Navrat na hlavni stranu

Za Dagmar Taborskou
Dasa Taborska se narodila v roce 1935 v Praze. Neuveritelne talentovana a tvoriva filmova strihacka a reziserka zemrela 21. ledna 2005. Mimo to se venovala keramice a zahradnictvi. Mezi projekty, na kterych se podilela bylo predstaveni promitane na vice platen pro Energy Pavilion pro Disney World v Orlandu a pro EXPO 86 ve Vancouveru show o komunikaci promitane na deseti obrazovkach. Prestoze byla velmi vazne nemocna, dokazala se svou chorobou bojovat a ziskala tak dalsi dva a pul roku zivota. Vaclavu Taborskemu vyslovujeme uprimnou soustrast.
K umrti Dasi Taborske napsal Josef Skvorecky: V lidskem zivote jsou chvile, kdy ani clovek jako ja, jenz se zivi slovy, slova nenaleza. Dasa byla slunicko, ktere se nikdy neschovalo za mrak - az ted. Vsem, kdo jsme ji znali, prekryl je cerny mrak smutku. Ale mrak lemuje zlata zar vzpominky - tu zadne mracno nezastini, pokud zustanou nazivu ti, kteri vzpominaji. Odpocivej v pokoji, Dagmarko! Tvuj Josef Skvorecky.
Nelze nez souhlasit. Tezko lze nalezt slova, ale nalezl jsem krasny pribeh v knizce Vaclava Taborskeho Pameti tocomana.
***
Pavel Kohout z toho udelal tragedii
Byla to asi nejblaznivejsi svatba stoleti. Inspirovala puvodni divadelni hru a uspesny celovecerni film. Pribeh mel dramatickou zapletku: nevesta se nedostavila na Staromestskou radnici, kde cekaly stovky filmaru. Utekla vecer pred obradem s pochybnym individuem. Ktere si pak tajne vzala asi o sest tydnu pozdeji. Pavel Kohout tu historku zdramatizoval ve hre Takova laska. Stejnojmenny film podle te slavne udalosti natocil reziser Jiri Weis. Jenze v obou pripadech byl pribeh koncipovan jako drama. Podle meho nazoru to byla spise komedie. Ta nevesta byla ma pozdejsi zena Dagmar. To pochybne individuum jsem byl ja.
Kdyby vam tu prihodu vypravela ma zena, jeji rodice nebo jeji puvodni zenich, skladatel Milos Vacek, ty verze by se naprosto lisily. Protoze tohle jsou me pameti, popisu udalosti tak, jak jsem si je zapamatoval ja.
Nasim profesorem strihu na FAMU byl sverazny a ostrileny strihac Antonin Zelenka. Pracoval mimo jine na vsech filmech Otakara Vavry a dilech mnoha vyhlasenych reziseru. V jeho strizne jsem pri praci na svem absolventskem filmu poznal mladou krasnou divenku, ktera se jmenovala Dagmar Hykova. Bylo ji tehdy asi sestnact let. V te dobe ve strizne - to mi vypravela mnohem pozdeji - Zelenka pracoval s Otakarem Vavrou na dile tak tajnem, ze kotouce filmu po pracovni dobe zamykali do ocelove skrine. Protoze krabice byly popsany provokujicim slovem Laska, to nevinne, ale zvedave poupatko jednou vecer pockalo, az oba klasikove odejdou. Vedela, kde je klicek schovan. Vloupala se do skrine a kotouce zalozila na strihaci stul. Ocekavala, ze ted se dozvi neco tajneho, mozna zakazaneho. Za tim slovem se mohlo skryvat cokoli. Spustila film. A jela a jela. Jenze bylo to pro ni zklamani. Vavrova Laska byl totiz hodinovy dokument o nehynouci lasce ceskeho lidu k Sovetskemu svazu.
