Navrat na hlavni stranu

Dasenko, za korunu dvacet...!
Maly parcik na vrsku, kde kdysi pred davnymi casy postavili rozlozitou a vysokou katedralu, se zaplnil dvema stovkami ucastniku. Goticka stavba na prikre skale v ohbi Ryna. Bylo jedenadvacateho srpna roku 1969, na den presne rok od prepadeni male zeme uprostred Evropy tanky a ctvrt milionem vojaku Varsavskeho paktu. Dve stovky Cechu a Slovaku chtely, aby se o zlocinu a jeho obetech i tady, v pokojne a prosperujici helvetske zemi, vedelo.
Kde domov muj? zpivali Jitka s Petrem ve sboru s ostatnimi. Kde? Snad se domovem, tolik kazdemu cloveku potrebnym, ted ovsem novym, stane tato zeme a toto mesto.
- Dobry den, ozvalo se vedle nich. Mala tmavovlasa pani se usmivala a podavala jim ruku. Stala zrejme uz chvilku pobliz, ale teprve kdyz doznely hymny, oslovila Lipovy.
- Dasa Firthova. Rozena Gabrielova, z Prahy. Muj manzel, Peter. Ja jsem Ceska z osmactyricateho, manzel je Svycar. Bohuzel cesky nemluvi.
- Doch, branil se muz s vyraznym nosem v osmahlem obliceji.
- Mluvim. Dobra moc! Eh, dobra noc! prohlasil se svycarskym priskrabovanim. Srdecne se rozesmal, kdyz videl trochu rozpacite obliceje novych znamych.
- To je jeho ceske Paradenummer, vysvetlila s omluvnym pohledem jeho zena.
Od te doby se schazeli v dobrych i horsich casech, jak je leta posledni tretiny posledniho stoleti druheho milenia prinasela.
Dasa Firthova Lipovym jednoho dne dlouho po tom, co spolu zpivali ceskou hymnu u basilejske katedraly - to uz jejich pritelkyni zbelela hlava a vrasky poznamenaly tvar - vypravela svuj pribeh, stary malem sest desetileti.
* * *
- Proc vlastne? Ja jsem zamlada byla liberal, to bylo v rodine. Ja jeste spis trochu doleva. Proc nekdo, komu socialni slusnost a spravedlnost lezi na srdci, najednou ve state, ktery se hlasi k heslu spravedlnosti, si rekne Tak dost! Ja pujdu! Ja tady nebudu! Proc?
Bydleli jsme v prazske ctvrti Vinohrady. Kousek od mestskeho centra, na siroke a rusne tride. Kralovska. Ctyr a petiposchodove cinzaky lemuji obe strany Kralovske, ulice je rovna a teprve na hornim konci, u kostela svate Elisky, se deli a rozbiha do dvou smeru. Z oken naseho bytu ve tretim poschodi, vedoucich do ulice, jsme meli vyhled do zahrady stareho pivovaru, ktera tvorila zeleni rozlozitych kastanu za nizkou zdi prijemnou obmenu jednotvarne fronty sedivych fasad a dlazby, po niz kodrcaly tramvaje, predhanene krkolomne se propletajicimi automobily. Pivovar byl jeste v provozu a do jeho vrat, mezi cervenymi cihlovymi kridly budovy, cas od casu vjizdela nakladni auta, nalozena az po vrch velkymi pivnimi sudy. Soferi museli byt sikovni, aby s tezkym nakladem bez uhony zahnuli z ulice skoro v pravem uhlu do otevrenych zeleznych vrat pivovaru.
Tata, tehdy mu bylo neco pres sedesat, byl starostou Vinohrad, jednoho z dvanacti prazskych obvodu. Pouze dva ze vsech starostu nebyli komuniste nebo socialni demokrati. Otec byl narodni socialista a jeden z jeho kolegu byl, pro zmenu, lidovec. Dvanact starostu sedelo v mestske rade, v cele primator Prahy. Komuniste kriceli, ze Vinohrady jsou bastou reakce. Tata byl uz dlouho predsedou te vykricene organizace a dochazel do sekretariatu v Belgicke. Mel to jenom pres dve ulice.
Mela jsem za sebou prvni rigorozum na medicine a na jare osmactyricateho jsem praktikovala na klinice. V unorovych dnech se jednou takhle vracime s kolegy z nemocnice a jeden z nich se po ceste se mnou bavi, zrejme jsem se mu libila, a tak mi skladal poklony. Najednou se me zeptal, jestli s nim nechci jit letos do prvomajoveho pruvodu. Zamracila jsem se.
- Nepudu. Just ne. S rudyma vlajkama? Za spravedlnost? Prosim te, lez je to, co tu soudruzi vykladaji.
