Navrat na hlavni stranu

Na okraj
Sokolske hroby

Nekdy pred ctyrmi roky Jan Waldauf prisel s krasnou myslenkou navstivit kazdy rok nekolik hrobu zemrelych Sokolu a Sokolek. Myslenka se ujala a letos skupina clenu a clenek sokolskych jednot zavitala k hrobum na hrbitovech v okoli Kitchener-Waterloo, St. Jacobs and Elmiry. Navstivili jsme hroby Karola a Markety Starkovych, Jana a Olgy Tvrdonovych, Mateje a Frantisky Kousalovych, Frantiska a Marie Janeckovych, Jana a Josefy Kargerovych, Johna Kargera a Frantisky Vytrisalove. U kazdeho hrobu byl umistnen venecek se stuhami a Jan Waldauf promluvil o zivote a sokolske cinnosti zesnulych. Letosni poute se zucastnili Igor a Vera Holubcovi z Oakville, Jana Otrubova, Jiri Koristka a Jiri Karger z Kitcheneru a Hana Juraskova, Jan Waldauf a Josef Cermak z Toronta.
***
Milackove zen
Jsou muzi, jichz pouha pritomnost privadi zeny do extaze, zatimco my obycejni muzsti smrtelnici jsme radi, kdyz si za cely zivot vyslouzime dva nebo tri zenske usmevy. A samozrejme zeleni zavisti se snazime objevit tajemstvi uspechu onech stastlivcu. Nedavno se mi nachomytnul jeden naznak, jak dojit blazenosti zenskeho idolu. Mezi tyto milacky zen (a tim i bohu) nepochybne patril Pierre Elliot Trudeau (politicky, o hodne pozdeji, protoze miloval a recitoval poezii a nezebral o hlasy, byl i mym milackem) a John Lennon. O mladem Trudeauovi bezel nedavno v televizi film a v tom filmu jsme byli svedky dvou ukazek, jak potencialni milackove zen s zenami zachazeji. Prvni prihoda se udala velmi zahy v Pierrove milostnem zivote. S devcetem, s kterym tehdy chodil hovoril o jidle. Devce zrejme rado papalo a projevilo zajem neco snist. Pierre se k tomu vyjadril negativne a docela surove ji upozornil, ze jeji boky uz jsou dost siroke.
Druha epizoda byla brutalnejsi: hezka mlada pani zrejme se v manzelstvi nudila a nabidla se Pierrovi. Pierre, ktery tehdy jeste nevedel, ze mlada pani je vdana, po kratkem vahani souhlasil. Kdyz se dozvedel, ze jeho cerstva milenka ma manzela, zavahal trochu dele (byl totiz verici, i kdyz vzpurny katolik - byl vychovan na jezuitskem ucilisti a cely zivot v blizkem kontaktu s cirkevni hierarchii), ale nakonec asi usoudil, ze nejen stat, ale ani cirkev nema v loznicich co pohledavat. A tak mlada pani pokracovala v manzelstvi i v milovani s Pierrem. Az jeden den Pierrovi oznamila, ze manzela opustila a ze se s nim rozvadi. A ze doufa, ze Pierre si ji vezme. Zeptala se ho primo. Pierre odpovedel zarytym mlcenim...
S Johnem Lennonem (doufam, ze si ho nepletu s nekterym jeho kolegou - proste je to ten, ktery byl spolecnikem Yoko Ono) to bylo jeste smutnejsi. Byl zenaty (jeho zena byla presvedcena, ze stastne) a meli spolu syna Juliena. Najednou se zacal chovat nejak nezvykle. Skoncilo to tak, ze jeden den se jeho zena vratila odnekud domu. Dum se zdal podivne tichy. Az prisla do loznice, kde v duverne pospolitosti nasla sveho nanzela a Yoko Ono ve svem nocnim uboru. Prakticky se ji nevsimli...
A ted se snazim prokoumat, cemu mne tyto dve epizody naucily. Az na to prijdu, dojde-li k tomu na teto zemi, dam vam vedet.
Josef Cermak

Navrat na hlavni stranu