Navrat na hlavni stranu

Kyticka ucty a obdivu panu Traxlerovi
Byl to nevsedne zajimavy jazzovy a literarni vecer v tu sobotu 1. cervna na Masaryktownu. Zorganizovaly jej CSSK a casopis Polygon. A pritahl tolik lidi, ze mnozi z nich museli odejit bez moznosti, ze se snad dockaji neobsazeneho mista. Bylo beznadejne vyprodano. Restaurace Praha byla doslova nabita. Ti, kteri se prece jen nedali odradit, vzali za vdek pristavkem.
Vecer byl venovan panu Jirimu Traxlerovi, jenz v letosnim breznu oslavil sve nadherne devadesatiny. A sesli se mj. gratulanti s velkym G: spisovatele Josef a Zdenka Skvorecti a Vaclav Taborsky a, jak jinak v pripade jazzu, vynikajici swingova skupina Jiriho Grosmana. Kazdy z nich oslavenci i nam, obycejnym prihlizejicim, pohladil dusi po svem.
Namisto popisovani prubehu vecera bych se vsak radeji venovala jen panu Jirimu Traxlerovi. Mozna ze ne vsem je jeho jmeno blizke natolik, aby dokazal tuto osobnost okamzite zaradit. A priznam se, ze i ja jsem se shanela po verohodnych informacich. Bohuzel, knizku Ja nic, ja muzikant, kterou o svem zivote a o velice zajimavem obdobi ceske jazzove a swingove hudby pan Traxler napsal, nevlastnim (je beznadejne k nesehnani), takze jsem se pustila do vyhledavani jinych serioznich zdroju.
Jiri Grosman byl tim nejblizsim a take nejspolehlivejsim: "Jiri Traxler je renesancni muz. Je zijici kronika ceske predvalecne hudby, je to clovek, ktery stal u kolebky ceske moderni muziky, a vlastne byl jednou z porodnich bab (spolu napr. s Jaroslavem Jezkem, R. A. Dvorskym a E. F. Burianem) ceske popularni hudby, ceske tanecni hudby, ceskeho jazzu a swingu. Pred temito lidmi jazz v Cechach neexistoval. Ovsem Traxler je jeste vic: on je take jedinecny aranzer - ve svych 23 letech byl prvnim a jedinym aranzerem, kteremu Jaroslav Jezek sveril orchestrace svych skladeb. Kdo slysel treba Traxlerovu skladbu Noisy serenade (Hlucna serenada), ten by se Jezkovi nedivil. Pestre a jimave hudebni motivy jsou aranzovany s vervou a originalitou na urovni George Gershwina. Traxler je take textar, vyborny pianista, pracoval i jako rozhlasovy konferencier, a v Kanade se zivil jako technicky ilustrator (a kdo videl jeho kresby, ten vi, ze je talentovany a sverazny cartoonist)"
Ano, pisne tohoto predniho autora slavne ery ceskeho swingu tricatych a ctyricatych let kdysi zpivaly legendy, jakymi byly R. A. Dvorsky, vehlasne Allanovy sestry, Jirina Salacova, Inka Zemankova nebo Rudolf Cortez
Jiri Traxler v rozhovoru s Petrou Konradovou, uverejnenem pred ctyrmi lety v popularnim ceskem tydeniku Reflex, mj. uvedl: " "Muj obor byl jazz a swingova moderni popularni hudba a v nem jsem se snazil byt profesionalem, tedy odvest praci, ktera se stane obchodnim artiklem. Bylo to siti na miru. Dvorsky byl pruzny, zacal brzy provozovat a propagovat novou tanecni hudbu, kterou psali moji kolegove Kamil Behounek, Polda Korbar, Alfons Jindra, Petr Kares a Honza Rychlik. Najednou se objevila takova generacni autorska staj lidi, kteri hudebne mysleli ve stejnem duchu. Kdyby tenkrat na Jindrove pisnicce bylo moje jmeno a jeho na me, tak by to tezko nekdo rozlisil. A Dvorsky pochopil, ze to je "nova vlna", a dovedl to i zpivat. Vybiral si pisnicky, ktere sedely jeho osobnosti, lyricke a nezne melodie, ty dovedl bajecne podat. Ostry swing prenechaval Vlachovi. My autori jsme byli vsichni smluvne zavazani s jeho nakladatelstvim a velice jsme z toho profitovali, protoze on mohl jako zpevak a kapelnik pisnicku uvest mezi lidi jeste driv, nez sla do tisku. Tak si overoval, co je dobre, a potom to hned nahraval. Diky tomu, ze byl jednim z vetsich podilniku Ultraphonu, byla cesta od autora na desku hodne kratka."
Utikal jste v devetactyricatem za dobrodruznych okolnosti, ktere popisujete ve sve knize. Bylo vam tricet sedm let, byl jste uznavany skladatel, aranzer na vrcholu kariery. Presto se vam pak v Kanade nepodarilo prosadit. Pocital jste s necim takovym? ­ zeptala se autorka rozhovoru.
"Par lidi, kteri vedeli, ze pujdu za kopecky, mi rikalo: "To vis, my nemuzeme, tobe je hej, ty ses muzikant a muzikou se uzivis vsude na svete. Neni to pravda a ja jsem to vedel od zacatku. Malir muze namalovat obraz, ukazat ho nekomu a rict: Tumas, kup si to. V muzice je to jinak. Ruce mate prazdne a nosite sve dilo v hlave. Na papire hned tak nekoho neoslnite, potrebujete casto cely orchestr."
