Navrat na hlavni stranu

Ministr Dostal a honorarni konzul Rosicky
Myty a ministr
Na zacatku byl myt o stvoreni sveta. Pak tech mytu o stvoreni sveta bylo nekolik. Pak kdosi prisel s myslenkou vytvorit predstaveni o Mytech, ktere nas spojuji a pokusit se dat dohromady predstaveni ceskych, torontskych (scarboroughskych) a indianskych hercu ze skupiny De-ba-jeh-mu-jig. Na toto predstaveni mel prijet ministr kultury Pavel Dostal.
Jelikoz se predstaveni konalo trikrat ve Scarborough a jednou v Torontu, naplanoval jsem si to tak, abych do sousedni republiky, jak oznacuji i po amalgamaci torontske predmesti, musel co nejmene. Jenze vsechno je jinak. Na predstaveni v Torontu nebyly listky, takze misto planovaneho utery jsme museli jiz v nedeli vyrazit do Scarborough.
A bylo to dobre, neb jsem si uvedomil, ze neco nade mnou dokaze veci organizovat lepe nez ja. Po dlouhe dobe jsem totiz nekam prisel vcas, zazil jsem neco z atmosfery, ktera je pri premiere (i kdyz to byla jen kanadska premiera), neco z toho, kdy herci nevedi, jak publikum bude reagovat, protoze Myty nas mohou spojovat, ale lidi na ne mohou reagovat ruzne. Navic po prvnim predstaveni jsou vsichni plni dojmu, o ktere se chteji podelit. Po dalsim predstaveni jsou vsichni jiz podeleni a nazory zformovane, uzavrene a ulozene k vecnemu spanku.
Jenze otazka po vzniku sveta a po konci sveta nepadla behem techto dvou dnu plnych prekvapeni naposledy. Vlastne se ji dotkl i ministr Pavel Dostal o den pozdeji, kdyz citoval Capkovu hru RUR. To bylo skoro o ctyriadvacet hodin pozdeji.
Mezitim jsem chtel v pondeli zpracovat rozhovor s Jirinou Mencakovou o predstaveni, o tom, jak se jim spolupracovalo, jak dlouho nacvicovali. Jenze - kdyz jsem rano usedl k pocitaci, dovedel jsem se, ze schuzka s ministrem Dostalem neni v osm vecer, ale jiz v pet odpoledne. Navic prselo. Opet bylo vsechno jinak. Vypnul jsem pocitac a vypravil se na Masaryktown. Tentokrat nikoliv na kole, takze mne nikdo z kola nemohl sundat ani pri odbocovani doleva ani doprava. Vydali jsme se autem, jenz pilotovala ma zena, ktera spolu s Vladenou Krykorkovou tuto cestu pojala jako zahrivaci okruh pro vecerni diskusi. Dospel jsem tedy k zaveru, ze zahrivaci okruh se muze konat i na rovne silnici.
Pri prijezdu do nejvetsiho ceskeho mesta Masaryktownu sousedni republiky Scarborough, clena Torontske unie (dale jiz TU, neplest si s EU) nas cekal nejprve dest, ktery nas, po zahrivacim kole, nalezite zmrazil.
Chtel bych na tomto miste podekovat Masarykovu ustavu a velvyslanectvi za mile privitani. Dokonce jsem nahledl do kancelare, kde jsem pred lety zacinal. Jen jaksi slibene interview se z casovych duvodu nekonalo. Opet mohu konstatovat, ze to bylo dobre. Ptal bych se ministra na blbosti a on by po dvacate odpovidal na stejne otazky.
Rychla navsteva knihovny na Masaryktownu byla pro nej dulezitejsi a navic zajimavejsi. Navic dest se zmenil ve vichrici, takze mel jiste pocit, ze kanadsti krajani jdou ve slepejich Jacka Londona. Musim se priznat, ze i ja jsem byl v knihovne na Masaryktownu poprve. Zpet do restaurace Praha, vzdalene padesat metru, jsme prirodni zivel prekonali automobilem. Ministr tak mohl videt, ze krajani nejsou holi zadci.
