Navrat na hlavni stranu

NA OKRAJ
Letni program Torontske univerzity ve stredni Evrope
Torontska univerzita nabizi svym soucasnym i byvalym studentum i studentum jinych univerzit petitydenni mezinarodni letni programy, hodnocene jako studium na Torontske univerzite, na univerzitach v Berline, Guadalajara (Mexiko), Hong Kong, Oxford, Siene, Sydney, Tell el-Masha'la (Egypt), Tours (France) a letos poprve v Brne. Cely brnensky kurs vcetne letenky, mistni transportace, ceskeho viza, ubytovani, stravovani, univerzitnich poplatku a tridennich vikendovych zajezdu do Vidne, Budapesti a Prahy stoji $4,150.
***
Vnuk ceskeho zidovskeho emigranta americkym prezidentem?
John Forbes Kerry je skoro jistym vitezem primarek americke Demokraticke strany a tim jejim kandidatem v listopadovych prezidentskych volbach. A neni vylouceno, ze volby vyhraje. Mezi jeho stoupence patri rada velmi bohatych Americanu vcetne miliardare George Sorose ( Kerry sam je velmi zamozny a jeho zena, dedicka obrovskeho jmeni Heinzovy rodiny (kecup), jeste bohatsi).
Kerry ma take nekolik pritazlivych atributu: je hrdinou vietnamske valky, dlouholetym senatorem trochu lincolnovskeho zjevu a pusobivym recnikem s podobnymi inicialkami jako milacek Ameriky John F. Kennedy. A jako v pripade Kennedyho rodiny (manzelka Roberta Kennedyho byla ceskeho puvodu) i osud Kerryho ma neco spolecneho s nasi rodnou zemi: jeho dedecek Fritz Kohn, cesky Zid, s rodinou emigroval do Ameriky a usadil se v Chicagu. Rodina prestoupila na katolickou viru. Jmeno Kerry prevzala z mapy Irska. V pripade vitezstvi by John F. Kerry byl (pokud vim) prvnim americkym prezidentem s podstatnym jak ceskym tak zidovskym pozadim.
***
Zemrel Nicholas Goldschmidt
Jeden z nejmilovanejsich Kanadanu, Nicholas (Niki) Goldschmidt zemrel v Torontu 8. unora 2004 ve veku 95 let. Narodil se v Navikovicich na jizni Morave, kde jeho otec, puvodem Belgican, bud vlastnil (jak Goldschmidt uvedl v rozhovoru, ktery jsem spolu s Milo Kubikem s nim natocil pro televizni program Okno) nebo spravoval (jak napsal The Globe and Mail) rozsahle panstvi. Jeho matka byla Videnacka a Niki studoval na Videnske akademii kde obcas hral na klavir se svym spoluzakem, pozdejsim slavnym dirigentem a bohuzel take obdivovatelem nacismu, Herbertem von Karajanem. Po ukonceni studii zpival a dirigoval v Plzni, Moravske Ostrave, v Belgii a jinde. V jednom vzpominkovem programu v kanadskem rozhlasu popisoval praktickou vychovu, kterou prosel v ceskem divadle: proste zacal od piky a delal vsechno.
Nekdy v r. 1937 mu jeho stryc, belgicky ministr zahranici a pozdejsi predseda Spolecnosti narodu doporucil, aby opustil Evropu ­ cekal valku. Niki odejel do Spojenych statu a nekolik let ucil hudbu v San Franciscu a New Yorku. Behem druhe svetove valky vedl ceskoslovenske oddeleni v americkem vysilani do Evropy, kde castymi hosty byvali i Voskovec a Werich.
V roce 1946 mu jiny moravsky uprchlik, Arnold Walter nabidl misto reditele nove operni skoly v Torontu. Niki prijal. Rozhodnuti, za ktere Toronto a cela Kanada mu dluzi veliky dik. Zalozil Kanadskou operni spolecnost, Vancouversky festival hudby, Jarni festival v Guelphu. Festivaly, ktere nejen organizoval, ale na kterych rovnez dirigoval.
