Navrat na hlavni stranu

Oldrich Kaiser ve filmu Zralok v hlave

Kdyz konci festival
Vlastne jsem mel v zivote stesti, narodil jsem se v dobe, kdy jeste nebyla televize a tak jsem chodil vzdycky v sobotu vecer do kina. Nejprve do okoli. Muj rajon sahal od kina Mir ve Strasnicich az po sirokouhle kino Pilotu. Ve Vrsovicich na Ruske bylo kino Prace a u Heroldovych sadu Vzlet. Kdyz jsme vyrazili do Strasnic, tak nejblizsi bylo kino Vesna. Vse v dosahu pul hodiny chuze. Tim se usetrila koruna dvacet za tramvaj. Myslim si, ze uz ani jedno z techto kin neexistuje.
Jeste pozdeji se muj radius zvetsil diky tramvajence, ktera patrila k nezbytne stredoskolske vybave. Kratky popis filmu v prujezdu napovidal, jestli uvidim opet Brigittu Bardotovou nebo Sophii Lorenovou. Obe rocnik 1934, cili o ctrnact let starsi nez ja. Jak cas bezel, tak jsem se priblizoval do veku hvezd filmoveho platna, zestarl jsem, hvezdy se vymenily, ale nezestarly. Stale je jim tak mezi dvacitkou a tricitkou. Z te doby zustaly pouze stare filmy, ktere obcas vidim na videu.
Dana Medricka prave zabouchla dvere. Na ne tluce zdrceny Klacek a pronese pamatnou vetu: "Slavko, mohla byste na malou chvilku otevrit dvere, abych se vam tisickrat omluvil za svoje hulvatstvi?" Kamera vzapeti miri z okna a my vidime Pisek roku 1952. Brigittu Bardotovou jsem na vlastni oci nikdy nevidel. Sophii Lorenovou pred par lety na Torontskem filmovem festivalu ano. Zmenila se, ale ne zas tolik. Misto romantickeho Pisku se divam na kanadsky film a Queen St. v Torontu. Misto Dany Medricke mirne potetovana Lauren Lee Smith. Misto romantickeho nazvu Mesic nad rekou se to rika rovnou, Lehni si se mnou (Lie with me) a erotika je drsna, zadne omlouvani za hulvatstvi, jak to delal pred pul stoletim Klacek v Pisku. Jen Leila v zaveru praskne dvermi a playboy David tluce na dvere. Nekolik dlouhych vterin napeti a pak cvakne klika Laska zvitezila, zatimco Klacek se svym hulvatstvim prohral. A pak ze film za padesat tri let neprosel vyvojem k lepsimu!
Rok 1934 dal svetu nejen Brigitte Bardotovou a Sophii Lorenovou, ale i Leonarda Cohena. Kanadska legenda, basnik a zpevak oslavil nedavno sedmdesatiny. Pri teto prilezitosti se konalo trinact koncertu, z kterych je mozne videt ve filmu Leonard Cohen I'm Your Man (Leonard Cohen - Jsem tvuj muz) 34 pisni v podani ruznych interpretu. Cohen pri tom vypravi svuj zivotni pribeh. Dovime se, ze Suzanne byla manzelka jeho pritele, ktera bydlela v Montrealu a skutecne varila caj s pomeranci. Chelsea Hotel v New Yorku bylo misto, kde se setkavali mladi basnici a intelektualove v sedesatych letech. Jestlize se Cohen jen lehce dotyka sedesatych let, film o Bobu Dylanovi No Direction Home: Bob Dylan (Bob Dylan - Nemirim domu) je pouze z tohoto obdobi. Presneji receno z let 1961-1966, kdy se radikalne zmenila nejen hudebni scena, ale i svet kolem nas a na tuto zmenu, krome Beatles, mel nejvetsi vliv prave Bob Dylan. Tri a pul hodiny trvajici dokument ukazuje tiskove konference z te doby, zaznamy koncertu. Je pravdepodobne, ze tento dokument budeme moci videt v programu americke televizni site PBS a to 26. a 27. zari v 21 hodin. Krome Dylana zde uvidite i Joan Baezovou ci skupinu Peter, Paul and Mary. Film konci v roce 1966, kdy se Dylan po nehode na motocyklu odmlcel a osm let verejne nevystupoval.
