Navrat na hlavni stranu

Anketa
Otazka z cisla 6:
Jeste v prvni polovine sedesatych let byl v Ceskoslovensku sestidenni pracovni tyden, presto se zda, ze lide tehdy meli vice casu. Mate pocit, ze casu je stale mene a mene a kde mate pocit, ze ho maji lide vice v CR, na Slovensku, v zapadni Evrope nebo v severni Americe?
Olga Cizinska, pracujici duchodkyne, Hradec Kralove: Myslim, ze lide meli opravdu vice casu. Televizi jsme nemeli a u radia vzdy vecer jsme mohli dokoncit behem zprav, co jsme meli rozdelane. Ovsem u rozhlasove hry nebo nedelni pohadky jsme tise sedeli. V sobotu odpoledne jsme sli na vychazku nebo jeli pomoci babicce a v nedeli jsme vyrazili na vylet nebo si take rodina vzala deku a sli jsme na louku ke draze. Rodice sedeli na te dece a deti pobihaly s kolobezkou a micem okolo. Asi proto, ze se nedele opravdu svetila, vypadalo, ze je casu vice. Take jsme se koupali pred nedeli a ne jako ted, kdy delame na sobe vsechny upravy v nedeli vecer, nez pujdeme do prace a deti do skolky.
Radovan Holub, novinar, Spicak: Casu je stale stejne. Jen my zijeme rychleji a je jedno, jestli jsme v Evrope, Kanade nebo USA. Myslim, ze nervozita ze zivota je nejvyssi v postkomunisticke Evrope. To vede k pocitu akutniho nedostatku casu. V zapadni Evrope a v Kanade jsem potkal lidi, kteri tenhle pocit nejak odbourali - stylem sveho zivota. Ale u nas lidi dal klabosi v hospodach a rikaji, ze nemaji cas. Clovek ma cas na to, na co si ho udela. Je to vec stylu zivota. Je vic veci a stroju a my mezi nimi pendlujeme.
Petr Krejci, politicky poradce, Praha: Vnimani casu se meni s vekem a s prioritami, ktere si v zivote stavime. A to nezalezi ani na miste pobytu ani na rezimu, v kterem zijeme.
Ondrej Neff, publicista, Praha: Nedovedu posoudit, kolik kdo ma kde casu. Ja prestal mit "dost casu" od listopadu 1989 - ve smyslu "proflakaneho casu". Vzdycky zvazuji, jestli ma smysl venovat hodinu, pulden nebo den zivota na to a to, kdyz se da delat neco jineho: pracovat, bavit se, cestovat... Rozhodne nemam pocit, ze mi cas nekdo nebo neco bere.
Petr Ruzicka, hudebni manazer, Teplice: Nevim jak v severni Americe ale tady se lidi musi vic ohanet a pracovni doba je jen car papiru, kazdej malej zivnostnik pracuje 14 az 18 hodin denne, aby se uzivil. Nejlip na tom jsou zamestanci velkych tovaren a korporaci, tam se dodrzuje pracovni doba a plni se zasady kolektivnich smluv. Nejhorsi je situace u zamestnancu velkych obchodnich center kde se nedodrzuje v podstate vubec nic. I tyto neduhy tak zvane demokracie nejspis pomahaji udrzovat stale pri zivote komunistickou stranu a jejich ideologii. Za komousu se mohl kazdej realizovat i v pracovni dobe, ale nyni musi kazdej co nechce padnout poradne pracovat a na zabavu a volny cas ma opravdu malo casu.
***
Otazka pro nektere z pristich cisel:
Byl papez Jan Pavel II. osobnosti, o ktere se bude psat v ucebnicich dejepisu za sto let?
Odpovedi muzete poslat faxem: 416/530-0069 mezimestsky: (011-420) 274-770-929 nebo e-mailem na adresy: abe@zpravy.ca nebo abe@zpravy.org ci abe@satellite1-416.com.
abe

Navrat na hlavni stranu