Navrat na hlavni stranu

Houslistka Lucie Sedlakova-Hulova: "Neni, kdo by doma uvaril..."
Vsichni tri jsou talentovani a nadherne mladi a uz jejich dosavadni zivotni kroky zdobi diplomy ze soutezi, nahrana CD, zajem rozhlasovych stanic i renomovanych orchestru a komornich seskupeni.
Houslistka Lucie Sedlakova-Hulova, klavirista Vladimir Strnad a violoncellista Martin Sedlak. Snad prave proto patri k nejlepsim ceskym komornim souborum. Kinsky Trio Prague - s laskavym svolenim slavneho slechtickeho rodu Kinskych z Kostelce nad Orlici nese toto jmeno skupina od letosniho rijna, kdy vystridalo jejich puvodni Martinu Collegium Prague ze zcela prozaickych duvodu - jmeno Martinu se objevuje velice casto... chteli se prece jen lisit a byt nezamenitelni. A take proto ta vzacna navsteva hrabenky Monique Kinsky na tomto koncerte. "Byla to prijemna prilezitost setkat se s mladymi lidmi v Toronte, kde jsem na kratkem pobytu u sve pritelkyne," povedela pani hrabenka, ktera zije trvale ve Svycarsku. "Citim se velmi poctena, ze tak vynikajici muzikanti si vybrali prave jmeno naseho rodu..."
Do Toronta pricestovalo trio po mesicnim turne po statech USA. Ve kterych mestech se citili nejlepe? "Po pravde receno nedokazi vsechna ani vyjmenovat. Meli jsme celkem trinact koncertu a hrali jsme ceskou hudbu. Docela prirozene byl vyber orientovan na ni, protoze se prave nachazime v Roce ceske hudby. A tak jsme v ruznych obmenach a ve trech ruznych programech hrali predevsim Smetanu, Dvoraka, Martinu a Novaka," rozhovoril se cellista Martin Sedlak.
Na koncertu na Masaryktownu, ktery se konal v nedeli 21. listopadu v ramci oblibenych a stale popularnejsich Nocturen, take predvedli ceske skladatele: Trio G moll, op. 15, Bedricha Smetany (1824-1884), v nemz vyjadruje smutek nad svou zesnulou dcerkou, dale zpevne Trio F moll, op. 65, Antonina Dvoraka (1841-1904) a jako pridavek za dlouheho a jejich umeni ocenujiciho potlesku obecenstva to pak byla jedna cast z Bergerettes (1890-1959).
Vsichni tri se sjednotili na tom, ze se domu jiz naramne tesi, i kdyz na Masaryktownu si jako v cizine v zadnem pripade nepripadaji. "Hned po priletu jsme navstivili prazske uzenarstvi Prague Deli v Toronte, ktere nas do domaciho prostredi na Masaryktownu naprosto naladilo," usmiva se Lucie Sedlakova-Hulova. "S takovym publikem jsme se citili uplne doma, coz byl velky rozdil od publika na turne." A Martin Sedlak dodava: "Pro me to byl takovy zvlastni pocit, protoze takove publikum a takovyhle sal jsem jeste nezazil - aby se obratem minuty premenil v restauraci, to je proste uzasne."
Konecne, jeho nazor na americke publikum z letosniho turne se prece jen od tech predchozich lisi. "Publikum nas opravdu prekvapilo, nejsme zvykli na tzv. standing ovation, ktere jsme zazili temer po kazdem koncertu. Trochu nas to udivilo poprve, podruhe, ale kdyz se tak stalo i potreti a dal, rekli jsme si, ze je to v Americe bezny jev. Tentokrate se mi ten zajezd velice libil, zatimco kolegum se zdal byt dlouhy." Ne, neni to bezny jev a sama jsem byla svedkem toho, jak take netleskali umelcum, kdyz se jim zpev na opere nelibil. Americke obecenstvo umi dat najevo sve sympatie a umi ocenit i kumst. A tak jsem presvedcena o tom, ze ony standing ovations byly zaslouzenou odmenou za vynikajici vykon. Stejne jako u nas.
Z klaviristy Vladimira Strnada doslova cisela dobra pohoda. Co ze bude dal? "Chvilku pobudeme doma a pak ty dva ceka Japonsko, ja zustanu na chvili doma u jazzu" odpovida jazzovy klavirista. Ano, citi se doma v obou oblastech hudby. Ktera ovlada jeho srdce? Ani jedna, porad jeste objevuje kazdou z nich a tvrdi, ze jedna inspiruje druhou. "Ale prece jen, jinak je to vypraveni na dlouho, bych rekl, ze jazz ma malinkou vyhodu ­ muze se v nem na rozdil od klasiky, improvizovat". Vladimiruv vsestranny talent je podtrzen i patricnym vzdelanim - Konzervator v Praze a obor jazzove interpretace na Konzervatori Jaroslava Jezka.
Lucie Sedlakova-Hulova to nema zrovna nejjednodussi. Uz proto ne, ze je vlastne tak nejak neoficialni sefkou tohoto uskupeni a zaroven i manzelkou violoncellisty Martina (oba absolvovali prazskou konzervator a ve stejnem roce i AMU), s nimz tvori Ceske smyccove duo. Jmeno Hulova si nechala po svem otci Pavlu Hulovi, prednim ceskem houslistovi, s nimz take pracuje. Nedavno jim vyslo CD s houslovymi koncerty A. Vivaldiho Lestro armonico. Bez rozpaku odpovedela i na otazku, zda je tezke plnit roli sefky v triu a roli manzelky v manzelskem duetu: "Pochazim z hudebni rodiny a od malicka vim, jake takovy muzikant potrebuje mit zazemi. Nakonec byla to moje svobodna volba, ze jsem si vzala muzikanta. Nestezuji si, myslim si, ze je to kombinace dobra, i kdyz samozrejme neni doma nikdo, kdo by uvaril... Ovsem kdyz mame oba pochopeni, tak se i to da zvladnout."
A my vsichni vam ze srdce jenom fandime. Diky za krasny vecer.
Vera Kohoutova

Navrat na hlavni stranu