Navrat na hlavni stranu

Ted mame, co jsme chteli
Svobodne volby konecne dorazily k nam do exilu. Socialni demokrati nam to dali sezrat i s navijakem. Chteji-li krajane volit, tak od nynejska mohou. Tento dekret pripomina tolerancni patent cisare Josefa II. z roku 1781, kdy se tolerovala evangelicka vira. Zdaleka to neznamenalo, ze lide, kteri se k protestantskemu nabozenstvi prihlasili meli stejna prava jako vetsina obyvatelstva. I tentokrat se nejedna o stejna prava jako maji obyvatele v CR, ale o jakousi toleranci: Muzete volit, ale podstupte urcitou pravni proceduru a dojedte si nekolik set nebo tisic kilometru na zastupitelsky urad. Jako cisar Josef II. povolil priznat se jen k vyznani helvetskemu ci augsburskemu, tak nyni mohou krajane volit pouze do kraje Jihomoravskeho, kde vsak nejsou zastoupeny vsechny strany. Podobne jako v roce 1781 vyuzila Tolerancniho patentu pouze hrstka obyvatelstva, i tentokrat volebniho prava vyuzila pouze mala skupinka krajanu. Inu, vyznamenali jsme se. Nejen my zde v Kanade, ale po celem svete. Krajanske organizace po leta bojuji o volebni pravo pro lidi, kteri ziji nebo jsou docasne v zahranici a pak tento vysledek.
Proc k nemu doslo? Skutecne mnoho lidi, co ziji mimo Ceskou republiku nevi ani, ze nejake volby jsou. Ti, co to vedi se nechteli vlacet po notarich s overovanim zadosti o to, aby mohli volit. Nutno vsak priznat, ze pracovnici z velvyslanectvi a konzulatu prijeli do Toronta, aby tuto proceduru usnadnili. Mnozi se domnivaji, ze by neco zmenila korespondencni volba, ale nemyslim si. I to by bylo velmi komplikovane a krajan je tvor pohodlny, tudiz nema rad problemy. Volba po internetu by zase znamenala, ze mohou volit jen ti, kteri maji pocitac. Otazkou zustava, proc neni mozne volit na honorarnich konzulatech. Nebo proc se v urcitych oblastech nevytvori volebni okrsky, kde by byly normalni volebni komise jako je tomu v Ceske republice. Jsou snad krajane mene duveryhodni nez obcane, kteri zasedaji v techto komisich doma?
Dulezite je, ze se jedna o jakysi experiment, ktery potrebuje svuj cas. Pokud se ustali urcita pravidla, je mozne, ze se stale vice lidi teto hry, ktera se jmenuje volby, bude zucastnovat. Na druhou stranu jsme si nechali vnutit filosofii, ze pokud tam nezijeme, nemame do toho co mluvit.
Pokud soucasna vlada zavedla pro Kanadany viza, tyka se nas to vice nez lidi doma a meli bychom na to socialnim demokratum odpovedet.
Pokud se predsedkyne US Hana Marvanova zaslouzila svym pamatnym vyrokem na podzim roku 1992, ze dvoji obcanstvi neexistuje nikde na svete o to, ze tisice lidi ztratilo ceske obcanstvi, meli bychom se zamyslet nad tim, jestli budeme volit Koalici. Nezapomenme vsak, ze tehdy byla Hana Marvanova clenkou ODS. To jest strany, ktera se tak markantne zaslouzila o izolaci krajanu.
Na druhou stranu bychom si meli uvedomit i pozitivni veci, ktere se staly: Socialni demokrati zcela nepopulisticky novelizovali zakon o obcanstvi. Bohuzel zustali na pulce cesty a zlepseni se tykalo pouze Cechu zijicich na Slovensku a Slovaku zijicich v Cechach. I kdyz nemusime souhlasit s restitucemi, lidovecky poslanec Karas je obhajoval i pro krajany. Je zajimave, ze pouze jedina strana si dala praci s tim, aby inzerovala v krajanskem tisku.
Mnohym z nas byla sympaticka DEU nebo ODA. Ovsem otazkou je, jestlize se ctyrkoalice nedokazala udrzet pred volbami jako volebni subjekt, kde mame zaruku, ze se to, co zustalo udrzi i po volbach?
Nemam rad strany, ktere se prohlasuji jako pravicove, levicove, ci krestanske. Minulost nas poucila, ze kdyz Ceske slovo prestalo byt svobodne, tak se z nej stalo Svobodne slovo. Kdyz nektera zeme prestavala byt demokraticka, hned se to objevilo v jejim nazvu. Kdyz v Ceskoslovensku to bylo vachrlate s federaci, najednou to byla Ceskoslovenska federativni republika. Podobne se divam na strany, ktere maji nazev Ceska pravice, ci Pravicovy blok. U prvni, kde je na kandidatce v Brne na prvem miste nam v Kanade dobre znamy Jiri Vcelar Kotas se jedna o jakysi americky plagiat naroubovany na ceske pomery a kde je cesky snad jen citat z T. G. M. v uvodu volebniho programu. Druha pripomina vsechno jine nez seskupeni vice nazoru, cili blok. Pravicovy byl se svou levicovou politikou Vaclav Klaus, zatimco levicovy Zeman privatizoval, ze ho Evropska unie pomalu musela brzdit.
Musim se priznat, ze mam sympatie pro male strany a beru jako jednu z nejvetsich tragedii, ze je zde petiprocentni hranice pro vstup techto stran do parlamentu. Znamena to zakonzervovani politicke sceny. Ani jedna ze stran, ktere jsou u moci nechce neco na teto skutecnosti zmenit. Predstavme si, ze by Magor Jirous z Balbinovy poeticke strany musel za trest v nejblizsich ctyrech letech sedet misto v hospode ve Stare Risi v parlamentni kantyne spolu se Svatoplukem Karaskem, ktery tam ma byt za Koalici. Ze by to bylo moc pro Parlament CR? Nemyslim si, kdyz tam mohli vysedavat cenzor Miroslav Sladek ci komuniste, proc ne Hutka s Jirousem. Tim jsem napovedel, koho bych volil - Balbinovu poetickou stranu, jenze ta neobsadila sve kandidatky v Jihomoravskem kraji.
Takze tihu balvanu rozhodovani nechavam opet na hrstce ctenaru-volicu, kteri se rozhodnou vyrazit do Ottawy ci Montrealu ve ctvrtek 13. 6. nebo v patek 14. 6. 2002.
Nebylo nam krasne, kdyz jsme mohli pouze pomery v CR zpovzdali kritizovat?
Ales Brezina
***


Navrat na hlavni stranu