Neuveritelne je, jak vzpominka na stejne obdobi je jina v Rusku. Skutecnosti je, ze i tam prozivali za Chrusceva jakesi uvolneni. Film Sneni o Kosmu se odehrava v okoli Murmanska na norsko-ruskych hranicich. Lode, ktere prijizdeji do pristavu prinaseji nejen cizi zbozi jako tranzistorove radio, ale i kontakt se svetem. German (shoda jmena neni jiste nahodna s jmenem druheho ruskeho kosmonauta Germana Stepanovice Titova) vaha mezi tim uteci na Zapad a stat se kosmonautem. I pro obycejneho kuchare je mozne stat se diplomatem. Ruske vlaky jsou luxusni a Gagarina poznate podle toho, ze si neumi zavazat tkanicku u prave boty. Nepravdepodobne vypada i film Atoma Egoyana Kde pravda lze. I tento film se vraci do obdobi konce padesatych let, kdy dvojice komiku zacina uspesny tricetihodinovy telethon, ktery se konci vrazdou mlade zeny. Po patnacti letech se studentka zurnalistiky chce dobrat toho, co se stalo. Ke cti Egoyana lze rici, ze umi pouzit erotiku a neni to hloupe, na druhou stranu, film ma spoustu nedostatku, kdy je videt, ze si reziser nedal mnoho prace s dobovym pozadim: Pocatkem sedmdesatych let se jiz pouzivaly kazetove magnetofony, nikoliv kotoucove. (Pouze pro profesionalni nahravani z terenu se pouzivalo v rozhlase nekolika spickovych znacek, mezi kterymi nechybela znacka UHER). Takovych nedostatku je ve filmu vic.
Proti tomu naopak vyzniva verohodne film bosenskeho rezisera Danise Tanoviçe Peklo. Ackoliv se na filmu dle katalogu podilely ctyri zeme - Francie, Italie, Belgie a Japonsko, ve skutecnosti je zde rada tvurcu z byvale Jugoslavie a co je dulezite, scenaristou je Polak Krzysztof PieÊewicz, ktery spolupracoval v minulosti s KieÊlowskim. Jde o rozpad rodiny, kdy otec se vraci z vezeni a jeho navrat je spojen s tragedii. Rodina ho neprijme zpet, dochazi k nasili. Otec spacha sebevrazdu, matka zustava paralyzovana. Tri dcery se nedokazi v osobnim zivote vyrovnat se skutecnosti zivota bez lasky. Zaver filmu sice odhali otcovu nevinu, ale nevyusti v odpusteni. Nenavist - peklo tu bylo jiz pred tim a zustava bez ohledu na skutecnosti, ktere vyjdou na povrch, bez ohledu na pravdu a presto pri setkani tri dcer ma clovek v zaveru filmu pocit, ze pravda prece jen vysvobozuje a ze je zde cesta z tohoto kolobehu.
Letosni festival se vyznacoval tim, ze bylo snazsi dostat listky. Nektere filmy se promitaly trikrat. Jine dvakrat, ale v pomerne velkych salech. Navic rozvrh filmu byl resen tak, ze jedno promitani bylo vetsinou na zacatku festivalu, druhe o dva dny pozdeji a treti na zaver festivalu. Uvolnilo se tak misto i pro tiskove promitani, takze s vyjimkou dvou filmu bylo mozne se na kazdy film dostat. Starou nemoci zustalo, ze se treba ve stejnou dobu promitaly dva madarske filmy soucasne. Navic Porcelanova panenka Petera Gardose v sale pro 28 divaku, takze se do salu nedostala ani snad jedina madarska novinarka na festivalu. Nutno priznat, ze druhy den film poradatele zopakovali, ale ve stejnou dobu bezel Lajos Kolotai Beznadejny (Fateless) podle romanu Imre Kertesze, za ktery byl madarsky spisovatel pocten Nobelovou cenou a ktery ma sanci ziskat pristiho Oskara. Skoda, prave film Porcelanova panenka patril k tem, ktere zasluhovaly pozornost. Jedna se o tri surrealisticke povidky Ervina Lazara, kdy se prosty clovek setkava s moci. Ackoliv moc docasne vitezi, nakonec se vzdy stane zazrak, ktery je silnejsi nez arogance tech, kteri ovladaji svet.
V prvni povidce armada prijde do vesnice a pro zabavu vojaci postavi nejlepsiho a nejsilnejsiho borce proti venkovskemu hlupackovi. Ten vsak ve vsech zavodech zvitezi, coz velitel nesnese a zastreli ho davkou ze samopalu. Kdyz armada odejde, venkovska babicka umyje chlapci rany a vzkrisi ho.
V druhem pribehu komunisticky funkcionar prijede jako spasitel do vesnice, prohlasi, ze je schopen vzkrisit mrtveho chlapce a mrtvou divku. Necha je vykopat. K zazraku skutecne dojde, ale misto obzivnuti dojde k rozpadu tel mrtvych deti.
