Navrat na hlavni stranu

Komunista na velvyslanectvi
Nekolik poznamek velvyslance Pavla Vosalika k clanku MIlose Suchmy
Nebudu se poustet do diskuse o one uprimnosti, po niz pan Suchma ve svem clanku vola. Nemohu ani komentovat jeho vtipny dopis ve veci budovy ceskeho konzulatu ve Vancouveru, nebot jsem jej nevidel, a nebudu ani vysvetlovat rozdil mezi odvolanim konzula a uzavrenim konzularniho uradu.
Jen si nemohu odpustit jiste doplneni informace poskytnute panem Suchmou.
Nemam zadny duvod zamlcovat politickou prislusnost clenu delegaci prijizdejicich do Kanady. Nevim, zda praxe za mych predchudcu byla takova, ze se na pozvanky psala nejen jmena clenu delegace ale i jejich politicka prislusnost. Zpravidla se neuvadeji, snad krome jmena vedouciho delegace, ani jmena jejich jednotlivych clenu. My jsme uvedli jmena obou poslancu. Nejen to, predem jsme informovali pobocku CSSK o teto navsteve, a to vcetne politicke prislusnosti jejich clenu, a pozadali jsme o zverejneni informace v Ottawskem zpravodaji. V neposledni rade pak povazuji za uzitecne uvest, ze velvyslanectvi ihned po jejim obdrzeni umistilo zpravu o navsteve delegace, a to opet vcetne stranicke prislusnosti jejich clenu, na svych webovych strankach. Tezko uverit, ze toto vse autor nevedel, kdyz psal svuj clanek. Tolik snad jen k onomu udajnemu zatajovani politicke prislusnosti clenu parlamentni delegace.
Jsem si samozrejme vedom zaveru konference Tyden zahranicnich Cechu konane v Praze v roce 2003, ktere jsem se, jak pan Suchma spravne uvadi, osobne zucastnil. Rozhodnuti kazdeho jednotliveho Cecha zijiciho v Kanade, zda se citi zavery konference vazan ci nikoli, ctim jako jeho nezadatelne pravo, ktere nesmi byt zadnym zpusobem omezovano a uz vubec ne velvyslancem. Povazuji za svou povinnost dat kazdemu moznost volby, zda se chce ci nechce akci poradanych na velvyslanectvi zucastnit. Jsem uprimne stasten, ze doby, kdy za nas rozhodovali jini, jsou minulosti.
Pan Suchma mne dale obvinuje, ze jsem odmitl organizovat soukrome setkani s panem poslancem Karasem a ze jsem odmitl sdelit program, "prestoze je znamo, ze na programu navstev velvyslanectvi vzdy spolupracuje". Nevim, co je panu Suchmovi znamo o teto navsteve, lec pravda je takova, ze delegace prijela do Kanady spolu s dalsimi ctyrmi parlamentnimi delegacemi na pozvani CIDA a cely program byl organizovan ze zcela pochopitelnych duvodu pouze kanadskou stranou. Obtizne si lze i jen predstavit, ze by organizatori sestavovali program za aktivni ucasti peti velvyslanectvi. My sami jsme program delegace, mista konani jednotlivych jednani a konecne i ubytovani delegace obdrzeli z kancelare Poslanecke snemovny Parlamentu CR z Prahy, a to necele dva tydny pred navstevou.
Potvrzuji soucasne, ze jsem odmitl sdelit casove dispozice a misto ubytovani pana poslance Karase bez predchozi konzultace s nim. Neprodlene po ziskani jeho souhlasu jsem toto zadateli sdelil. Tuto informaci pana Suchmy tedy jeste jednou potvrzuji a jsem presvedcen, ze tento postup byl korektni.
Na zaver snad jen tolik. Na zadne z akci, ktere jsme dosud na velvyslanectvi poradali, jsem nepovazoval pritomne krajany za "potrebnou stafaz", abych pouzil slov pana Suchmy, lec za hosty ze vsech nejmilejsi a nejvitanejsi a v teto praxi take hodlam pokracovat. Nikdy jsem neuvazoval a neuvazuji v duchu panem Suchmou pouzitych slov.
Skoncim tim, cim pan Suchma svuj clanek zacina ­ i ja povazuji uprimnost mezi velvyslanectvim a ceskou komunitou za jeden ze zakladnich kamenu vzajemne spoluprace. Jsem presvedcen, ze se cely mnou rizeny urad o toto velice snazi, a jsem moc rad, ze mohu konstatovat, ze v naproste vetsine pripadu citime i my uprimnou pomoc a podporu a ochotu ke spolupraci ze strany krajanu. Moc za to dekuji.
Pavel Vosalik, velvyslanec CR v Kanade

Navrat na hlavni stranu