Navrat na hlavni stranu

Mikropoviedky
Mikropoviedka c. 1: Autobus

Na autobusove nadrazi v severnich Cechach prijel jediny autobus, ktery v tu dobu jel. Kdybych mel citovat basnika Kennetha Fearinga, tak miril odnikud nikam. Pristoupili jsme do nej v ospalem okresnim meste, ktere bylo neuveritelne prazdne. Zvlastni cas navecer, kdy uz mela byt tma, ale protoze jsou dlouhe dny, jeste po devate je svetlo. Slunci jako by se nechtelo zapadnout. Mel jsem radost, ze takova linka jeste existuje, protoze dnes se autobusy pro ctyri lidi nevyplaceji. Mohli jsme si vybrat sedadlo. Vybalit chleby a zacit s pozdni svacinou nebo s rychlou veceri, tak jako v dobach skolnich vyletu. Autobus vyrazil do hor a pak sjizdel do udoli. Miluji tu milimetrovou presnost s jakou horsti ridici projizdeji zatacky, jejich presne razeni. Jizdu vlevo, ale v okamziku, kdy se objevi v protismeru automobil s klidem, za ktery by se nemusel stydet Emerson Fitipaldi se vyhnou protijedoucimu vozidlu. Pri tom neztraceji na humoru a pohode. V okamziku, kdy prisel semafor, na kterem jsme stali dobrych pet minut, tento sympatak, ktery by mohl hrat ve filmu Florenc 13:30, otevrel okenko, vytahl cigaretku a v klidu si zakouril. Pak zase slapl na plyn. Asi v treti vesnici pristoupil dalsi pasazer. Zavistive jsme koukali po lahvi piva, kterou si prinesl na sedadlo pred nami. Po nekolika vesnicich pristoupil dalsi pasazer. K nasemu udivu mel rovnez lahev chmeloveho napoje. Situace se opakovala na dalsi zastavce. Podezrele bylo, ze vsichni meli stejnou znacku desitky.
Zahada, ktera pripominala Capkovy detektivky se rozresila v okamziku, kdy jeden z cestujicich vystupoval. Nez vystoupil, zkontroloval, jestli je lahev skutecne prazdna a odevzdal ji usmivajicimu se ridici. V ten okamzik jsme pochopili: cestujici si kupovali s jizdenkou i lahvinku piva, aby jim cesta rychleji ubyvala. Prehledli jsme autobus a zjistili, ze jsme jedini, kteri zde sedime na sucho. Vedel jsem, ze pilot autobusu bude i k nam milostiv. Dosel jsem dopredu a familierne ho oslovil: "Sefe, byly by take dva lahvace pro nas?" Na otazku odpovedel protiotazkou: "A stacite to za ty dve stanice vypit?" Pokrcil jsem rameny. V ten okamzik se zdalo, ze je zde neresitelny problem. Vzpomnel jsem si na stare prislovi: "Kdo pozde chodi, sam sobe skodi!" Neco jsem tedy zamumlal, jako ze se pokusime. Ridic posmutnel a dodal: "Tak to musite zaplatit zalohu!" S radosti jsem priplatil k trinacti korunam jeste dalsi tri. Autobusove pivo bylo levnejsi nez z Kauflandu. Vystoupili jsme a meli jsme kazdy lahvinku mistniho piva a pocit, ze jsme meli tech piv vzit vic, ale uvedomili si, ze ten dobry muz je mel pro sve cestujici a ne na kseft. Hospoda byla v nedohlednu a byl jsem rad, ze zadny komisar EU nejezdi hromadnou dopravou, to bychom byli urcite na suchu.