- Jak to?
- Ty tomu, co se ted u nas deje snad rikas spravedlnost? Svoboda? Dovol, abych se zasmala.
Zarazil se, nic nerekl, ale na rohu se rychle rozloucil.
- Tak ahoj!
Sotva zmizel za rohem, rika mi jiny kolega:
- Prosim te, cos mu to povidala, ty ses trouba, vzdyt je to jeden z vedoucich Spolku mediku a obrkomunista.
Tak jsem to spravila.
Otec stejne uz byl proskribovany. Vecny rebel to byl. Uz za Rakouska jako student. Pri exerciciich museli studenti cirkevniho gymnazia zpivat rakouskou hymnu a matykar, znamy vernosti k cisari panu, chodil s fedrpusem a poslouchal zblizka, jestli opravdu zpivaji. No, tata se neudrzel a plivl mu do toho natazeneho naslouchajiciho ucha. Vyhodili ho pred maturitou.
Po prvni valce byl urednikem prazskych plynarenskych podniku a mestsky radni. Bral to velice vazne a rikal:
- Chteli jsme svuj stat? Chteli. Tak ted se musime o nej starat.
Prvni den prevratu, 21.unora osmactyricet, byla zrovna sobota. Do Prahy zacali prijizdet davy milicionaru, pry na nedelni Sjezd zavodnich rad. V rannich zpravach v radiu hlasili, ze v sekretariatu narodnich socialistu na Vinohradech nasli spoustu zbrani. Ja jsem vedela, ze je to lez. Den predtim jsem tam uklizela, protoze tata prisel a rikal:
- Holka, prijd sem uklidit, ja bych nechtel, aby se tam nejaka uklizecka hrabala v mych papirech a cele to rozhazela.
Vedela jsem, ze jedina zbran, ktera byla v celem sekretariatu, byl tatuv revolver, u nehoz lezel zbrojni pas, docela oficialne. Tata nechtel zbran mit doma.
Rano v deset k nam do bytu prisli dva chlapi, zazvonili, vykazali se jako policie v civilu - a jestli pry je pan Gabriel doma.
- Neni doma, tatinek je urcite v kancelari, povidam.
Ja jsem tusila jenom, ze jsou napjate casy, ale co se deje prave ted kolem, jsem nevedela. Mela jsem sve studovani, chodila jsem s klukem a bylo mi triadvacet.
Sotva za nimi zaklaply domovni dvere, hodila jsem na sebe bundu a bezim do sekretariatu. Tam uz na kazdem druhem schodku az nahoru do poschodi stoji milicionari s automaty. Prede dvermi sekretariatu rikam, ze chci dal. Chlap v sede kombineze a s baretem na hlave na mne namiril zbran.
- Tam nepujdete.
- Proc ne? Je tam muj tatinek.
- Vy jste Gabrielova ?
- Jo.
- Nikam nepujdete. Bezte domu. A behom, slecinko, behom!
Sesla jsem se schodu. Naproti v baraku je z chodby videt primo do oken sekretariatu. Tata stal za svym psacim stolem, ze suplat letaly papiry, a pred nim chlap s naprazenym revolverem.
Tata potom vypravel, ze ho zastavili pred radnici a dovezli autem do sekretariatu. Pred barakem stal uz kamion s milicionari.
Prisla tam s nimi mlada holka, sestnact sedmnact let, taky milicionarka, se samopalem a s ni dva policiste v uniforme. Ta holka jim rikala, ze by takovej starej pytel strev meli rozparat nebo aspon zastrelit. Jeden z dustojniku policie se na ni oboril, aby drzela hubu, ze do toho nema co mluvit. Tak zmlkla...
Tatu asi trikrat vyslychali, ale vzdycky jej nakonec pustili domu.
- Holka, pamatuj si: nesmis takovym lidem nikdy ukazat, ze mas strach nebo ze oni jsou v pravu. Kdyz na tebe budou rvat, tak se teprve vytahni! Vis, kdyz na me zacal ten chlap v kancelari rvat a mavat revolverem, tak jsem mu povidal:
- Proc na me rvete? To vam nic nepomuze. Kdyz se me neco slusne zeptate, tak vam dam slusnou odpoved.
A oni tatu jako zazrakem neztloukli. To byl pro mne opravdu zazrak, protoze vetsinou pri vyslechu lidi mlatili.
Posledni dve nebo tri noci, aby se do sekretariatu nekdo nevloupal, spal tam mlady dustojnik, tata dvou malych deti, ja jsem ho znala od videni. Toho potom sebrali a za dva mesice zastrelili. Nic neudelal. Spal v sekretariatu.
