Navrat na hlavni stranu
NA OKRAJ
Za Antoninem Vecerou

Antonina Veceru nebylo snadne prehlednout. Kdyz se koncem padesatych nebo zacatkem sedesatych let objevil v Torontu, zpusobil - zvlaste mezi devcaty (vcetne tech uz v pokrocilejsim veku) - doslova poprask. Zjev filmoveho herce, seduktivne drsny hlas (neco jako Richard Burton), nadprumerna ­ skoro basnicka - zrucnost se slovy. Ktere divci srdce by se nezachvelo.
V prvnich letech v Kanade Vecera pracoval v Sokole, recitoval a psal do krajanskych novin, hlavne do Nasich Hlasu. Obcas i anglicky. Jeden z nich venoval kanadske navsteve kralovny Alzbety II a jeji kancelar mu poslala podekovani. V roce 1956 si otevrel fotograficke studio, pak se ozenil s peknou Rakusankou a z krajanskeho zivota se vytratil. Antonin Vecera se narodil v Napajedlech a zemrel v Torontu dne 20. cervence 2003. Rozloucila se s nim pekna rada jeho pratel.
***
Jan F. Matejovic a Luisa Ann Steinsky
Mezi studenty, kteri letos promovali v oboru "Education" na Torontske Univerzite jsme nasli dve znama ceska jmena: Jan F. Matejovic a Luisa Ann Steinsky. Janu F. Matejovicovi byla navic udelena organizaci "Institute for Studies in Education of the University of Toronto" cena "Intermediate/Senior Award of Honour". Obema i jejich rodicum blahoprejeme.
***
Pamatni plaketa v halifaxskem pristavu
Halifax privital do Kanady statisice imigrantu I uprchliku. Take ceskoslovenskych. Na Pieru 21 byl zbudovan National Historic Site, kde budou umistneny plakety, zaznamenavajici prijezd skupin a v archivech budou ulozeny svitky s jmeny mensich skupin i jedincu.
25. rijna v 10:00 dopoledne tam bude odhalena plaketa Ceskeho a Slovenskeho sdruzeni v Kanade s timto textem, jehoz autory jsou Blanka Rohnova a Jan Waldauf:
"For all Czechs and Slovaks who found freedom in Canada from political oppression, social and economic distress; established a new life in this country; had the opportunity to contribute to the building of this nation; and became proud Canadians retaining their rich Czech and Slovak cultural heritage."
V archivu bude rovnez ulozen svitek s jmeny 113 Cechoslovaku, jehoz text pripraveny Josefem Cermakem rika: "On April 23, 1949, a ship, General Leroy Eltinge, arrived in Halifax with a cargo of 113 Czechoslovak refugees. Canada was good to them. They hope they were good for Canada."
Odhaleni desky se zucastni predstavitele archivu a komunikacnich prostredku. Po odhaleni je planovan spolecny obed a prohlidka mesta.
V patek, 24. dubna vecer, budou mit prespolni moznost setkat se s krajany, zijicimi v Halifaxu.
Prosime zajemce, kteri by se chteli odhaleni zucastnit, aby se spojili s Janem Waldaufem, bud telefonem 416/626-3476, nebo e-mailem: waldauf@sympatico.ca.
***
2003 SVU North American Conference
Letosni konference SVU se konala 26.-28. cervna na Coe College v Cedar Rapids v Iowe pod zastitou presidentu Ceske a Slovenske republiky, Vaclava Klause a Rudolfa Schustera, jakoz i velvyslancu obou zemi. Konferenci predchazela recepce v Narodnim Ceskem a Slovenskem muzeu a knihovne, po niz na dudy koncertoval Michael Cwach.Tematem konference bylo "Czech and Slovak Presence in North America: A retrospective Look and Future Perspectives". Prednasejici zatupovali temer vsechny staty Unie a Ceskou a Slovenskou republiku. Z Kanady, pokud jsem mohl zjistit, byl pritomen pouze Josef Cermak. Kongres pozdravili zastupci Coe College a mesta Cedar Rapids.
Velmi uspesny byl zajezd do Spillwille, kde Antonin Dvorak travil s rodinou svoji dovolenou a kde v kostele Sv. Vaclava hraval na varhany a kde se take naleza Billy Brothers Clock Museum.
Tato konference ­ jako ty predesle ­ jsou dusevnim ditetem Mily Rechcigla. A byla dalsim vyznacnym meznikem v sireni ceske a slovenske kultury ve svete. Ma-li Rechcigl nejakou bolest pak je to Canada a hlavne Toronto. Hrozne rad by videl obnovu cinnosti torontske cinnosti. Mozna, ze nektery z ctenaru ci ctenarek techto novin uposlechne Rechciglovu vyzvu....
Josef Cermak

Navrat na hlavni stranu