***
Mikropoviedka c. 2: MIKROPOVIEDKY
Bylo to takhle na podzim v polovine sedesatych let a doma jsme meli nove radio znacky Barkarola, ktere melo nejen ctyrrychlostni gramofon, ale i tehdy nejvetsi novinku VKV. A na zakuklene stanici Ceskoslovensko II se delaly prvni pokusy se stereem. Posluchaci byli vyzvani, aby si prestaveli nabytek. Televizi dali vlevo, rozhlasovy prijimac vpravo. Televize slouzila jako levy kanal, radio jako pravy. A pak prislo upozorneni, ze vasim bytem projede vlak a skutecne vlak jel z leveho kouta do praveho a kdyz odjel tak jako premie se v pravem rohu ozval rev motorky, ktera prosvistela a zmizela pobliz siciho stroje. Nasledovaly dve pisnicky s Waldemarem Matuskou a Evou Pilarovou. Jeden hlas sel z televize, druhy z radia. Potom byli posluchaci vyzvani, ze mohou svuj byt uvest do puvodniho stavu. Jenze VKV nejen slouzilo k temto ping-pongovym efektum, ale take k tomu, ze vysilalo Ray Charlese, jazz, pozdeji Gramotingeltangl Jiriho Sucheho. Jednou za takoveho podzimniho vecera se ozval z Kosic jazz a do toho MIKROPOVIEDKY Dusana Klingera. Kratke pribehy. Bylo to neco, co jsme citili, co k nam hovorilo. Byla to poezie, takova beatnicka proza. Neco, co nas oslovovalo. Druhy den jsem sel do Slovenske knihy, ale nic o tom nevedeli. V lete jsem jel stopem na Slovensko, ale vsude jen kroutili hlavou. MIKROPOVIEDKY nikdo neznal. O autorovi jsem pak jiz nikdy nic neslysel. Byla to doba, kdy nastupovaly slovenske skupiny The Beatmen a The Buttons a do Prahy prijel Louis Armstrong.
Zijeme v obdobi, kdy nas ohlusuji kratke zpravy, jedna za druhou, zijeme v obdobi klipu, nikoliv v dobe, kdy MIKROPOVIEDKY mely dusi. Pavel Dostal pred rokem na Masaryktownu rekl: "My na Morave tomu rikame srdicko."
***
Mikropoviedka c. 3: 94 minut
Televize nas pripravila o velikost dramatu sportovnich rozhlasovych reportazi. Jen z rozhlasovych nahravek si pamatuji finale z roku 1934 Italie-Ceskoslovensko: "Antonin Puc jako Lazar obkulhal okolo dvou italskych obrancu a dal vedouci gol Ceskoslovenska ve finale mistrovstvi sveta, vedeme 1:0" Malokdo vi, ze byl Josef Laufer barvoslepy a ze castokrat sazel vic na svou predstavivost nez na skutecnost.
Zde v Kanade vzpominaji na Foster Hewitta, legendu, ktera dokazala pritahnout k prijimacum stovky deti, ktere slyseli o klickach Gordie Howea, ci strelach Bobby Hulla.
V dobe normalizace a upadku, doslo k upadku i rozhlasove i televizni reportaze. Popularni Ludek Brabnik byl vyhozen na hodinu za to, ze rekl, ze sovetsti hokejiste nastupuji v dresech rudych s pismeny CCCP na prsou.
A tak asi nejradeji z te doby vzpominam na reportaz, kterou jsem poslouchal na vrtech v maringotce, kdyz jsme se dovedeli, ze po dvou tretinach vede Polsko nad Sovetskym svazem na MS v Katovicich. Zapnul jsem radio a uz jsme se dovedeli o fantastycnej metamorfoze, ze Polska dostala kridla a pan Andrej Tkacz (polsky brankar) se stal narodnim hrdinou. "David nebyl nikdy mensi a Golias nikdy vetsi," podle polskeho reportera. Slava a vitezstvi polskych hokejistu melo jepici trvani. Vsechny ostatni zapasy na Mistrovstvi sveta v Katovicich Polaci prohrali a sestoupili do B skupiny.