Zkousel jste se pak prosadit v Kanade. Byla praxe v kanadskych nakladatelstvich natolik odlisna od ceskych pomeru?
V Cechach byla v mem zanru dve velka nakladatelstvi: Dvorsky a Urbanek. Mohl prijit kdokoli, treba Venca z Bezu, a rict: Pane Dvorsky, nechtel byste se na to podivat? a pan Dvorsky ho uvedl ke klaviru ve sve kancelari. Kdyz se mu skladba zalibila, vysla alespon tiskem. Kdyz jsem prisel ja k zastupci velkeho americkeho nakladatelstvi v Montrealu, Southern Publishing Music, vesel jsem do male kancelare plne kramu a papiru, nikde zadny klavir. Ten pan si prohledl moji skladbu a rekl: "Dobre pisete," cimz myslel muj krasopis, protoze dodal: "Jako kdyz tiskne." A pak povida: "Heledte, moje kompanie dostava od neznamych autoru statisice skladeb tydne a to vsechno jde do stoupy, pac my mame vlastni staj skladatelu, kteri jsou prokazani a zavedeni. Vite co, nechte si nahrat desku a prijdte s ni. Ta uz se da prodat. Chtel mit proste v ruce artikl, ale na to jsem nemel penize."
Samozrejme ze se pokousel najit uplatneni i jinde, ale
"kdyz jsem prisel asi dva mesice po prijezdu do montrealske centraly rozhlasu CBC s napadem na tematickou suitu o Montrealu (mel jsem to pekne rozvrzene v hlave a dostal jsem se prostrednictvim nejake znamosti az k nejvetsimu sefovi), vyslechl me, vzal blok a tuzku a chvili psal. Pak povida: Tak se podivejte, pane Traxler, chcete velke jazzove obsazeni plus kompletni sadu smyccu a dve zkousky. Jedno uvedeni vasi veci by nas podle odborovych sazeb stalo sest tisic dolaru. Takovou sumu nemuzeme poskytnout ani kanadskym autorum, a kdybych to dal vam, stalo by me to hlavu. Tim to vsechno skoncilo."
Vzpomenula jsem knizku pana Traxlera s nazvem Ja nic, ja muzikant. Jeho pameti vydali roku 1980 v nakladatelstvi Sixty-eight Publishers s velkym uspechem manzele Skvorecti a ctrnact let nato je u nas pretiskl ve zkracene verzi Magnet Press. "Maloktera z knih, co jsme se Zdenou vydali nam udelala takovou radost jako tyhle poutave a zavazne memoary cloveka, jenz se do dejin ceske kultury zapsal jako skladatel hudby, ktere se kdysi rikalo lehka," napsal Josef Skvorecky. Toto subjektivni svedectvi historickych udalosti a dobovych nalad je diky autorovu vypravecskemu umeni strhujici i pro ctenare, kteri se o hudbu prilis nezajimaji," upresnuje autorka rozhovoru. Jak vlastne doslo k tomu, ze se Jiri Traxler odhodlal sepsat svuj zivotni pribeh?
"Pepik Skvorecky se na me obratil s poukazem na to, ze pametniku swingove ery je cim dal tim mene. Naznacil mi, ze jsem vice mene posledni. Jenze ja jsem do toho nemel chut, protoze se krome pisnovych textu za zadneho pismaka nepovazuji. Ale on nalehal, ze je to vice mene moje povinnost. Rekl jsem, ze napisu prvni kapitolu a on pak posoudi, jestli to k necemu je. Nakonec jsem do toho na nasi chalupe spadl na celych devet mesicu. Do Cech se to pak samozrejme pasovalo prostrednictvim lidi, kteri mohli vyjet do Nemecka, nekdo to dokonce posilal z Alziru a z jinych exotickych lokalit," odpovida s otevrenosti autorovi vlastni pan Traxler.
Vzpominkovy vecer se opravdu vydaril. Velice milym ozivenim bylo predcitani uryvku z vlastnich knih autoru Zdeny a Josefa Skvoreckych a Vaclava Taborskeho. A jak jsme uz zvykli, vytecny vykon skupiny Jiriho Grosmana. Clovek pri te spouste prijemnych prozitku ani nevnimal cas. A to ani tehdy, kdyz se ke slovu dostal pan Traxler, ktery pritomne provazel vlastnimi hudebnimi vzpominkami. Potlesk nebral konce. Potlesk, obdiv a ucta, jak se vyjadril i Jirka Grosman: "K panu Traxlerovi citim uctu a obdiv k jeho talentu, k jeho rozhledu, k jeho lidskosti. Hrat se svoji kapelou na oslave 90. narozenin Jiriho Traxlera bylo pro mne poctou a jedinecnym zazitkem. A doufam ­ a tesim se -, ze budu hrat take na oslavach jeho dalsich kulatych, stych"
Neni, co bych dodala, protoze sama bych to lepe nevyjadrila. Takze uz jenom kyticku obdivu a ucty pro Vas, pane Traxlere. To cedecko Swing Time je opravdu uzasne: zavedl jste me do spolecnosti dam v lehkych toaletach a gentlemanu ve smokinzich pri hudbe se nadherne vzpomina.
Vera Kohoutova
***


Navrat na hlavni stranu