Navrat na hlavni stranu

I slusni lide se maji ceho bat
Muj pritel Jan Kozlik (ironie zivota tomu chtela, ze se stal poslednim ceskoslovenskym policejnim prefektem) castokrat vypravel pribeh o tom, jak se v padesatych letech pomalu znarodnovala zemedelska puda. U nich ve Msene vse zacalo s kulakem, ktery mel nad sto hektaru zemedelske pudy. Jelikoz tento velkostatkar byl velice neoblibeny a pole mel velke, kazdy mu to pral. Navic prosty lid ziskal nejakou tu pudu, kterou mohl obhospodarovat. Lid sedici v jedne z sestnacti hospod v mestecku nedaleko Melnika pochvalne prikyvoval a mel radost ze socialni spravedlnosti, ktera nastala v obci. O par tydnu pozdeji prisel dalsi obeznik. Tentokrat se znarodnovali kulaci nad padesat hektaru. Ti byli v obci dva. Nebyli tolik nepopularni, majetku bylo stejne jako kdyz se znarodnoval kulak prvni. Pracujicim zemedelcum se to opet libilo. Meli vice pudy. Nasledovaly usedlosti s dvaceti hektary, deseti, az najednou museli do druzstva vsichni. To jiz se lidu nelibilo, ale musel drzet hubu a chodit pracovat na druzstevni.
Pamatuji si celkem dobre tu atmosferu sveho detstvi, kdy strycek Dzugasvili mel pomnik ve meste. Znakem senility je, ze si pamatujeme veci z detstvi a mladi narozdil od veci mnohem cerstvejsich. Pamatuji se tedy take dobre na dobu normalizace. Vlastne se celkem nic nestalo. Dokonce po srpnovem soku se lidi zacali osmelovat. Noviny si dovolovaly vic a vice. Pouze "soudruh" Kriegel nemohl byt v nove vlade. Vysvetleni bylo dvoji. Jednak nepodepsal v Moskve hanebne protokoly, za druhe znamy Breznevuv antisemitismus sehral svou roli. Kdyz doslo k prvnim demonstracim 28. rijna, tak rano jeste policajti salutovali. Demonstranti chodili jako bludni Holandane, kazdou chvili se nekde u pametniho mista zastavili a zazpivali "Kde domov muj?" K veceru se citily obe strany, jak policie, tak demonstranti, frustrovany tak, ze doslo k prvnim potyckam. Par demonstrantu sebrali, nalozili do autobusu a odvezli za Prahu. Ti se pak vratili do Prahy a tim se skoncil 28. rijen L.P. 1968. Upozornuji, ze lid byl s timto resenim spokojeny. Prekvapive i vetsina demonstrantu. Jeden mi to dokonce vysvetlil: "My tady udelame trochu bordel, nase vlada vysvetli Rusum, ze si s tim umi poradit a oni nam daji pokoj a my si budeme moci delat co budeme chtit.
O par dnu pozdeji se psal 7. listopad a bylo padesate vyroci VRSR. Aby se vlk nazral a koza zustala cela, cili abychom zachovali svoji svobodu a okupanti byli take spokojeni, objevily se na statnich budovach poprve sovetske vlajky. Nekteri extremiste to vsak vzali jako bojovy ukol a diky neuveritelnym akrobatickym vykonum, kdy lezli po shnilych rimsach, likvidovali vse, co bylo rude. Jenze Verejna bezpecnost tu byla od toho, aby nas pred timto "extremismem" chranila a vysledkem toho bylo, ze doslo k prvnim bitkam. Lid extremisty odsuzoval. Ja, ac ne extremista ale pouhy cumil, jsem byl zatcen nadstrazmistrem Zamecnikem (rocnik 1919 - jinak pry to byl dobrak od kosti, jak jsem se dovedel pozdeji). Ackoliv tehdy mu bylo necelych padesat, byl zrejme nedoslychavy a misto me prosby: "Pustte ho!" Slysel bojove zvolani: "Gestapo!" Na policejni stanici jsem sedel az do rana. Nastvany, ze mi propadne vecere v menze, jsem nechapal, ze jsem vstoupil do dejin jako jedna z prvnich obeti normalizace. Po case jsem obdrzel predvolani k soudu. Dostal jsem vynadano doma. Mnozi spoluzaci, pozdejsi signatari Charty 77, se mnou nemluvili. "Ty chces zkazit zbytek svobody, kterou tu mame!" Na dotaz: "V cem tato svoboda spociva?" Odpovidali: "Ne v kriklounstvi na ulici, ale v tom, ze Vaculik muze psat do Literarek!" (Na vysvetlenou: Literarni Listy, ktere nahradily Literarni noviny, byly po srpnu zakazany, ale temer okamzite zacaly vychazet ve stejnem formatu Listy, kde v hlavicce novin bylo jedno L zcenzurovano.) Po case jsem dostal predvolani k soudu. Jenze soudy byly tehdy nezavisle a ja to tehdy nad Zamecnikem vyhral.
"Tak vidis, ze se nic nedeje!" tvrdili moji spoluzaci. Ale delo se. Uz bylo po Palachove tydnu a uz nevychazely Listy. Za par mesicu jiz mel obsilku k soudu i farar Ctirad Novak, za to, ze vezl prohlaseni synodu a nejake noviny do Holandska. Nezavreli ho, ale dostal pouze podminku a nemohl delat farare. Ti, co prisli po nem uz sli do kriminalu. Nektere studenty bohoslovi vyhodili a jako prvni byl vyloucen Jan Kozlik - docasne na ctyri roky. Ti, co nasledovali, tak pro ne uz to bylo dozivotne. Slo to pomalu, ale jiste. Pritel Rafaj tehdy tvrdil: "Je to jako kleste, ktere nas sviraji stale vic a vic."
