Navrat na hlavni stranu

Deset prezidentu - T. G. Masaryk
O nasich prezidentech se toho napsalo vskutku hodne. At negativniho nebo pozitivniho. Nedavno jsem slysel v Ceskem rozhlase serial, ktery mne zaujal. Vypravel o ceskoslovenskych a ceskych prezidentech trochu z jineho uhlu. Kdyz jsem byl v Cechach, tak jsem zjistil, ze tyto pribehy vysly knizne (Libor Budinsky - Deset prezidentu, Knizni klub). Zaujalo mne i to, ze ackoliv jsem toho treba o Masarykovi pomerne dost vedel, presto jsem nic nevedel o spisovatelce Oldre Sedlmayerove. Timto pribehem se postava stareho pana, ktery se svym zpusobem musel citit osamely, pro mne zlidstila. Kapitola se jmenuje Zakazany vztah.
Take Masaryk se stal tercem vtipu. Jeho politicti oponenti, ale i pratele s usmevem komentovali novy vztah starnouciho prezidenta s petactyricetiletou moravskou spisovatelkou Oldrou Sedlmayerovou. Trval nekolik let, ale Masarykovi prinesl daleko vice problemu, nez ocekaval. V lete 1928 za nim Oldra prijela do Lan, pozdeji s nim stravila tyden na letnim byte. Pak ale Alice ztropila scenu a zakazala ji vstup do sve domacnosti. Puritansky zalozena Alice byla pani domu, od pocatku Masarykova prezidenstvi nahrazovala prvni damu a rozhodovala o spouste veci v zivote sveho otce. Dokonce cenzurovala Capkovy Hovory s TGM. Capek s Masarykem probiral i takova temata, jako jsou zeny ci sex, ale nic z toho se v knize pozdeji neobjevilo. Alice choulostive pasaze vyskrtla, za coz ji Karel Capek uprimne nesnasel.
A kdyz se objevila na scene Oldra, jednoduse ji zakazala k Masarykovi pristup. Oldra se pak musela s Masarykem schazet tajne v Praze, bud v hoteleu Esplanade, nebo u spolecnych znamych. Masaryk dokonce pomyslel na to, ze koupi v Praze dum, kde by se mohli bez problemu vidat, ale nikdy k tomu nedoslo.
Hlavnim pilirem jejich vztahu tak zustavaly dopisy, ktere maji casto velmi intimni povahu. Posilali si jich i nekolik tydne a vedle osobnich veci v nich resili take otazky spojene s projektem romanu, ktery Oldra za pomoci Masaryka napsala v letech 1930-1934. Roman se jmenuje Marie a je psany ve versich. Dosud vsak nevysel a existuje pouze ve versich.
***
Romske aktuality
Romove se nechteji
vzdat myslenky na vybudovani pamatniku obetem koncentracniho tabora v Letech u Pisku. Nadale budou usilovat o odstraneni veprina, ktery stoji nedaleko pietniho mista a vyzyvaji proto vladu, aby se vybudovanim pamatniku opet zabyvala. Zadaji take odstraneni rekreacniho strediska na miste dalsiho koncentracniho tabora v Hodonine u Kunstatu na Blanensku.
Cirkevni zakladni zakladni skola Premysla Pittera v Ostrave vybuduje pro sve romske zaky komunitni centrum. Bude v nem poradat kursy a programy pro deti. Rodice seznami napriklad s praci na pocitacich a bude zde i socialne pravni poradna. Centrum bude otevreno zacatkem pristiho roku.
Svedsky tisk se venuje udajne sterilizaci romskych zen a divek na vychodnim Slovensku, na ktere upozornily pocatkem roku organizace na ochranu lidskych prav. Slovenske ministerstvo zdravotnictvi na zaklade teto zpravy zahajilo vysetrovani, avsak nedoslo jeste k zadnym zaverum.
V Pardubicich, v Rokycanech, v Brne a v Praze budou jeste v kvetnu a cervnu jednat zastupci statnich i nestatnich organizaci o problematice Romu. Obcanske sdruzeni Partner z Cech chce pri seminarich a kulatych stolech nejen zviditelnit romska temata ale i predstavit Sbornik o evropskych romskych projektech. (CRO).
***
Nejstarsi politicky vezen
19. brezna se dozil 104 let akademicky malir a sochar Josef Stainochr z Mesic u Tabora. Narodil se v roce 1899 v Novych Dvorech na Taborsku. V roce 1916 absolvoval Statni odbornou skolu keramickou v Bechyni a v roce 1925 ukoncil studia na Akademii vytvarnych umeni v Praze. Venoval se predevsim malirskemu a socharskemu portretu a rovnez figuralni tvorbe, aktu, krajinarske plenerove tvorbe a zatisi. Obrazem, ktereho si on sam ceni nejvice, je veliky obraz krajiny z okoli Tabora, ktery si jako ustredni motiv vyzdoby sve reditelske kancelare v Sezimove Usti zakoupil Tomas Bata. Krome vytvarnych schopnosti byl i aktivnim muzikantem, vynikajicim houslistou a violistou, hral v cele rade orchestru, komornich sdruzeni a zvlaste v kvartetech - Jihoceskem, Taborskem a Sumavskem.
V roce 1952 ucil na vimperskem gymnaziu, kdyz ho navstivil synovec, ktery se pozdeji neuspesne pokusil prekrocit hranice. Na zaklade vykonstruovaneho rozsudku byl odsouzen k deseti letum vezeni. Po propusteni v roce 1960 by z nizke penze neuzivil rodinu a tak si privydelaval jako nocni hlidac az do devadesati let.