Jednoho z nejblizsich tatovych pratel tyden po puci zatkli a zavreli tenkrat na Pankrac. To byl chlapek, ktery prezil pet let v nemeckem koncentraku. Vratil se v petactyricatem tezce nemocny. Inzenyr Bicik. Komunisti s nim sebrali i jeho osmnactileteho syna. Stary pan prisel tri mesice po tom, co ho zavreli umrit domu. Jeho syna Ladu vsak zanedlouho nato zastrelili. Pry pro velezradu.
Ptala jsem se taty, jestli by nevedel o nejake protikomunisticke ilegalni skupine nebo kde by se daly sehnat zbrane. Otec me klidne vyslechl a potom se me zeptal.
- A proti komu bys, prosim te, chtela bojovat? Na koho strilet?
Uznala jsem, ze jsou to od mlade holky naivni napady.
Byla jsem uz rozhodnuta. Potrebovala jsem se dostat za hranice. Ale jak? Potom jsem dostala napad. Sverila jsem se Jirkovi, klukovi, s nimz jsem tehdy chodila.
Jeho otec byl jednim z nejlepsich konstrukteru Pragovky.
Nekdy na jare osmactyricet se to stalo. Inzenyr mel na stole stoh papiru. Byly to vsechno dulezite vypocty pro nejnovejsi model auta. Pragovky platily za nejsolidnejsi ceskoslovenske automobily. Uklizecka mu vypocty, aby pry mel uklizeny stul, hodila do kose na papir. On se desne rozcilil a vynadal ji. Dva dny nato sel pres dvur Pragovky a slysi z tlampacu, ze pro asocialni chovani jsou okamzite z Pragovky propusteny nasledujici osoby - mezi nimi sefkonstrukter Janik. Uklizecka si stezovala. Akcni vybor fabriky se usnesl a bylo to.
Jirku vyhodili z fakulty. Sebrali mu maturitni vysvedceni, index, potvrzeni o zkouskach, vsecko.
Ja jsem byla jeste na fakulte. U proverek jsem neprosla. Nebyla nadeje, ze by me poslali pres leto na praktikum do spitalu. Ale hrala jsem do posledni chvile vabank. Spolek mediku zrovna nechutnym taktizovanim na valne hromade v Lucerne ovladli komuniste. Znala jsem trochu jednoho z toho Spolku. Kdysi davno me dvakrat doprovodil domu z tanecnich. Vic z toho nebylo, ale rozesli jsme se v dobrem. Mozna, ze si na me jeste vzpomene. To byl ten napad. Sla jsem za nim. Vzpomnel si.
- Ahoj, Daso, tebe uz jsem veky nevidel. Co porad delas?
Vedli jsme chvilku nezavaznou konverzaci o studiu, zkouskach a on ze ma ted vedle toho jeste moc jine prace. No bodejt, jako funkcionar se ted muzes pretrhnout, ty bambulo! Ale to jsem mu nerekla, misto toho, kdyz jsem videla, ze je vcelku dobre naladen, jsem presla k veci.
- Poslouchej, ja bych potrebovala na letni praktikum do Ase, Chebu nebo tam nekam. Ty bys to mohl prece, pri dobre vuli a ze stare znamosti zaridit, co rikas?
- Proc zrovna do Ase?
Ja jsem zacala brecet.
- Podivej, muj milej rozmilej je na prazdninovy brigade v dolech tam na tom konci. Co ti budu povidat? Ty prece znas nase kluky, jaci jsou. Bez holky ani ctrnact dni nevydrzi, to bude strasny, ja ho tam nemuzu na tri mesice samyho pustit, chapes? Musis mi pomoct a poslat me tam nekam do blizkosti.
Brecela jsem a on, zrejme dojat mymi divcimi obavami, mi dal razitko. Prihlasila jsem se hned do Ase. Byly prazdniny 1949.
Jenze: dostala jsem zardenky, kdyz jsem tam mela uz tri nedele praktikovat. Zustal po nich uporny kasel, ale slo to. Nakonec prisel prece jenom kyzeny odjezd s Jirkou. Jak toho kluka dostanu taky do pohranicniho pasma? Dvacet kilometru pred hranicemi vlak zastavoval a jenom ti, co meli povoleni vstupu do hranicniho pruhu, mohli po kontrole pokracovat dal. Z vlaku museli vsichni napred vystoupit.
Mela jsem prazdny kufr. Maminka mi vecer pripravila celou garderobu, a ja jsem ve tri rano zas vsechno vypakovala a dala zpatky do skrine. V kufru zustaly bile kalhoty - kdyby prece jenom nekdo kufr otevrel, reknu ja jdu do nemocnice - bile tricko a bile tenisky. Kartacek na zuby, kapesniky a to, co jsem mela na sobe.
