Navrat na hlavni stranu

Country na Masaryktownu
O prijemny prvobreznovy sobotni vecer se v restauraci na Masaryktownu postarali muzikanti telem i dusi ­ Zdenek Breuer se svymi hosty a prateli, muzikanty Slavkem Hanzlikem a Petrem Vackem, ktere pri jejich vystoupeni doprovazeli clenove skupiny Klika Dasa Breuerova a Stefan Molnar.
Po patnacti letech se opet setkali - tehdejsi clenove skupiny HABR Slavek Hanzlik, Zdenek Breuer a zpevak a skladatel v jedne osobe Petr Vacek, aby si zavzpominali na svoje muzicirovani nejen v Praze. Skupina vznikla v roce 1978, a velice rychle se o ni dozvedeli milovnici bluegrassove a country muziky. Zejmena vsak svymi kytarovymi variacemi ­ vzorem se jim stali legendarni Doc&Merle Watson - si ziskali svuj verny okruh posluchacu za hranicemi Prahy tehdejsiho Ceskoslovenska. Ostatne, skupina HABR jiz tehdy ziskala nekolik cen v talentovych soutezich a poradala koncerty a vystoupeni v lokalnich televiznich stanicich.
Po uteku vsech tri clenu do Severni Ameriky se parta rozpadla. Kazdeho z nich zaval osud nekam jinam. Slavek se se Zdenkem ale opet sesel v manitobskem Winnipegu v roce 1986 a pod puvodnim nazvem HABR se zucastnili kanadske kytarove souteze v Prince Albert v Saskachewanu, kde vyhrali cenu ve flatpickingovem stylu a v kytarovych duetech. Potom, co predvedli producentovi winnipegskeho festivalu svoji demo-kazetu, byli pozvani do televizni stanice CBC, aby nejen predvedli, co umeji, ale aby predevsim pohovorili o svem americkem stylu hudby prinesenem z komunistickeho rezimu a pri teto prilezitosti objasnili posluchacum svoji inspiraci k teto hudbe. Stejny zajem prisel i ze CBC radio ­ Morningside, kde se predstavili v programu Petra Gzowskeho. Habr byl rovnez pozvan do Manitoba Country Music Association Awards a na Winnipegsky Folk Festival.
V soucasne dobe pokracuje Slavek ve sve kariere muzikanta, pise a komponuje vlastni pisnicky, z nichz vetsinu z nich nahral na svoje CD - jeho Great Season Waltz ziskala cenu Grammy Award a Harvest Of Change byla nahrana pro CBC National Television Broadcast. A musim prozradit jednu perlicku ­ miluje drevo a z nej vyrezava loutky jako karikaturni portrety, zajimave
Zdenek vedle sveho zamestnani, ktere nema s hudbou nic co do cineni, si udrzuje muzikantskou kondici jako vedouci torontske skupiny Klika, kterou ostatne vsichni velice dobre zname.
Nu a Petr Vacek, skladatel, textar a zpevak s krasnym basovym zabarvenim hlasu? Jak sam uvedl, psal pisnicky uz doma. " Ale az v USA, respektive v Nashville, jsem zacal psat doopravdy a hodne. "Country muzika ve mne zrejme nejak drimala, slysel jsem ji v radiu, tenkrate ji hrali hlavne Greenhorni a Rangers, kteri si pozdeji rikali Plavci. Chodil jsem na jejich vystoupeni a probudili ve mne niterny zajem.
Bohuzel jsem jako dite nikdy na nic nehral a ani jsem nezpival. Teprve az ve svych triadvaceti letech jsem si koupil kytaru a zkousel jsem to s hranim a zpevem. O rok pozdeji jsem v Praze zalozil prvni vlastni kapelu s nazvem Chomouti, ktera hrala pet let. Sam jsem tehdy pusobil hned v nekolika skupinach najednou. A v roce 1984 jsme se se zenou rozhodli odejit pres Jugoslavii do Statu."
To bylo Petrovi triatricet. Nejprve ctyri roky zili s manzelkou v St. Louis v Missouri a pak se prestehovali do mekky americke country music, do Nashville, kde zili pet let. Tam Petr pusobil hned v nekolika kapelach a psal hudbu pro ruzne zpevaky.
"Ovsem nemeli jsme tam dopredu zajistenou praci, takze jsme museli zacit s hledanim. Nasel jsem volne misto v hrncirske dilne. Ne, nepracoval jsem na hrncirskem kruhu, ale vleval jsem kaolin do forem, z nichz se vyrobek vyjmul a dodatecne jeste opracoval. Po pulroce mi to uz docela slo. Prace me bavila, nicmene jsem o ni stejne prisel, nebot se firma prestehovala. Ale ani dalsi misto nemelo k tvorbe pisnicek blizko ­ kafeterie na vysoke skole.
"Nicmene v Nashville, ostatne jako cela rada jinych lidi, jsem psal pisnicky. Jednak sam a jednak ve skupine, coz je docela rozsireny zpusob tvorby - kazdy prihodi neco. Napsal jsem jich dost, nekolik jich bylo nahrano, ale bohuzel - nestaly se hity, tak jsem z tohoto zdroje zajisteni nenasel. Ovsem jakesi zadostiucineni jsem i tak citil, protoze byly vybrany vedle rodilych Americanu-autoru i ty moje pisnicky.
Jak takovy system funguje?
To, co autor chce nabidnout nekteremu ze zpevaku, nejprve nabidne ruznym vydavatelum. Kdyz si nekdo z nich neco vybere, sepise se smlouva s vydavatelem - obvykle "padesat na padesat", vydavatel necha nahrat demo nahravku a nabizi ji zpevakum. Moje pisnicky nahralo nekolik skupin"
Jenze objektivni skutecnosti chtely tomu, aby se Petr v roce 1993 vratil zpet do Prahy, kde nejenze zalozil novou rodinu - stal se otcem holcicek-dvojcat, ale kde se setkal s producentem vehlasne ceske zpevacky country stylu Very Martinove, aby ji nabidl vlastni tvorbu.
"Pani Martinove se moje pisnicky libily, ale nechtela je v anglictine, takze si je nechala pretextovat. Velice me potesilo, ze si vybrala moje melodie. Doma jsem zustal country music verny ­ zpivam tam jeste ve dvou skupinach ­ v Notabene a v Asonanci, coz je irska a skotska lidova muzika. Asonance existuje jiz petadvacet let, vubec se nemeni, je to skvela parta lidi. Jsem rad, ze mohu s nimi byt," uzavira jakoby pro sebe Petr Vacek. Zda se, ze v domovskych podminkach se tvorbe country pisnicek uz tolik nedari, vypadalo to dokonce, ze Petr Vacek prestal i skladat: "Nemam doma inspiraci," potvrzuje , "ale jakmile jsem pricestoval sem, (mini navstevu Kanady) hned na druhy den jsem mel napad na tri pisnicky, takze tady inspirace nekde poletuje ve vzduchu, jeste jsem to nevzdal."
Petr Vacek si stejne jako vsichni ostatni ziskali srdce kazdeho z hostu Masaryktownu. Ten vecer byl velice prijemny a setkani s milymi a talentovanymi lidmi az prekvapive povzbuzujici.
Vera Kohoutova

Navrat na hlavni stranu