V tretim pribehu do vesnice prijdou stary dedecek s babickou. Vesnicane jim postavi dum, ale pohunek zastupujici starostu je z domu vyzene. Dedecek s babickou ho prokleji a zmizi v poli. Nikdo je nemuze nalezt, ale tam, kde zmizeli se objevi sazenicky, z kterych vyrostou dva topoly. Ve filmu hraji pouze amatersti herci - vesnicane. Festival ma tendenci, ze v uvodu se hraji jaksi nejlepsi filmy, kulminuje prvni vikend a pak jakoby ztraci na kvalite. Krome madarske kinematografie, je v posledni dobe dosti silne v Torontu zastoupen i dansky film, at jiz to byl dokument z Tour de France Prekonavani Tomase Gislasona o spanelskem zavodnikovi Ivanu Basovi, kteremu v dobe zavodu umira matka na rakovinu nebo Adamova jablka. Pribeh naivniho venkovskeho farare, ktery ma na starosti propustene vezne. Najednou se mu setkavaji na fare neonacisti, teroristi a psychopati. Reziser Anders Tomas Jensen navazuje jak na Bergmana, tak i na Tarkovskeho. Zazrak existuje i v tomto svete.
Krome mnozstvi filmu, ktere se nevidi jinde nez na festivalech a naopak filmu, ktere zde startuji na boj o oskary, se zde clovek setkava i s lidmi a nemyslim tim filmove hvezdy, ale ty, kteri se filmem vyjadruji a kteri ho tvori. Pri promitani Tanoviçova Pekla vedle mne sedela mlada zena, kdyz jsem ji rekl, odkud jsem, sdelila mi, ze je z Kalifornie, ale ze je zde s ruskym filmem Soumrak, v kterem matka v Petrohradu hleda svou ztracenou dceru. Snazi se ji nahradit jinym ditetem, ale to utece a po kratkem case je nalezene mrtve. V ten okamzik je matka ochotna prijmout i myslenku, ze jeji dite uz nezije. Tento film bezel pred Serebrenikovymi Postelovymi scenami, ale byl o tridu lepsi.
Soucasny film je poznamenan jakousi vykorenenosti. Nemecky film The White Masai (Bila Masajka) je o Svycarce, ktera zustane s krasnym bojovnikem v nejchudsi casti Keni. Skvely dansky reziser Lars von Trier nepotrebuje k tomu, aby v Manderlay zobrazil Ameriku nic jineho nez par prken. Pribeh je situovan do roku 1933, kdy v Alabame, kde preziva jeste otroctvi, sebevedoma mlada zena cernochy osvobodi, ale naprosto nechape o co jde, takze nakonec nastoli stejny rezim, jaky byl predtim. Pri tom az napadne pouziva frazeologii, kterou pouziva George W. Bush pri osvobozovani Iraku. Americky reziser polskeho puvodu Roman Polanski toci Olivera Twista pro zmenu v ceskych atelierech.
Prestoze film Bohdana Slamy Stesti je uveden jako cesko-nemecky, odehrava se v Cechach a teprve podle zaverecnych titulku identifikujeme, ze je to v Mostu. Maria Prochazkova se zato nepohla z jedne ulice v Praze. Uz tato skutecnost je necim, co o techto dvou filmech hovori. Znamena to, ze chteji vypravet o tom, co je obklopuje, o realite, s kterou se denne stykaji, o soucasnosti. Presto je Bohdan Slama presvedcen o tom, ze jeho film hovori k lidem, kdekoli na svete, ze je univerzalni. O tom podle nej svedci skutecnost, ze reakce publika byla zde v Kanade stejna jako v Cechach. Duvodem je skutecnost, ze film je emotivni a jednoduchy. Kanadsti divaci rozumi ohrozeni deti, hledani lidskych vztahu, mista ve svete. "Kdyz jsem jel pres Hamilton na Niagaru, videl jsem tam podobna sidliste jako v Cechach," vysvetluje reziser. "Naopak herci, ktere znaji cesti divaci jsou pro ne presvedcivi, i kdyz je kanadske publikum nezna a to je zaklad pro film. Nemaji ten blok, jako divaci u nas a drive zacnou vnimat postavu nez herce, ktery ji predstavuje. Zde lidi zajima hlavne ta skutecnost, jak se nam podarilo dosahnout toho, ze jsou deti ve filmu nesmirne prirozene." Film podle Bohdana Slamy nema politicke nebo socialni pozadi. Po tomto shrnuti jsme se rezisera zeptali, proc se tak uzkostlive vyhybal tomu, aby divak poznal, ze film je natocen v Mostu.
ABE: Bylo to umyslne?
BS:
Ano, snazili jsme se vyabstrahovat prostredi, aby tam zustal zakladni element. Nechteli jsme, aby ho tyto veci rusily. Tento pribeh se mohl odehrat kdekoli v Cechach, nikoliv pouze v Mostu.¨
ABE: Druhym mistem, kde se pribeh odehrava je statek. Nachazi se take v te oblasti anebo nekde jinde?