Vlak zastavil, vsechno vystoupit, mela jsem lejstro, vojak mne ukazoval, ze jako muzu jit. Jirku by byl zastavil, ale ja jsem klukovi strcila ten kufr do ruky a rikam potichu.
- Delej, ze je strasne tezkej.
Jirka zveda namahave prazdny kufr a ja rikam tomu vojakovi vedle, ktery uz nahlizel do papiru nekomu jinemu a uslo mu, co povidam.
- Poslouchejte, tohle nejde, on mne musi s tim kufrem pomoct, ja to sama do vlaku nevytahnu.
Pomohl mi a uz v tom vlaku zustal.
Dojeli jsme do Ase.
V hotelu jsme nechali kufr a sli jsme omrknout, jak daleko jsme od hranice a jak vypada ten kraj, ktery jsme neznali. Mne bylo jasne, ze ve spitale nemuzu zacit, to uz bych byla pod kontrolou. Musime pres hranice tak rychle, jak to jen pujde. K veceru se pujdeme podivat, jak to v okoli vypada za tmy.
Bylo 3. cervence. Tehdy byla pamatka Jana Husa prelozena ze sesteho na tretiho, to byla nedele, takze byly tri dny volna za sebou, a ty tri dny se slavilo.
Videli jsme osvetlenou hospodu, sli jsme opatrne bliz a slyseli halas, rambajs, zpev, chechtot, pivo tam zrejme teklo proudem. Koukli jsme dovnitr oknem - sedelo tam plno uniforem. Rekli jsme si, ze to je prilezitost, protoze policajti a vojaci tu sedi uz treti den ozrali. Dali jsme se rovnou na cestu. Jirka povida:
- Tamhle je lesni chodnik a ten vede na zapad. Ten je dobrej.
- Ne, Jirko, rikam mu ja - mne sedi smrtka v zatylku, to uz znam z drivejska. Tam je nebezpeci. Ta mala smrtka za tylem - ta cesta neni dobra.
Dobre. Pujdeme jinudy. Dostali jsme se ke trati. Projizdel vlak. Svetla. Pritiskli jsme se na zem za kere. Vlak prejel. Kousek dal maly lesik. Na kopecku statek. Psi zacali stekat. Museli jsme ale kolem. Ja jsem na psy od malicka byla zvykla, tak jsem jim domlouvala:
- Hodnej pejskek, no, hodnej, bud ticho, lehni, hodnej!
To uz bylo snad kilometr od hranicni cary. Vzdalenosti se tezko odhaduji v neznamem kraji. V brise citis strasne neprijemny sviravy pocit a do oci ti z cela stekaji kapky potu. Co bude, kdyz nas chyti? Co budeme povidat? Co kdyz chyti jenom jednoho, co ten druhy? My jsme se predtim nedomlouvali, jenom jsme si rekli, ze si budeme navzajem pomahat, ale co to znamena, pomahat si v takove situaci? A co kdyz prijdou se psy? Tisic takovych otazek v hlave se neda jen tak zahnat.
Bylo k pulnoci. Les byl zivy. Mesic byl jenom jako srpek, spousta hvezd. Kolem sustot, praskani, houkani sovy, vydeseny ptak. Pokazde jsme se prikrcili, strnuli a hodnou chvili poslouchali ty nezname zvuky ze vsech stran housti. Lisky tu davaji dobrou noc, napadlo mne nepripadne uslovi. Kde na to ti lidi chodi? Najednou kdesi ve tme pred nami dusot nohou, rychly dech a supeni. Neni to stekot psu? Popadl me zachvat pozardenkoveho kasle. Myslela jsem, ze me to roztrhne. Nacpala jsem si kapesnik do pusy. Zaborila hlavu do listi. Simralo me v nose. Podivne chropteni a kaslani prechazi do chrochtani a kviceni. Z housti vyrazila divoka svine a za ni podsvincata. Prebehla nam pres cestu, zcela blizoucko, stacila jsem si, snad jenom v odlesku hvezd, vsimnout tech malych s prouzky jako na pyzamu. Ale mozna, ze jsem si to ve chvili, kdy se mi vratil dech, jenom s ulevou predstavovala.
Oci si zvykly, ale presto jsme se nevyhnuli vetvim, ktere nas obcas necekane svihly pres hlavu.
Najednou na mytince hranicni kamen. Stojime a koukame. Na kameni pismena CS na strane obracene do Bavorska - a tim Bavaria obracenym do Cech. Jirka se diva na divne oznaceny sutr.
- To nemuze bejt pravda, to nestimuje. To je past. Podivej se na hvezdy: zapad je tamhletim smerem, a ne jak to stoji na tom kameni. Podle hvezd jdeme spravnym smerem.
