Navrat na hlavni stranu

Smireni v Sudetech
Je nedele patnacteho zari a z Hornich Teplic nad Metuji na Broumovsku se tahne stoupajici polni cestou v desti a za sychraveho podzimniho pocasi dlouhe procesi. Jeho cilem je nedaleka Bukova hora, presneji misto nahleho terenniho zlomu, kteremu se poslednich padesat sedm let mnozi lide vyhybali a radeji ho oklikou obesli. Nedivme se, vzdyt toto misto neni pouze obycejny kus zdejsi zeme. Ma svoji zvlastni pamet, zachovalo si svoji mystickou schopnost vypovidat, bolestnym mlcenim kricet a nedopustit, aby definitivne zaklapla brana zapomneni.
Vubec, i ono procesi je zvlastni. Prestoze jeho ustrednim heslem jsou pojmy jako smireni a odpusteni, nejde zdaleka o pout ryze nabozenskou. Ta sice zacala ekumenickou bohosluzbou v teplickem marianskem kosteliku, ale presah vlastniho nabozenskeho obsahu a formy zretelne ukaze dalsi prubeh.
Had poutniku se v zalesnene prolakline staci okolo pietne upraveneho mista se sklonenym kamennym kvadrem zdobenym reliefem krize. Jiz prvni, svetsky projev dava tusit, ze toto neni misto zazraku. Zde andele neprispechali zachranovat. Zde nikdo nevstal z mrtvych, ani tu nevytryskl pramen lecive vody. Nic z toho. Naopak. Tady vitezilo samo peklo.
Otcove pojidali kysele hrozny a synum ted trnou zuby, zni ztichlym lesem starozidovskeho uslovi. Recnik vi, proc to rika. Tady se totiz umiralo. Stojime u krize smireni, presne v miste, kde bylo 30. cervna 1945 zavrazdeno triadvacet zen, deti a starych lidi. Cynicky receno, octli se v nespravny cas na nespravnem miste. A nejenom to, mluvili nespravnou reci, i kdyz se mezi temi sudetskymi Nemci nachazela i jedna Ceska, a jeste k tomu byli neschopni pozadovaneho pracovniho nasazeni. Koneckoncu jejich rady doplnoval i nekolikamesicni kojenec. Ale predevsim je zla hra osudu svedla dohromady s ustredni postavou celeho dramatu - kapitanem ceskoslovenske armady Vaclavem Svobodou. Ten zabavoval se svymi lidmi nemecke majetky a mistni obyvatelstvo posilal jednak na praci, jednak jej, pod zaminkou vysidlovani nacistu, transportoval pres blizke hranice na uzemi jiz polskeho Slezska. Polaci vsak onen transport triadvaceti vratily. Nedosel vsak od hranic daleko. Vojensky rozkaz znel zlikvidovat.
Tento zlocin nebyl nikdy potrestan. Pachatele sice cekalo vysetrovani, ale prisel rok ctyricet osm a s nim i komunisticka justice, ktera je zbavila viny pro nedostatek dukazu.
Stojime u smirciho krize na Bukove hore, poslouchame slavnostni prednes s hudebnim doprovodem, na piskovcovy symbol dopadaji kapky svecene vody, pokladaji se vence a do toho vrni televizni kamery a slehaji blesky fotoreporteru. K dalsi casti programu sestoupime po vznikajici lesni pesine lemovane triadvaceti ciste zlutymi kameny. Ceka nas odhaleni ctyrmetrove piskovcove plastiky - dvou kamennych bloku se sterbinou ve tvaru lidskeho tela. A to je zaroven prilezitost pro vzacne hosty z rad politiku a diplomatu.
Slovo ma predseda Senatu, Petr Pithart, ktery pripomene zasluhy vojaku v boji proti nacismu. Lubomir Zaoralek, predseda Poslanecke snemovny, odmita odpovednost tehdejsi vladni politiky na zdejsich udalostech. Velvyslanec Spolkove republiky Nemecka oceni proces sblizovani mezi Cechy a Nemci, poslanec Evropskeho parlamentu a predseda Sudetonemeckeho landsmansaftu, Bernd Posselt, zase, krome toho, ze ukaze nasim politikum jak spravne recnit - strucne a vecne - zdurazni i myslenku, ze smyslem dnesni akce neni historicka analyza, ale "pouze" to smireni. Uprimny potlesk za osobni odvahu sklidi i starostka Teplic, ktera vyslovi nadeji, ze tento zlocin zde zustane i zlocinem poslednim.
Dusi celeho projektu smireni jsou vsak neziskova obcanska sdruzeni Tuz se Broumovsko v cele s nedavnym ekologickym revolucionarem, dnes jiz vedoucim spravy Chranene krajinne oblasti Broumovska, Janem Pinosem, a sdruzeni Inex. Tyto subjekty vnesly do teto ponekud zapomenute casti zeme Ceske novy duch, novy styl komunitni prace, a take nove projekty a iniciativy. Zminene okolnosti v pripade teplickeho smirciho krize, tedy ze naznaceny proces smireni neni puvodni a od starousedliku vychazejici aktivita, jsou predmetem kritiky az odmitani obdobnych snah o sblizovani se s puvodnim, vyhnanym sudetonemeckym obyvatelstvem, respektive s jeho potomky. Svuj nesouhlas s nevyvazenosti a nepatricnosti realizovaneho projektu smireni vyjadrili kritikove originalnim zpusobem - instalaci ctyriadvacateho kamene venovaneho vsem tem, na ktere se zapomnelo. Inu, vyrovnani v ozehave sudetonemecke otazce je i s odstupem vice jak pulstoleti pro mnoho lidi stale neprijatelne.
Organizatori akce smireni vsak neopomenuli dat prostor i onem kritickym hlasum v ramci diskusniho fora, jenz zavrsilo tuto teplickou nedeli. Na podiu v mistnim kine zasedl jak historik, tak i pametnik tehdejsich udalosti, dale zastupce broumovskych Nemcu, ba i sam velvyslanec Jihoafricke republiky v CR, jiste nejkurioznejsi host tohoto dne. V hledisti pak, mezi mnoha mladymi lidmi, bylo mozne zahlednout i slavnostni uniformu vojenskeho veterana.
Zrejme nas ceka jeste mnoho diskusi mezi Cechy a Nemci, abychom se priblizili k podobnemu vyrovnani vztahu, k jakemu dospeli se svym germanskym sousedem napr. Francouzi a Holandane, ale, myslim, ze one nabozenske dimenzi reprezentovane pokorou, pokanim a odpustenim se nevyhneme. A tady je teplicky pokus leta pane 2002 o smireni malym zazrakem. Jedinym, ktery se kdy na Bukove hore stal. Jenom nevim, jestli jsme se dostatecne, pres to vrceni kamer, cvakani fotoaparatu a okukovani znamych tvari prominentu, do te zminovane dimenze dokazali ponorit. Osobne mam za to, ze se na Bukovou horu musim jeste vratit. Nejlepe uplne sam.
Miroslav Petr - zari 2002
***

Navrat na hlavni stranu