Navrat na hlavni stranu

Babi leto jiz na jare v Plzni
Hlavni cenu Lednacka na festivalu Finale v Plzni dostal posledni film s Vlastimilem Brodskym Babi leto. Cela udalost byla jaksi poznamenana jeho odchodem a tak ani udeleni teto ceny neudivilo, ackoliv dle meho nazoru by stejne oceneni zaslouzily nejmene dalsi dva snimky a to Rok dabla od Petra Zelenky a Vylet od Alice Nellis.
Spolu s Vlastimilem Brodskym hraje ve filmu Babi leto Stella Zazvorkova. Ta je presnym protikladem divokeho recesistickeho duchodce, ktery se svym kumpanem Edou (Stanislav Zindulka) provadi ruzne ekonomicky nevyhodne taskarice a rozpocet urceny na pohreb manzelu se jaksi ztencuje. Kdyz uz to stara pani nemuze vydrzet, pozada o rozvod. Pri smircim rizeni dojde k naprave, ale ani to neni resenim. Nyni usedly duchodce je nudny a nezazivny a tak se dvojice rozhodne o posledni recesistickou akci - spolecne odjedou jako milionari kupovat zamek na severni Moravu, na ktery nemaji penize. Obleknou se do milionarskeho obleku. Na zamek jedou v drahe limuzine. Ale tam se ani nezastavi a okamzite jedou zpatky, protoze pry zamek je maly a neudrzovany. V symbolickem zaveru filmu se herec louci s divaky, kdyz odleta v balonu neznamo kam.
Finale 2002
Letosni plzensky filmovy festival se skutecne tesil pozornosti medii i divaku. Program festivalu se objevil i v prazskem metru, na dalnici mezi Prahou a Plzni byly obrovske reklamni tabule. Plzen zila festivalem. Tentokrat jsem prijel tesne pred zahajenim festivalu a nutno rici, ze i na takovy festival je nutna aklimatizace. V prvnich dnech se prece jen casovy posun na mne projevil a tak se mi podarilo pri krasnem Trnkove filmu Sen noci svatojanske prozit i sen noci plzenske. Oci se pri zhasnuti prece jen klizily a nebylo obrany. Jinak prave Jirimu Trnkovi a loutkam Spejbla a Hurvinka byla venovana sekce Bajecni muzi s klikou. Uvodni odpoledne vsak patrilo filmu reziserek Very Simkove-Plivove a Drahuse Kralove Kruh. Pribeh mlade gymnastky, ktera po padu z kruhu ochrne, je zajimavy svym nametem, ale nemel jsem pocit, ze deti hraji prirozene. Pri tom si myslim, ze dialogy zachycuji skutecne to, jak deti hovori. Pripadalo mi to, jako kdyby nekdo si odposlechl rec deti, zapsal ji a opet chtel aby se takove dialogy deti naucily a odehraly je, coz nefungovalo. Otazkou vsak je, jak by tento film hodnotily deti a navic, dnes se skutecne natoci minimalni mnozstvi filmu pro ne, takze v tomto smeru lze film hodnotit skutecne pozitivne.