Sli jsme dal a po sto krocich za hranicnim kamenem byl jiny, spravne zasazeny. Presli jsme kolem, ale ptali jsme se jeden druheho, jestli jsme opravdu ve spravnem Nemecku. Tehdy, v lete 1949, tu jeste byly vedle sebe dve zony: americka a ruska. Ale kde tady ta cara probiha? Tohle uz nam hvezdy nerekly. Pujdeme dal a pockame, az uvidime nejake auto a zjistime, jakou ma tabulku s poznavaci znackou. Asi za hodinu prejela motorka, z prikopy u cesty jsme zahledli, ze mela bavorskou tabulku. Zaplat Pan Buh, jsme v Zapadnim Nemecku. Spadl nam balvan ze srdce.
Ve dve hodiny v noci jsme dorazili do Selbu, nejblizsiho vetsiho mesta, par kilometru za ceskou hranici. Tam jsme si rikali: Nemci tou spoustou uprchliku nejsou zrovna nadseni, pujdeme rovnou na americkou zakladnu. Jirka umel perfektne anglicky, protoze studoval v Praze na anglickem gymnaziu - jeho otec to chtel kvuli zivym mezinarodnim stykum, ktere sam pestoval.
Hlidka, dve prilby s bilymi pismeny MP, nas zavedla do cekarny na brane. Za chvilku prisli jini dva: jeden pihovaty, rezave vlasy, druhy cerny, belostne zuby, kdyz se usmal. Podle uniforem dustojnici. Chic, i ted, uprostred noci. Pry by nam sice strasne radi pomohli, ale jsou tu pouze jako vojenska sprava. Pro prijimani uprchliku je kompetentni nemecka policie. No, co se da delat. Dali nam jeste balicek cigaret a ze nas doprovodi k Nemcum.
To byla psina! Vzali nas do dzipu, dzip se rozjel a najednou to za nami zacalo rachotit. Ohledli jsme se. Doprovazel nas pasovy obrneny vuz. Tankova eskorta jak se patri!
Nemci nas vcelku slusne prijali, ale v Selbu pry zustat nesmime. Muzeme jet dal do Rakouska? Ne. Musime prozatim zustat ve statu, kam jsme uprchli. To nam jako prvni podrazilo nohy. Co dal? O uprchlickych lagrech jsme toho dohromady moc nevedeli. jenom ze existuji.
Sberny tabor ve Würzburgu byly dve velike haly, jedna pro divky a zeny s malymi detmi, druha pro chlapce a muze. Lidi v tabore nam rikali:
- Prosim vas, jenom tady nic nikomu nerikejte: kudy jste sli a proc jste sli, ponevadz je to tu prospikovany tajnejma, ktery se vydavaj za uprchliky, spionama a provokaterama - vsechno hlasej do republiky. Nikomu nemuzete verit, a kdyz budete moc kecat, tak ohrozite ty, co sem treba chtej stejnou cestou, jako jste sli vy.
Nemeli jsme cas poradne se rozhlednout po okoli. Par kroku od tabora stala rozbombardovana biskupska rezidence. Vevnitr se zachranily zbytky jedinecne vnitrni architektury a vzacnych baroknich fresek. Ve meste se hromadila rumiste v prolukach po zricenych domovnich blocich. Take pristav pry lezel jeste v troskach.
Zdravotni kontrola, pohovory, clovek si ted i pred proverovaci komisi daval pozor na jazyk. V komisi byli Cesi a Americane. Slyseli jsme ruzne zvesti: Americane byli strasne naivni a nekdy si nechali navesit buliky na nos. Kazdou pitomost. Zasli jsme, jak malo vedi o vecech na druhe strane hranice.
Po tydnu jsme dostali znovu jizdenky a chleba. Jeli jsme do tabora pro studenty v Ludwigsburgu. To uz bylo na delsi dobu.
Ludwigsburg lezi severne od Stuttgartu, na ohybu jednoho z meandru Neckaru. Utecenecky tabor zdejsi mestsky urad umistil do byvalych kasaren na hlavnim namesti.
Prijdeme k taboru, pred branou stoji skupina lidi a ja si myslim: Pani a neni to tam Milosek? Ten clovek se obrati, vykuli oci a otevre naruc:
- Daso, Dasenko moja, za korunu dvacet! Pod sem, tak ty si uz taky tady, devcico!
Byl to Milos Skoupy, predseda Akademicke narodne socialisticke mladeze. Meli ho dost pod dohledem, ale podarilo se mu dostat se pres hranice. Milosek si rad popil, byl ze Slovacka, z Mutenic, a studoval na Vysoke obchodni. Znali jsme se uz leta. Naposledy jsme se videli v sedmactyricatem, potom jsem jej ztratila z oci.
