Navrat na hlavni stranu



Odesla legenda legend
Johnny Cash 1932-2003

Patek 12. zari letosniho roku zustane navzdy zapsan jako cerny den pro priznivce rock and rollu a zvlaste country music, hudebniho zanru, v nemz Johnny Cash byl a navzdy zustane kultovnim symbolem. Odesel umelec, jehoz vehlasny talent zahrnoval mj. nenapodobitelny hlas, skladatelske schopnosti, herecke nadani, psani textu, jenz mely vzdy hluboky vyznam. Jednou o lidskem nestesti, jindy o svobode, velmi casto o lasce a stesti, ale i o mizerii, v niz se po provineni ocitnou trestanci.
Zminene namety v Cashovych textech maji nebyvalou duveryhodnost, nebot tim vsim Johnny Cash ve svem ne vzdy stastnem zivote prosel. Muzny vzhled a urostla postava primo predurcovaly Johnnyho Cashe pro postavy muzu zakona nebo hrdinu westernovych filmu. Nejznamejsi film tohoto zanru je snimek Gunfight z roku 1971, kde hral po boku nemene slavneho Kirka Douglase. Jeden z nejlepsich filmu, v nemz Cash hral, bylo psychologicke drama z roku 1981 The Pride of Jesse Hallam.
Krome vyse uvedeneho ma Cashova tvorba jeste dalsi historicky vyznam. Johnny Cash byl spolecne se svym blizkym pritelem, v roce 1960 tragicky zahynulym, zpevakem Johnny Hortonem prukopnikem noveho hudebniho stylu. Oba ve sve tvorbe spojili tradicni folk music s rock and rollovymi prvky - hudebni zanr, ktery mel od druhe poloviny 50. let obrovsky rozmach a interpretoval se prakticky po celem svete. Cashuv styl nebyl zcela rock and rollovy, ale ani countryovy ­ neco mezi tim. V tomto smeru byl Cash skutecne originalni. Vliv Cashovy tvorby na dalsi interprety a kapely daleko prekrocil hranice USA. Tady je nutne zduraznit, ze v maloktere evropske zemi ma country music tak zivnou pudu jako v Cesku, kde tradice trampskych pisni ma hluboke koreny, jejichz silu neutlumila ani husakovsko-bilakovska normalizace. Je priznacne, ze jedna z nejstarsich a nejslavnejsich ceskych trampskych kapel Greenhorni mela mnoho let na Cashovych pisnich zalozen repertoar. V nejslavnejsi ere Greenhornu koncem 60. a v prvni polovine 70. let mely Cashovy pisne nesmirnou popularitu. Diky vynikajicim textum Honzy Vycitala Cashovy pisne jako Folsom Prison Blues, Orange Blosom Special, Papa Played the Dobro zdomacnely natolik, ze si bez nich lze dodnes tezko predstavit trampske kytarove sedanky u taborovych ohnu ci v trampskych hospudkach.
V roce 1970 vyslo v Supraphonu dvojalbum Dvorana slavy, kde krome Cashovych pisni byly jeste nahravky Johnnyho Hortona, Lestera Flata a Martyho Robbinse. Je velmi prekvapive, ze prilozene zivotopisy interpretu byly velmi akuratni, nikterak neovlivnene dobovou propagandou a cenzurou, ktera v onom roce vydani jiz jela na plne obratky.
S vydanim alba se datuje vzestup Cashovy ceske popularity, jenz vyvrcholil ctyrmi koncerty v dubnu 1978 v Praze. Nebylo to zrovna stastne obdobi. Cas nejmasivnejsi mocenske "honby na chartisticke carodejnice".
Kuratela vladnouci kompartaje zasahovala do vsech oblasti zivota, do kultury predevsim. Oficialni propaganda mela tehdy jednu pevnou platformu ­ stvave utoky proti svobodnemu svetu, USA na prvnim miste. Mezi verejnosti vsak tehdy bujela jakasi alternativni nenucena latentni ideologie, v niz u vetsiny Cechu a Slovaku prevladala obliba Ameriky. V praxi to vypadalo asi tak, ze vedle popularity americkych hudebnich skupin , zpevaku, filmu a literatury nebylo vyjimkou, ze deti komunistickych papalasu mely nad posteli vyvesenou americkou vlajku. Puldolar s Kennedyho podobiznou v prstenu byl u velke casti mladeze stejne prestizni zalezitosti jako nove levisky nebo triko s pruhy a hvezdami.
Johnny Cash pri sve tehdejsi ceske popularite nepredstavoval pro pritomne pouze svuj hudebni repertoar, nybrz i zemi, jiz byl obcanem. Pro prevaznou cast Cechu a Slovaku symbol svobody a demokracie. A podle toho vypadala i atmosfera Cashova vystoupeni ve Sportovni hale na Letne. Divaci se pri nejznamejsich hitech dostavali do extaze. Pozdeji Cash prohlasil, ze byl skvelymi reakcemi prazskeho publika az necekane mile prekvapen. Kdo byl koncertu pritomen, ten vi, ze v jeho slovech nebyla pouze zdvorilostni ulitba. Srovnatelnou atmosferu jsem za totality prozil v Praze jen jednou ­ v roce 1969 na koncertu skupiny Beach Boys. Od roku 1955, kdy vysel ve spolecnosti SUN Records prvni Cashuv singl s pisnemi Hey Porter a Cry, Cry, Cry zpevak nahral vice nez 1500 pisni na zhruba 500 albech, nepocitaje ty, ktere byly vydany mimo Severni Ameriku a Evropu. Behem sve kariery Cash umistil 48 singlu na zebricek Billboard Hot 100 Pop charts, priblizne stejne mnozstvi jako Rolling Stones a Beach Boys. Byl nejmladsim clenem Country Music Hall of Fame a jedinym umelcem, jenz se stal jeste za zivota clenem Country Music Hall of Fame i Rock Music Hall of Fame. Evlis Presley je tez clenem obou Dvoran slavy, avsak do countryove byl jmenovan az posmrtne v roce 1998.
V letosnim roce vyslo nadherne video Johnnyho Cashe s poetickym textem pod nazvem Hurt, jenz ziskalo sest nominaci MTV Video Music Awards a zvitezilo v kategorii Cinematography. Navzdory velmi chatrnemu zdravotnimu stavu, ktery se jeste zhorsil po smrti manzelky June letos v kvetnu, bezpochyby urychlivsi zpevakuv skon, Johnny Cash neprestal pracovat a dale se venoval komponovani pisni. V jeho pozustalosti je pres sto napsanych, ale nevydanych pisni. K vydani je pripraveno nove album.
Znama herecka Liz Taylorova kdysi prohlasila o slavnem kolegovi Johnu Wayneovi: "John Wayne nebyl American, John Wayne byl Amerika". Stejnym zpusobem muze byt bez nadsazky charakterizovan Johnny Cash.
Petr Kohout - Brampton

Navrat na hlavni stranu