(J. Hajny, Z. Kovarik, R. Baumrukova - Zpravodaj KPV)
***
Kubanske procesy
Od 18.brezna pozatykala kubanska policie 78 clenu kubanske demokraticke opozice. Jsou mezi nimi nezavisli novinari, predstavitele nezavislych odboru, zakladatele nezavislych ekonomickych a politickych vyzkumnych institutu z cele Kuby. V case, kdy jsou psany tyto radky, probihaji procesy a jsou ukladany vysoke tresty ­ az do 27 let. Podle organizatora petice Proyecto Varela, Oswalda Payi, souvisi vlna represe s uspechem teto peticni iniciativy. Rezim chce ukazat svou silu tim, ze ve vykonstruovanych procesech posle do mnohaleteho vezeni vyber kubanske opozice. Disidenti jsou obvineni z podpory Spojenych statu a ze snahy zvratit kubansky rezim. Sam Paya zatim zustava na svobode. Jini pozorovatele poukazuji na souvislost s novym americkym zastupitelem (Spojene staty nemaji na Kube radne velvyslanectvi, nybrz tzv. Intersection) Jamesem Casonem, ktery nedavno nastoupil do uradu. Cason totiz daleko casteji nez jeho predchudci zve kubanske disidenty na oficialni recepce a dalsi aktivity. To se nelibi Castrovi, ktery zjevne vyuziva momentu, kdy je mezinarodni pozornost uprena na valku v Iraku. Dalsi duvod, proc se perzekuce rozpoutala prave ted, muze spocivat v promene postoju kubanskych emigrantu na Floride. Ti se totiz az donedavna velmi radikalne a militantne staveli proti Castrovi, a tudiz i proti Projektu Varela. Projekt podle nich vyuziva kubanskou marxistickou ustavu, a tim ji de facto legitimizuje. Uspech Projektu a nasledna navsteva Oswalda Payi, ktery se u emigrantu zastavil na nekolik dni pote, co obdrzel Sacharovovu cenu za lidska prava, prispely k tomu, ze podstatna cast emigrantu zacala Payu podporovat. Poprve se opozice na Kube a opozice na Floride shodly na spolecne strategii, cimz vytvorily pro Castra daleko vetsi nebezpeci. Procesy probihaji za vylouceni sirsi verejnosti, tj. zahranicnich diplomatu a novinaru. Rada organizaci pro lidska prava i predstavitelu americkych a evropskych vlad durazne protestuje proti tomuto pocinani Castrova rezimu.
Peter Moree - Protestant
***
Psali jsme v Satellitu
Pred rokem
- 30. kvetna 2002 v cisle 11: Svobodne volby dorazily konecne do Kanady. V uvodniku jsme se zabyvali tim, ze se jedna spise o Tolerancni patent, protoze volici nemohli volit korespondencne, ale pouze na velvylslanectvi v Ottawe a konzulatu v Montrealu. Toronto navstivilo Divadlo bez hranic. Ve sportovni casti jsme prinesli zpravu o umrti Ladislava Kubaly. V Stanley Cupu bojovalo Toronto s Carolinou o postup do finale.
Pred dvema roky - 17. kvetna 2001 v cisle 10: Nove divadlo uvedlo predstaveni Zpivajici Benatky s Viktorem Preisem. Ste narozeniny oslavil Inzenyr Jiri Pavelka z Montrealu. Ve veku 93. let zemrel John Gellner a na torontske univerzite se konala vzpominka na H. G. Skillinga. Satellite prinesl tri rozhovory: s fotografkou Nancy Black, zpevakem Petrem Jandou a reziserkou Ivou Svarcovou. Toronto bylo vyrazeno ze SC v druhem kole New Jersey Devils 3:4 a cesti hokejiste se stali po treti za sebou Mistry sveta.
Pred peti roky- 14. kvetna 1998 v cisle 10: Lenka Novakova a Jiri Smid jsou na titulni fotografii, kdyz hrali ve hre Hledam devce pro boogie woogie. Na deset otazek odpovida novy cesky velvyslanec Vladimir Kotzy. Na Slovensku probehla sedma neuspesna volba prezidenta parlamentem. Ceskou ligu vedla Sparta pred Slavii na Slovensku Kosice pred Trnavou (slovenska liga mela sestnact klubu.)
Pred deseti roky - 20. kvetna 1993 v cisle 10: Na kongresu v Londonu bylo rozhodnuto, ze Sdruzeni si ponecha jmeno Ceskoslovenske sdruzeni v Kanade (toto jmeno bylo zmeneno o nekolik let pozdeji).V Cechach se zacaly pouzivat znacky CZ, na Slovensku SK, misto predchozich CS. Nove divadlo melo hosta Josefa Zimu v predstaveni Podskalak. Toronto hralo v semifinale Stanley Cupu s Los Angeles a Dubovsky vstrelil dve branky v poslednim rocniku federalni ligy, kdyz Slovan rozdrtil Trnavu 4:1.
Pred patnacti lety - kveten 1988: Novy domov a Ceskoslovenske sdruzeni v Kanade usporadaly demonstraci pred ceskoslovenskym velvyslanectvim v Ottawe jako protest proti smrti disidenta Pavla Wonky, ktery zemrel v komunistickem vezeni.
***

Navrat na hlavni stranu