Formanovy filmy
Letosni Finale bylo venovano filmum Milose Formana. Bylo zajimave, ze v nahodne vybrane ankete zvitezily mezi mladymi lidmi filmy, ktere Forman natocil az v Americe, zatimco ja jsem daval prednost jeho prvnim filmum. V roce 1958 napsal Forman scenar k filmu Stenata, ktery reziroval Ivo Novak. Uz zde je znat Formanuv kriticky pohled na svet kolem nej a svym zpusobem se jedna o dokument, ktery pravdive zachycuje dobu. Dnes zni dosti neuveritelne situace, kdy absolventky Zdravotni skoly musi na venkov, kam maji umistenky. Nesou to tezce. Jedna se pokusi o sebevrazdu. Dve se vdaji. Ale situace se tim neresi. Je zapotrebi mit byt. Ani svatebni noc nelze prozit v hotelu, protoze nocleh je jen pro toho, kdo neni z Prahy. Nakonec mladi manzele konci na Sumave. Nostalgicky krasne pusobi situace, kdy se Otto dokaze dostat taxikem z Hlavniho nadrazi na Smichov rychleji nez vlak a pri tom se staci jeste zastavit doma pro veci a sbalit si je. Taxik totiz projizdi prazdnymi ulicemi, kde u chodniku nic nestoji. V Stenatech je mozne videt take nastup nove herecke generace: Jana Brejchova, Vladimir Mensik
Dalsim filmem z tohoto obdobi je Konkurs. Zde je zachycena atmosfera Semaforu, kam se pokousi dostat stovky mladych uchazecek. Film se sklada ze dvou casti. Jedna popisuje situaci v dvou dodelavajicich dechovych kapelach, z nichz kazda ma jednoho mladeho clena. Kdyz se nezucastni celostatni souteze Kmochuv Kolin, jsou oba vyhozeni, ale vzapeti opet prijati, kazdy do konkurencni kapely. O angazma v Semaforu je naproti tomu nepredstavitelne jiny zajem. Forman zachytil dva svety. Jeden, ktery bezi setrvacnosti stare generace, druhy svet generace, ktera kasle na ideologii. V Konkursu se take objevuji herci, s kterymi se pak setkavame v dalsich Formanovych filmech: Vladimir Pucholt, Ladislav Jakim, Jan Vostrcil
Do teto serie filmu pak take patri i film Cerny Petr (1963) a Lasky jedne plavovlasky (1965), kde jiz zcela jasne muzeme videt Formanuv rukopis. Pokrytecky svet dospelych sleduje Petr svym pohledem. Ma byt prodavacem, ale ve skutecnosti ho vedouci chce vyskolit za fizla, ktery sleduje lidi. Tuto ulohu se prodavacskemu ucnovi nedari hrat a jeho rodice nechapou, ze se nemuze smirit s pokrytectvim. Svet ucnovskeho zednika Cenka (Vladimir Pucholt) je proto jednodussi a proto i primejsi, i kdyz se k urcitym akcim musi i on nalezite osmelit. Nekdy je to alkohol, jindy potrebuje doping publika, ktere se pokousi ziskat slovy: "Sleduj!" Nezapomenutelne jsou jeho lingvisticke rozbory mezi "Ahoj!" a "Ahooooj!"
Zid Suess
Jednou ze sekci, ktera je pravidelne na festivalu je pohled do minulosti. Tentokrat to bylo obdobi druhe svetove valky a holokaustu. Poprve v zivote jsem mel moznost videt hrany propagandisticky film z druhe svetove valky. Bylo pouzito tematu, ktery jiz drive zpracoval Lion Feuchtwanger. Hlavni postavou je Josef Suess Openheimer, poradce wuertenberskeho vevody Karla Alexandra z poloviny 18. stoleti. Tento film slouzil jako propagandisticky film, po kterem se obzvlast zesilovaly protizidovske nalady. Pri tomto filmu jsem mel take snad jediny spatny zazitek z festivalu. Jelikoz film byl vyprodan, sedel jsem v prvni rade a vedle mne byl mladik se svou pritelkyni. Vypadal celkem normalne. Pravda, posilnil se trochu alkoholem, ale to zrejme nemelo prilis velky vliv na jeho pristup k teto problematice. Otazal se: "Pane, vy jste Zid?" Aniz by mne doslo kam miril, odpovedel jsem, ze ne. "ze tak vypadate!" "Nemate nahodou v tasce jarmulku?" snazil se dal provokovat. Behem promitani si pak se svou pritelkyni stale neco spital. A na konci byl jedinym, ktery tleskal. U vychodu jsem pak videl, ze nebyl osamoceny, ale ze mel na predstaveni i sve kumpany.
