Navrat na hlavni stranu

O skritcich, lidech a jejich doupatech
Vyhanet skritky z jejich domovu se nema. Uz jen proto, ze to byli skritci dobri. Pomahali lidem v jejich tezke robote v lese i na poli, zkratka kde mohli. A sidlili tady snad od pradavna. Vysoko nad rekou v onech prapodivnych pseudokrasovych dutinach, ktere priroda vytvorila jakoby specialne pro ne. Podle povesti lide na sve neviditelne pomocniky zanevreli, odmitali jejich sluzby a rusili je v jejich klidu. I rozhodli se tito od nevdecnych lidskych tvoru odejit. A jen prevoznik, jenz tento tajuplny narod skritku na druhy breh reky Ohre prevazel, muze, diky splnenemu prani, dosvedcit ty tisice klobouku pilnych a lidumilnych postavicek mavajicich na rozloucenou sve rodne zemi.
Povest je jedna vec a nase soucasnost druha. Maximalne jsme ochotni pripustit, ze nam prastare myty mohou cosi malo naznacovat o dobe sveho vzniku. Treba o tom priseri davnoveku, kdy novy, mocny globalni buh si vyrizoval ucty s temi mistnimi, o poznani slabsimi duchy, vilami a skritky. Ale ze by zasahovaly silou sve vypovedi, ba dokonce necim jako proroctvim az do nasich dnu? - Ne, neco takoveho moderni clovek pripustit nechce a ani nedokaze.
A prece. Cela ta hornata zeme na vychod od doupat onoho mytickeho naroda je dnes nejen bez skritku, ale i bez lidi. Nespatrite tu ani pole, ani vesnice, ani sloupy elektrickeho vedeni. Prevlada podivna lesostep pripominajici charakterem krajinu vzdaleneho stredomori. Nad ni nerusene plachti cerne siluety dravcu a trnite houstiny ovladly divoke svine. Diva zver tu ztratila svoji obvyklou plachost a setkani s clovekem je pro ni stejnym prekvapenim, jako nekde na neobydlenem ostrove uprostred oceanu.
Avsak kdysi to tu bylo vsechno jinak. Kdysi tu mohl poutnik narazit na desitky vesnic a samot. Z nich dnes nezbylo takrka nic. Jen se stestim objevi zbytky skrovne stare kamenne stavby nebo z cerne hliny trcici, destovou vodou obnazeny porcelanovy strep. Za padesat let si mocna priroda vzala zpet, co se mistni lide po staleti snazili v potu tvare a s bozi pomoci kultivovat a pretvaret ve svuj domov.
Inu je to zvlastni pocit stanout v byvalem okresnim meste, kde jiz nic, krome obnovene cedule s nazvem obce u liduprazdne silnicky, nenapovi o jeho strukture, velikosti a charakteru, natoz o lidech a jejich zpusobu zivota. Navstevnik mozna zahledne v zelene dzungli jedno dve zchatrale staveni, mozna ho siroke kamenne schodiste nalaka k vystupu na jako stul rovnou loucku. Stala zde skola nebo snad kostel ci radnice? Par pametniku bude asi jeste vedet ...
Snad jen dobove fotografie dokazi cloveka prenest do doby pred onen rozhodny rok 1954, kdy zde vladl jeste relativne normalni zivot. Tedy zivot rozvracene zeme, odkud bylo puvodni obyvatelstvo bez milosti vyhnano a zcasti nahrazeno Nenemci ze vsech koutu tehdejsi republiky. Ukoristena puda i se statky, s postelemi i s perinami jim vsak dlouho nevydrzela. Prisla armada a s ni totalni rozpad. Vznikl vojensky ujezd Hradiste, a tak tomu zustalo az do dnesnich casu.
A tohle uz neni epizoda z nejake pradavne povesti, tohle je skutecnost. Ano, tak vypadaji Doupovske hory dnes. Kraj obraceny v jedno z nejrozsahlejsich vojenskych cvicist ve stredni Evrope. Vsak si ho take ceni i nasi soucasni zapadni spojenci. Paradoxne se tak tesi z sirosirych prostoru vyrvanych z luna civilizace bezohlednou totalitni moci. Tim ovsem paradoxy nekonci. Uzemi vojenskeho ujezdu Hradiste patri tez mezi vysoce cenene prirodovedne lokality. Nachazeji se zde totiz rostlinne a zivocisne druhy jinde vzacne, nebo dokonce vyhynule. A pak, uzemi je rovnez jedinecnou studijni plochou, ktera nam demonstruje, jak by to mohlo vypadat s nasi zaniklou civilizaci pouho pouhych padesat let pote. Fantazii se tu meze nekladou.
Nuze, krasne Doupovske hory zustavaji mementem. A to mementem, za kterym se skryvaji slzy, bolest a smrt. Mementem, ze i pres vsechny tyto roztomile dejinne paradoxy a prirodni kuriozity se vyhanet skritky z jejich domovu nema. Jestli to plati i o lidech - o tom by jsme si uz take jednou provzdy meli v Cechach udelat jasno.
Miroslav Petr

Navrat na hlavni stranu