Navrat na hlavni stranu

Prof. Jan Sokol, Ph.D., CSc
Narozen 1936 v Praze, vyucil se a pracoval jako zlatnik, pozdeji mechanik. 1958 slozil maturitu v dalkovem studiu s vyznamenanim. 1963 - 66 dalkove studium matematiky na MFF UK. V letech 1964 az 90 pracoval jako programator, pozdeji vedouci pracovnik ve VUMS Praha na vyvoji zakladniho programoveho vybaveni pocitacu. V tomto oboru publikoval nekolik knih a desitky odbornych clanku. 1990-92 poslancem FS za OF a mistopredsedou Snemovny narodu, predsedou poslaneckeho klubu OF a parlamentni delegace v Evropskem parlamentu. 1992 kandidoval do FS za OH, 1996 do Senatu a 1998 do Poslanecke snemovny za KDU-CSL. Od roku 1990 prednasel filosofii a antropologii na Pedagogicke a Filosoficke fakulte UK a od roku 2000 na Fakulte humanitnich studii UK. V kvetnu 1993 ziskal diplom magistra v oboru Obecne antropologie, v breznu 1994 titul CSc. a v dubnu 1995 titul doktora (Ph.D.) v oboru systematicke filosofie. V unoru 1997 jmenovan docentem filosofie na FF UK (kniha »Cas a rytmus«) a poradcem ministra skolstvi. Od ledna do cervence 1998 ministrem skolstvi CR, od srpna 2000 dekan Fakulty humanitnich studii UK. V listopadu 2000 jmenovan profesorem, obor "Filosofie vychovy". Zenaty, tri deti, devet vnoucat.
Spolupracoval na ekumenickem prekladu bible, prelozil radu zejm. filosofickych knih a publikoval v mnoha casopisech. V sedmdesatych letech vedl ruzne bytove seminare, 1976 podepsal Chartu 77 a publikoval v samizdatu. Zabyva se hlavne fenomenologii, filosofickou antropologii, antropologii prava a prekladanim z ruznych jazyku. V soucasne dobe prednasi uvod do filosofie, kurzy "Moc, penize a pravo", "Clovek jako osoba", "Clovek a nabozenstvi" a vede interpretacni seminare v ruznych jazycich. V roce 1993/94 prednasel i na UJEP v Usti nad Labem, o rok pozdeji v Olomouci, roku 1995 prednasel filosofii na CVUT. Cetne prednasky v cizine, zejmena na evropska a filosoficka temata.
Predsedou AS PedF UK (1994-97), clenem AS UK (1994-96, 1999-2001), clenem Vedecke rady PedF UK, FSV UK, CTS, CBS, Masarykovy univerzity Brno a UNESCO-College Goerlitz. Mistopredseda Grantove agentury CR, predseda sekce vzdelavani Ceske komise pro UNESCO, clen Spravni rady MU Brno a Dozorci rady AV CR, clen Ceske pobocky Rimskeho klubu. Mistopredseda spravni rady International Bureau of Education (UNESCO) v Zeneve. Clen redakcni rady Jahrbuch fuer Erziehungsphilosophie (Berlin), Regionalni rady Social Sciences Research Council (New York, 1995-98) a sdruzeni Artes Liberales (New York - Budapest).
Odpovedi na caste otazky:
Proc jste ochoten kandidovat na presidenta Ceske republiky?
Protoze mi to nabidl predseda vlady a mistopredseda CSSD i dalsi predstavitele vladni koalice a ja si te nabidky vazim. Krome toho myslim, ze k tomu mam i dobre predpoklady: mam jistou politickou zkusenost, dobre vztahy s lidmi, nejsem hasterivy a pritom si dokazu stat na svem a neleknu se, kdyz na mne nekdo s necim vybafne. Umim se postavit i proti proudu, coz jsem nekolikrat verejne prokazal. Navic jsem nekolik let nebyl ve vrcholne politice, nezucastnil jsem se jejich sporu a pozoroval jsem ji zvenci. Nejsem tedy nikomu nicim zavazan, zadne strane ani vlivove skupine.
Mate nejake programove heslo?
Chtel bych se ridit Masarykovym Nebat se a nekrast.
Jake mate sance na zvoleni?
Pokud se vladni strany dohodnou, tak vcelku dobre, a doufam, ze stale porostou. Musim pro to ovsem sam take neco udelat. Proto se rad sejdu se vsemi poslanci parlamentu a ochotne jim sve nazory a postoje blize vysvetlim. Nebudu nic nabizet, ale nemam ani co pred nimi tajit.
Vase dosavadni politicka cinnost?

