Navrat na hlavni stranu

Sumavske zaostreni
Sumava, pro nekoho synonymum rekreace v horske prirode, nekomu se napoprve vybavi rozsahle uzemi lesu, luk a slasti relativne neporusene prirody, nekomu, v jine souvislosti, treba zase jen druhy vyraz pro zeleznou oponu, pevnou to hraz socialismu. Kazdopadne pohranici. Do posledni revoluce z velke casti nepristupne, nepratelske, byt na domaci pude, z druhe casti sice pristupne, lec zanedbane, trvale povalecne.
At tak ci tak, Sumava je mistem, ktere promlouva skrze historii, zvlaste intenzivne pak skrze historii po roce 1945. Staci se jen pozorneji divat, pozorneji naslouchat, juknout malinko pod povrch veci a spolecenske atmosfery. Avsak ani predchazejici dejinna obdobi nejsou pro dnesek nezajimava.
Tak treba prvnim znamym obyvatelem Sumavy, tedy podle jmena, byl benediktinsky mnich Vintir z hesenskeho panovnickeho rodu. Dnes vyzdvihovan do role jakehosi prostrednika mezi Cechy a Nemci, v minulosti podeziran historiky z vyzvedacstvi. Se jmenem tohoto poustevnika je spojena pout ke studance s lecivou vodou v Dobre Vode a ke kostelu nesouci jeho jmeno tamtez, a take naucna turisticka stezka. Jinym dokladem znovuobjevovanim minulosti, alespon pro turisty, je pamatnik mistniho zidovskeho historika a rabina Simona Adlera, a zaroven muzeum zidovske mensiny ze zapadoceskeho pohranici.
Nakolik je tato minulost pritazliva pro soucasne domorode obyvatelstvo zustava, stejne jako hloubka jeho zakoreneni, otazkou. Po povalecnem vyhnani nemeckeho obyvatelstva prichazeji na Sumavu dosidlenci z vnitrozemi, reemigranti z Rumunska, volynsti Cesi a Slovaci. Na nejvetsiho dosidlence se vsak jednoznacne pasovala Ceskoslovenska lidova armada se svymi VVP /vojenske vycvikove prostory/. Stopy po jejim pusobeni nelze dodnes prehlednout. Jeden priklad za vsechny skryva mistni cesky nazev Stodulky. Kdysi obec s vice jak osmnacti sty obyvateli, po Velke Praze svym katastralnim uzemim druha nejvetsi v republice, poslouzila vojenskym ostrostrelcum jako realny terc. Dokonce i v dobe, kdy jiz neexistovala, tvrdily socialisticke mapy, snad aby matli imperialisty a reakcionare, naprosty opak.
Jinou zcela originalni pripominkou pritomnosti komunisticke branne moci jsou desitky, mozna stovky opryskanych varovnych tabuli lemujicich asfaltove silnicky v rozsahlych prostorach byvalych strelnic: "Vstup zakazan, nebezpeci zivota". Nakolik je toto nebezpeci realne, lze jenom spekulovat. A tak jedini, kdo jej neberou ani trochu vazne, jsou spokojena stada pasoucich se krav za elektrickymi ohradniky.
Ani nove civilni obyvatelstvo prikladnym vztahem k lehce ziskanemu majetku, k historickym pamatkam a ke kolonizovane krajine zrovna neoplyvalo. Zda se, ze tomu napovida i kuriozni priklad zameny nazvu dvou sousednich obci v Hornim Pootavi nekdy v padesatych letech: Stepanice versus Kundratice. Teprve po revoluci se nazvy opravily a obyvatele, aniz by prestehovali jedinou kupku sena, ziskali razem nove adresy.
Muzejni expozici zivota puvodniho nemeckeho obyvatelstva, najdeme primo pod sirym nebem. Sumava, tot vlastne stale jeden veliky skanzen. Mnohe budovy a statky, i kdyz silne poznamenane zubem casu, si zachovaly svuj raz, casto lze narazit i na zbytky staveb, zaklady, ktere jeste nepohltila priroda. Zredukovani poctu obyvatel, a tim i mnozstvi staveni bylo enormni. Tam kde kdysi stalo desitky dvoru, zbylo treba jen osamele staveni, nebo koprivami, cernym bezem a bylim zarostle podivne pahorky. Po zboznych domorodcich zustala v krajine rozeseta cetna bozi muka opatrena latinskymi laudate. Na byvalych i soucasnych krizovatkach lesnich a polnich cest, na mistech dalekych vyhledu a na dalsich zastavenich vybizeji take dnes poutnika k pokore, a zaroven i k duverivemu a nadejnemu pohledu vzhuru.
Kdejaka zdejsi vesnicka by se mohla pysnit, a nektere se vskutku i pysni, zamecky a tvrzemi takzvanych ovesnych baronu. Po sklarich zase zustaly hute a diry do zeme, takrecene snezne jamy. Po stredovekych zlatokopech hromadky nazyvane sejpy. A co teprve zdejsi specialita - umrlci prkna, na ktere se neboztik ukladal do doby, nez zima dovolila, aby byl radne pohrben. Novodobou "pamatku", presto pamatku, na kterou bychom nemeli zapominat, najdeme v osade Keply. Ukazuje nazorne, jak si soudruzi predstavovali vzorovou socialistickou vesnice: jeden jediny mohutny cinzovni dum, spolecne to bydlo pro vsechny kolchozniky a vrchol venkovskeho kolektivismu. Nastesti pro Sumavu, nastesti pro nas, zustal tento experiment vyjimkou.
Krome materialnich hodnot vytvoril onen podivuhodny horsky lid Sumavy rovnez nemale bohatstvi ukryte do slov, pribehu, zvyku a obyceju. Zkratka do zivotniho stylu, jez byl prizpusoben tvrdym prirodnim podminkam. Radu z toho pro nas zachytil napriklad znamy spisovatel Karel Klostermann, sumavsky Nemec pisici sva zrala dila cesky. Mnohe vsak, receno ponekud eufemisticky, uz odval cas.
Ano, mnohe odval cas, ale Sumava zustala. Proto neni naskodu maly exkurs do jeji bohate minulosti. Vzdyt bez poznani souvislosti, bez onoho juknuti pod povrch veci bychom nikdy nemohli lepe pochopit nasi soucasnost, a tim ostatne ani sami sebe.
Miroslav Petr

Navrat na hlavni stranu