Navrat na hlavni stranu

O me profesi rozhodli rodice
Rozhovor se slovenskym pevcem Gustavem Belackem
Odbornici jej radi mezi nejtalentovanejsi operni pevce mlade slovenske generace. A prestoze na podiu opery stoji teprve deset let, uz o nem vi svet. Jeho repertoar tvori ctyricet nastudovanych opernich roli a nejmene ctyricet oratorii. A vsechny patri do svetove pokladnice hudby. A stejne tak vsechny jsou na repertoarech tech nejproslulejsich hudebnich teles a hudebnich domu. Pocinaje scenou Slovenskeho narodniho divadla ci prazskeho Narodniho divadla pres napr. Opera du Rhin ve Strassburgu, Theatre de la Monnaie v Bruselu, Chamber Opera ve Vidni, Palacio des Artes Belo Horizonte v Brazilii, Opera Nagoya v Japonsku a Canadian Opera Company v kanadskem Torontu konce, kde mj. hostuje jiz potreti, a tentokrate v Italce v Alziru italskeho skladatele Gioacchina Rossiniho, v niz ztelesnuje narocnou roli Mustafy.
"Na zaklade lonskeho vyberu, kdy jsem uspel v konkursu pro Rossiniho Cestu do Remese, me povolal dirigent Richard Bradshow nanovo," objasnuje umelec. "Rossini je specificky, jeho dila potrebuji zpevaky s "pohyblivym" hlasem, kteri to dokazi zazpivat..., i kdyz samozrejme musi vyhovovat i dalsi parametry ­ vzhled, postava, temperament aj."
Premiera komedialne ladene opery Italka v Alziru se konala 1. dubna, reprizy jsou naplanovany na 4.,6., 9., 12. a 19. dubna v torontskem Hummingbird Centre. A to byla take prilezitost se s umelcem setkat osobne.
Sympaticky ctyriatricetilety Gustav Belacek ma rad soukromi a nezavislost. Proto se zabydlel primo v centru Toronta, odkud ma velice blizko predevsim do divadla, kde pred premierou Italky stravil temer mesic zkousek a nacvicovani. "Neni mne prijemne byt nekomu na obtiz, protoze nas zivotni rytmus je prece jen jiny nez ostatnich lidi - zijeme predevsim v noci," jakoby se pevec omlouval. Jeho cas se nedeli na tri osmihodinove celky jako v pripade nas obycejnych smrtelniku, ale na zemepisna pasma. Zrovna po zkousce v sobotu 22. brezna o pul jedenacte v noci mel naspech do Prahy, kde dirigent Jiri Belohlavek, natacel ne moc znamou komickou operu o jednom dejstvi Antonina Dvoraka s nazvem Tvrde palice, v niz basista zpiva roli kmotra Rerichy. A zpet se vratil jiz v utery v noci... to znamena, ze behem tri dnu musel svuj biorytmus prerovnavat hned trikrat.
VK: Jak jste se ke zpevu dostal?
GB:
Muj otec velice krasne zpival, dokonce kdysi vyhral amaterskou soutez zpevaku Zlata kamera, jenze jeho otec mu rekl, ze komediantem nebude, ze bude mit chleba v rukou, a ze si musi najit poradnou praci ­ tak tata udelal dve vysoke skoly - prava a lesnickou... ale "horari" vzdycky zpivali, takze zrejme tatinkovo tajne prani se melo splnit v jeho synovi ­ tedy ve mne. Narodil jsem se ve Zvolenu a vyrustal na Kysuciach, takze jednou chlapec z hor prisel do Bratislavy na konzervator ­ byla to strasliva zmena. Sice jsem hraval na ruzne lidove nastroje, fujaru mam doma dodnes, a zpival jsem jako ostatni lidi na horach, ale prece jenom delat zpev profesionalne, na to jsem sam nepomyslel. Ale hudba me chytla, na konzervatori jsem dostal dobry zaklad, potom na vysoke skole, dale v Italii, Nemecku a take v Praze ... profesi mi vybrali rodice dobre.