Mimoradne se zaslouzil o ceskou hudbu: uvedl do kanadskych koncertnich salu a na kanadskou scenu Janacka, organizoval prvni predstaveni Smetanovy Prodane nevesty, pozval na sve Festivaly nejen sbor Ceske filharmonie ale i detske sbory.
Jeho organizacni talent opravdu zazaril teprve, kdyz mu bylo osmdesat a kdy zorganizoval tri masivni festivaly choralni hudby ­ o jednom z nich jsme s Milo Kubikem natocili propagacni program pro Okno. Nemylim-li se byl to Festival, ktery byl zakoncen v Roy Thomson Hall koncertem Beethovenovy Ody na radost v provedeni Torontskeho symfonickeho orchestru, rizeneho Jirim Belohlavkem se sborem Ceske filharmonie a torontskeho Mendelsonova sboru.
Ve svych devadesati dvou letech byl jmenovan sefem celokanadskych hudebnich oslav noveho tisicileti, zadal desitky hudebnich skladeb, ktere byly provedeny po cele Kanade. Oslavil koncerty dilo Mozarta a loni dilo Benjamina Brittena. Znacnou cast poslednich mesicu pred smrti stravil na zkouskach s mladymi umelci na nastudovani Brittenovy opery pro deti Noyes Fludde.
Behem sveho dlouheho zivota dostal radu nejvyssich vyznamenani, vcetne Radu Kanady a cenu Spojenych narodu. Pokud vim, neni mezi nimi ani ceskoslovenske ani ceske vyznamenani. Po jeho smrti kanadsky tisk, rozhlas a televize stejne jako osobnosti hudebniho sveta mu vzdali obdivny hold. Temer ve vsech projevech byla zminka o jeho rodne zemi. V programu v kanadskem rozhlasu zahrali jednu pisen z desky, kterou Niki nekdy v roce 1946 nazpival dokonalou cestinou (a sam se doprovazel): Ja som jenom baca stary, nedozijem do jary Nedozil se. I Niki byl jen smrtelnym clovekem. Ale jaky nadherny odkaz nam zanechal.
Josef Cermak
***
Vzpominka
Dna 14. marca, bude tomu desat rokov, co nas navzdy opustil vo veku 53 rokov nas kapelnik Ceskej trampskej kapely Pavel Wimpy Nebesky, na ktoreho si spominaju jeho byvali clenovia kapely: Karel Repper - havajska gitara, Ivan Priesol - bubenik a Pepo Fabian - husle, harmonika, mandolina a spev. Kdo ste ho poznali, spomente si s nami nan ho. Lebo, to, co sme my. Bol si aj ty. Ale to co si Ty, budeme aj my
Karl Repper & Family
***
Za dr. Vaclavem Victorem Nebeskym
Zacatkem letosniho roku, po kratke nemoci, zemrel v Praze dr. Vaclav Victor Nebesky, narozen 14. 7. 1927.
Dr. Nebesky se po odchodu z Ceskoslovenska po sovetske invazi usadil se svou rodinou v Montrealu, kde po mnoho let vedl administrativni oddeleni firmy Rehau. Aktivne se zapajel do krajanskeho zivota jako clen Ceskeho a Slovenskeho sdruzeni. Po revoluci v roce 1989 spolu s dr. Vlastou Vranou zalozil interetnickou organizaci Comenius Institute Montreal, ktera kanadske verejnosti priblizuje ceskou kulturu, historii i vedu a predstavuje ji vyznamne osobnosti ceskeho puvodu ve vsech moznych oborech. Az do sve predcasne smrti pusobil jako jeden z jejich predsedu a organizator nekolika narocnych severoamerickych turne ceskych hudebniku. Dr. V. Nebesky byl rovnez spoluzakladatelem kulturne-komercniho spolku La Maison Tcheque du Quebec. V poslednich nekolika letech zil castecne v Praze a v Ottawe.
Zbylo po nem prazdne misto.
Jeho dceram vyslovujeme uprimnou soustrast.
Vesna Alince
***

Navrat na hlavni stranu