Navrat na hlavni stranu

Vykastrovana nostalgie
Nejsem zaprisahly nepritel koureni. Nekdy se s chuti divam na filmy z padesatych let, kde herce neni videt jednak kvuli kvalite kopie, jednak pro dym z cigaret. Priznam se, ze kratce po sve jedine ucasti v jednom z nejdelsich cyklistickych zavodu v Evrope Praha - Karlovy Vary - Praha, jsem si s chuti zapalil cigaretku. Nemyslim si, ze by to bylo o moc horsi nez vyfukove plyny, kterych jsem se behem cesty nadychal dost
. Tento tyden mi znamy poslal ze sveho alba fotografie Slavie. Skoro na vsech je neodmyslitelna postava brankare Aloise Jonaka. Dokazal ziskat sympatie nejen tim, jaky byl sportovec, ale ze vzdy po zapase pri cigarete pohovoril s fanousky. Probral s nimi zapas. V pozadi za hraci jsou vzdy plne tribuny. Byla to hezka doba a cigareta k ni patrila. Dnes sportovci nekouri. Filmovi hrdinove nekouri. I ja nekourim. Tribuny fotbalovych stadionu v Cechach jsou prazdne. Tloustneme pred pocitaci a televizi. Do nasich zivotu vstoupila jina droga, mozna jeste zhoubnejsi.
Presto se obcas objevi nove cedecko digitalne upravenych nahravek z te doby. Jakasi nostalgie. Jenze je to casto vykastrovana nostalgie. Cernobile filmy jsou najednou barevne. Nemam nic proti tomu, kdyz nekdo digitalne zrestauruje film Metropolis a producent se snazi priblizit nam nemy film, ktery vznikl koncem dvacatych let. Ale jsem proti lzi, kdyz nekdo predstira neco, co zkratka nebylo. Urazi mne, kdyz na novem vydani Beatles Abbey Road je Paulu McCartneymu digitalne amputovana cigareta z prave ruky. Je to lez. Stejna jako vyretusovani Slanskeho z fotografii z Unora 1948. Clovek se muze zmylit, udelat chybu. Ale zde se jedna o manipulaci se skutecnosti. Ten, kdo pracuje s pocitacem je obzvlaste k manipulaci s fakty nachylny.
Je znamou skutecnosti, ze prvni obeti kazde valky je pravda. Pri prvni valce v Perskem zalivu jsme se dovedeli, ze iracti vojaci vyhazeli kuvajtske deti z inkubatoru, coz se nezakladalo na pravde. Pri valce v Kosovu jsme dostavali informace o desitkach az stovkach tisicu mrtvych. Podle dostupnych udaju tento pocet nepresahl desetinu puvodnich cisel. Zadne statistiky vsak neuvedou, kolik lidi zahynulo pri bombardovani (uz jen proto, ze se obeti zacnou salamounsky delit na civilisty a vojaky). Nikdo nerekne, kolik obeti nasledovalo diky zdevastovanemu zivotnimu prostredi a to nejen (abychom byli politicky korektni) v Srbsku, kdyz uz Jugoslavie neexistuje.
Do nekonecna muzeme slyset vetu, ze kdyby se Hitler zastavil vcas, nebylo by tolik obeti v druhe svetove valce. Naprosto souhlasim. Nevim, jak si to tito "politicti znalci" vcetne Pavla Tigrida ci Stanislava Reinise predstavuji, ze by bylo mozne vojensky zastavit Hitlera v tricatych letech. Invazi do Nemecka v roce 1935? Ci preventivnim bombardovanim Drazdan jiz v roce 1937? Ja osobne si myslim, ze staci pouze diktatory nepodporovat. Vzdyt jak Hitler, tak i Al Kajda ci Saddam ziskali moc diky tomu, ze to byli sice diktatori, ale zaroven "nasi" spojenci. Kolik mame dnes takovych spojencu, ktere budeme vojensky s velkou slavou zitra zastavovat? Pakistan, Cina, Saudska Arabie A ted se objevil i novy spojenec Iran.
Jestlize se nam digitalne lze ohledne cigarety Paula McCartneyho, jak muzeme uverit v digitalni pravdu Colina Powella? Chapu argumenty, ze cisla, ktera Irak predklada nehraji, ale kdyby se mela udelat inventura pardubickeho Semtexu v Ceske republice, byl bych spise prekvapen, kdyby cisla hrala.
A stale mam pocit, ze horsi nez cigareta je lez, ktera nas obklopuje, byt by byla sebelepe digitalizovana.
Ales Brezina

Navrat na hlavni stranu