Navrat na hlavni stranu

Anketa
Otazka cislo 12 znela: V sedesatych letech se predpokladalo, ze s rozvojem vedy a techniky bude mit clovek vic casu na kulturu, sport a odpocinek. Ukazuje se, ze opak je pravdou. Jak dosahnout toho, aby clovek i v pretechnizovanem svete mel vice casu sam na sebe?
Olga Cizinska, spravce pocitacove site, Hradec Kralove:
To je vsechno otazka priorit. Nepodlehat tomu co je modni, ale naopak si delat veci podle sebe. Neporizovat si psa, ale chodit pravidelne komunikovat s babickou. Ozelet televizni vecer a jit do kina nebo s prateli. Nedavat jidlo ohrat do mikrovlnky a servirovat tomu, kdo se dostavil, ale pozvat deti (rodice) ke slavnostnimu obedu, sedet s nimi okolo stolu a uzit si to, dokud je k tomu prilezitost. Nevynechavat dovolene s utkvelou predstavou nepostradatelnosti.
Radovan Holub, publicista, Spicak:
Clovek nemel nikdy sam na sebe dost casu. Dokonce myslim, ze sam o sobe nechce a nechtel ani moc vedet. Mozna ho spis zajima, jakou nosi podprsenku hlasatelka na Nove. Ti, kdo umeli techniku pouzivat a zvladli technicky rozvoj a nepodlehli mu, meli vzdycky cas i na neco jineho. Moderni nervozita a chaos v dusi neni dan informacnimi technologiemi, ale nami. Osoceni technologii se nabizi jen jako vychodisko z nouze. Zrovna tak mohu obvinit sousedku, ze me obira o volny cas tim, ze pravidelne naklepava rizky.
Petr Krejci, jaderny fyzik, politicky poradce, Praha: Jak dosahnout toho, aby clovek i v pretechnizovanem svete mel vice casu sam na sebe: Zda se mi, ze otazka je ponekud nestastne formulovana. Jako by melo jit o nejake vnejsi rozhodnuti nekoho jineho, kdo mne k sobe privede. Mit cas na sebe je osobni rozhodnuti. To neni otazka pretechnizovaneho sveta. Pokud se bojim sam sebe, tezko najdu cas, abych se sam nad sebou zamyslel. A pak, abych mel cas na sebe, musim mit cas na jine.
Ondrej Neff, publicista, Praha: Ja nesouhlasim s tezi, ze "opak je pravdou". Na zaklade jakych dat dochazite k takovemu zaveru? Myslim, ze skutecne lide maji vic casu na vselijake rekreacni a zabavne aktivity. Technika jim velmi casto pomaha. Rekl bych, ze vase otazka plyne z modni interpretace a z konstatovani postradajiciho opory ve faktech. (Soudim tak jednak z pozorovani sveho okoli, jednak z kanadskych statistickych vyzkumu, ktere jsou pravidelne publikovany.)
Petr Pazdera, teolog, Praha: Paradoxem je, ze se z drivejsich normalnich cinnosti staly uz jen terapie: ergoterapie, hippoterapie, arteterapie, psychoterapie atd. Mozna, ze mene technizovany clovek nema moc casu sam na sebe, ale to, co dela, neni az tak virtualni a nesrozumitelne, a tudiz nepotrebuje terapie. Jestlize navic casu na 'terapie' ubyva, musi se clovek nakonec zblaznit.
Petr Ruzicka, hudebni producent, Teplice: Vypnu mobil a pocitac a jedu na venkov do lesa nebo jdu ven s detmi a se psem.
Eva Sailerova, Kanada:
Zrusit televizni kabel nebo vyhodit satelit. Kdyz to porad nebude dost dobre, poridte si dial-up internetove spojeni. Jestli to porad nebude dost, musite se zbavit domaciho pocitace. Uplne posledni moznost je pak omezit sex.
Otazka cislo 13: Charta 77 pozadovala dialog s vladnouci KSC. Dnes skupina intelektualu (mnozi z nich podepsali Chartu 77) zada, aby demokraticke strany nehovorily s komunisty. Je v tom nejaky rozpor?
Odpovedi muzete poslat e-mailem na adresu satellite1-416@rogers.com nebo faxem na cislo 416/530-0069 mezimestsky na cislo 1-877-333-6371.
Ales Brezina

Navrat na hlavni stranu