VK: Bal jste se nekdy o svuj talent?
GB:
Dnes uz clovek vi, jakou ma talent hodnotu. Hlasivky jsou nas jediny nastroj, ktery nemuzeme vymenit. Praskne-li struna, poskodi-li se nastroj, je to jednoduche ­ poridi se nove, ale to nemuzeme udelat s hlasivkami. A neucime se zpivat jen proto, abychom vyuzili vsech hlasovych moznosti, ale hlavne proto, abychom zpivali dlouho. To je prvni zakladni vec, kterou by meli studenti vedet. Stari pedagogove vedi, ze hlas vydrzi zhruba 5-10 let bez skoleni. Pedagogove museji prodlouzit zivotnost hlasu zpevaka na tech 30-45 let. Dodnes za nejcennejsi plati, ze ne ze jsem zpival v La Scalle a na jinych svetovych podiich, ale ze zpivam 42 let... jak se pochlubil italsky Carlo Bergonzi, a to je v teto branzi uzasne.
VK: Trpite tremou?
GB:
Myslim si, ze kazdy musi mit tremu. Pokud citi zodpovednost, pak ma i tremu, ale ta nesmi prekrocit urcitou mez. Clovek ji musi umet ovladnout a zvladnout. Nikdy jsem nemel tremu, ktera by mi zabranila zpivat. Da se ji predejit take dobrou pripravou ­ proste clovek musi perfektne ovladat ulohu, musi byt co nejlepe pripraven. Nu a zkusenost zase prinese umeni improvizace. V opere se improvizuje mnohem hure nez na cinohre, protoze ve "hre" je vice elementu ­ napr. hudebni teleso, rytmus. Ja si vsechny tyto momenty velice dobre uvedomuji a mnohdy dokonce cekam i na chvile, ktere me prinuti k improvizaci, protoze vim, ze se mi podari udelat velice dobry gag, kterym projev ozivim.
VK: Je pro Vas zpev drogou?
GB:
Svym zpusobem je, a je to zdrava droga. Je to ale take hobby, a to spojeni s profesi je uzasne. Kdyz posloucham hudbu, tak ji musim vnimat jako profesional, abych slysel, kdo, co a jak to dela. Nekdo muze zazpivat tak, jak jsem to jeste nezpival ja, tak se to od nej proste ucim, a dobry napad mohu take pouzit... a to si myslim je spravne. Kazdy interpret ­ i ten nejhorsi ­ muze prinest neco noveho a dobreho. Uz i proto je zapotrebi poslouchat. Jinak mam rad vsechny typy hudby.
VK: Kazde dilo ma sve zaludnosti... Pripravujete se jiz dopredu na slozitejsi mista v opere?
GB:
V teto opere takovych zaludnych mist je asi deset. Jednak jde o tezky zpev a o obtizny rezijni pohyb, a to si musim davat pozor. Ale nelze se bat. Clovek proste musi byt pripraveny a duverovat si. Nakonec jsem tam proto, ze ti, co me angazovali, veri, ze to zvladnu.
VK: A zpivaji se nektere skladby ­ nezpivate jenom opery ­ snadneji?
GB:
Mam tu vyhodu, povazuji to totiz za vyhodu, ze nejsem jen opernim pevcem. Ja jsem koncertni a operni zpevak, a to jsem i vystudoval ­ katedra operniho a koncertniho zpevu. A pro me je koncertni zpev neco uzasneho a doplnuje moje ja. Neumim si predstavit, ze bych delal jenom opery. Zpivat pred orchestrem a zpivat treba Dvorakovu Sabat Mater je neco uzasneho. V komornich skladbach nehrajete jako na scene, ale jste v uhlu pozornosti vsech ­ sopran, alt, tenor, bas ­ ctyri soliste pred orchestrem a mezi vami, orchestrem, sborem a publikem vznika jisty vztah, urcita vazba. Vsechno bez kulis, bez rekvizit, zvlastni atmosfera. Je to krasne. Takovy Schubertuv Pisnovy koncert, Schumannovo Requiem, anebo skladby ruskych skladatelu. Mam rad ruske skladatele - Cajkovskij, Rachmaninov, Glinka ­ navic je rustina uzasne zpevna rec.