Nezapomenutelny Gabo Zelenay vsak nasel v techto dnech sveho nastupce v Rene Sternovi. Jeho predchudce komentoval v roce 1959 velke utkani Glasgow Rangers proti Cervene hvezde Bratislava. Muzstvo s brankarem Hlavatym, Titusem Bubernikem, vedlo 3:2, ale nakonec prohralo 4:3 a bylo vyrazeno z PMEZ. Tentokrat byl Davidem bratislavsky klub Petrzalka a Goliasem nikdo mensi nez slavny multimilionarsky Glasgow Celtic vecny souper Rangers. Petrzalka vyhrala na Tehelnom poli senzacne 5:0, ale v Glasgowe se rozpoutalo peklo, domaci vstrelili ctyri branky a postup hracu z praveho brehu Dunaje byl na vazkach. Rene Stern vsak statecne komentoval, chvilemi dostaval infarkt, chvilemi se hroutil pri predstave, ze by se utkani melo prodluzovat a on by mel byt u mikrofonu dalsi pulhodinu. Povzbuzoval sve hrace, radil jim, chvilemi pochvalil i atmosferu na stadionu. Podivil se nad tim, ze divaci se otaceji, protoze pry je prilis hlasity. Az konecne prisel ten moment, kdy ctyrikrat vykrikl: "Koniec, koniec, koniec, koniec" Bylo to jako kdyz legendarni maratonsky bezec oznamoval vyhru v Athenach. Doufam, ze Rene Stern dopadl lepe. Byla by ho skoda.
Jenze toto drama nebylo ten den posledni. Behem necele pul hodiny jsem byl znovu prilepen u televizni obrazovky a stydla mi krev v zilach. Z kamery pobliz dalnice v Mississauze jsem videl horet Airbus 340 spolecnosti Air France. Clovek nervozne prepina kanaly ze CTV na CBC, ale vsude byl stejny obrazek - horici letadlo a kolem pomalu projizdejici auta. Uz jen chybela ta hrozici veta a tragedii nikdo neprezil. Jenze misto toho prisla prvni slova nadeje: "Sedesat lidi se podarilo zachranit." Asi po pul hodine prislo oznameni, ze tri autobusy s pasazery zamirily k letisti a najednou si clovek opakuje nasobilku, kolik lidi se mohlo vejit do tech trech autobusu. Pak najednou neoficialni a nepotvrzena zprava, ze se vsichni pasazeri, vcetne posadky zachranili. Okolo seste hodiny vecer pak tiskova konference, kde toto sdeleni bylo oficialne potvrzeno.
Mezi ctyrnasobnym vykrikem Rene Sterna "Koniec, koniec, koniec, koniec" a timto sdelenim uplynulo 94 minut, cili delka jednoho fotbaloveho zapasu.
Drama, kdy bylo videt, ze i televizni komentatori jsou stastni, ze nemuseji informovat o tragedii. Jako 11. zari 2001 i tentokrat jsem vyrazil na kole do ulic Toronta. Bylo nezvykle ticho, jako tehdy. Kdyz jsem jel po Bathurst St. a podival se na oblohu, videl jsem maly zazrak: Do Toronta mirilo letadlo. Mel jsem chut mu zamavat.
Po vecernich televiznich novinach jsem si pustil zpravy Radiozurnalu. V 6:30 stredoevropskeho casu se ozvalo kratke zpravodajstvi. Prvni zprava byla o Technoparty. Pak nasledovala nasledujici veta: "Petactyricet lidi bylo zraneno pri havarii letadla Air France v Torontu." Zpravodajstvi koncilo: "V predkole PMEZ vyradila Petrzalka Celtic Glasgow." I takto se da informovat o zazracich. Jak rika nas prezident dr. Vaclav Klaus: "Jen do toho nevnasejme zbytecne emoce!"
Aby bylo spravedlnosti ucineno zadost nutno rici, ze v 7:00 bylo zpravodajstvi Radiozurnalu podrobnejsi.
***
Mikropoviedka c. 4: Trolejbus
V Hradci Kralove mne pred ocima ujel trolejbus. Nejaka vyssi moc, nechci rikat Hospodin, protoze ten ma jine starosti, ridice za to potrestala a v prvni zatacce mu vypadly kladky. Pohodlne jsem za ridicem dosel a zeptal se ho, jestli muzu nastoupit. Zavrtel hlavou, ze kdyby ho videl nekdo z dopravnich podniku, tak ze by zaplatil 500 Kc pokutu. A zeptal se, jestli to zaplatim ja. Bez vahani jsem rekl, ze ano. Presto mne nevzal a tak jsem na Novem Hradci cekal dalsi pulhodinu.
