Navrat na hlavni stranu

Biskup Jiri Padour slouzi msi v kostele sv. Vaclava

Torontske setkani
Koncem sedesatych let slovensky reziser Dusan Hanak natocil kratky film Mse. Brzy putoval do trezoru. Pozdeji, kdyz jsem s nim o tomto filmu hovoril, tak mi rekl, ze nejsilnejsim momentem byl okamzik, kdy devadesatilety knez vystupuje na kazatelnu. "Byla v tom nepredstavitelna sila viry," vzpominal. Cenzura vsak nemela rada pribehy o vire.
Vzpomnel jsem si na tento rozhovor, kdyz minule utery vystupoval z letadla Al Italia papez Jan Pavel II. Odmitl jakoukoliv pomoc a pomalu sesel po schudkach letadla. Toto gesto zapusobilo nejen na pritomne celebrity, ale i dokonce na sdelovaci prostredky. Kanadska televize tento okamzik nescetnekrat opakovala. Dokonce i ja jsem mel pocit, ze se o to musim s nekym sdelit. Zavolal jsem tedy do prazskeho rozhlasu, jestli nechteji o tom zpravu. Reakce byla pozitivni. Zpravu jsem odeslal. Po chvili jsem dostal odpoved, jestli bych to mohl zkratit. Coz jsem udelal. Nejak se tam vsak zacal vytracet ten motiv toho, co bylo na teto udalosti jedinecne. Jake bylo vsak moje prekvapeni, kdyz v rannich zpravach v 7:00 se ozvala reportaz nejakeho Romana Chlupateho z Toronta, ktery vylicil, jak vysokozdvizny vozik dopravil papeze z letadla. Podival jsem se do torontskeho seznamu. Zadny Roman Chlupaty zde nebydli. Za celou dobu sve novinarske prace jsem se s nim nesetkal. Mozna se mylim, ale mel jsem pocit, ze nekdo v Praze udelal tuto zpravu z internetu.
Proc o tom hovorim, abychom si uvedomili, ze "cenzuru komunistickou" totiz nahradila "cenzura internetova". Pred tim byly vsechny noviny stejne, protoze to vyzadoval komunisticky cenzor. Dnes jsou vsechny noviny stejne, protoze mame vsemocny internet.
Jak tedy znela puvodni zprava: V utery v trinact hodin sedm minut vychodokanadskeho casu pristalo na torontskem letisti letadlo Al Italia, ktere privezlo do nejvetsiho kanadskeho mesta Toronta na Svetove dny mladeze papeze Jana Pavla II.
Nad touto dva roky planovanou cestou visely dlouho otazniky, vzhledem k zdravotnimu stavu Jana Pavla II. Ke vsemu v pondeli radila v Torontu boure a okoli Toronta postihlo tornado. Pri priletu Jana Pavla II. vsak svitilo slunce a bylo 24°C.
Nejvetsim prekvapenim vsak byl samotny Jan Pavel II., ktery vystoupil z letadla svezi a sesel o holi po schudcich z letadla. Zde po hymnach Vatikanu a Kanady ho uvital ministersky predseda Jean Chretien: "Vase excelence, je moji velkou cti vas privitat jmenem Kanadanu na Svetovem dnu mladeze" Jean Chretien dale zduraznil papezuv boj za lidska prava, ktery pomohl k osvobozeni Polska z totalitniho systemu i jeho mirove usili na celem svete.
Papez nejprve francouzsky podekoval za prijeti a pak anglicky pozdravil ucastniky setkani, kteri se sesli na torontskem Exhibition Place, kde byli videt mezi mladymi lidmi ze sto sedmdesati zemi i ti, kteri nesli ceske vlajky.
Potom odvezl papeze Jana Pavla II. k odpocinku po ceste vrtulnik na Strawberry Island na jezere Simcoe.
