Navrat na hlavni stranu

Dopis z Kanady
Zklamani sledujeme politicky cirkus v nasi vlasti. Pred rokem po utvoreni ctyrkoalice vypadala situace nadejne. Mnoho lidi uvitalo seskupeni pravicovych politiku s nadsenim take proto, ze se tam objevila nezkorumpovana jmena jako Marvanova, Majzlik a dalsi. Stacilo jen diplomaticky a moudre vyuzit teto atmosfery a bylo vitezstvi zaruceno. Uvedu nekolik priznivych ukazatelu te doby:
1. Oposmlouva dvou politickych handliru uz lezla narodu krkem.
2. Cast volicu CSSD prokoukla hulvata Zemana, stejne volici ODS poznali, ze vudce podvedl.
3. Obcanske skupiny (Impuls 99, Dekujeme - odejdete a dalsi), ukazaly jasne nalady a smysleni poctivych obcanu, ovsem bez praktickych vysledku v ceske nedokonale demokracii. Podchyceni techto mas bylo snadne, nebot pan Klaus mnohokrat odsoudil a opovrhoval kazdym projevem obcanske kritiky.
4. Vstup DEU byl velkym prinosem pro 4koalu. DEU je jedina politicka strana s naprosto cistym stitem. Nikdy v minulosti nekolaborovala s bolseviky a po sametu si neumazala ruce i usta skandaly nebo financnimi podvody jako ty vladni. Tyto mravni kvality by bezesporu ocenili vsichni slusni lide v zemi.
5. Media byla naklonena 4koale rozhodne vice nez vulgarnimu Zemanovi ci arogantnimu Klausovi.
6. Ctyrkoalice byla vnimana jako jakesi pokracovani byvale Charty 77, ktera narodu prinesla svobodu, ale uz nemela sil vybudovat pravni stat a vyrovnani s minulosti.
Nyni bylo treba posbirat vsechny pozitivni prvky, nahravat jejich nositelum a domluvit se na spolecnem postupu. Ovsem prvni predpoklad byl - domluvit se sami mezi sebou. Zahajit spolecne poctivou nezaludnou diskusi a plne respektovat zvoleneho predsedu. Zapomenout na malicherne spory, osobni ambice a tahnout spolecne za jeden provaz k jedinemu cili k vitezstvi.
Nepodarilo se. Zklamali, nechali propadnout jedinecnou prilezitost. Konecne nedalo se nic jineho ocekavat. Volicska zakladna zustava stale stejna, jsou to obcane, kteri s minulym rezimem bud radostne spolupracovali nebo ho schvalovali ci tolerovali, jejich moralni, kulturni, psychologicke zvyky pretrvavaji. Politicka elita se take mnoho nezmenila. Ptame se, jak dopadnou volby? A odpovidame: no prece stejne jako minule. Vitezne vyjde z voleb opet uzky klan, ktery uchvati veskerou politickou i ekonomickou moc do svych rukou a jehoz jedinou starosti po volbach bude udrzeni a upevneni vlady bratrstva mocnych.
Jedinou zvlastnosti techto voleb jest novinka, ze povolili nam vydedencum volit poprve po dvanacti letech v cizine, ovsem za podminek nemoznych. Volit muzeme po komplikovane procedure pouze na velvyslanectvi v Ottawe nebo na konzulatu v Montrealu. To je od nas vzdalenost pres 4000 km. Letenka stoji kolem 400 kanadskych dolaru, dale jeden ztraceny pracovni den, tedy pro Cechokanadana z Britske Kolumbie nebo z Alberty zatracene drahy spas, z ostatnich provincii by to vyslo o neco lacineji. Takze se vam soudruzi z PS na takove volby vykaslem a volit nebudem. Vime dobre, ze tam o exulanty ci emigranty nikdo nestoji - leda o tzv. jejich dolary - setkavame se na uradech s neochotou byvalych komousu, nekdy i s cechackovskou zavisti. Tedy ani v postkomunismu nas neceka nic dobreho, i kdyz vzpominame, ze tam byl kdysi nas domov.
Srdecne pozdravuji
Cechokanadani z Vancouveru
sn
(Zaslano nekterym poslancum a senatorum)
***
Demokratizace mediciny
V minulych stoletich lekarstvi spocivalo na zkusenosti, nekdy opravnene, jindy jen zdanlive. Lekarem byl ten, kdo mel prislusnou povest nebo kdo se za lekare vydaval. Tak v ceske masopustni hre z 16. stoleti nespokojeny pacient oslovuje sveho lekare takto: "pravis se byt doktorem, jsi dricem, rasem, katem." Kristan z Prachatic (1366-1439), knez a lekar, Husuv pritel (navstivil Husa i v Kostnici) sepsal cesky Lekarske knizky, casto opisovane a pretiskovane. Sepsal je pro chude, kteri si nemohli dovolit lekare a apatyku, jak sam v uvodu uvadi. Pozdeji nastal vek osvicenstvi, spolehajici na vedu; leceni se stalo cinnosti skolenych profesionalu. Ale za nasi pameti nastala zmena, kterou by bylo mozno s trochou ironie nazvat demokratizaci mediciny. Proc se spolehat na studovane lekare? Kazdy at se leci sam podle sveho uvazeni! Prameny k tomu jsou troji:
1) Alternativni (ci odlisna) medicina. Seznam by byl dlouhy: homeopatie, naturopatie, reflexologie, akupunktura, chiropraxe, osteopatie, aromaterapie, vkladani rukou a jine formy zazracneho leceni. Tyto zpusoby nejsou invasivni, tedy nevnikaji do tela nasilne a vetsinou nepouzivaji drog. V nekterych pripadech mohou tyto metody doplnit oficialni medicinu; na tomto kontinente se dlouho zanedbavala fyzioterapie, tj. telesne cviceni. Ovsem temer cela alternativni medicina vznikla pred rozkvetem moderni vedy a casto neni s ni v souhlasu. Dvacet procent Kanadanu se lecilo u alternativnich terapeutu, v USA v roce 1990 utratili obcane 18,6 miliardy dolaru za alternativy.
