Navrat na hlavni stranu

At zije kral
Krale jsme sice nepopravili, protoze jsme ho ani nemeli, zato mame opet prezidenta. Vaclav II. nahradil sveho soka Vaclava I. Prezidentska zastava opet zavlala. Nasledovala vselidova veselice, nebo-li pohoda. Pokud by doslo k vselidovemu hlasovani, zrejme by to dopadlo stejne. Pruzkumy verejneho mineni favorizovaly Klause 2:1. Nepatrim k tem, kteri by Vaclava Klause obdivovali. Dokonce jsem byl jednim z tech, kteri ho kritizovali i na zacatku, kdyz prisel do politiky. A kdyz mel svuj pamatny projev na Torontske univerzite, nepovstal jsem a netleskal. Priznam se, ze jsem ani netleskal, kdyz Vaclav Havel vystoupil v kanadskem parlamentu a hovoril o "humanitarnim bombardovani". Dospel jsem tedy po volbach k zaveru, ze nejvetsim kladem asi bylo, ze Jan Sokol zustane slusnym clovekem a nezkazi se moci. Coz bych si nebyl jisty, kdyby se stal zazrak a tim prezidentem se stal. V soucasnem svete by to bylo jiste vyjimkou. Inteligentni a cestny politik je skutecne bilou vranou.
Presto bylo zajimave sledovat volby. Jan Sokol skutecne nenalezl porozumeni u komunistu a ti mu nezapomneli jeho disidentskou minulost, i to ze je katolickym zpatecnikem a ze dokonce pochybuje o odsunu Nemcu. Vaclav Klaus ma povest euroskeptika, coz komunistum take vyhovovalo a proto mu dali svuj hlas. Ma tedy povest cloveka, ktery nepospicha do Evropske unie. Nenechejme se klamat. Jan Kavan delal tak dlouho karieru proti NATO, az CR do NATO privedl. Totez bude s Vaclavem Klausem; ten nas zase privede do EU. Jenze lid bude mit pocit, ze pri tom vybojoval nejlepsi podminky, ktere nam ostatni zeme jen mohou zavidet.
To, ze se Vaclav Klaus stal prezidentem neni zadnou tragedii, jako nebylo tragedii, ze ve volbach jiz dvakrat zvitezili socialni demokrati. Ceska republika se nezhroutila, jak predpovidali novinari. Neco se zlepsilo, neco take nevyslo. Co je vsak tragedii je skutecnost, ze skupina poslancu se verejne dohodne na tom, ze bude volit Jana Sokola, dokonce to stvrdi svym podpisem, a pak v zakulisi, lepe receno za plentou, udelaji neco jineho s oduvodnenim, ze se jedna prece o tajne volby. Jsou to lide, kterym tedy nelze nic verit. A mit parlament z poslancu, kterym nelze verit, kteri nedrzi slovo, to je skutecne smutne.
Jenze jsou zde i jine smutne veci: napriklad , kdyz nejmocnejsi muz sveta neni schopen behem dvou hodin odpovedet na jedinou otazku a nikdo se nad tim nepozastavi, ale v zapeti se objevi "prekladatele", kteri vysvetluji posluchacum, co vlastne chtel rici. O den pozdeji se v Ceskem rozhlasu ozve takovyto expert "prekladatel-komentator" a je predstaven jako reditel nejakeho politologickeho uradu z Hamburku. Skoda jen, ze jsem za celou dobu emigrace o nem neslysel. Jeho analyza byla naprosto tendencni. Nemam nic proti jednostrannym a tendencnim analyzam. Kazdy ma pravo na svuj nazor, jenze v takovem pripade se vzdy ukaze druha strana mince a ta tentokrate chybela. Na obranu Ceskeho rozhlasu vsak nutno dodat, ze o dva dny pozdeji, to jest v nedeli, vysilal i kriticky hlas k americke politice od byvaleho ceskoslovenskeho ministra zahranicnich veci Jiriho Dienstbiera.
Nejen ceska media vsak podlehaji tlaku a propagande. Podle nedelniho Toronto Star chce BBC "editovat" video Dona McLeana The Grave, protoze cellista ma tricko s napisem No War. Blair out! Pry by to ohrozilo nestrannost BBC. Inu, i za komunismu se pouze "editovalo".
Je smutne, ze se v Praze den pred inauguraci noveho prezidenta, upalil na Vaclavskem namesti osmnactilety student. Podle dopisu, ktery zanechal je otresen stavem sveta, v kterem zijeme. Pry patril do skupiny "darkeru" - jakychsi anarchistu, kteri se ve velkem snazili znemoznit prisun elektricke energie do mest. Nerozumim temto lidem, ale svedci to o tom, ze nova generace odkazana na virtualni realitu je s touto zivotni alternativou nespokojena, ze se citi zrazena a odsouzena pouze ke komunikaci s pocitaci misto s lidmi. Mladi lide revoltuji a vypinaji svetlo. Jako kdyby se rozpomneli na znamou legendu o tom, ze kdyz v New Yorku v sedmdesatych letech doslo k vypadku elektriny, za devet mesicu doslo k populacni explozi. Lide se ve tme zastavili a zacali opet milovat.
Je smutne, ze v prazskem metru byl napaden cizinec jen proto, ze byl cerne pleti. A rovnez je smutne, ze mu s vyjimkou jednoho cloveka nikdo nepomohl, vcetne straznika mestske policie. To neni skutecne dobra znamka civilizovane spolecnosti.
Co je vsak dobre, ze touto vyjimkou, tim clovekem, ktery prisel cizinci na pomoc, byl vladni zmocnenec pro lidska prava Jan Jarab. Cili nekdo, kdo se lidskymi pravy nezabyva jen v teorii, ale i v dulezitem okamziku dokazal, ze je muzem na svem miste.
Takovych povzbudivych momentu je skutecne v dnesnim svete malo. Nedavno mi znamy ze Svycarska rikal, jak poklesl pocet vericich v jednotlivych cirkvich v CR po roce 1989. Nesmazatelnou zasluhu na teto destrukci maji ruzne krestanske strany ci cirkevni instituce. Jenom se podivejme, jak treba lidovecky ministr zahranicnich veci Cyril Svoboda je aktivni v soucasne iracke krizi, jak pekne lesti kliky ve Washingtonu. Povzbudive vsak je, ze ve stejnou dobu prijeli do Bileho domu i jini poslove. Poselstvi starnouciho a tolikrat odepisovaneho papeze Jana Pavla II., ktery odmita nadchazejici valku, je pro mne mnohem silnejsi nez doktriny politicke korektnosti a mozna, ze dokaze prinest vice smireni do tohoto sveta nez jsme ochotni si priznat.
Ales Brezina
***

Navrat na hlavni stranu