Jednou k nam prisla kamaradka Verka, s niz jsem byla v osetrovatelske skole. Ta byla rok zavrena na Pankraci. Soudruzi ji podezrivali, ze je spolcena s chvalne znamym politikem, ceskym komentatorem BBC za valky a povalecnym ministrem. Ten lezel v nemocnici po nezdarene sebevrazde pri uteku pred estebaky - podle jine verze agenti StB byvaleho prominenta vyhodili sami z okna - a Verka jej, polamaneho, na klinice osetrovala. Politik se ani potom nevzdal planu na utek. Mel zvlastni hlidany pokoj, Verka presto nasla urcite spojeni, dokonce na letiste. Ale potom to na ne prasklo. Prisli ji zatknout casne rano, byla jeste v nocni kosili. Nic z ni nevytloukli a po roce ji propustili.
Prisla jednoho dne k nam a hledala civilni saty pro nekoho, kdo prave utekl z Pankrace. Domluvili jsme se, ze to je Milosek. Tak jsem se dovedela, co s nim bylo.
Miloska zavreli za pokus o ilegalni prechod hranice. Zaplatil si nekoho, kdo ho mel prevest. Dotycny jej dovedl az skoro na caru a rekl mu, ze dal uz musi sam, rovnou za nosem, az narazi na nemeckou hlidku. Milos jde a prijde k domku, ktery vypada jako strazni budka. Vidi nemecke uniformy, zaraduje se a spusti nemecky Guten Tag a ze je rad, ze to ma konecne za sebou a je na svobode. Najednou se na nej vrhli. Byli to cesti pohranicnici, prevleceni do nemeckych uniforem. Odsedel si rok na Pankraci, ale potom se mu podarilo odtamtud utect. Verka naznacila, ze se spolu domlouvali pres mrize z okna znamenimi. Dala jsem ji tatinkovu kosili, on jich zase tolik nemel, v civilnich satech se chtel Milos pokusit znovu pres hranice. Podarilo se. O Verce ted nikdo z nas uz nic nevedel.
A najednou Milosek stoji prede mnou a hlaholi jako pred lety.
- Dasenko, frajirko sumna, za korunu dvacet!
To bylo jeho, kdyz si chtel vypit sklenicku bileho, jenze chybely mu nejake drobne, jak se rika. Sklenicka u vycepu stala korunu dvacet. Tak jsem mu pujcila. Pri druhe lahvi uz zpival z plna hrdla na "slovacku notecku". Hlas mel, ze se to rozlehalo daleko siroko.
Jenze v tabore pak zacal s politikou, mel svoje kruhy a ja jsem byla male cislo. A potom: kdyz jsem videla, jak ti nasi utecenci tady zacinaji zase politikarit, rekla jsem si, ze tohle teda ne.
Partajnictvi blbe. Sedime v lagru, nikdo nic nema, jenom vojensky kavalec, deku bez prosteradla a bez polstare, esus a nadobi, to je vsechno. Krabici pod kavalcem s necim, co jsi mel, kdyz jsi neco mel, a hrebik ve stene na poveseni kabatu. A oni se zacinaji tahat s ostatnimi o to, jestli jsi agrarnik nebo socialista, to je prece blbe.
Dva dny po tom, co jsme prisli do tabora, jsme si s Jirkou rekli, ze se podivame po nejake praci. Na pracovnim urade sedel pan v sedivem saku, na loktech urednicke klotove rukavce. Sudetak, jak se ukazalo. Privital nas nadmiru pekne:
- Zatraceny cesky prasata!
Samozrejme ze nas vyhodil.
Jirka myslel, ze by mohl dostat nejaky dzob se svou anglictinou u Americanu. Nic. Houby. Nothing.
Areal 2 v Ludwigsburgu byl plny: tri ceske tabory, dva polske a jeden baltsky. Dohromady kolem 20.000 uprchliku.
V kasarnach tu byli Americane. Podle prisnych americkych vojenskych predpisu vyhazovali kazdy vecer zbytky jidla, chleba nebo i nakousnute rezy dortu z kantyny. Nemci, kteri meli hlad a sami si nemeli zac dostatek potravin nakoupit, se na to plytvani divali a zurili. My ostatne taky.
Tabory byly v ovocnarskem kraji, sklizela se tam jablka, hrusky a taky vino. Podle tradice se tam delal jablecny most. My jsme jim posbirali pod stromy padavky a oni tim nebyli nadseni. Dalo se to pochopit. My jsme byli jako kobylky, ale jenom z nutnosti.