2) Herbalni medicina (ci bylinkarstvi) patri vlastne do alternativ. V poslednich letech se nemirne rozsiril herbalni sortiment v lekarnach. Tyto leky, volne v prodeji, nejsou co do ucinnosti kontrolovany. Sice asi polovina leku uzivanych oficialni medicinou jsou prirodni nebo pozmenene co do slozeni - ale ne vsechno prirozene je take zdrave - mnohe velmi jedovate latky jsou take produktem rostlin. Davkovani herbalnich leku zavisi take na pacientovi.
3) Prime ovlivneni konzumentu farmaceutickym prumyslem. Deje se tak pomoci reklamy, hlavne v TV, coz je povoleno jen v USA a na Novem Zelande. Je snaha umoznit to i v Kanade. Opetovane vnimana reklama vytvori emocionalni vztah mezi nabizenym lekem a konzumentem. Divak pak muze na svem lekari vyzadovat svuj oblibeny lek. Je to pry pokus primet zdrave lidi, aby se stali konzumenty az adikty nabizenych leku (Brit. Med. J.). Podobne jako v politice i ve zdravotnictvi by chtel mit obcan spoluucast na rozhodovani. Je mozno shrnout, ze dnesni moznosti davaji pacientovi ci obecne zakaznikovi daleko vice moznosti k osobnimu zasahu nez drive. Je to k jeho skutecnemu prospechu?
Na zacatku minuleho stoleti se nekteri vyzkumnici domnivali, ze bude mozno sestrojit leky podobne strelam, ktere zasahnou jen nemoc a nic jineho. Tak tomu bohuzel neni: kazdy lek ma ucinky na onemocneni (hlavni), ale take vedlejsi ucinky - neprijemne a nekdy take nebezpecne. Pro vyrobce a zisk jsou dulezite hlavni ucinky - nekdy je rozdeleni podle ucinku dost libovolne. Novy lek po vyzkouseni na zviratech se zkouma na mensi skupine dobrovolniku, takze vedlejsi ucinky se projevi nekdy az pozdeji, kdyz je lek pouzivan. Za uplynulych 25 let bylo v USA povoleno 548 novych leku, z nichz 20 % melo nebezpecne nasledky, drive nezname; 16 leku muselo byt stazeno z uzivani. Pacienti se snazi vykonavat tlak na lekare, aby jim predepsal novy lek, ktery znaji z TV. Nove leky jsou pro vyrobce ovsem vice vynosne nez stare leky (Time, 13. 5. 02).
Chtel bych zakoncit citaci jednoho z receptu Kristanovych, kdyby nekdo chtel vyzkouset starou ceskou herbalni medicinu: "Proti slaku (mrtvici, po ktere ochrnula koncetina): Vezmi bilou horcici s vinem nebo voctem a vokrek (okrehek) zabich a to obe ztluc dobre, udelej sobe flastr, obloz nohu nebo ruku
Dusan Soudek - Kingston
***
Padesatnik Kohout
V Kanade je temer dvaadvacet let. "V predchozim zivote jsem musel byt Kanadan," pochvaluje si velice casto zivotni zmenu, ke ktere se rozhodl, kdyz mu bylo necelych osmadvacet. V Kanade se zabydlel s takovou vehemenci, jakou mu mnozi emigranti mohou jen tise zavidet (priznam se, patrim k nim take). Vrhl se na anglictinu s vervou, takze jeho konverzace o vsem moznem, vcetne politiky, filmu ci divadla ­ mnohdy ani v anglictine neberou konce. (I to mu clovek v koutku sve duse zdrave zavidi.) Nu a vrhl se na divadlo. Zpocatku jen neco ve smyslu "podej, podrz, udelej" ­ jako oponar a kulisak. Az jednou jej Tomas Masek oslovil ­ vzpominate? Potreboval "tri muze" na prestehovavani scen v Rozkvetlem kaktusu. A mezi nimi byl i Petas. Poprve ve svem zivote byl na otevrene scene odmenen potleskem. Nu a po tomhletom krtu prisla dalsi role napr. hospodskeho v Nasich furiantech anebo nejposlednejsi a nejvetsi (nejtezsi zaroven) jako Pandolfo v Tri v tom ci jako bavorsky turista ve Vrazdach a neznostech. Povedly se mu. A tak se mu v Kanade splnil i dalsi sen ­ hraje opravdove divadlo a prave tam, kde byvaval od prvopocatku sveho prichodu pravidelnym hostem. Koneckoncu, divadlo je jeho nejvetsi laskou. Hodne o nem vi, je chodici encyklopedie mnoha oboru, ceskeho divadla zejmena. Verim, ze jeho padesatka mu da sanci hrat dalsi role zralych muzu. Hodne stesti Ti preje Tvoje zena Vera a pratele a take Satellite.
***


Navrat na hlavni stranu