Navrat na hlavni stranu

Jakubisko ocima Jakubiska
Nejen filmy Jana Nemce v osmdesatych letech, ale i filmy Juraje Jakubiska se objevily nedavno v Toronte. Frederico Fellini pouze jednou v zivote venoval obsahle interview dilu jineho rezisera a tim byl prave Juraj Jakubisko. Divaci v Toronte vsak nevideli film Zbehovia a putnici. Jedna se o tri pribehy. Prvni je o zbehovi z prvni svetove valky. Druhy je o tom, jak si lide omlouvali svoje chovani v druhe svetove valce a treti je vize cloveka po treti svetove valce.
Po filmu Mame NATO jsem chtel udelat rozhovor s Vitem Janeckem. Nejak jsme se po promitani nesetkali, ale misto toho jsem potkal festivaloveho poutnika Juraje Jakubiska a jelikoz byla chvilka volna snazil jsem se mu polozit par otazek, ale skoro nebylo potreba. Juraj Jakubisko vypravel sam
ABE: Nedavno jsme meli moznost videt vase filmy v Toronte, ted mate retrospektivu zde v Plzni, jak byste zhodnotil tento festival?
JJ:
Ani jsem nevedel, ze to bezelo v Toronte. Byl jsem kdysi na festivalu v Montrealu, ale do Toronta jsem se podival jiz bez filmu. Byla tam urcita nevrazivost mezi festivaly. Jak bych hodnotil tento festival? To je s odstupem casu velmi slozite. Vzdycky jsem tvrdil, ze jestli existuje nejake peklo pro rezisera, tak je to velka mistnost a certi mu tam promitaji jeho stare filmy. Nic uz nemuzete menit, nic vylepsit, je to stejne, jako kdyz jste ho udelal. Cas se meni, vse se promenuje, ale film je stale stejny. Kdyz delate divadlo, tak muzete predstaveni od predstaveni vse aktualizovat. Ja jsem pochopitelne se vsemi svymi filmy nespokojeny a beru jako peklo, kdyz je musim znovu videt. Vyjimkou je pouze jeden a to jsou Zbehove a poutnici. Celovecerni film, kde jsem chtel kazdou povidku delat jinak. Prvni byla z prvni svetove valky, druha z druhe, treti po treti svetove valce takova science-fiction. Film byl delan s naivnim baladickym pohledem. Delal jsem si dokonce sam kameru. Pri tom jsem zapasil sam s sebou. Kamera mela deset kilo, k tomu jeste tezka baterka. Dohromady to melo 45 kg a ja mel 40 kg. Kdyz jsem udelal prvni povidku prisli za mnou reditel a zastupce kameramanu a vysvetlovali mi, ze takto se to nedela, ze prilis hybam kamerou. Tehdy byl film velice strnuly a vse se filmovalo ze stativu. Ja jsem si najednou dovolil behat s kamerou, utikat s herci. Rikali mi: "Jak to muzes delat, vzdyt vyzenes divaky z kina, protoze je bude bolet hlava. Diky tomu se da na to divat ted, protoze to neni zakonzervovane. Ten film ma ten spravny rytmus. Ta naivita zpusobila to, ze to je jediny film, ktery bych nechtel menit, protoze bych to pokazil. Do scenare jsem napsal takove fantasticke veci, ze vsichni rikali, ze se to neda natocit. Nakonec jsme vzali takovy maly autobus, dva herce, ja jsem byl kameramanem a reziserem. Ridic delal zvukare, osvetlovac byl zaroven pyrotechnikem. Hledali jsme spalenou zem a nasli jsem ji na Mostecku. Krajina jako po svetove valce. Najednou jsme objevili vetrny mlyn. Scenar jsem psal podle toho, co jsem nasel az na miste. Byla tam spousta napadu, ktere se normalne nedaly vymylset, protoze je prinesl zivot. A to se tyka i tak trosku Kristovych let. Tehdy jsme prisli do Prahy, osumele, podivne. Kolem Prasne brany jezdily motorky s privesnym vozikem. I kdybych to mozna dnes udelal lepsi, tak bych dnes litoval, ze tu atmosferu nelze rekonstruovat. Navic to byl pribeh o maliri ve veku, kdy iluze ztraceji dech. Zaroven je to doba, kdy clovek prestava byt ditetem a stava se dospelym. Jsou tam dve postavy. Malir, protoze jsem i ja studoval malirstvi a druhy byl pilotem. Jeden, ktery leta ve svych snech a druhy skutecne. Byl to vlastne muj rozhovor se sebou. Chtel jsem, aby film byl malirsky a graficky. Udelali jsme jej tak, aby byl zrnity a s velkym kontrastem. Slo o jakousi deformaci filmoveho materialu. To by se s dnesnimi materialy nedalo udelat.
