Navrat na hlavni stranu

Sklo s vlastni historii
(a historie s vlastnim sklem)


Pokud obetujete ten cas a vypravite se do obchodniho domu The Bay v centru Toronta, a prekonate nekolikero barier v podobe koupechtivych turistu ze vsech koutu sveta, a konecne se zastavite az v patem patre teto budovy, budete odmeneni. Ne, neni to tip na novou hru obchodniho giganta, ale docela proste pozvani. Ceka vas odmena v podobe sklenene oazy hrajici vsemi moznymi barvami, trpytici se ve svetlech kristalu i v roztodivnych fantazijnich variantach sklenene hmoty stejne pohadkove jako v klasickem vyhotoveni, vytvorenem ohnem a lidskym dechem.
Jak se zrodila tato vystava? Sklenenou nadheru obdivoval na svych cestach prezident a Chief Executive Officer of Hudson's Bay Company George Heller, ktery navstivil na devetadvacet sklarskych provozu a usoudil, ze Cesko ma svetu co nabidnout, jen zacit prezentovat. Nahoda dala dohromady tuto skvelou myslenku s kanadskou reprezentantkou zname ceske firmy Adast Dagmar Benedik, ktera je stejneho nazoru uz velice davno. Jen to chtelo realizovat. Podrobnostmi se uz dnes nebudu zabyvat. Je treba vsak doplnit, ze vytvarne pojala prostory a exponaty v nich uspesna graficka Zuzana Hahnova. Dale pan Heller rozhodl, ze prostory v patem patre domu, doposud slouzici cemukoliv, budou upraveny a ze se tak na dosud nevidane dlouhou dobu - od 1. dubna do 9. srpna, promeni ve vystavu sklenene krasy. A dokonce i s moznosti zakoupit si exponaty. Myslenkou zacala Dagmar Benedik, ktera od dob, co si vlastne pamatuje, je obdivovatelkou skla - umeleckeho zejmena - doslova zit. Chova nesmirnou uctu ke vsemu, co z rukodelne dilny pochazi. Konecne sama vi, jakou takove vyrobky maji hodnotu. Svoje soukromi totiz sdili mj. i s tkalcovskym stavem, na kterem prirozene umi tkat. Ovsem kdyz hovori o skle, vite, ze hovori predevsim o umeni. O umeni a o fantazii a profesionalite designeru a remeslnosti foukacu ci rytcu. A take o historii. Protoze stejne jako vsechno kolem nas, ma i sklo svou historii, a historie sve sklo.
A tak to vsechno zaujeti z vystavy A Touch of Glass na vas pri vstupu do interieru v onom patem patre obchodniho domu dychne. Zprvu se vam chce pobihat, abyste tu nadheru stacili jedinym pohledem absorbovat. Posleze ale pochopite, ze to neni mozne a ze veskera snaha se nesetkava s uspechem, protoze co krok, to nova podivana, to novy namet, jina technologie, jiny pribeh. A najednou si uvedomite, ze nechcete o nic z toho prijit, a ze dokonce chcete i tech par slov, dokumentujicich vlastni zivot kazdeho toho vystaveneho kousku, vstrebat a nechat se motivovat tim, ze si to doma jeste dohledate v chytrych knihach.
Jeden vyrobek predhani druhy, ale kazdy je jiny - a tak se nechate inspirovat sklem z podniku AG Svoboda, Astera, Egermann, Rückl Crystal, Preciosa, a umeleckymi - jak jinak - vytvory vytvarniku Jiriho Suhajka a Radka Stehlika. A jeste jednou kuriozitou vystava zije: mladymi vytvarniky vytvorene sklenene sperky - pochazeji z dilny 12leteho Tomase a 14lete Zuzany Aligerovych. A vite, ze patrily k tem exponatum, na ktere se take soustredil zivy zajem obdivovatelu skla?
A to vsechno tam tone v objeti obrazu vehlasneho malire ceskeho puvodu Jiriho Kaysera, ktere v te likotave podmanivosti tvori neuveritelne svezi a vserozmerny dech. Ano, to je to, co po chvili citite, kdyz si sednete na okraj toho prostoru a mate vsechno takrikajic jako na dlani: sklo dycha a obrazy se na vas divaji. Pri trosce fantazie si dokonate dej: predstavite si lidi kolem svatecniho stolu, barokne vysperkovane damy s malovanymi pohary v rukou. Stejne ale i moderni spolecnost, ktera zna hodnotu teto prace a o ni umi obohatit varianty sveho zivota: stolovat s peknym sklem, pit z brousene sklenicky, tesit se z listovaneho poharu, lazurovane vazy, smaltovane misy, ci ze dzbanku z ledovaneho skla...
Napadlo me, ze by snad nebylo na skodu si o nekterych tvurcich a sklarnach v Cesku neco povedet. Priblizit si jejich historii, tradici i soucasnost. Takze, o tom zase priste. Dnes vam jen s vrelou uprimnosti nabizim vydat se za tou krasou a nechat se unaset vlastni fantazii. Vystava potrva do 9. srpna a vstupne se nevybira. (Pokracovani priste.)
Vera Kohoutova

Navrat na hlavni stranu