Po prichodu do restaurace se brzy rozjela i beseda, jen jaksi o te kulture se hovorilo pomalu. Pritom bylo o cem hovorit. Nakonec prece jen i na tu kulturu doslo. Pavel Kral vysvetlil, proc si mysli, ze Nove divadlo zadne granty nepotrebuje. Ministr Dostal mu vsak oponoval, ze jsou kulturni odvetvi, ktera naopak podporu potrebuji. Josef Cermak venoval ministru Dostalovi svoji knizku It All Started With Prince Rupert. Helena Fineova vypravela o svych projektech, kdy kanadskym detem ukazuje, nejen to, co vzniklo v Terezinu, ale i o holokastu. Vladena Krykorkova predstavila svoji knizku Silver Moon. Ministr se mohl seznamit i s pracemi me zeny Marie Gabankove. Umelci se dovedeli, ze mohou zadat o ceske granty pro sve umelecke projekty. Bohuzel se nejak zapomnelo na duchovno a pritom cirkve jsou dulezitou soucasti krajanskeho kulturniho zivota. Vzdyt to byla jedinecna prilezitost dovedet se neco o vztahu cirkve a statu. Tentokrat vsak torontske duchovenstvo chybelo. Nemyslim si, ze by to farare a pastory nezajimalo, zkratka nejak o tomto setkani, podobne jako ucitelky z doplnovaci skoly, nevedeli.
Na stesti existencialni otazky, otazky na kterych skutecne zalezi, behem vecera zcela nevymizely. Neobjevily se behem oficialniho vecera, ale jaksi v prodlouzeni. V okamziku, kdy uz jsem sbalil fidlatka, jsem slysel vetu, ktera mne prinutila dat si dalsi pivo a poslouchat: "Deti dnes vedi, co se stalo v New Yorku, ale necetli Babicku."
Hlavnimi diskutujicimi byli honorarni konzul pan Lanny Rosicky a ministr kultury. Bylo dobre, ze oba byli presvedceni o spravnosti sveho nazoru. Nebyla to tedy diskuse, kdy jeden interpretuje nazory nekoho jineho, ale svoje vlastni.
"Ono to dnes musi slapat. Mlada generace nemusi na nic cekat. Vsechno je tu hned a to se obrati nakonec proti tvurci, proti cloveku. Pocitac napise dokonaly dialog, formalne to bude perfektni, ale nebude to mit dusi. Na Morave rikame srdicko. Nikomu to vsak v budoucnosti nebude vadit, ze ten dialog, ze ten obraz nema dusi, srdicko. Ona to ta nova generace ani nebude vedet, ze to tam ma byt," tvrdil ministr. Proti teto vypovedi namitl pan Rosicky, jestli my mame pravo urcovat pristi generaci to, co je pro ni dobre. "Nemam pravo, ale je mi to lito, ze to tam vede, ze o to ta pristi generace prijde. Je mi lito, ze jim nahradite dobrou sekanou Macdonaldem. Jel jsem nekde po silnici a nejaky sprejer napsal Svet se posral. A ja jsem si rekl, tys napsal obrovskou pravdu. Je to v tom. Srdce neni jen pumpa. Srdicko neni jen pumpa. Srdce je neco jineho." Argument honorarniho konzula znel, ze i v programovani muze byt srdce a ze nejlepsi programatori jsou prave umelci. Pres pocitac lze napsat basne. Pocitac je pouze nastrojem. Je poezie, ktera je napsana pocitacem a nepozna se, ze je to takto udelano. Pocitac pouze stanovuje urcite mantinely. "Obsah nemuzete naprogramovat. Ja jako kritik nemusim poznat, ze se jedna o takto napsanou basen, ale to mne dava za pravdu. Vy totiz v milovani nahradite orgasmus necim, co vypada jako orgasmus. Odchazi z toho clovek, mizi clovecina. Pak prichazeji roboti Karla Capka. Je to skutecne vyhra, kdyz lidi prestanou cist? Dnes cte o ctyricet procent deti mene nez pred patnacti lety, protoze si hraji s pocitaci."
Najednou jsem citil, ze zde mela cela diskuse zacit a nikoliv koncit. Venku prestalo prset, ministr i honorarni konzul zmizeli ve tme.
Jedna se o zalezitost srdicka, jak rika pan ministr. Vladena Krykorkova miluje opery, Heleny Fineove se dotkl holokast. Herci Noveho divadla venuji nekolik tydnu zkouseni, aby ctyrikrat zahrali pred publikem. Josef Cermak zna dokonale nasi komunitu. Marketa Slepcikova se pustila s nadsenim do televizniho vysilani. Mame tu take ceskou skolu. Deti, ktere chteji cist cesky. Je zde rada veci, ktere se delaji prave s nadsenim, s tim srdickem. Jsme take delsi dobu pod tlakem pocitacu. Mozna, ze to zvladame, mozna ze ne.