***
Mikropoviedka c. 5: Navsteva
31. kvetna 2004 byla v Restauraci Praha na Masaryktownu vzacna navsteva. Byla to velmi vzacna navsteva. Jak rika Andrej Tarkovskij ve filmu Solaris: Vazime si jen toho, co muzeme ztratit. Byl tam ministr kultury Pavel Dostal. Predesle rozhovory pro ostatni media se jaksi protahly a tak na Satellite nezbyl cas. Nelituji toho. Asi by moje otazky nebyly lepsi nez mych kolegu a ministr by musel odpovidat na veci, na ktere odpovidal jiz tolikrat pred tim. Nasledovala vecere a opet spousta otazek, ktere z nejakeho zahadneho duvodu zaplnily prvni polovinu vecera, ale ktere nemely nic spolecneho s kulturou. Teprve pak se rozjel rozhovor o tom, co lidi pali. Ministr Dostal si nebral servitky. Nic nesliboval, ale nakonec z toho vzesla jakasi dohoda o vystave, ktera mela byt letos v lete v Praze. Vystava Art Canada 5 se uskutecnila. Mezitim Pavel Dostal popijel bile vino a hovoril s umelci.
Uvolnil se a doslo k diskusi s tehdejsim honorarnim konsulem Lanny Rosickym. Mel jsem na stesti po ruce magnetofon a tak se mi podarilo tento rozhovor natocit. Pavel Dostal hovoril o tom, ze umeni dela umenim to, ze to ma dusi. "My na Morave tomu rikame srdicko!" Leta jsem cekal, ze nektery z politiku si jen polozi otazku, jestli jdeme spravnym smerem. Vetsinou zazniva sebechvala a optimismus. Ministr kultury vsak citoval neznameho sprejera, ktery kdesi napsal SVET SE POSRAL a dal mu za pravdu. Protoze tento neznamy basnik to vystihl. Bylo mu smutno z toho, ze budouci generace prijdou o tu namahu, ktera je zapotrebi k tomu, aby se dosahlo vztahu mezi predmetem, ktery je zobrazovan a autorem. Pocitac to muze udelat stejne, ale nebude to mit dusi. Byla to vzacna navsteva. Skoda jen, ze se ztratila polovina vecera stupidnimi otazkami, ale prave to mozna zpusobilo i dynamiku zaveru vecera. Ministr Pavel Dostal zemrel v nedeli 24. cervence 2005 rano. Podle poslednich pruzkumu verejneho mineni se jednalo o nejpopularnejsiho ceskeho politika.

V. Krykorkova, a M. Gabankova s ministrem Dostalem na Masaryktownu
***
Mikropoviedka c. 6: KAMpelicka
KAM jen se podela? Kdysi stavala na 740 Spadina Ave. Nevim, jestli jsem pocitoval hrdost nad tim, ze skupina Cechu a Slovaku si vybudovala vlastni Credit Union, ale s oblibou jsem ten dum navstevnikum z Ceskoslovenska ukazoval. "Zde je nase Kampelicka."
Nebyl jsem pri tom, kdyz vznikla. Byl jsem pri tom, kdyz vsak zanikla. Byl to zvlastni pocit. Clenum bylo oznameno, ze dum je prodan a ze neni jine reseni nez prevest Kampelicku pod PACE Credit Union. Lidi v hale kostela sv. Vaclava vazne kyvali. Neni jiz jine cesty. Zastupci PACE Credit Union licili budoucnost v ruzovych barvach. Vlastne se nic nestane, jen si budeme muset vymenit seky a to vas nic nebude stat, bude to zdarma.
