Navrat na hlavni stranu

Cesta na jihozapad
(Vzpominka na bajecne casy)
(1)
Zacala se kolem devate rano 10. cervence 1971 automobilem chevrolet belair rocnik 1963, zakoupenym po sestimesicnim pobytu v Kanade, ve Winnipegu, Manitoba, v cervnu roku 1969 za 650 dolaru. Zdatnost vozu vyzkouseli jsme rok nato na trase Winnipeg-Vancouver-Seattle-Vancouver-Winnipeg s nalozi ctyr dospelych (z nich dva nadmerne vahy a objemu) jednoho ditete, dvou ohromnych stanu, ctyr nafukovacich matraci, lednicky Coleman a radou jinych potreb a zbytecnosti. Zkouska tehdy dopadla dobre a tak jsme zmineneho rana vyjeli jihozapadnim smerem. Cil Los Angeles, snad i San Diego. Tentokrat ve spolecnosti pritele Hugo Hudecka, jeho matky Dagmary, jeho pritelkyne Verky a Hudeckovic maleho kocourka Punti. Tato spolecnost vyjela v Hugove vzdy peclive nalestenem voze znacky pontiac z nejasnych duvodu o dve hodiny pred nami. Moje celkem klidna, divokych dobrodruzstvi nevyhledavajici letora zpusobuje, ze si obcas pripomenu tuto cestu Amerikou, mozna ponekud jinou nez je ta dnesni.
Peclivost zevnejsku a dukladnost vseho pocinani ucinila Huga logickym organizatorem cesty. Jeji prvni usek meli jsme ukoncit setkanim v meste Billings, Montana, v Hugem zamluvenem motelu Travelodge. Zvolena trasa prechodem hranic v Peace Garden v Turtle Mountain Provincial Parku (North Dakota) ukazala se nestastnou, poznamenanou tricetimilovou objizdkou bahnitou cestou a slotou. Konecne jsme po jizde na jih odbocili na dalnici c.94 a po ni uhaneli na zapad. Pojednou me napadlo, s jakou samozrejmosti clovek dnes vnima tisice a tisice mil vetsinou dokonalych silnic jimiz jsou Staty protkany jako lidsky organismu zilami a cevami. Kolik prace bylo vynalozeno k jejich vybudovani?
Severni Dakota je vetsinou mirna pahorkatina, turisticky celkem nudna. Montana pak teprve dale na zapad od hranic s Dakotou dostava zajimavejsi raz a pripomina krajinu jakou jsem si kdysi predstavoval pri cetbe romanu Zane Greye. Kopecky, klec, trava nekde spalena dohneda. Obcas krava nebo jine zvire (pes treba). Predstava kovboje cvalajiciho krajinou. Ten ale neni k videni. Zato dost automobilu ...
Byt cestujicim automechanikem prinasi vyhodu i nevyhodu. Odbornost je vyhodou v pripade banalniho rachotu a piskani kdesi v mechanismu vozu, nevyhodou v pripade, ze zvuky signalizuji zavaznejsi poruchu. Pro povrchniho znalce motoru a podvozku jakym jsem ja kazdy takovy zvuk a sramoceni zvestuje predcasny konec jizdy. Presne tak se stalo na zminene dalnici, coz mne prinutilo snizit rychlost na pouhych 55-60 mil za hodinu. Asi po pulhodine zneklidnujici zvuk ustal i pri znovuzvyseni rychlosti; tedy mala zahada.
V malem mestecku, jehoz jmeno jsem zapomnel, zastihuje nas divoka boure a prutrz. Nepohoda prichazi ve chvili, kdy ukazatel zasoby benzinu dosahl spodni rysky. Zivel vyrazuje z provozu benzinove stanice a zadrzuje nas v tom hnizde tri hodiny drahocenneho casu. Jedinym kladem bylo, ze jsem zakoupil nove sterace.
Konecne mohli jsme natankovat a kolem devate vecer vyjeli dal k mistu urceni, mestu Billings. Do motelu Travelodge, ktery jsme nalezli celkem snadno, dorazili jsme v 1:30 rano.
-Propana krale, lidi, co se deje, uz jsme si mysleli, ze jste havarovali, ze jste nekde ve spitale!- Sklon ke dramatizaci, jimz se Huguv hlas vyznacoval velice casto, v tomto okamziku celkem duvodne dosahoval krajniho znepokojeni.
-Uz jsme umirali strachy, pulnoc davno minula!- informovala pani matinka Dagmar.
-Byla boure, kroupy, nebyla elektrina, nemohli jsme natankovat!- vysvetlil jsem.
-Ale, ale! Zasada! Tankovat, kdyz hladina v nadrzi poklesne k dolni ctvrtine!- pravil Hugo prisne.
Dneska tomu nemohu verit. One soboty jsme ujeli 810 mil, 1296 poctivych kilometru.
(Pokracovani)
Vladimir Cicha - Vancouver

Navrat na hlavni stranu