O den pozdeji, to jest ve stredu, jsem mel moznost se ve farnosti svateho Vaclava setkat s mladymi lidmi z Cech. Biskup Jiri Padour hovoril o smireni a o tom, v cem Kristus je jedinecny. Nabada k lasce, dokonce k lasce k nasim nepratelum.
Bylo zajimave sledovat, jak se ze skupiny mladych lidi stava spolecenstvi. Najednou zde bylo neco, co je spojovalo. Chvilemi si clovek pripadal skoro az jako vetrelec nebo mu bylo lito, ze do tohoto spolecenstvi nezapada. Snazil jsem se postihnout, co je pro mlade lidi tim spolecnym jmenovatelem. Pro jedny je to prave neuveritelna atmosfera takoveho setkani. "Pochazim z nekrestanske rodiny. Nebyla jsem pokrtena a k vire jsem se dostala pres sveho chlapce, kdyz jsme se meli brat. Takove velke setkani mladych vericich lidi prozivam poprve," rika studentka vysoke skoly ekonomicke v Usti nad Labem. Pri studiu ji vadi, ze nemuze se svymi spoluzaky o otazkach viry hovorit. "Toto prostredi je mnohem otevrenejsi," dodava.
Katka, tiskova mluvci cele skupiny odpovida na otazku, co ji privedlo do Toronta: "Setkani se svatym Otcem, je to obrovska osobnost, ktera dokazala spojit narocnost na cloveka s laskou. Nehleda zkratky, nehleda jednoducha reseni. Ma rad mlade lidi a je videt, ze kdyz je mezi nimi je v daleko lepsi kondici nez kdyz je od nich oddelen. Rozumi jim."
To, ze Jan Pavel II. ma skutecne rad mlade lidi se potvrdilo i o den pozdeji na Exhibition Place. Ve svych slovech vsak stale upozornoval na Kristuv priklad:
"Mladi z Kanady, Ameriky a vsech casti sveta! Hledice na Jezise, muzete se naucit, co to znamena byt chudi v duchu, pokorni, milosrdni; co to znamena hledat spravedlnost, byt cisti srdcem a siriteli pokoje.
S pohledem uprenym na neho muzete objevit cestu odpusteni a smireni ve svete, ktery je casto v zajeti nasili a teroru. Tuto tragickou tvar lidske zloby jsme zakusili s az dramatickou zrejmosti behem minuleho roku. Videli jsme, co se stane, kdyz vladnou nenavist, hrich a smrt.
Avsak dnes Jezisuv hlas zazniva uprostred naseho shromazdeni. Jeho hlas je hlasem zivota, nadeje, odpusteni; je hlasem spravedlnosti a miru. Naslouchejme mu!"
Do Toronta dorazila i skupina duchovnich v cele s biskupy Esterkou a Padourem. V patek po bohosluzbach jsem mel moznost polozit panu biskupovi Jirimu Padourovi nekolik otazek:
ABE: Proc se tento den jmenuje Svetovy den mladeze, nikoliv Svetovy den katolicke mladeze?
JP:
Tento den vyhlasil svaty Otec a znamena to den, ktery je urceny mladezi, pro mladez. On ma kompetenci oslovit mlade lidi z katolicke cirkve. Je zde vsak take rozmer ekumenicky. Muze se ho zucastnit kdokoliv z krestanu, ale i z nekrestanu. Vcera mezi nami biskupy byli i zide nebo moslimove, kteri tam prisli v ramci jakesi reprezentace, ze solidarity. To je v ruznych stupnich a ruznych narodech rozdilne. Pri Svetovem dni mladeze se uplatnuje hlavne ten prvek mladeze. Muze se pridat kdokoliv.
ABE: V cem je jedinecnost katolictvi?
