Navrat na hlavni stranu

Severacek zpival Kanade
 Dopolednim vystoupenim v  montrealske katedrale ukoncilo v utery 11. cervna tricet pevcu detskeho peveckeho sboru Severacek svuj ctrnactidenni pobyt, ktery se uskutecnil na zaklade pozvani guvernerky Kanady pani Adrienny Clarksonove a umeleckeho reditele festivalu Nicholase Goldschmidta. Mladi pevci tohoto vehlasneho sboru ze severoceskeho Liberce se zucastnili mezinarodniho festivalu detskych sboru pod nazvem The Joy of Singing within the Noise of the World, jenz byl zahajen vecernim galakoncertem v poslednim kvetnovem dnu na torontskem Nathan Phillips Square.
"Pripravit tuto akci minutu po minute vzalo temer tri roky," sveruje se Radka Tamchynova (ve funkci Choir Representative in Canada), ktera sice dnes zije v Kanade natrvalo, ale v Severacku  zpivala od svych osmi do sedmnacti let. Pokazde, kdyz do stare domoviny zavita, zastavi se v souboru a spolecne si zavzpomina s lidmi, kteri ji dodnes zustali blizci. "A tak jednoho dne slovo dalo slovo a dozvedela jsem se, ze prestoze Severacek procestoval na dvacet zemi sveta, Kanada mezi nimi dosud nebyla. Rada jsem se ujala cele te pripravy vcetne  vyhledavani lidi, kteri by nam mohli pomoci financne. Jejich seznam nemam jeste zcela uzavreny, ale zatim se nam z ceske komunity seslo kolem petatriceti sponzoru z ruznych spolecnosti a stejne mnozstvi i soukromych. Neco si sbor vyzpival na koncertech, ale to by ani zdaleka na cely pobyt tady nestacilo", hodnoti nedavnou minulost organizatorka Radka, ktera si sveho casu i povzdechla nad tim, jak slozite nektere veci proste byly.
Jak jsem jen zhruba napocitala, vystupovali pevci na deseti mistech. Nejtezsi pro nas byly dvouhodinove koncerty ­ dvakrat po petactyriceti minutach," uvedl Petr Palka, ktery se svoji zenou Silvii - oba sbormistri Severacku - pevecky sbor doprovazeji. "Prestoze byly nase deti unavene, zejmena v prvnich dnech, kdy jsme se museli adaptovat na sestihodinovy casovy posun, vzdycky vydaly opravdu vynikajici vykon. Myslim si, ze jsme se s novym casem vyrovnali  pomerne rychle, v opacnem smeru ­ tedy doma, kdy budeme mit oproti Kanade o sest hodin vice, to bude pro nas horsi. Vedle poznavani kras Kanady mel tento pobyt jeste jeden klad: pokud vystupujeme v Evrope, s rodici jsme v kontaktu telefonicky. V tomto pripade ale museli rodice zasednout k pocitacum a nastala neobvykla vymena korespondence. A to i v tech pripadech, kdy meli rodice az panickou nechut komunikovat prostrednictvim techniky tohoto charakteru. Deti si jen libovaly, jak jejich rodice vsechnu tu techniku rychle zvladli," s usmevem vypravel sbormistr.
"Prekvapilo nas, jak jsou tady lide srdecni a privetivi," pokracoval na kratkem posezeni Petr Palka dva dny pred odjezdem z Newmarketu (do Montrealu a Ottawy), kde byli dospeli a deti ubytovani. Mj. stoji za to se zminit o horlivem zajmu rodicu deti newmarketskeho peveckeho souboru Huron Heights High School,  pod vedenim Andrew Slonebskeho, rozdelit si ceske deti do kanadskych rodin. Problemy s domluvou v anglictine nebyly, nebot "severaci" byli pripraveni na to, ze to proste museji zvladnout vlastnimi silami. Konecne, prave tady na vlastni kuzi poznali rozdil mezi britskou a americkou anglictinou. 
Nejvice nas ale prekvapil fakt, ze na rozdil od jinych zemi, kde jsme jiz zpivali, za nami v Kanade vzdycky po vystoupeni prislo mnoho lidi, aby se nam sverili se svymi pocity a podekovali nam," hodnoti dale Petr Palka. "To je to obdivuhodne na Kanade, ze v ni zije   tolik rozlicnych narodnosti, takze mezi navstevniky byli nejen Cesi a Slovaci, ale i Ukrajinci (kteri prisli podekovat za vychodoslovenskou pisen, ktere rozumeli), Polaci, Madari, Rusove, takze jsme nekdy i litovali, ze jsme nemohli dopredu vybrat jine pisne. Zpivali jsme opravdu tezky repertoar, od klasiky po modernu ­ J. S. Bach, M. Durutle, A. Dvorak,  M. Raichl, O. Macha, Z. Lukas, I. Hurnik, P. Eben, M. Uherek aj" a dovolim si dodat, ze deti zpivaly cesky, slovensky, latinsky, italsky, spanelsky, francouzsky, nemecky a anglicky. "
Zpevaci ve veku od trinacti do osmnacti let sklizeli uspech, a to i pri tak narocnem repertoaru,  s nimz vystupuji doma a po Evrope. "Nechteli jsme na dramaturgii a ani na narocne moderni kompozici pisni a skladeb nic menit, protoze jsme se chteli predstavit tim, co skutecne zpivame," zduraznuje opet Petr Palka. "Musim ocenit, ze jsme meli stesti na publikum muzikantske a hudebne vzdelane. Reagovalo vstricne a stejne jako v Evrope, kde se o detskych sborech prece jen vi vseobecne vice nez na tomto kontinente."
Doba pobytu uplynula jako voda. Deti i dospeli si s sebou odvezli celou radu zazitku a novych postrehu. Ty nejvetsi budou z novych mist, ktera navstivili, napr. Niagarske vodopady a malebne mestecko Niagara on the Lake, CN Tower v Toronte, povestne torontske podzemi, poznali historicke vnitrni mesto Toronta; ty nejhlubsi zase z osobnich setkani s lidmi, at uz na koncertech nebo v jejich soukromi. Mohu je ale ujistit, ze prijemne zazitky z osobnich setkani byly oboustranne, jak to nakonec za vsechny vyjadrili manzele Pepicka a Pepicek Matickovy z Bramptonu, kteri do Toronta na Masaryktown za Severackem cestovali pres hodinu: "Byla to opravdova krasa, zpivali jako andele" 
Hlavni organizatorka pobytu peveckeho sboru v Kanade Radka Tamchynova muze byt spokojena. Vzalo to hodne usili a energie, ale, jak sama skromne uvedla: "vsechno probehlo bajecne, a uz ted vim, ze bych to udelala znova"
Vera Kohoutova

Navrat na hlavni stranu