Navrat na hlavni stranu

Zivot zacina po ctyricitce ­ a festivalum zvlaste
IFF KV ­ zkratka, jejiz mezinarodni prestiz rok od roku roste. Mezinarodni filmovy festival v Karlovych Varech musi svetu neustale dokazovat, ze si sve "acko" ­ tedy stejnou kategorii, jakou se honosi slavnejsi prehlidky v Cannes, Berline ci Benatkach ­ skutecne zaslouzi. Letos se snazil po ctyricate ve sve historii a opet uspel. Dokonce mozna lepe nez kdy jindy!
Snad poprve za dobu sve novodobe, rozumej porevolucni existence, slapal jako hodinky, aniz by tak ovsem prisel o svuj povestny pel neformalni, verejnosti otevrene akce. Prijely opravdove celebrity: zatimco Sharon Stone se pouze mihla a jejim jedinym verejnym vystoupeni se stal plamenna rec k uvedeni noveho Jarmuschova filmu Broken Flowers, ve ktere trinactkrat vyrkla slovo mir a k poteseni vsech fotografu pritom divoce gestikulovala (projev se pozdeji siril po festivalu v podobe kultovniho fotoserialu), Robert Redford se do zapadoceskeho lazenskeho mesta a jeho "festivalu s atmosferou" zamiloval natolik, ze se rozhodl navazat s nim kontakt i jmenem vlastniho festivalu nezavisleho filmu v Sundance. Mezi zenami nejvice zabodoval sarmantni Alexander Payne, reziser oskarove Bokovky, ktery si navzdory sve povesti vsude daval misto vina pivo a pred rozhovory pro media daval prednost diskusim s vdecnym festivalovym publikem (jednu si dokonce doslova vydupal proti vuli organizatoru, kteri ho hnali na veceri). Pozadu nicmene nezustali Americane Matt Dillon (dostal povesti lamace srdci, prekvapil hereckym vykonem ve filmu Factotum o zivote Bukowskiho alterega Chinaskiho) nebo tarantinovsky drsnak Michael Madsen (jednoznacne nejvtipnejsi host prehlidky).
Karlovy Vary maji ovsem jine specifikum, nez jsou hvezdy, kterych se ostatne i v kazdem provensalskem mestecku najde vic nez na tomhle "ackovem" festivalu: totiz bezbrehy zajem o film. Chodi se na vsechno, od korejskych nezavislych po animovanou tvorbu z Ukrajiny ­ staci jen projit prehled filmovych sekci a mate pocit, ze za devet dnu muzete na zapade Ceska prozkoumat cely svet. Letos byla jednim z nejsilnejsich tahaku nesoutezniho programu retrospektiva s nazvem Zaostreno na kanadsky film: nejenze bylo permanentne vyprodano na snimky jako Benzinka Blues Louise Berangera, Bila kuze Daniela Robyho ci Dracula: Stranky z deniku panny Guye Maddina, prave kanadsky snimek take ziskal prestizni Cenu divaku (Muj zivot s otcem ­ r. S. Rose) a jeste si mohl clovek pobesedovat s Atomem Egoyanem, ktery pred lety, tj. v pocatcich moderni ery festivalu uchvatil karlovarske divaky svou Exoticou. I ted byl vstricny, zastavoval se s lidmi na ulici, pilne chodil na besedy a donekonecna neunavne vysvetloval, o cem ze jeho nejnovejsi film Kde je pravda vlastne vypovida. Idealni festivalovy host: takovy, jake maji Karlovy Vary pres vsechny Sharon sveta nejradsi.
Tereza Spacilova-Karlovy Vary

Navrat na hlavni stranu