JP:
Je to spolecenstvi s Kristem. Krestanstvi bez Jezise Krista je nemyslitelne. Proste on je jadrem cirkve, evangelia, milosti. Je to Bozi syn. To je vyznani vsech krestanu. Katolici jsou presvedceni, ze v kontinuite nesou mravoucny, veroucny a svatostny obsah vseho, co nam apostole zanechali. Katolictvi usiluje o to, aby bylo vseobecne prijatelne, ale s veskerym obsahem Kristova odkazu. Nemuzeme tedy opominout zadnou svatost, ci princip jednoty, kterym je i papezova petrovska sluzba.
ABE: V ceskem protestantismu se klade v posledni dobe az nezdravy duraz na Stary zakon, neni v durazu na Novy zakon katolictvi konsistnejsi?
JP:
Jsem o tom presvedcen, obzvlaste ve vedomi identity samotne. Jinak bych se neodvazil posuzovat ty ostatni smery. Tech je vsak hodne a ja je respektuji do te miry, do ktere je mohu intelektualne sledovat. Co je vsak podstatne, ze dnesni clovek neni schopen obeti a prave tato obet je jadrem celeho vykoupeni. Mimochodem je zakomponovana v Posledni veceri do obsahu, ktere rikame eucharistie a kterou produkuje cirkev na vsech stranach po cela staleti v podobe mse svate.
ABE: Neni nemoc teto spolecnosti prave v tom, ze neni ochotna k obeti?
JP
: Kristus nejen obet nepopira, ale naopak ji dava smysl. Kristus sam rika: "Coz nemusel mesias to vse trpet a tak vejit do sve slavy?" Prave v tom slove nemusel je zakonitost. Zkratka se to muselo stat. Kdyz to rikal programove, tak Petr namita: "To se ti nikdy nestane!" Kristus vsak odpovida: "Odejdi satane!" Protoze je to mysleni lidske. Tak se stane, ze lidske veci zdanlive humanitni se stanou protihumanitni. Komunismus chtel take rovnost pro vsechny, ale bylo to za cenu mrtvol. Jednu strukturu nahradil jinou hierarchickou strukturou. Cirkev s timhle musi pocitat a musi s tim bojovat. Ve feudalismu cirkev prorostla s moci a nyni to musime s odstupem reflektovat, coz se stalo behem svateho roku, kdy se papez distancuje od vsech nepratelskych postoju cirkve vuci vsem ostatnim. To jest tam, kde udelaly deti cirkve chybu. To je kajicnost, kterou udelal on sam oficielne a myslim si, ze je to uzasne gesto, ktere nas provazi do budoucnosti. Cirkev potrebovala sestoupit do pokorne polohy, ktera musi zustat obecna a tak bude plnit Kristuv odkaz.
ABE: Cim si vysvetlujete statisticky odklon lidi od cirkve?
JP
: Je to jejich chyba. V kostelech zustavaji lidi verni. Prece viru nemuzu zmenit za rok nebo po peti letech. To je vec celozivotniho postoje. Plati zde podobenstvi o rozsevaci. Nekdo vyda tricet, nekdo sedesat a nekdo sto procent. Tento odklon statisticky, neni totalni odklon. Krestanske poznamenani nasi kultury je trvale a neznicitelne. Aktivni krestane pokracuji dal prave na te autenticke, ekumenicke ceste. Jestli cirkev udelala nejakou chybu? Moje matka byla po mrtvici, spolecnost je jakoby po mrtvici a i cirkev je ve stejnem stavu. Po ctyriceti letech utisku nemuzeme jednat jako normalni spolecnost, ktera se jen tak otrepe a jde dal. Jsme spolecenstvi hrisniku, nemocnych lidi, starych lidi, deti, ktere vstupuji do zivota. My nemuzeme zmenu vytvorit organizaci. Zustava naopak hluboka zkusenost, ktera nas nese dal a my se bez statniho aparatu velice dobre muzeme obejit. My ho vsak nechceme nechavat stranou, protoze my jsme obcany. My vlastne hledame sve misto a musime strpet mnoho predsudku, ktere si cirkev vyslouzila a potom skutecne nemuzeme zapomenout na povrchnost, hloupost a zaujatost mnoha lidi. To tam patri samozrejme.
