Navrat na hlavni stranu

Ja a ostatni - I and they
Pokud se dobre pamatuji, byl jsem naposledy v Divadle Disk v Karlove ulici v polovine sedmdesatych let. Disk patril Divadelni akademii muzickych umeni neboli DAMU. Jiz tehdy to bylo svym zpusobem divadlo bez hranic. Vi se, ze prazska FAMU odchovala radu prednich svetovych reziseru, ale malo se vi o tom, ze v tu dobu na DAMU chodila dnes slavna mexicka reziserka Marta Eugenia Luna Ledesma - autorka slavneho serialu Esmeralda. Tehdy tam rezirovala anticke drama Elektru. Marta mela ceskeho pritele a meho kamarada s biblickym jmenem Raguel, ktery pracoval v krematoriu a mel heslo: Kazdy den na stul cerstvou kvetinu. I na premieru Elektry prinesl sve nastavajici karafiaty. Pred tim se vsak nalezite posilnil v nedaleke restauraci, kde vzdy na Martu behem dlouhych zkousek cekal. Tentokrat tak ucinil jiz pred predstavenim a jakmile sla opona nahoru, Raguelova vicka sla stejne rychle dolu. O prestavce nas prisla na balkon Marta navstivit. V ten okamzik jsem poznal, ze ma pred sebou velkou budoucnost. Coby reziserka a psycholozka odhadla situaci a poprosila mne, abych, az predstaveni skonci, nezapomnel vzbudit Rajicka, tak totiz nezne rikala svemu priteli. Kdyz sla po predstaveni opona dolu, zvedla se pomalu Raguelova vicka a Raguel predstiral, ze pozorne sledoval cele predstaveni.
Muj pritel Raguel byl zrejme vyjimkou. V Disku se vetsinou neusinalo, protoze DAMU produkovala nejen radu vynikajicich reziseru, ale i hercu a navstivit Disk bylo vzdy zazitkem. Hrala se tam experimentalni predstaveni, anticka dramata, Shakespeare, Capek Loutkarska fakulta si v sedmdesatych letech troufla i na Camuse a jeho Nedorozumeni.
Po letech jsem mel tedy moznost videt opet experiment, tentokrat pro zmenu cesko-kanadsky. Studenti loutkarske fakulty prazske DAMU spolu se studenty Divadelni sekce Torontske univerzity ve Scarborough vytvorili neobvyklou divadelni mozaiku, ktera reflektuje zivot kolem nas. Podobne jako DAMU v sedmdesatych letech experimentovala s antickymi tematy, ani tentokrat jsme se neobesli bez anticke mytologie, at jiz to bylo v kanadskem provedeni Lysistraty ci jakasi parodie na Offenbacha a jeho Orfea v podsveti. Ve spolecnem projektu Ja a ostatni to byl zase Ikarus, jenz vzletne na vesaku, ktery slouzi k suseni pradla.
Ve spolecnem projektu se podobne jako v lidskem zivote stridaji momenty nesmirne vazne s okamziky humornymi: stvoreni cloveka, ukrizovani, vystrida velice jednoducha scenka, kdy dva mladici bali devce. Oba soubory do sebe zapadaji, takze pokud nekdo videl nejprve toto predstaveni, dlouho nerozlisuje, kdo patri do ceske skupiny a kdo do kanadske.
Dalsi podrobnosti o celem projektu jsme se dovedeli od clena souboru Jiriho Lastovky.
ABE: Jak dlouho jste na tomto projektu pracovali?
JL: Kanadane intenzivne ctrnact dnu. My, protoze jsme meli i dalsi praci, tak mesic a pul.
ABE: Jaky byl rozdil mezi prazskym predstavenim a torontskym?
JL: Zde to bylo pomalejsi. My jsme museli pribrzdit kvuli anglictine. Domaci herci zase zpomalili kvuli tomu, ze si vse vychutnavali. Predelali jsme nektere slovni hricky.
ABE: Co vas zde prekvapilo?
JL: Skutecnost, ze divadelni seberealizace je zde mnohem tezsi. Dva clenove kanadskeho souboru studuji v Praze a dokonce jedna clenka souboru tam chce zustat. Tezko si dovedu predstavit, jak bych delal divadlo zde.
ABE: Mozna by vas zajimalo, ze je zde ceskoslovenske Nove divadlo
JL: O tom jsem neslysel. Zajimave je, ze v nasem souboru jsou take dva Slovaci, takze prave v Orfeovi v podsveti mluvi slovensky.
ABE: V kanadskem souboru zase obcas pouzili francouzstinu Globalizace prinasi s sebou spoustu vyhod. Na druhou stranu i jakesi zplosteni, ztratu identity
JL: Uz to k nam prichazi a je na nas, jak to zvladneme. Ted se zacinaji privatizovat divadla. Doposud byla divadla dotovana a otazkou je, jak obstoji v okamziku, kdy se bude muset vse platit z listku. Svym zpusobem mame jako loutkari vyhodu, protoze si muzeme loutky vyrobit a muzeme hrat po skolach.
ABE: Jake je uplatneni studentu z DAMU u filmu?
JL: Filmovani mne pripada proti divadlu hrozna nuda. Nemam pocit, ze ze sebe vydavam maximum, zatimco v divadle to okamzite citim, jestli se to divakovi libi nebo ne. Film je konzerva, ktera se nemeni, zatimco divadlo se vyviji a je zive. Proto verim v divadlo, ze prezije. Film nyni sice ovlivnuje divadlo, ale nemyslim si, ze je to spravna cesta. Divadlo dokaze predvest veci jinou formou a nechava prostor pro predstavivost divaka. Takovymi filmy, ktere byly naopak ovlivnene divadlem jsou Nachove plachty a Barokni opera.
Dodejme jen, ze film bez hranic existuje jiz delsi dobu, koprodukce filmu nekolika zemi jsou bezne. Divadlo bez hranic je experimentem, ktery skutecne stoji za povsimnuti. Pripomenme, ze v pozadi celeho projektu a reziserem je doc. Jan Schmid ze Studia Ypsilon. S nim spolupracovali Michal Schonberg, Jiri Havelka, Jiri Nemecek, Merika Ramundo a Petra Zamecnikova. Hudbu delal Jan Jiran. Produkce: Jolana Treslova a Leah Takata. Behem predstaveni se na jevisti objevilo kolem triceti hercu, z toho polovina z prazske skupiny a druha z kanadskeho souboru.
Ales Brezina
***

Navrat na hlavni stranu