ABE: Vystudoval jste malirstvi, nejste sam, tech reziseru, kteri prosli touto cestou je vic, napriklad Antonioni, co vam to dalo?
JJ:
Film je obrazove umeni, zatimco divadlo je socharstvi, protoze se jedna o trojrozmerny prostor. Film je experimentalni imaginace. Vyuzil jsem toho a vplul jsem jako stika do rybnika a diky tomu se mi velice lehce pracovalo. Stale maluji. Mam takove silne diare, do kterych si vlastne kreslim scenar. Vetsinou si vse dopredu nakreslim. Nekdy mne lide rikaji, abych uz netocil, ale udelal animovany film. Tim, ze mam vse nakreslene, mam hotovy prvni film. Ze scenare ho promenim na obrazky. Kdyz tocim film, tak uz tvorim druhou verzi.
ABE: Co rikate tomu, ze ze skol mizi figuralni kresba?
JJ:
Kdyz jsem chodil do skoly, tak vrcholem byla nejen portretni, ale i figuralni tvorba. Diky tomu jsem ziskal i vztah k zene jako k necemu estetickemu, co je dulezite pro film. Se soucasnym vyvojem mam trochu potize. Jako vytvarnik chci ukazovat nejen grafiku, ale i oleje. Chci ukazat take techniku, kdy musim stat u platna i nekolik mesicu, abych to detailne udelal. Hodne jsem nad tim premyslel. On je to syndrom doby. Udelat dokonaly portret bylo umenim. Dnes mohu udelat vasi fotografii, dat ji do pocitace, zvolim urcity program - perovku, akvarel - vyjde vam presnejsi vysledek, ktery pak muzete zdeformovat. Mnozi si to takto ulehcuji. Jedna se o urcitou fotografii, ktera ma charakter kresby. A najednou vsichni premysleji, jak jit proti pocitacum a jak tam vlozit lidsky element. Na to je zapotrebi mit vyhraneny zpusob stylizace, abyste tvoril neco jineho nez to, co dela pocitac. Takze umelci zacinaji tvorit abstraktne, aby tam byly videt znaky stetce, aby to nikdo nemohl zamenovat za vytvor stroje. Ja se snazim malovat renesancni technikou tak, ze by to stroj nikdy nemohl udelat. Popripade mohl, ale musel bych to napred udelat ja, protoze to ma zvlastni napad. Mnozi maliri pouzivaji kolaze. Pouzivaji neco, ale daji to do jine souvislosti, daji tomu jinou myslenku. Pracuji s materialem, jako ja kdyz pracuji se slovem, ktere se sklada s pismenek. Predstavte si, ze jak krasne, tak osklive knihy se skladaji z toho, ze se pouzivaji stejna pismenka, ale v jine kombinaci.
ABE: Mate pocit, ze tato doba vytlacuje ze zivota pribeh?
JJ:
U malire nejsou nejdulezitejsi ruce, ale oci a fantazie. Fellini napriklad nenavidel videa. Tvrdil, ze Italove si kupuji videa jen kvuli tomu, aby si mohli doma promitat pornofilmy. Tvrdil, ze nepotrebuje video, protoze kino je kino. Mel nazor, ze kdyz se dotyka materialu, ze do nej vklada energii. Neveril nicemu, co bylo schovane v nejakych cislech, co bylo nejak digitalizovano. Myslim si, ze kdyby dnes zil a videl, co se da delat s pocitaci - hudba, obrazy - tak by se spojil s televizi. Kdysi kdyz vznikl film, tak se rikalo, ze divadlo zanikne, ale divadlo naslo svou vlastni cestu. Vznikem televize poklesla navstevnost kin. Ovsem doslo k jakesi symbioze, zvetsila se obrazovka, zmenil se format, zkvalitnil se zvuk a najednou se objevila dalsi vyhoda: triky nemaji limit, neni zde strop. Vy muzete jednu vec kopirovat treba tisickrat, ale kvalita se nezmeni.
ABE: Nebyla to prirozena ochrana proti tomu, aby tech triku nebylo prilis
JJ:
Museli jsme namahat vice fantazii, ale tato digitalni technika by mu pomohla tuto fantazii jeste vice rozvinout. Fellini behem jednoho zivot dokazal dojit od italskeho neorealismu k mistrovske abstrakci. Dokazal byt stale mlady a proto prinasel do filmu nove mysleni.
ABE: K velikanum svetoveho filmu patril nejen Fellini, ale treba i Tarkovskij a Bergman. Jaky meli na vas vliv?
