny zname skladby za sebou, vypestovat si znalosti o orchestrech a pak se vydat zase na volnou nohu a hostovat jako dirigent na vyssi urovni.
Zkousel jste sam komponovat?
Zkomponoval jsem nejake drobne skladbicky, ktere jsem dokonce provedl v Olomouci s Moravskou filharmonii i v Marianskych Laznich, ale nepovazuji se za skladatele. To jen nekdy, kdy mam intenzivni obdobi studia, tak prebytek energie vlozim do komponovani. Komponuji pod pseudonymem a skladbicky uvadim jako zacatecnicke prace mladeho ceskeho skladatele, takze kolegove ani o mych pokusech nevedi. Na druhe strane mam tak odezvu z druheho brehu - muzikanti se mohou bez zabran ozvat, kdyz vec nepovazuji za dobrou.
Zijete na dve strany, jak to zvladate?
Manzelka vyhrala konkurs do Prazske komorni filharmonie jako prvni hornistka. Tato filharmonie, kterou zalozil v roce 1994 jeden z nejznamejsich ceskych dirigentu vubec, soucasnik Jiri Belohlavek, je skutecne na vysoke umelecke urovni. Hraji tam vysoce talentovani mladi lide, jejichz prumerny vek je kolem triceti let. Dvanactkrat v roce jsou nekde v Evrope na prestiznich festivalech. Je to velky tlak na muzikanty, jejichz koncerty pro abonenty se odehravaji napr. v Rudolfinu za pritomnosti osmi set lidi. A zena Michaela, mj. rozena Moravanka, takovou aktivitu ma rada. Libi se ji tam.
Takze se navstevujeme. Nemam potrebu mit auto, a zeleznicni doprava v CR je levna, za tri hodiny jsem z Marianskych Lazni v Praze. Ve vlaku stravim hodne casu, ale mam tam na druhou stranu jistotu, ze se nerusene mohu venovat studiu partitur.
V cem spatrujete rozdily mezi zivotem mest - muzete porovnat Marianske Lazne a Prahu? anebo jine mesto, aniz by bylo velke jako Praha. Treba Olomouc.
Marianske Lazne jsou krasne jako lazenske mesto, ale vsechno je tu postaveno pro lazenske hosty. Ziji tam pul druheho roku, ale jeste jsem nenabyl pocitu, ze by toto mesto melo nejaky svuj vnitrni zivot, ktery by jej od toho lazenskeho oddelovalo. To, co tu stoji, mi pripomina makety, ktere se pro hosty postavi a pak zase zbouraji. Ale na druhe strane je tam bohata kultura, neustale se neco deje, divadla jedou naplno, orchestr neustale hraje ovsem tradicni mestsky komunitni zivot postradam.
Nevnimali vas domaci muzikanti v orchestru jako cizince?
Z jedne strany ano, protoze moje cestina prece jen neni dokonala, a kdyz se snazim mluvit spisovne a formalne, tak porad jeste delam chybicky. A pak mam i prizvuk. Po teto strance ano. Ale zase vsichni vedi, ze mam ceske predky a ze jsem z Kanady a ze tam prinasim jine myslenky. Ale to vsechno nevnimam jako handicap, nebo jako neco, co by mi zazlivali ci pro co by me odstrkovali.
Zajimalo by me, jak se vnimate vy sam: pripadate si vice jako Cech, Kanadan ci kosmopolita, anebo jen jako clovek, ktery zije mezi dvema svety?
Citim se byt mezi dvema svety. Pohledem na zivot, zejmena v oblasti mezilidskych vztahu , jsem urcite Kanadan. Ale umelecke srdce mam ceske, a take si kupodivu moc vychutnavam ceskou kuchyni.
A co ze clovek vubec pochopi v momente, kdyz se mu splni jeho davny sen?
predevsim to, ze prace a snaha, kterou vlozil do realizace snu, je jen maly krucek ve srovnani s tim, co prijde pote, aby si ho udrzel.
Pripravila Vera Kohoutova
***


Michael Rohac: nar. 2. dubna 1974 v Toronte. 1999 - 2001 Master of Music in Conducting, University of Toronto pod vedenim Armeniana Raffiho, vehlasneho dirigenta, pianisty, skladatele a profesora hudby. 1993 - 1997 Bachelor of Music, University of Toronto
V Kanade : Asistent dirigenta, Mississauga Symphony Orchestra
Assistant Conductor, Etobicoke Philharmonic Orchestra, Spoludirigent Mississauga Youth Orchestra
V CR: Moravska filharmonie Olomouc: Koncerty pro deti a rodice, Plzenska filharmonie: Koncerty pro deti a rodice , Hostujici dirigent Moravska filharmonie Olomouc, Prazska komorni filharmonie - koncertoval v Rudolfinu, Zapadocesky symfonicky orchestr Marianske Lazne, Severoceska filharmonie Teplice, Janackova filharmonie Ostrava, Filharmonie Hradec Kralove, Jihoceska komorni filharmonie Ceske Budejovice.
Od poloviny roku 2004 sefdirigentem Zapadoceskeho symfonickeho orchestru Marianske Lazne.

Navrat na hlavni stranu