Navrat na hlavni stranu

28. rijen 1918 a francouzsti mistri
Je malo znamou skutecnosti, ze jednou z prvnich investici mlade Ceskoslovenske republiky po jejim vzniku v roce 1918 byl nakup obrazu tehdy jeste ne prilis drahych francouzskych impresionistu. Dnes se temito skvosty pysni Narodni galerie v Praze. Bylo to moudre rozhodnuti i moudra investice. Odpovidalo to vsak take dobe, kdy umeni melo vahu, kdy se nikdo nad touto investici nepozastavoval. Ukazovalo to take dobu, kdy pro lidi bylo umeni soucasti zivota, zivotni potrebou. Pri vzniku Ceske republiky v roce 1993 bylo umeni oznaceno jako neco nadbytecneho, Vaclav Klaus ho prirovnal ke slehacce na dortu a Pavel Tigrid byl pro zruseni ministerstva kultury. Oba pristupy zrcadlily svou dobu.
V dobe prvni republiky se totiz uzaviralo obdobi velkych maliru z prelomu stoleti, (i kdyz Henri Matisse zemrel az v roce 1954 a Picasso dokonce v roce 1973,) zatimco v roce 1993 zacina obdobi rozmachu pocitacu, ktere maji nahradit soucasnemu cloveku umeni. Dnesni clovek jako kdyby nepotreboval galerie a knihovny. Vystaci si s pocitacem. Dokonce obrazy velkych mistru z prelomu stoleti maji mnohdy slouzit jen jako historicke dokumenty a doklady toho, jak se clovek na prelomu 19. a 20. stoleti vyjadroval. Maji byt stejnou minulosti zrovna tak jako doba Ceskoslovenske republiky. Zkratka necim, co se prezilo. Jako kdyby dnesni clovek ztratil potrebu vyjadreni se, ale naopak mel pouze potrebu prijimat a konzumovat.
Je az zajimave, jak ruzne krestanske, zidovske ci islamske fundamentalisticke proudy maji spolecny znak v tom, ze zduraznuji dulezitost toho, co clovek prijima - co ji, pije a jak se obleka. V tomto ohledu jim dnesni doba nahrava. Prave proto je dnes takovy rozmach fundamentalismu v kteremkoliv nabozenstvi. Dokonce se objevil i jakysi konzumni sekularizovany fundamentalismus, ktery neni nicim jinym nez jinou formou nabozenstvi. Vzdy muzeme nalezt spolecny jmenovatel: Budes-li zachovavat urcity predpis a spravne konzumovat, dostane se ti spaseni.
Na impresionistech je prave zajimave to, ze se jaksi snazili osvobodit od vseho, co je svazovalo, jit svou vlastni cestou. Komunikovat se svetem a pretvaret to, co jim okolni svet daval do noveho tvoreni a zobrazit to v novem vyjadreni.
Sbirka v Narodni galerii v Praze je jiste jeji chloubou, zrovna tak jako obrazy impresionistu v Ermitazi v Petrohrade, ktere muzeme videt v techto dnech v Art Gallery of Ontario.
Jejich osud byl vsak ponekud jiny. Pochazeji ze sbirky ruskych sberatelu umeni Sergeje Scukina (1854-1936) a Ivana Morozova (1871-1921). Ackoliv Scukin po tragickych udalostech v roce 1909, kdy zemrela jeho zena, bratr a dva syni, zmenil svuj zivotni styl a rozhodl se venovat sbirku po sve smrti mestu Moskva, byla jeho sbirka znarodnena jiz po VRSR. Totez se stalo i s Morozovovou sbirkou, ktera obsahovala hlavne Guaguina Cezanna, zatimco Scukin se prevazne zabyval Picassem a Matissem. Neni bez zajimavosti, ze obrovsky triptych od Pierra Bonarda Ze stredomori (1911) byl namalovan na zakazku prave Ivana Morozova. K ironii patri, ze Morozov po revoluci pusobil kratkou dobu jako asistenta kuratora umeni a ze zemrel v roce 1921 v nemeckem exilu. Jejich sbirky vsak prezily dobu a nachazeji se jednak v Puskinove muzeu v Moskve, jednak v Ermitazi v Petrohrade.
Sedmdesat pet obrazu z Ermitaze pak muzeme videt v techto dnech v Toronte v AGO (Dundas St. W.) Vystava Gauguin to Matisse: French Masterpiece from Russia's Hermitage Museum je otevrena sedm dnu v tydnu a vstupne je 16 dolaru.
Podobne jako obrazy v Praze, tak i obrazy z Ermitaze v Toronte nas nuti k zamysleni, k dialogu i k urcitemu vyjadreni nikoliv pouze k tomu, abychom umeni konzumovali, jako slehacku na dortu.
Ales Brezina

Navrat na hlavni stranu