Spojene staty zavedly v techto dnech snimani otisku prstu pro obcany cestujici ze zemi, ktere maji vizovou povinnost. Mezi nimi jsou navstevnici i z CR a Slovenska. Pry se tim bojuje proti terorismu. Cesti ministri toto opatreni obhajuji. "Musime prece naseho nejsilnejsiho spojence chapat." Ja narozdil od nich tvrdim: "Nemuzeme ho chapat, ba primo nesmime." Toto opatreni je totiz z hlediska zdraveho rozumu nesmyslne. V Ceske republice totiz, nepocitame-li pomateneho duchodce-zamecnika (tentokrat s malym "z"), ktery hanobil pomniky a nicil kolejnice, zadni teroriste nejsou. Zrovna tak nejsou zadni teroriste ani na Slovensku.
Ministr vnitra Stanislav Gros, ktery si mysli, ze Bibli napsal Jezis Kristus kolem roku nula, nam napovedel, ze v budoucnu se pocita s tim, ze biometricke parametry bude mit Bezpecnostni informacni sluzba k dispozici u kazdeho obcana. Takze se nad tim netreba rozcilovat a mozna, ze ani cesti obcane s platnym pasem nebudou muset davat otisky prstu, protoze uz budou stejnak v patricne databazi. A mluvci BISu pan Subrt pro Cesky rozhlas upresnuje: "Obcane se prece nemaji ceho obavat, protoze ziji v demokratickem state." I volajici do rozhlasu si takove opatreni pochvaluji: "Konecne neco ucinneho proti tem zlocincum, pas se da falsovat. Otisky prstu nikoliv!" telefonuje jeden spokojeny posluchac. Dovidame se, ze terorismus v Cechach sice neni, ale teroristi by mohli CR pouzit jako tranzitni zemi. Vzhledem k tomu, ze se na ceske obcanstvi ceka pekne dlouho, tak je to skutecne logicky argument. A pokud by chtel zlocinec po kratsim pobytu v Praze, posilnen plzenskym pivem, pokracovat do Spojenych statu, tak nebude mit cesky pas, s kterym by vstoupil do Spojenych statu. Jedine, ze by ho nasel nebo ukradl U Fleku nebo v jinem lokalu. Navic hovorit cesky ci slovensky bez prizvuku je pro vsechny teroristy malickosti.
Pouze nejaci blouznivci melou neco o lidskych pravech. Pochopitelne, ze vsechny bezpecnostni sluzby by chtely takovou databazi. Brzy se totiz zjisti, ze terorista muze prijit spis z Kanady nez z CR a zavede se podobne opatreni i pro Kanadany. Pak se zjisti, ze terorista muze pochazet i ze samotnych Spojenych statu a obcane v ramci boje proti terorismu budou davat otisky prstu jiz pri narozeni.
Ono se totiz z biometrickych dat da vycist ledacos. Treba sexualni orientace ci zdravotni stav. Mozna i inteligence. A tak nekteri lide se spravnym DNA budou moci pracovat ve statni sprave a jini nikoliv. Ti obzvlaste vyvoleni pak budou moci pracovat i s utajovanymi daty. Zkratka bude to novy bajecny svet, jak o tom psali v minulem stoleti Aldous Huxley, Ray Bradbury nebo Karel Capek. Kanada zatim pristoupila k tomu, ze mame mit nove bezpecnostni pasy. Na fotografii, aby byla dobre citelna pro identifikacni zarizeni se nesmime smat ani plakat. (Passport holders are also not allowed to have expression on their face when this picture is taken to make machine-assisted photo recognition easier.) Vybavil se mi rusky film ze sedmdesatych let Afonovo zmoudreni. Hrdinu zastavi na letisti milicionar a tvrdi mu pri kontrole obcanskeho prukazu, ze to neni on. Nepomaha presvedcovani ani jakekoliv vysvetlovani. Nakonec se Afona zakreni a v ten okamzik mu milicionar vrati pas se slovy: "Jste to vy!" Ono to plati i obracene. Pamatuji se, ze jsme nesmeli nosit plnovous nebo dlouhe vlasy, pokud jsme je nemely v obcanskem prukazu. Pamatuji si i zbesile honicky policajtu na manicky (zarostle mladiky).
Abych nebyl odtrzen prilis od reality, tak nedavno pobliz New Yorku zastavili policajti meho znameho s kanadskymi doklady. Kdyz zjistili, ze je umelec zavolali posily, protoze jako umelec dokaze snadneji falsovat doklady. "Vite v jake dobe zijeme" rekl mu podeziravy serif. Stejnou vetu jsem slysel od policajta, kdyz mi kontroloval obcansky prukaz na podzim roku 1968. Byla zima a ja, abych se zahral, jsem poskakoval na stanici autobusu. Cela veta znela: "Vite v jake dobe zijeme a vy si dovolujete tu takhle poskakovat." Jeste krasnejsi vetu jsem slysel od jednoho prislusnika VB o par let pozdeji v Bratislave, kdyz perlustroval Jana Sedala, ktery nemel razitko zamestnavatele v obcanskem prukazu, kvuli tomu, ze se jeho pritelkyne pokousela v parku udelat stojku. "Nerobit je horsi ako robit stojky v parku."
Zacal jsem padesatymi lety. Chtel bych jen ministrovi Grosovi, ktery neni zrejme silny v dejepisu, pripomenout, ze otisky prstu v obcanskem prukazu jsme jiz jednou meli, lepe receno nasi predkove. Prave v padesatych letech. Tehdy se take slusni lide nemeli ceho obavat, pouze tridni nepratele, spioni a diverzanti.
Ales Brezina

Navrat na hlavni stranu