BS:
Nachazel se mezi Mostem a Litvinovem. Bourani statku ve filmu je realne, ten statek jiz neexistuje. Je zajimave, ze tam byla rodina pana Reytera, ktery se tam nastehoval nekdy v padesatych letech, pronajal si domek od dolu a zacal tam hospodarit. Mel tam tvrdy zivot, ale dokazal tam prezit. Ted bydli nekde jinde, za Mostem na druhou stranu v krasne krajine. Osudovost je v tom, ze mu tam zacali stavet fabriku, pro zmenu Korejci.
ABE: Do jake miry byl statek autenticky?
BS:
Trochu jsme predelali vnitrek pro potreby nataceni, ale duch zustal stejny.
ABE: Pracovali jste take se symboly? Barva vlasu u Dasi se meni podle situace?
BS:
Nebylo to nahodne. Prebarveni vyjadrovalo jeji dusevni stav. Chteli jsme pouzit puvodne zelenou barvu, ale nakonec jsme do toho nesli.
ABE: V zaveru filmu je ma opet prirozene, stava se normalni anebo je to jen dalsi ulet?
BS:
Podle mne je to dalsi vlna nemoci. Zvlada sice socialni kontext, vraci se jako vitez, ma agresivni kostym, ma dokonce i chlapa, ktereho chtela, ale nebude to asi dlouho trvat
ABE: Je vam nektera z postav ve filmu blizsi nez ostatni?
BS:
Ja se ztotoznuji s kazdou z postav ve filmu. I s tou Dasou. Jsou to lidske postavy, s kterymi prozivam jejich osudy. Hrdinove jsou Tonik s Monikou, protoze dokazi zaujmout postoje a stat za nimi.
ABE: Dokazali se profesionalni herci vzit do postav na periferii?
BS:
Otec Moniky, ktereho hraje Bolek Polivka, vlastne straslive fandi Tonikovi. Ackoliv oba to v zivote prohravaji, dokazi to zvladat citove. Zde neni podstatne, kde se nachazi ani jeho zazemi.
ABE: V zaveru filmu se Monika vraci zpatky, bude jeste nejake dalsi volne pokracovani?
BS
: Ne, uz je necham byt, at uz si to resi sami.
Film Marie Prochazkove Zralok v hlave byl uveden v sekci Discovery. Ironii je, ze asi nejlepe byl prijat na festivalu v Moskve. Podle ni mel film v Torontu vetsi uspech nez v Praze. Rika, ze se ji tocilo velice dobre s Oldrichem Kaiserem. Tvrdi, ze se ji casto novinari ptali, jestli se nebala tocit prave s nim. Podle ni vsak otazka stala tak, jestli se tak znamenity herec nebal tocit s ni jako zacinajici reziserkou. Pokud nekdo chtel hledat ve filmu presnou analyzu choroby, ci historii neznameho muze, ktery zije v prizemi jednoho domu, tak to asi ve filmu nenalezl. O tom vsak ve filmu asi ani neslo. Jestli o neco slo, pak o vztah osameleho cloveka s okolim. O jeho sveraznou komunikaci s nim, ktera nekdy vychazi a nekdy nevychazi. A v okamziku, kdy konecne k tomuto vztahu dojde, prichazi jako Bozi ruka sila neznameho urednika, ktery kdesi na narodnim vyboru rozhodne, ze tento clovek sem nepatri. Nevime, jestli duvodem je to, ze nekdo ma zajem o jeho byt, ci ochrana spolecnosti pred potencialne nebezpecnym clovekem nebo jen ciste stupidni rozhodnuti byrokrata. Tohle asi vysvetlit kanadskemu divakovi je tezsi nez problem s vodou, kdy si lidi, kterym docasne netece voda, chodi pro ni do cisterny. I kdyz zadny z techto filmu oceneni neziskal, presto oba mladi reziseri meli v Torontu co rici. Navic hovorili o vecech, ktere se jich bezprostredne dotykaji, ke kterym maji vztah, coz se o mnohych filmech na festivalu rici nedalo.
Kdyz festival konci, ma clovek najednou pocit, ze toho skutecne hodne nevidel a hlavne nikdy nevidi filmy, ktere dostanou oceneni, ale nelituji toho, protoze ty prijdou do normalnich kin a my tady v Torontu mame jedno za rohem. Obcas tam vyrazim, je sirokuuhle jako byla kina Pilotu a obcas i tam nejaka kraska pribouchne pred nejakym klackem dvere
Ales Brezina
***

O. Kaiser

Navrat na hlavni stranu