ABE: Presto vidime v cirkvi dva typy lidi, jeden ktery to vnitrne probojuje a vedome se pro krestanstvi rozhodne, druhy je klasicky krestan, ktery prodelal krestanskou vychovu. Vidite, ze se v posledni dobe pomer techto dvou skupin meni anebo je situace stale stejna?
JP:
Je pravdou, ze pri otevrenem pronasledovani dochazi k velkemu ubytku, ponevadz zde prichazi existencni strach. Vira nebyva argumentovana zevnitr, cili je krehka. Po uvolneni nastava rozkvet, ale zase jen na povrchu. Takze to chce opet nejaky proces. Clovek musi byt sam se sebou trpelivy. Jednotlive vazby se musi vytvorit. Musi dojit k mnoha dorozumenim, psychologickym, socialnim. Takove preskupovani patri do naseho zivota: jde o to, abychom delali to, co delat mame a delat to poctive, se subjektivnim presvedcenim, s uprimnou mysli. Mozna to bude potreba dorovnat a ja te oprave musim zustat otevreny. Musime si tedy zachovat otevrenost a pokoru k tomu zrajici.
ABE: I behem komunismu byla v evangelicke cirkvi rozvinuta prace s mladezi, v katolicke cirkvi tomu tak nebylo, jaka je situace dnes?
JP
: Musim vas opravit, i kdyz jsem nemel statni souhlas k duchovni cinnosti, tak jsem mel kolem sebe sto padesat mladych lidi okolo dvaceti let. To dnes nema zadny farar ve sve farnosti. Nikomu jsem nic nenarizoval a z nich se petadvacet rozhodlo pro reholni zivot. Tito lide se rozhodli pro duchovni zivot. My jsme nezili v strukturalni organizaci, ale bylo to deset patnact lidi, kteri se spontanne sesli. Metodicky jsem s nimi pracoval tri az sedm let. Zde jsme probirali Stary i Novy zakon, patristiku, Druhy vatikansky koncil, elementarni veci, etiku. Ja jsem za tuto zkusenost velice vdecny. V te dobe take pracovali hodne salesiani ve svych chaloupkach. To byly tisice lidi, kteri se zacali organizovat. Toto vse muzeme ted delat oficialne, ale oficialne nam nemuze nikdo dodat ducha. Toho si muzeme vyprosit, na toho musime trpelive cekat a pokorne ho prijmout. Na tom jsme za pronasledovani i ve svobode stejne.
ABE: Jak hodnotite toto torontske setkani?
JP
: Byl jsem na setkani v Czenstochowe, v Parizi a Rime. Nejvice na mne zapusobilo setkani v Parizi. Protoze jsem si byl pak jisty, ze ten, kdo se zucastnil tohoto setkani nemuze byt rasista nebo nacionalista a za par let jsem videl, ze to je hluboky program civilizace. Jezis Kristus nas uci srovnat se se sebou. On zacina mezi Zidy a Samarany, Zidy a pohany. V evangeliu rika: "Jdete do celeho sveta!" To se objevuje pri Svetovych dnech mladeze, kde to univerzalni muzeme prozivat primo nazorne a letos mne napadlo, kdyz nastupovalo tech 172 narodu, ze to prece jen zabralo. Prali bychom si, aby to bylo obecne nejen zde, to vsak nikomu nemuzeme vnutit, ale tohle si nesmime take nechat vzit.
Cele setkani melo skutecne multikulturalni raz. Nejenze pusobiva krizova cesta Torontem ke Queens Parku byla, jak anglicky, tak i francouzsky. Mohli jsme zaslechnout i latinu, spanelstinu a italstinu. Pri sobotnim vecernim setkani pak dokonce nemcinu, cinstinu, cestinu a slovenstinu.
Ales Brezina
***

Poutnici z CR

Navrat na hlavni stranu