VK: Pri teto prilezitosti se doslova nabizi otazka, kolika jazyky vlastne zpivate? Ktere jazyky jsou pro vas vice ci mene zpevne?
GB:
Predevsim materskym jazykem ­ nadhernou a zpevnou slovenstinou, cesky - naucil jsem se i to ceske 'r' - mam v repertoaru jmena jako je A. Dvorak - at uz v jeho operach Rusalka nebo Jakobin ci solove zpevy v Sabat Mater, Svata Ludmila, Requiem, Te Deum a Biblickych pisnich, dale B. Smetana ­ v jeho Prodane neveste, L. Janacek ­ Mse Glagolska, B. Martinu ­ v jeho kantate pro sola, smiseny sbor a orchestr Gilgames, Spalicek, Slovenske pisne, Pisnicky na dve stranky, Otvirani studanek, J.J. Ryba ­ jeho vehlasna Vanocni mse, aj.
Italstina je jazyk spojeny se vznikem opery vubec, proto i vsechna hudebni terminologie je v italstine, takze italskym jazykem se domluvi vsichni hudebnici na celem svete. Navic z Italie pochazi cela rada skladatelu, jejichz dila ma kazdy muzikant ve svem repertoaru rad, a ja je take zpivam velice rad ­ a nemusi jit vzdy jen o opery - napr. Vzpominany Rossini ­ La Cerentola, Bellini ­ La sonnambula, Donizetti ­ Caterina Cornaro, Verdi ­ vzpomenu treba Rigoletto, Nabucco, Aida, ale take Bottesiniho Messa da Requiem. Vyborna rec je francouzstina. Ve Francii vzniklo straslive mnoho oper a komorni hudby. Ovsem vyborna je nejen rustina, jak jsem jiz uvedl, ale v podstate vsechny slovanske jazyky jsou zpevne. Horsi to je ale s madarstinou, ktera neni zpevny jazyk uz pro jinou barvu vokalu a velice casto pouzivane spoluhlasky, takze je to velice tezke zazpivat. Mam delat Bartokovu operu Hrad kneze Modrovousa v originale ­ dnes se vsechno zpiva v originale, coz pred nedavnem nebyvalo. Dila se prekladala napr. do anglictiny. Ale v pripade Modrovousa budu zrejme potrebovat jazykoveho kouce. A vidite i Janacek s tezkou cestinou prorazil v originalni reci do sveta ­ a ma veliky uspech. A pritom doma se s takovym ohlasem nesetkava.
A nemcina je velmoc, hlavne vsak v koncertnim zpevu - vezmete si Schuberta, Schumanna, Strausse, Bacha, Mozarta ­ klasicisticka hudba, Beethovena, Haydna, ale mse uz jsou vetsinou v latine. A po tolika letech uz ani nepotrebuji jazykoveho poradce. V anglictine toho moc neni, Anglicane nemeli vlastni tvorbu. Dodnes vlastne povazuji za sveho a nejvetsiho skladatele Handla, i kdyz byl puvodem Nemec, a jeho dila jsou v anglictine, napr. jeho vehlasny Mesias.
VK: A co osobitost projevu, muzete ji uplatnit?
