Navrat na hlavni stranu
Libor Budinsky - Deset prezidentu
Prezident general

Dalsi tragickou postavou v nasich dejinach je general Ludvik Svoboda. Narodil se v roce 1895 v Hroznetine u Velkeho Mezirici. Byl mu pouze rok, kdyz prisel o otce, ktereho smrtelne zranil kun. V dobe prvni svetove valky presel k legiim a v pesim pluku Jana Zizky z Trocnova se zucastnil bitvy u Zborova. Po ceste kolem sveta se vratil do Ceskoslovenska az v roce 1920. Puvodne nechtel v armade slouzit, ale pri mobilizaci v roce 1921, kdy se Habsburkove vratili na uhersky trun, byl do armady znovu povolan a tentokrat jiz v armade zustal. Se svou zenou, dcerou zamozneho mlynare, Irenou Stratilovou se potkal na plese v Kromerizi. Kratce po svatbe dostal vyhodnou nabidku na Podkarpatskou Rus, kde odslouzil dlouhych osm let. Zde se take Svobodovym narodily dve deti, Mirek a Zoe. Svobodovi milovali pesi a lyzarske tury, kde travili vsechen volny cas. Jelikoz se na Podkarpatske Rusi mluvilo nekolika jazyky, naucil se zde Svoboda i dobre madarsky. Madarstinu pak ucil po preveleni na vojenskou akademii v Hranicich na Morave. Po Mnichovu odesel pres Polsko do SSSR. Zde byl ze zacatku prijat velice kladne. Jednoho dne byl vsak obvinen ze spionaze a odsouzen k trestu smrti. V den popravy si ho vsak zavolali a na stole byla pro zmenu flaska vodky a Svoboda byl propusten. Cely pripad je dodnes zahalen rouskou tajemstvi.
Svoboda formoval ceskoslovenskou armadu a po napadeni Sovetskeho svazu chtel Berja jeho vojaky shodit jako parasutisty na nemecke uzemi. Nakonec od tohoto planu ustoupil a v Buzuluku za Uralem vznikla Ceskoslovenska armada. Zde take doslo k dohode mezi Svobodou a Gottwaldem o spolecnem postupu. Teprve vsak po krveproliti na Dukle se stal Svoboda velitelem celeho armadniho sboru. Po valce se setkal se svou rodinou. Zena Irena s dcerou Zoe se schovavala v ilegalite a syn Mirek zahynul v Mauthausenu.
Svoboda mel po valce obrovsky kredit. Od dubna 1945 byl nekompromisnim ministrem narodni obrany. Jako vitezny general byl pro odsun Nemcu.
V roce 1948 na Gottwalduv dotaz s kym je, odpovedel: "Jdu s lidem!" Diky tomu byl take v pounorove vlade a na podzim roku 1948 vstoupil do KSC. Udajne intervenoval u Gottwalda, aby zachranil generala Piku. V roce 1950 na primy zasah z Moskvy byl nahrazen Gottwaldovym zetem Alexejem Cepickou. V listopadu 1952 byl zatcen na hlavnim nadrazi a prevezen do Ruzyne, kde ho navstivil ministr vnitra Bacilek, ktery mu dal jako darek britvu, aby si aspon zachranil cest. Po prosebnem dopisu Gottwaldovi byl nakonec propusten a vratil se do Hroznetina, kde pracoval v druzstvu. V roce 1954 navstivil Prahu Chruscov a vzpomnel si na stareho pritele. Svobodovi narychlo usili generalskou uniformu a stal se nacelnikem Gottwaldovy vojenske akademie. Po ctyrech letech pak nacelnikem Historickeho vojenskeho ustavu a v roce 1960 vydal vzpominkovou knizku Z Buzuluku do Prahy.
Za prazskeho jara se stal pres namitky studentu, kteri chteli Cestmira Cisare prezidentem. Hlavnim duvodem bylo zrejme, ze byl prijatelny i pro Moskvu. Zacal velice nadejne a rozhodl se polozit vence na hroby svych predchudcu. Zvolil si nasledujici poradi: Masaryk, Benes, Gottwald a Zapotocky. Bylo mu vsak doporuceno, aby nejdrive odjel k mauzoleu na Vitkove. Jeho manzelka Irena stala u zrodu SOS vesnicky v Dubi u Karlovych Varu a nechala renovovat Masarykuv nabytek na prazskem Hradu.
Po srpnu 1968 se general vypravil do Moskvy. Jedineho uspechu vsak dosahl v tom, ze si vynutil, aby pri jednani sedeli s nim uneseni politici. Jinak rychle kapituloval a pro svet sehral divadlo, kdyz se libal s Breznevem. Pred jakymkoliv odporem okupantum varoval nedozirnymi nasledky a svoji osobnosti pomohl zastitit Husakovu normalizaci.
O tomto obdobi Libor Budinsky pise: Hlavni naplni Svobodovy prace se staly pameti. Pracoval na nich uz od poloviny sedesatych let. Nyni si vytvoril skupinu spolupracovniku-historiku, kteri jeho vzpominky zasazovali do historickeho kontextu.
Prvni dil pameti mel velky uspech. Cely naklad byl rozprodan, kniha byla prelozena do rady jazyku a vydana v zahranici. Doma uz byl vydan druhy dil a pripravoval se i dotisk prvniho. Pak se ale situace zasadne zmenila.
Politbyro pozadalo nekolik prednich marxistickych historiku o vedecky rozbor. Zaver byl jasny: kniha se rozchazi s oficialnimi stanovisky. Chyb je cela rada - od idealizace Masaryka a Benese po nepripustne citaty z Capka. Husak rozkazal Svobodovym spolupracovnikum, aby mu vydali vsechny poznamky ke knize. Okamzite je zabavila StB. Kdyz se to Svoboda dozvedel, zrudl zlosti a ponizenim. Podle svedku pry kricel: "Sycaci. Ani s poslednim kocim by nejednali jako se mnou," a dodaval, ze si zjedna poradek. Sel si stezovat k Husakovi, ale ten se vykroutil, ze slo o kolektivni rozhodnuti ustredniho vyboru. V lednu 1972 sel cely naklad do stoupy. Politbyro, jehoz byl Svoboda clenem, prijalo dodatecne usneseni, ze napriste uz nikdo z nejvyssiho vedeni nesmi psat a vydavat sve pameti bez kolektivniho schvaleni. Prezident ani nikdo jiny.
Presto byl v roce 1973 znovu zvolen prezidentem, ale vzapeti prisla mozkova prihoda, ktera ho trvale upoutala na luzko. Odmital se vsak vzdat sve funkce a tak ho Husak rafinovane sesadil tim, ze zmenil ustavu. Zemrel v zari roku 1979. Jeho zena o rok pozdeji. Oba jsou pohrbeni ve spolecnem hrobe v Kromerizi.
abe

Navrat na hlavni stranu