JJ:
Kdyz jsem chodil do skoly, tak jsem necitil v sobe Felliniho, ale identifikoval jsem se vic treba s Antonionim. Byli to tri velci Italove, ve skutecnosti jako tri musketyri byli ctyri: Fellini, Antonioni, Pasolini a Visconti. Zatimco Tarkovskij byl osamely bezec. Kdyz natocil Stalkera, tak prisel s tim, ze by ho natocil zcela jinak, ze tam mel dat vic sve fantazie a oni mu rekli, tak to tak natoc a on udelal cely film znovu. Do toho vlozil svoje duchovno, to co Rusove v sobe maji. Je to takovy duchovni pohled na svet. Je to nesdelitelne. Stal se autorem a to je dulezite. Reziseri se totiz deli na interprety a autory. Autori pak delaji umelecke pociny potahuji ten film dale, zatimco interpreti pak delaji remeslo. Autorem byl i Bergman. Ten se take zamyslel nad svetem. Nad svetem zen, nad sebou samym, dokazal do toho zabudovat svedske kulturni dedictvi a pokousel se o radu veci. Samozrejme ne vsechny jeho veci byly zdarile. V sedesatych letech natocil film a co vsechny ty zeny. Vsichni novinari si mysleli, ze se jedna o svedsky humor, kteremu nerozumeli. Jenze pak prisli svedsti novinari, kteri rikali: "To neni svedsky humor, ale humor Bergmanuv." Samozrejme, ze vsichni tito velikani pocinaje Godardem, pres Pasoliniho, Felliniho atd., posunuli kinematografii o kus dale. Kdyz jsem studoval tak okrajovym zanrem byl horor, to bylo neco pro sluzky. Najednou prisel Hitchcock a z tohoto okrajoveho zanru udelal mistrovske dilo. Tyto osobnosti, ja jim rikam mesiasi filmu jsou nesmirne duleziti, protoze jejich zpusoby prijima nova generace aniz by si to uvedomovala. Neexistuje totiz navod, jak udelat dobry film, ktery by kinematografii posunul dal. Existuje rada navodu, jak udelat spatny film.
ABE: Co pro vas znamena vira, vychazite z recko-katolicke tradice?
JJ:
Prisel jsem z vesnice a tento vliv zde je. V mych prvnich filmech se jedna o hru s ikonami, kterym jsem daval smysl, ale nesmysl. Co mi zustalo je pocit zazraku, ze existuje v zivote zazrak. Prvni filmy byly o nasem stesti. Sli jsme vsak dale a rikali jsme si, co je to stesti. Zjistili jsme, ze stesti znamena svobodu. Svoboda je nejvetsim stestim. My jsme ji nemeli, prave proto jsme po ni tolik touzili. Pak jsme zacali delat filmy o svobode. A tim jsme se dostali do konfliktu s totalitou.
ABE: Pro vas je tedy vira cestou ke svobode?
JJ:
Vira byla kdysi nabozenskeho charakteru. Jako dite jsem ji chapal jako navod ke konani dobrych veci. Tato vira se pretavila v hledani smyslu zivota. Kdyby lide ztratili viru, ze zivot ma smysl, ze vylepsi lidsky zivot, aby pomohli jinym lidem , aby obohatili tento svet, pak by se zapalovali vsichni mladi lide, protoze by nemeli nadeji a perspektivu. Vira, ze je dulezite, abychom byli na tomto svete, abychom si ho chranili, vznikla z teto naivni detske nabozenske viry, tato vira se stala motorem mych filmu a hlavne toho posledniho.
***
Epilog
Byl cas odejit. Vratit se do Prahy. Teple pocasi bylo nahle pryc dokonce se nekolikrat po ranu objevil snih. Vypujceny pocitac stale stavkoval. Tezko se daval do pohybu. Davam za pravdu Fellinimu, nejradeji se jim vyhnout. Jenze uz v tom litame.
U optika v Jugmannove ulici jsme dostali pekne nove bryle a o Velikonocich se bude menit mesic. Asi se zmeni i pocasi. Snad do te doby budou hotove noviny. Pokud ano bude to znamenat, ze jsem vyresil i ten zatim posledni problem. Nechci rikat, ze sam. V Praze mi pomohla Marie s korekturami. Daniel s obrazky. Honza s posilanim novin elektronickou cestou. V Toronte pak Barbora s Ivanem. Jindy do celeho procesu zapracuji vetsinou jen Evu pri korekturach. Pokud tedy tyto noviny dostanete vcas, tak je to take diky jim. Pokud ne tak, je to zpusobeno tim, ze nektere problemy prece jen pri nejlepsi snaze vyresit nelze.
Z predvelikonocni Prahy vas zdravi do povelikonocniho Toronta
Ales Brezina a Maria Gabankova
***

Navrat na hlavni stranu