"Za budovu dostanou clenove patricne odskodne a uradovat se bude na stejnem miste i na komunitu se pamatuje. Jen misto Czechoslovak Credit Union to bude PACE Credit Union - Czechoslovak Branch. Lidi zatleskali. Zastupce PACE Credit Union si zamnul rukama a amalgamace byla provedena. I zacali jsme platit za vedeni uctu. Po case zmizelo z nazvu Czechoslovak Branch. Ke konci lonskeho roku zmizel i inzerat v novinach. 15. cervence letosniho roku se zavrela vratka na 740 Spadina Ave. v Torontu definitivne. Potichu, bez oznameni v novinach, pouze jakymsi dopisem bylo oznameno, ze si muzeme vybrat, jestli chceme chodit do North Yorku nebo do Mississaugy. Pan Larry Smith z vedeni PACE CU slibil, ze posle vysvetleni pro nase noviny, ale ze je to zbytecne, protoze vsichni clenove dostali jiz dopis. Snazil jsem se mu vysvetlit, ze pro komunitu Cechu a Slovaku v Torontu byla Kampelicka necim vic nez peneznim ustavem a ze by si nase komunita prece jen zasluhovala slusnejsi jednani, aby se mnozi z nas nemuseli ptat: KAM jen se podela KAMpelicka?
***
Mikropovidka c. 7: Neonormalizace
Helenka Vondrackova a Karel Gott natocili spolu novy hit. Zrejme se bude lidem libit. Nalada je v Cechach totiz neonormalizacni. Intelektual Stanislav Gross jiz je sto dnu bez uradu a Jiri Paroubek zatim bodoval. Vypravil se do Ciny hledat partnera pro obchod. S lidskymi pravy to neprehanel. Sice jako evergreen tam neco o nich zazpival, ale vsem bylo jasne, ze to patri k ritualu. Lid ma rad razne vudce a tak poradil svemu podrizenemu ministru vnitra Frantisku Bublanovi, aby se s temi technari, kteri pripravovali Czech Tek nijak nemazlil a az prijedou do Mlynce u Tachova, aby s nimi zatocil. Tak se i stalo. Policie se tedy vyznamenala a po vzoru svych predchudcu VB to pekne zmasakrovala. Nutno rici, ze i Technari statecne bojovali. Zraneni jsou na obou stranach. Premier se obava, ze mu uz neporostou preference a rozciluje se, ze ODS celou akci zpolitizovala. Coz lze jen chvalit (jinak bychom tu zadnou opozici ani nemuseli mit). Kritiku si vyslouzil od Paroubka i prezident Klaus. Vysledkem zasahu je, ze se Technoparty prestehovala do Prahy, kde ji podporil i byvaly prezident Havel. Ted uz chybi jen rozhorcene hlasy pracujicich a dalsich par dilu kapitana Zemana.
Nejak to pripomina dobu, kdyz mlatili Plastiky, i kdyz si myslim, ze ti hrali lepsi hudbu. Jak rekl muj spolupracovnik na vrtech v roce 1975. "Ja ty komunisty taky rad nemam, ale v jednom jsem tomu Novotnymu musel dat za pravdu, ze na tom Strahovu zakroutil krkem tem studakum." Lid chce poradek a Bublan uz chysta novy shromazdovaci zakon proti jeho narusitelum.
Jenze abychom i tentokrat byli spravedlivi, Vaclav Klaus navrhl jako soudkyni Ustavniho soudu pani Formankovou. Senat, kde je vetsina z ODS to priklepl. Co je na tom divneho? Pani Formankova jako soudkyne odsoudila hostinskeho z Caslavska k nepodminecnemu trestu za to, ze rekl, ze neni na komunisticke plky zvedavej. Pani Formankova se nemuze ani hajit tim obligatnim, ze tak soudit musela. Protoze Krajsky soud hostinskemu, ktery byl po listopadu rehabilitovan, trest o ctyri mesice snizil.
Myslim si, ze Helenka Vondrackova a Karel Gott se dali dohromady v pravy cas. Doba je pro ne opet prizniva.
Ales Brezina

Navrat na hlavni stranu