Pro mne je politika aktivni zajem o verejne veci, a v tomto smyslu jsem byl vzdycky politicky clovek: za komunismu v  Charte 77, v letech 1990-92 jako mistopredseda snemovny a predseda poslaneckeho klubu OF, jako redaktor Pritomnosti, v roce 1998 jako ministr skolstvi a mezi tim na Karlove univerzite. Loni jsem napsal "Obcanske minimum", ucebnici toho, co by mel kazdy obcan vedet o zivote v demokraticke zemi. I to pokladam za politickou cinnost.
Co je hlavni ukol presidenta?
President ma predevsim posilovat duveru vsech obcanu v demokracii, presvedcovat je, ze Ceska republika je nas spolecny stat. President ma byt presidentem vsech obcanu, proto by to mel byt clovek, ktery si muze ziskat jejich duveru. Stat je abstraktni pojem a president mu ma davat lidskou podobu, tvar - jak vuci nasim obcanum, tak i do sveta kolem. Ma si hledet spolecnych zajmu vsech obcanu i cele zeme a mel by je sledovat z dlouhodobeho hlediska. Proto je hledani presidenta tak dulezita i obtizna vec.
Jak hodnotite Vaclava Havla jako presidenta?
Vazim si toho, co pan Vaclav Havel pro republiku udelal, a nebylo toho malo, doma i v zahranici. Ale zadny jeho nastupce uz nebude prebudovavat totalitu na demokracii ani zakladat Ceskou republiku. Dnes jsme jinde. Potrebujeme upevnovat demokracii, to znamena jeji instituce, aby se CR stala platnym a svepravnym clenem ES. To vyzaduje trpelivou praci, schopnost naslouchat jinym nazorum a prosazovat dodrzovani pravidel. Parlament, vlada, president i soudy v tom maji kazdy svoji ulohu.
Proc ma byt nas president nestranicky?
Cesky president nestoji proti politickym stranam a nemuze zasahovat do jejich politiky. Strany zastavaji ruzne zajmy, a tedy si nutne konkuruji. President jim ma naopak ucinne pomahat, aby se dohodly ve prospech cele zeme - napriklad aby vytvorily pevnou vladu. Proto by mel obcas zajit na zasedani vlady a setkavat se se vsemi poslanci - tedy se svymi volici. Pokud to dela, miva take vyssi duveru obcanu, jak ukazuji ruzne pruzkumy.
Co byste jako president nedelal?
President nemuze zasahovat do volebnich kampani a musi respektovat vysledky voleb. Nevidim, ze by tu dnes hrozila nejaka politicka katastrofa, kterou by musel zachranovat. V dulezitych vecech zahranicnich i domacich - jako jsou napriklad jmenovani - by urcite nemel rozhodovat sam.
Jsem presvedcen, ze politik nema moralizovat. Moralka je dulezita soucast vychovy a zadna spolecnost se bez ni neobejde. Ale politika ji ma predevsim podporovat ucinnym vymahanim prava, potlacovanim korupce a trestanim zlocinu. Nesmi tu nastat "svoboda lisky ve svobodnem kurniku".
Vase priority ve vnitrni politice?
Lepsi vykon spravedlnosti, vetsi pruhlednost hospodarskeho prostredi i celeho fungovani statu, vzdelavani a veda. Tady vsude vidim velke moznosti, i kdyz to nepujde hned.
Jak je to s udilenim milosti?
To je mimoradny prostredek pro mimoradne pripady. Dulezitejsi je pecovat o to, aby jich bylo potreba co nejmene - napriklad aby soudy rozhodovaly rychleji a aby se jejich rozhodnuti nedostavala do sporu.
Jaky je Vas postoj ke KSCM?
To je dnes uz parlamentni strana a jeji poslanci maji platny mandat. Vysledky voleb plne respektuji. Pokud se bude chtit vice podilet i na sprave statu, potrebuje ovsem ziskat duveru ostatnich parlamentnich stran. To neni jen vec zakulisnich jednani a slibu. Zalezi take na tom, jak se sama oddeli od sve minulosti.
Co soudite o valce proti Iraku?
V postoji k Iraku je demokraticky svet jednotny: iracky rezim je vazne ohrozeni miru. I tady ovsem plati "dvakrat mer, jednou rez" a spor se vede jen o tom, zda se uz merilo dost. Sila demokracii je v tom, ze nejednaji zbrkle, kdezto u diktatoru nikdo nevi, co udelaji zitra. Proto se zdaji byt silni, ale zadny nevydrzel dlouho. Nas se tento problem take tyka a meli bychom jednat v sirsi dohode s nasimi spojenci. Vyvlekat se ze sve odpovednosti napriklad uvnitr NATO by ovsem bylo zbabele.
Nase vztahy k Nemecku?
Nemecko je stalety a silny soused. My ovsem muzeme navazat na zkusenost treba Masarykovy generace, ktera se s tim dokazala vyrovnat - bez zelezne opony a bez ostnatych dratu. Dnes je navic Nemecko demokraticky stat a clen ES, ktery nikoho neohrozuje. Jeho vlivu musime celit vlastnimi schopnostmi. Osobne mne znepokojuji silici protiamericke nalady v Nemecku. Vazny rozkol mezi Evropou a USA by nam dlouhodobe uskodil. V kritickych okamzicich historie - treba v mnichovske nebo balkanske krizi - nedokazaly evropske zeme jednat dost rozhodne.
Co soudite o pristehovalectvi, imigraci?
Nejbohatsi zeme sveta jsou dnes ty, ktere dokazaly prijimat pristehovalce. Karlovu univerzitu spoluzakladali a proslavili i cizinci. Imigranty nechceme odmitat, meli by se vsak stavat loajalnimi obcany Ceske republiky.
Otazka sudetskych Nemcu?
Na svem davnem postoji nemam co menit: 1) majetkova i jina prava nasich obcanu, stejne jako integrita statu jsou zarucena ustavou a tedy mimo jakoukoli pochybnost; kdo tvrdi neco jineho, lze; 2) jako chceme, aby Nemecko nezapominalo na strasne zlociny nacismu, ktere postihly i nasi zemi, meli bychom se i my postavit celem k prehmatum a nespravedlnostem, spachanym nasimi predky. Nemusime se nikomu podbizet, ale hanebnosti treba na zenach a detech zustanou hanebnostmi, at je pachal kdokoli.
Minulost se neda predelat, ale nelze si namlouvat, ze nebyla. Strach z Nemcu pestuji ti, kdo to s nami nemysli dobre. Musime se ho zbavit, abychom dokazali jednat i se sousedy jako s rovnymi partnery, budovat vzajemnou duveru a spolupraci. I zde jsme za poslednich nekolik let udelali velky krok dopredu, v hospodarstvi, v kulture, ve vede, v ochrane zivotniho prostredi.

Navrat na hlavni stranu