Mozna, kdybychom zacali hovorit o Plzenskem festivalu Finale, ze bychom dospeli k zaveru, ze je mene dulezity nez Karlovarsky festival, ale ze ma prave to srdce. V Plzni si muzete sednout v kine na schody a udelat rozhovor s Jurajem Jakubiskem, setkate se A. J. Liehmem, muzete hovorit o filmech s kameramanem Stanislavem Milotou. V Plzni vyhral film, ktery nikdo necekal. Mozna, ze plzensky festival ma vic srdce nez karlovarsky. Mozna, ze je to prave proto, ze nema ty penize, o kterych jsem s ministrem na zacatku hovoril a kdy mne vysvetlil, proc na tento festival penize nejsou.
Kdybychom zacali u toho srdce, tak bychom se mozna dohodli na tom, proc lide odchazeji z Cech do sveta. Ze k tomu nemusi mit zadne duvody. Pouze nepokojne srdce. Zaroven, ze by meli mit vzdy moznost se tam vratit a proto by nemeli nikdy ztracet obcanstvi.
Jenze tam jsme nezacali, tam jsme bohuzel skoncili. Mozna priste, az bude neco, co nas bude opet spojovat. Tentokrat to byly Myty, ktere nas spojovaly. Predstaveni, ktere stalo hodne usili, hodne namahy. Predstaveni, kdy se jednotlive skupiny snazily na sebe navazat. Predstaveni, ktere skoncilo jaksi nekde u zacatku. Tak jako v RUR se zednik Alquist vraci k pocatku i ja se vratim zpet k divadelnimu predstaveni, ktere bylo na zacatku.
V nedeli vecer jsem si o nem popovidal s Jirinou Mencakovou. Ta se totiz tohoto projektu zucastnila podruhe.
ABE: Jak vzniklo toto predstaveni?
KM: Na myslenku prisel zrejme pan Schmid. Premysleli jsme o tom, co bychom jeste mohli mit spolecneho a zjistili jsme, ze jsou to prave myty. Pak se jeste objevila indianska skupina a to nas utvrdilo v tom, ze je to dobry napad.
ABE: Jak se cely projekt vyvijel?
KM: Nejprve jsme dostali papiry s otazkami na tema myty. Tech otazek bylo dvacet. Myslim si, ze pan Schmid mel jiz v hlave hrubou koncepci. Nejvic vsak vytvorili samotni herci, kteri se produkce zucastnili a kteri prichazeli stale s necim novym.
ABE: Jak jste navzajem mezi sebou komunikovali?
JM: S indianskou skupinou se spojila hlavne skupina zde ve Scarborough. My jsme se spojili s Michalem Schonbergem e-mailem a telefonem. Nejprve se udelala ta kanadska cast a ta se doplnila tou ceskou.
ABE: Predstaveni se sklada z ruznych casti, ktere delaji jednotlive skupiny, ale mezi tim je take neco spolecneho. Jakasi malta, ktera spojovala tyto cihly. Jak dlouho jste nacvicovali spolecne useky?
JM: Sest dni se zkouselo od deseti rano do sesti do vecera.
ABE: Kolik jste meli predstaveni v Praze?
JM: V Praze jsme meli tri predstaveni, pak jsme meli ctrnactidenni prestavku a take se ceska cast prelozila do anglictiny. Navic se cele predstaveni stale vyviji. Nechceme, aby doslo k nejakemu zmechanizovani. Mohlo by dojit i k urcitym negativnim vecem. Protoze clovek ma pocit, ze jiz to zna. Je zapotrebi, aby se lidi zacali opet poslouchat. Do predstaveni nedavame nove veci, ale pouze dotahujeme drobnosti.
ABE: Co bylo spolecnym tematem?
JM: Nejsilnejsi jsou pisnicky, tam citim tu pospolitost a silu.
Vlastne vsechno bylo jinak. Misto v utery jsem sel na predstaveni v nedeli. Pesimisticky ministr dava cloveku optimismus a misto mne mu klade otazky honorarni konzul a misto, abych zacinal clanek rozhovorem, tak jim koncim.
I takove veci se nejen ve sportu, ale i v kulture jeste stavaji.
Ales Brezina

Jirina Mencakova

Navrat na hlavni stranu