GB:
Hlavne v Americe se ceni, ze clovek je jiny nez ostatni, ze do tvorby neco noveho prinese ­ musim vedet, co chce reziser, direktor a co dirigent ­ a kdyz vidim, ze je tam prostor pro vlastni napady, tak je tam proste uplatnim. Samozrejme ne kazdy to prijima, protoze je to treba koupena inscenace, takze zavazky k puvodnimu nastudovani jej drzi zpet, ale nekteri, jako napr. Ed Hastings ­ mj. priklad absolutne klidneho a vyrovnaneho anglickeho gentlemana, ten skoro vsechny moje napady prijal. Jednak clovek obohacuje dilo o vlastni napady a jednak o vlastni charisma. Kazdy tu svoji osobitost uz prirozenou cestou prinasi, a proto si jej take prvni sceny vybiraji. Kdyz bych si chtel na nekoho hrat, byl by to plagiat.
VK: Kdy se vlastne ucite role?
GB:
Kazda role se musi dostat tzv. do krku. Musi se proste ozpivat. Nekolikrat si ji musim zazpivat, nacvicit. A tim, ze ji opakuji, ucim se ji. Pamet to skutecne dost zatezuje, ale pamet se i tak tribi. Ovsem kazdy pevec ma svuj recept, jak si na roli vzpomenout ­ nekdo si pamatuje stranky podle znacek, jiny podle kreseb ­ hodne spolupracuje zrakova pamet, ta snad nejvice ze vsech typu pameti.
VK: Mate krome sve profese cas na jeste neco jineho?
GB:
Na rodinu ­ mam dve deti, kdyz jsem doma, tak jsem s nimi rad - Denis je prvak, Patricia je rocni. Denis miluje hudbu, Dona Giovanniho videl uz ve svych trech letech, od te doby jeste snad trikrat. Deti je treba vest ke kulture od malicka. Jestlize uvidim, ze nektere z deti ma talent a ze chce delat hudbu, pochopitelne mu pomohu. Sam jsem zacinal bez neci pomoci a vim, jak je to tezke. Mel jsem stesti, mel jsem talent, ale krome toho to vyzaduje pravidelnost a vydrz v uceni. A udrzet se na urovni. Rekl bych ze to vyzaduje ctyricet procent talenty, dvacet stesti a zbytek jen a jen drinu.
Moje pani ale nepracuje ve stejnem oboru - je na plasticke chirurgii jako instrumentarka. Vim, ma toho hodne. Ale tesi me, ze ji hudba zajima, a mj. na zpev ma velice strizlivy a vytribeny pohled.
VK: Podle programu se ani nemate cas zastavit
GB:
Ale mam, dokonce mam ­ i kdyz mene nez kdysi ­ cas na hobby. A tim je restauratorstvi nabytku starsiho sto padesati let. Je to dokonce tak silny konicek, ze bych jej mohl delat i jako profesi. Je to uzasne, jak to kdysi mistri dreva dokazali udelat ­ nadherne dyhy, intarzie, politury
S umelcem, ktery ma na svem konte mnoha vitezstvi z prednich peveckych soutezi, jsme v necele hodine probrali jeste celou radu zajimavych pohledu na umeni i na deni ve svete, ale bohuzel noviny maji vymezeny rozsah, takze o tom snad az nekdy jindy. Bylo prijemne posedet se sympatickym clovekem, s clovekem, ktery nejmene z lidskych vlastnosti snasi povrchnost, s clovekem, jemuz vyhovuji pro svoje osobita kouzla vsechna rocni obdobi a jehoz si do svych del povolali ­ a dnes vim, ze ne jen pro jeho uzasny talent, ale take pro jeho uzasnou pracovitost, zodpovednost a pochopeni ­ dirigenti zvucnych svetovych jmen. Dekuji, pane Belacku, nejen za rozhovor, ale i za prozitek v torontske opere. Preji Vam spolecne se vsemi ctenari jeste mnoho krasnym zpevem naplnenych let.
Dovoluji si upozornit, ze s Gustavem Belackem se muzeme jeste setkat na dvou koncertech ­ 13. dubna na Masaryktownu a 16. dubna ve 20 hodin v ramci programu Mozart Society v Toronte (175 St. Clair Ave.).
Vera Kohoutova

Navrat na hlavni stranu