Nemeli jsme nejmensi poneti, kde se nakonec ocitneme. Kanada brala jen jednotlive imigranty, kteri nejak ziskali stipendium nebo tam meli pribuzne. Skupinova imigrace, cas od casu: to kluky postavili do rady, kolem prochazel doktor a ohmataval jim svaly, jestli jsou na tezkou praci. Sebemensi zdravotni zavada znamenala konec nadeji. USA mely kvoty vycerpane, mela jsem jejich imigracni cislo a nadeji bratru za tri ctyri roky. Australie brala pomerne hodne imigrantu, meli zajem o polske rodiny: rodice mohli pracovat, protoze nejstarsi z deti se mohlo starat o mladsi sourozence. Kdyz ti dorostli, stali se dalsi pracovni silou. Komise pro vystehovani do Australie byla v Putzbachu, severovychodne od Frankfurtu.
Zavolali nas k australskemu imigracnimu urednikovi.
Prijde kluk, co tam byl pred nami.
- To byste neverili. Vite, co se me ptal? Jak jsem presel hranice. Jestli na koni, autem nebo letadlem.
Byla jsem na rade. Ptal se mne na vzdelani a proc jsem sla. Vysvetlil, ze musim podepsat pracovni smlouvu: dva roky budu delat tu praci, kterou oni potrebuji. Napsala jsem do dotazniku, ze mohu delat pomocnici v domacnosti, pomocnou silu v nemocnici nebo kloboucnici. Kdysi jsem z legrace delala kurz modelovani klobouku, co kdyby se to hodilo? Ptam se toho pana:
- A co po tom dvouletem kontraktu? Rekneme, ze zvladnu rec, na to si troufnu, ale chtela bych dostudovat, mam prvni rigorozum na medicine. Ma Australie principialne neco proti memu studovani?
- Povida on:
- To je prakticky nemozne. Musite udelat jazykove zkousky a vsechny dosavadni medicinske zopakovat, se stipendiem nepocitejte, financni otazku musite vyresit na vlastni pest.
- Dobre. Ale za predpokladu, ze zkousky udelam, existuje nejaky zakon, ktery by mi zabranil dostudovat?
- To ne, ale Australie nestoji o studovane zenske. Najdete si nejakeho Australana a porodte Australii zdrave deti.
Tim me nastval.
- Dekuju vam srdecne, ale ja nejsem kralici samice. Toho pracovniho kontratu se vzdavam.
Prestehovali nas znovu - do jineho tabora. Ja jsem pracovala na osetrovne a Jirka se zacal uchazet o vyjezd do Anglie. Ja jsem pro sebe nevidela svetelko nadeje.
Najednou dopis ze Svycarska. Cesky psany. Mila kolegyne, pokud bys mela zajem o stipendium ve Svycarsku, napis na tu a tu adresu. Dr. Ruzek.
Spadlo to jak z nebe. Jak je to mozne? Potom mi dosly souvislosti, kdyz jsem uvidela druhy podpis, Madeleine Cuendet.
Nekdy predtim, na podzim, privezli do studentskeho tabora leky a lekarsky material. Prijeli s tim Daniel Sandoz, z te svycarske tovarnicke rodiny, a Madeleine Cuendet, oba studovali medicinu. Nekdo z nasich lidi Danielovi za to, ze privezl leky, ukradl kabat. Myslela jsem, ze se propadnu hanbou. Potkala jsem Madeleine na chodbe, nahodou, a hned jsem se ji omlouvala, ze se stydim za takovou vec. Co si o nas budou myslet! Ona to brala rozumne.
- No jo, kdyz jsou tady tak spatne pomery, mohou se stat veci.
Mluvily jsme spolu snad deset minut. A ona, kdyz se vratili, si na me nastesti vzpomnela. Rekla o mne ve stipendijni komisi, ktera zasedala v Lausanne. Do tabora mi napsali dopis na me jmeno: D. Gabriel.
Zacala jsem verit na zazraky.
Napsala jsem prihlasku, ale nemela jsem na znamku. Muj mily rozmily Jiri tvrdil, ze nema v kapse ani krejcar. Pak jsem nahodou zahledla, ze ma v tasce padesat dolaru. Pomohl mi jiny kolega.
V maji padesateho roku jsem konecne vyjela z nemeckeho tabora do Curychu, tam jsem dostala stipendium. Bylo nas kolem dvaceti. Medici, nekolik ekonomu, chemici, nejaky technik a moravske devce na lesnictvi - dcera hajneho a doslova bila vrana, protoze ve Svycarsku na Vysoke technicke nebylo na tomto oboru nikdy zadne devce. Olga Ulicna. Udelala tam doktorat, odjela hned potom do Ameriky, a protoze mela doktorat, davali ji do samych vyzkumnych laboratori. Ona ale strasne chtela do lesa, jak byla doma, v Jesenikach, zvykla chodit s tatou.
