Navrat na hlavni stranu

Na okraj
Prodejny obuvi bez Batova jmena
Na podzim roku 1939 pribyla do ontarijskeho Frankfordu skupina zamestancu firmy Bata ze Zlina. V priblizne stejne dobe jina lod privezla do Kanady strojni zarizeni na vyrobu obuvi a dalsi lod s nakladem pres 800 dopravnich kleci s obrabecimi stroji a presnymi nastroji mela do Montrealu priplout pred koncem zari, ale pred pristanim se jeji kapitan snazil lod obratit a vratit se na otevrene more. Ackoliv valka jeste nezacala, na zadost Tomase Bati kanadska jizdni policie lod zastavila a donutila kapitana, aby slozila naklad v Montrealu. Lod se rychle vydala na zpatecni cestu (valka visela nad hlavou), ale do Hamburku nedoplula. Byla potopena nekde uprostred Atlantickeho oceanu. Tak zacala jedna z nejslavnejsich emigrantskych kapitol v nasi historii.
Slava Batovych zavodu se vetsinou poji s vyrobou bot. A pravem. Jenom v Kanade, firma Bata se sidlem v Torontu zamestnavala po leta kolem 2,500 lidi a jeji mezinarodni organizace Bata International Service Centre slouzila 87 nezavislym Batovym spolecnostem v 84 zemich, ktere zamestnavaly pres 71 000 osob a vyrabely kolem ctvrt miliardy paru bot rocne. Nebyla skoro zeme, kde by navstevniky, uprchliky ci emigranty z Ceskoslovenska pratelsky nepozdravilo z vykladnich skrini obchodu s obuvi jmeno Bata.
Ale Batova tovarna v Batawe, diky nejmodernejsim obrabecim strojum a vyspelosti jejich zamestnancu , vychovanych ve Zline, hrala vyznacnou roli i v kanadske valecne vyrobe. Zde byly vyrobeny prvni kanadske soustruhy, presne merici nastroje a citlive vahy na trideni naboju
Ale ani organizace tak silna a uspesna nedokazala odolavat prisunu lacine obuvi z vyvojovych zemi. V roce 1999 Bata Shoe Company of Canada zastavila vyrobu obuvi v Kanade, v roce 2003 prodala budovu, v ktere sidlila jeji ustredni kancelar a letos v breznu vsechny vyznamne publikace v Kanade prinesly clanky s fotografii Tomase Bati, ze jeho spolecnost rusi vsechny prodejny v Kanade. Batova organizace i nadale zustava mamutim podnikem, hlavne v Asii, ale v Kanade uz nas jmeno Bata z vykladnich skrini prodejen a obuvi nepozdravi. Alespon po nekolik pristich let ­ dnesni sef Batova koncernu, Thomas Bata II, jehoz ustredni kancelar je ve Svycarsku, planuje navrat do Kanady s novym typem prodejen za dva tri roky.
Ale to neznamena, ze jmeno Bata zmizi z mapy Kanady uplne. Pysni se jim mestecko Batawa, skvele muzeum obuvi v Toronte, knihovna univerzity v Trentu, park v oblasti Frankfordu a nepochybne bude po Tomasi Batovi pojmenovano i nekolik ulic. Pocty, o ktere se bohate zaslouzila i Sonja Bata a stovky zamestnancu Batovych podniku.
***
Za Miltonem E. Harrisem.
26. brezna zemrel v Torontu Milton E. Harris. Jeden z nejnenapadnejsich piliru kanadskeho zivota, Milton zalozil Harris Steel Company a leta byl predsedou spravni rady a prezidentem Harris Steel Group Inc., jedne z nejuspesnejsich kanadskych prumyslovych spolecnosti; byl clenem spravni rady Livington Industries, Canadair Ltd., a Air Canada. Zastaval funkci predsedy financniho vyboru Liberalni strany Kanady, byl clenem senatu University of Western Ontario a clenem spravni rady Tel-Aviv University, presidentem Kanadskeho zidovskeho kongresu, clenem reditelske rady Kanadske opery, Mount Sinai Hospital atd. Mezi pocty, kterych se mu dostalo je Rad Kanady (Officer rank).
Harrisuv lidsky profil je jeste bohatsi: byl stedrym podporovatelem umeni a ruznych organizaci, ktere nejsou obvyklym tercem stedrosti: v pohrebnim oznameni jsou napriklad zmineny dve charity, kterym darci mohou poslat dary k ucteni Harrisovy pamatky: Native Men's Residence a The Jewish National Fund for trees in Israel...
S cleny nasi komunity se Harris poprve setkal hned na zacatku sve skvele kariery. Mezi temi, kteri mu byli napomocni byl Alexander Kerney, Cechoslovak slovenskeho puvodu, sam brilantni podnikatel v ocelarskem prumyslu. Milton Harris a jeho pani Ethel (basnirka a malirka) zustali cely zivot jeho vernymi prateli a po jeho smrti prateli jeho vdovy Gizelly.
Milton miloval hudbu. Kazdy rok sponzoroval provedeni jedne opery Kanadskou operni spolecnosti - pred nekolika roky sponzoroval provedeni Janackovy opery (ackoliv jsem o tom tehdy psal, nejsem si jist ktere, ale myslim, ze to byla Vec Makropulos). Z hudebnich nastroju si zvlast oblibil varhany. Nasel si skvelou ucitelku v nasi profesorce Dagmare Ledlove Kopecke. Kdyz se od ni dozvedel, ze varhany v kostele Sv . Vaclava v Toronte jsou u konce sve uzitecnosti, daroval kostelu nove varhany.
Povazuji si za vysadu, ze jsem ho znal.
Josef Cermak

Navrat na hlavni stranu