Kratce po dokonceni sveho absolventskeho filmu jsem sel na vojnu a vratil se do Prahy na podzim roku 1954. V prosinci jsem jel autobusem z Barrandova domu a potkal jsem tu krasnou Dasu. Mezitim uz predvedla svuj okouzlujici usmev jako komparsistka v mnoha ceskych celovecernich filmech. Protoze jsem se teprve nedavno vratil do civilizace, zeptal jsem se ji, jestli by se mnou nesla do vinarny Bystrica na Narodni tride zatancit cardas. Dagmar to vypravi trochu jinak. Pry jsem se na ni zahledel a zachmurene jsem se zeptal: "Carrdas?" (Tehdy jsem jeste rackoval, ale to me pozdeji preslo). Sli jsme spolu do Bystrice, tancili tanec ugrofinskych pastevcu a pak spolu tu chodili, tu nechodili. V jednom z tech rozhadanych obdobi to uz Dagmar vzdala. Za noveho pritele si vybrala skladatele Milose Vacka. Ja na ni obcas cihal v prujezdu mezi Lotysskou a Rooseveltovou ulici, pak na ni pri navratu domu vybafl a ujistoval ji o sve nehynouci lasce.
Jenze schylovalo se k reckemu dramatu. Pocatkem dubna roku 1956 byly mnoha filmarum rozeslany pozvanky na svatbu Dagmary s Milosem Vackem, planovanou na konec mesice. Jeste pred tim jsme se s Milosem nahodne potkali v baru 5P na Vaclavaku a jako gentlemani jsme u baroveho pultu uzavreli patricnou dohodu. Kdyby nas obdivovany objekt dal jasne najevo, o koho se zajima, pak ten druhy muz cestne ustoupi. Nedivte se, byli jsme v povznesenem stavu.
Den pred ohlasenou svatbou jsem sedel znacne nazelenaly, doma na Belehradske tride a cekal na zazvoneni telefonu. Trvalo to dlouho, ale nakonec to dlouho, ale nakonec to cvrnklo. Byla to Dagmar a bulila. "Ja ja si mam zitra vzit Milose. Co mam delat? Rekl jsem ji, aby za mnou prijela. Pockal jsem na ni dole. Prvni tramvaj jela na Smichovske nadrazi. Prvni vlak odjizdel do Revnic. V prvni hotylku vedle nadrazi jsme preckali noc pred jeji svatbou. Rano ale Dagmar vedela, ze musi domu. Bal jsem se ji pustit, ale nakonec bylo po jejim. Odjel jsem domu a zase jsem cekal. Pak zazvonil telefon. Byl to Milos Vacek. Sice nastvany, ale jak jsme si to dohodli, gentlemansky. Oznamil, ze ustupuje. Z jejich svatby seslo. Banda barrandovskych filmaru, ktera cekala pred Staromestskou radnici, se veselky nedockala a sla hladova domu. To by nevadilo. Ale odesli s vyprahlym hrdlem, coz mi pak dlouho nemohli zapomenout. Muj svagr Karel Hyka si nedavno na tu udalost vzpomnel a uznale se rozchechtal: "Ja jsem k nam domu vodil kamarady snad este deset dni po ty nepodareny svatbe, aby se poradne najedli. To si nedovedes predstavit, co nam doma zbylo jidla, chlebicku a dortu!"
Kveten je pry mesic novomanzelum nepriznivy. Rozhodl jsem se, ze k nasi svatbe dojde prvni sobotu v cervnu - 2. 6. 1956. Odjel jsem rano do Dejvic. Pockal jsem az Dagmarini rodice odejdou do prace a dobehl do tretiho patra. Dagmar si vzala nobl saty do tasky a jela se mnou na Vinohrady. Tam jsem se prevlekl z mansestraku do jakehosi obleku, ma nastavajici do toho dovezeneho kostymku a vyrazili jsme na Narodni vybor Prahy 2, ktery tehdy byl ve Vodickove ulici, pobliz mista, kde je dnes Novomestsky pivovar. Podplatili jsme dva uredniky, aby nam sli za svedky. Dagmar se jeste schovala na damske toalete, protoze znovu zavahala, ale ja jsem tam vnikl, ukecal ji a za pet minut jsme uz dostali oddaci list.