Stipendium delalo 200 svycarskych franku, ale jenom po dobu semestru. Na prazdniny nam nedali ani frank. Nekdo mi poradil - existuji mezinarodni studentske pracovni tabory. Prihlasila jsem se a odjela do Wallisu, kde na jednom alpu, tedy horske pastvine ve dvou tisicich metrech, kaceli studenti stromy, vysekavali prusmyk a staveli cestu. Prijela jsem do Martigny na nadrazi. Pani zlati, co dal, mel me tu nekdo cekat, ale nikde ani noha. A jak ja najdu ten tabor?
Najednou vyjde za rohem mlady muz a pristoupi plase ke mne. Nejdriv spustil lamanou anglictinou, potom slusnou franstinou a ja porad vrtim hlavou. Nakonec spustil nemecky a ja si vydechla, ze se konecne zaplat panbu domluvime. To byl Peter. Tenkrat byl vedoucim toho tabora na walliskem alpu.
Jirku jsem ztratila z oci. Uz mi nenapsal. Konec velke lasky... A pro mne v tehle zemi zacatek nove.
Mela jsem jine kamarady, mezi nimi se objevil obcas i nektery z nekdejsich starych. Pomerne dlouho jsme si psali s hochem, ktery se mnou v Praze maturoval. Po letech prisel do Svycarska. Ohlasil se telefonem.
Byl jednim ze dvojcat. Oba bratri od sebe k nerozeznani. Kantori ani po osmi letech nevedeli, ktery z nich je Slavek a ktery Tomas. Otec byl vysokym dustojnikem generalniho stabu. Komunisti je zavreli vsechny tri. Obzalovali je z velezrady. Otce pri vyslechu zabili. Synove nejdriv dostali oba trest smrti, potom, vzhledem k mladi, jim trest zmenili.
Poslali je do Jachymova. Tomas vykladal, ze zareni v baracich postavenych primo nad doly bylo silnejsi nez v podzemi samem. Utect odtamtud se podarilo jenom par lidem, a odnesli to jeste ti, co tam zustali. Presto se o to nekteri dal pokouseli. Byly doby, kdy na preziti tam byla moc mala nadeje. Oba pracovali v baracich na ambulanci. Tomasovi se v padesatem roce podarilo utect. Par kamaradu se podkopalo sachtou. Prvnim dvema se podarilo dostat se podkopem ven, potom se vykopana sachta sesula a ostatni zasypala.
Tomas o tom vsem strasne nerad mluvil. Naznacil, ze mu dlouho trvalo, nez se dostal pres hranice, bloudil chvilemi dokonce po vychodnim Nemecku a potom se konecne dostal na Zapad a do uteceneckeho tabora. Napsal do Svycarska o stipendium. Z komise se mne zeptali, jestli bych ho mohla doporucit. Jak by ne!
Predsedou komise byl tehdy Karel Lobkowitz, ktery studoval narodni hospodarstvi. Dnes uz je po smrti. Karel byl dvoumetrovy chlap. Kdyz jsme se nekde meli sejit, kde bylo tisic lidi, nemeli jsme obavu: stacilo si vsimnout, kde Karel couha nad davem. Rekla jsem mu tehdy:
- Lepsiho a chytrejsiho nad Tomase neni daleko siroko.
O svem bratrovi Tomas nemluvil a ja jsem na nem nevyzvidala. Byli jsme tehdy oba emigranti bez dokladu. Ja jsem teda mela aspon index. Na mestskem notariatu v Curychu jsme si vzajemne mistoprisezne potvrdili, ze existujeme a kdo je kdo. Vyplnujeme formular a do rubriky jmeno matky, jak jsem si vsimla, piseme oba dva - Kosatkova. Podivali jsme se na sebe. Ja rikam.
- Ty, Tomasi, neni tvoje matka z ty pekarsky rodiny Kosatku?
- To vis, ze jo.
- Hele, Tomasi, predstav si, ze starej pan Kosatko byl bratranec myho dedecka.
- Tak to jsme jako...
- Pribuzny! Svet je malej.
Peter si vybral Tomase za sveho svedka na nasi svatbe. Bezvadna proteza nahradila predni zuby, ktere Tomasovi kdysi estebaci vyrazili.
Svatebcane nic nepoznali.
Vzpominky pani A.Fülscherove-Gabrielove zaznamenal a zpracoval Lubomir Smiricky
Leden 2006
Poznamka: Manzele Fülscherovi, nyni osmdesatnici, ucinne pomahali ceskych a slovenskym exulantum ve Svycarsku po Srpnu 1968. V letech 1989-2005 obstaral a dopravil ing. Fülscher svym autem postupne nekolik desitek dulezitych pristroju pro vyzkumne ustavy v Ceskoslovensku.
***

Navrat na hlavni stranu