Navrat na hlavni stranu

Tahle prehrada
Cesko nejen dohnalo, ale i predehnalo Evropu, ba dokonce dostihlo i samotnou Ameriku a jeste presneji, samotnou Kalifornii. To byla prvni myslenka, ktera me napadla ve chvili, kdy jsem cetl nejnovejsi zpravy z Cech a z nich se dozvedel, ze jsou v te pocasim zkousene zemi jednotlivci, ano, i cele kolektivy, kteri (a ktere) uvazuji, ze budou soudit kohokoliv, kdo by mohl mit cokoliv spolecneho s nicivymi zatopami, ktere postihly srdce Evropy. Navstevam soudu se podle techto spravedlivych nevyhnou ani firmy ani stat, a to i presto, ze maji skvelou omluvu: i pres vice nez 40 let usili vlady jedne strany se dosud nikomu nepodarilo porucit ani vetru, ani desti.
Kdyby to vsechno nebylo tak tragicke, bylo by to k smichu stejne, jako byla kdysi k smichu zaloba na MacDonaldovu rychlovyvarovnu, podle niz tataz muze za to, ze kava, jiz si koupila jakasi zakaznice, byla varici. Pro uplnost dodam, ze ona zaloba byla k smichu pouze do chvile, kdy rychlovyvarovna prohrala, a to i presto, ze soud vyssi instance dal nakonec nezbednikum, kteri pouzivaji k vareni kavy varici vodu, za pravdu.
Dovolim si poslouzit nekolika priklady z Kanady, ktera se take snazi dohnat a predehnat Ameriku, alespon co se zhovadilych zalob tyka. Cinim tak v nadeji, ze se potencialni cesti zalobnicci zamysli. Treba i nad sebou. Kdyz Kanada prijala pred bezmala dvema desetiletimi novou chartu lidskych prav, roztrhl se se silenymi soudnimi premi pytel. Napriklad: jakysi stavitel rekl jakemusi sikhovi, ktery se uchazel o misto pridavace na stavbe, ze bude muset nosit helmu a naucit se anglicky. Sikh ho zaloval, protoze ho pripravil o moznost vydelku. V prvni rade ho zamestnavatel diskriminoval nabozensky, nebot nabozenstvi uchazeci o misto pridavace narizuje, ze ma mit na hlave turban, a na nem uz nic. A krome toho, vubec mu neni jasne, proc by mel umet anglicky. Tenkrat zamestnavatel vyhral, nebot se hajil tim, ze kdyz spadne sikhovi na hlavu nechranenou helmou cihla, bude milemu sikhovi uz uplne jedno, zda byl vinou okolnosti vlazny ve vire cili nic. Navic, rekl onen stavitel, kdyz nekdo zarve, bacha, leti cihla, a sikh nebude vedet, co se to na nej vola, bude ho to bolet jeste vic nez to, ze nemuze dostat misto pridavace na stavbe. Mam neprijemny pocit, ze kdyby k necemu podobnemu melo v Kanade dojit dnes, bude se stavitel omlouvat a jeste sikhovi platit priserne penize za to, ze urazil jeho city nejsvetejsi.
Pak tu take byl dopravni pilot, ktereho jeho letecka spolecnost chtela poslat v petasedesati do duchodu, ale jemu se to ani dost malo nelibilo, protoze rad letal a nevedel, proc by se toho mel vzdat. Letecka spolecnost u soudu operovala s udaji pojistoven, ktere tvrdily, ze je statisticky dokazano, ze nektere z lidskych schopnosti, z nichz vetsinu pilot takoveho jumbo-jetu potrebuje jako sul, se s postupem let zhorsuji a - v prumeru - prave kolem te petasedesatky zacinaji klesat pod prijatelnou miru. Pilot operoval s tim, ze prave on je ale nadprumerny, lec tenkrat u soudu neuspel. Dnes by uspel, a jeste by letecka spolecnost platila jako mourovata, nebot mu zpusobila psychicke utrpeni. Letecka spolecnost by si pak ochladila zahu na cestujicich, kterym by zvedla ceny za letenky, aby mela cim uklidnit urazene city prestarleho pilota, a cestujici, kterym do toho vlastne vubec nic neni, by platili jak sileni za to, ze je vozi v desetikilometrove vysce starec nad hrobem.
Navrhoval jsem tenkrat, ze bych se prihlasil do souteze o reklamni mluvci vyrobcu damskych vlozek. Misto bych patrne nedostal, procez bych obratem zaloval, ze me vyloucila ze souteze okolnost, ze jsem chlap a nikoliv zenska. Tez jsem jednomu kamaradovi, takto mluvcimu sazkoveho podniku, rekl, ze uvazuji o tom, ze bych jeho podnik zaloval, protoze jsem dosud nevyhral ani halir. Pritel se ptal, zda jsem si vsadil. I ujistil jsem ho, ze ne, protoze to by bylo pod moji ctihodnou dustojnost. "No jo," rekl, ale to nemuzes vyhrat, kdyz si nevsadis." "Prave, odtusil jsem, a to je diskriminace, zalozena na tom, ze vylucuje ze souteze ty, kteri si nevsadi. "Smarjajosefe", zvolal kamarad-mluvci, "prosim te, rekni mi, ze to nemyslis vazne!" Uklidnil jsem ho, ze jenom zertuji, nebot byl blizko nervovemu zhrouceni. Kdyz se probral z mrakot, rekl mi, ze nejvic ho vzrusila myslenka, ze kdybych tu zalobu podal, mel bych asi radnou sanci, ze bych to vyhral. Na rozdil od potencialnich zalobnicku v Cechach, kteri to se svymi premi mysli tak vazne, ze s nimi jdou do novin driv nez sepsali zaloby, k mym navrhum doslo pri prijemnych posezenich v hospodach.
Ale zcela vazne: proboha vas prosim, lidicky, nechte toho. Kdyby se protrhla tahle prehrada, uz ji v zivote neopravite.
Petr Adler, Edmonton
***

Navrat na hlavni stranu