Kdyz jsme sli pesky Zitnou ulici nahoru potkal nas muj rezijni kolega Josef Koran. Bystre si vsiml cervene ruze v Dagmarine drdolu a zavtipkoval. "Vypadate jako kdybyste sli ze svatby!" Vsichni jsme se tomu dobremu vtipu zasmali. U matky (byla v praci a taky o nicem nevedela) jsme se oba prevlekli do turistickeho. Jeli jsme na Denisovo nadrazi, ktere se tehdy jmenovalo jinak (Praha-Tesnov, pozn. redakce). Cestou jsme si v restauraci Axa na Porici dali svatebni obed. Cisnika jsme zmatli tim, ze jsme si objednali jednu polevku se dvema lzicemi. Z nadrazi jsme poslali telegramy Hykum a me matce. Prozradili jsme jim, ze doslo k tajne svatbe.
Svatebni vikend jsme stravili na Kokorine. V nedeli jsme se vratili do Dejvic, abychom celili pruseru. Jenze ten sobotni telegram byl jeste ve schrance nedodan. A doma nikdo. Sli jsme do zahradkarske kolonie na Trojskem ostrove (pozdeji vsechny zahradkare vystehovali na Suchdol a postavili tam cistici stanici. Ted je zase chteji vystehovat ze Suchdola, protoze tudy pry povede dalnice). Na zahonku pracoval jen tchan Karel Hyka. Pomalu jsme se blizili. Dagmara zacala brecet. Jeji otec mechanicky prehazoval lopatu hliny za lopatou. Nikdo nic nerekl. Tchan si zrejme myslel, ze ma dceru v jinem stavu. Cekal s cim vylezeme.
Zeptal jsem se: "Nedostali jste nic? My vam poslali telegram."
"Ne."
Nadechl jsem se a povedel jsem mu o svatbe. Dalsich nekolik lopat bylo v tichosti prehozeno. "Vi uz to matka?"
"Nevi," zabrecela Dagmarka, "nebyla doma." Tchan se potmesile usklibl. Dovedl si predstavit, co bude nasledovat. Zase ticho. Pak jeste prihodil nekolik slov o tom, ze si musime jeden druheho vazit. Nacez jsme se vratili zpatky do Dejvic.
Marie Hykova, zena, ktera se proti sve vuli stala mou tchyni byla uz doma. Telegram mela uz precteny. Na zacatek neco ustepacne podotkla, ale bylo jasne, ze k hlavnimu monologu teprve dojde. Zatim jsme oba dostali zmatecnou kombinaci kakao a chleba se sadlem. Sotva jsme se zakousli, matka spustila: "Co ste to udelali, vy jedny, jak jste mohli" Stezi jsem spolkl posledni sousto. Teatralne jsem z lavice sebral svuj ledabyle pohozeny svetrik a pristoupil k novomanzelce. "Sbohem zeno." Nekam jsem ji polibil. Asi na nos.
Tchyne se podivila. "Kam jdes?"
Rozhodil jsem rukama: "No, co mam delat? Zatim budeme oba bydlet doma, jinak to nejde."
Marie Hykova se zamracila: "Kam bys chodil? Tamhle jsem vam uz ustlala!"
Tak jsem se po mnoha letech nastehoval zase do Dejvic. Hykovi byli vynikajici. Od prvniho dne po svatbe nas prijali, do nasich obcasnych hadek nezasahovali a byli perfektnimi rodici. Otci jsme mohli jeho grandsky postoj oplatit dvakrat behem jeho navstevy Kanady. Nejvic me mrzi, ze Marii Hykove jsme se nemohli za jeji laskavost revansovat - zemrela roku 1964 na rakovinu zaludku.
S Dagmarou jsme spolu dodnes. Porad se smeje tak krasne, jako kdyz ji bylo sestnact.

Dagmaar a Vaclav Taborsti
Pameti tocomana, Toronto/Praha 2000.

Navrat na hlavni stranu