Jelikoz prselo, zastavili jsme se po predstaveni v mistnim bistru a tak jak jiz to byva na takovemto festivalu, pokouseli jsme se zhodnotit toto "umelecke" dilo. Otazka, kdy se dostava umelec do sluzby ideologie je daleko slozitejsi. Vzdyt neni to tak davno, co cesti reziseri tocili filmy jako Lide z metra, Kdo hleda zlate dno ci dokonce Majora Zemana. Vznesl jsem otazku, do jake miry my samotni se dnes podilime na necem, co z pohledu roku 2020 bude nemoralni a za co nas budouci generace bude soudit tak, jako se dnes divame na rezisera, ktery vytvoril film Zid Suess,Veita Harlana.
Problem nastupu kazde totality je v tom, ze je nenapadna a vzdy slibuje radikalne skoncovat se "zlem". "Zlo" je vsak silnejsi nez se puvodne zdalo, proto je nutne posilit moc. Analyzovat totalitu vsak lze pouze tim, ze dokonale pochopime atmosferu, v ktere vznikla a v tom nam pomuze, kdyz vidime i produkty totality a nikoliv to, ze pred ni budeme zavirat oci. Ze zakazeme o ni mluvit. Je proto dobre, ze film Zid Suess bezel na plzenskem Finale, i kdyz se na promitani objevil tento priblbly mladik. Tim, ze se zakazou tyto filmy a pousteji se jen ukazky, dokaze se jen to, ze vznikne mytus o tom, ze se jednalo o "umelecke dilo". Nedavno byl odsouzen v Praze vydavatel Hitlerova Mein Kampf pan Zitko. Skutecnosti je, ze o knihu nebyl puvodne skoro zadny zajem. Teprve tim, ze bylo zahajeno trestni stihani, se zajem o knihu probudil.
Pristi generace budou soudit nas. Budou se ptat, jak je mozne, ze jsme my dnes tak snadno pritakali vecem, ktere se ukazaly jako nosne pro totalitu a mozna, ze jsme se zabyvali vecmi, ktere uz davno byly mrtve. Je take mozne, ze v budoucnosti k nicemu takovemu nedojde a ze vsechny obavy jsou paranoidnimi obavami, ale optimismus po prvni i druhe svetove valce je nebezpecne podobny nasemu optimismu dnes.
Nachove plachty
Druhy den jsme meli moznost videt poeticky dokument o prestavbe sedmdesatimetroveho ricniho clunu na divadlo, ktere ma jeviste s malou tocnou. Reziseru Miroslavu Jankovi se podarilo udelat pribeh nikoliv o hre Alexandra Grina, ale o tom, jak tato inscenace vznikala. Vidime zde prestavbu lodi i to, jak se cizi herci uci cesky text. Coz je samostatny novy pribeh.
Jedna se o experiment, ktery pripomina podobne filmy obzvlaste z konce let sedesatych a prvni poloviny sedmdesatych. Na rozdil od ostatnich filmu je pribeh samotny vedlejsi, ale jedna se zde o vztah hercu k tomuto pribehu, o zachyceni divadelniho prostredi. O vztah mezi herci, o vztah mezi herci a kapitanem ricniho clunu. Jak jiz to byva, je tento film neobvykle roztristeny a nekdy je tezke sledovat dej, ale to patri k tomuto druhu filmu. Nakonec behem nataceni mnozi z hercu ani poradne nevedi, o cem vlastne Grinova hra je. Trochu zklamanim byl pro mne povidkovy film Radhost. Ani jedna ze tri povidek Zahradka raje, Otevrena krajina svobodneho muze ci Radhost mne nezaujala natolik, ze bych o ni s nekym diskutoval.
Zajimavym koprodukcnim snimkem ctyr zemi, Estonska, Ruska, Ceske republiky a Nemecka, je film Karu Sueda - Medvedi srdce. Pribeh estonskeho chlapce Nika, ktery z mesta odejde na Sibir, kde se chce stat lovcem. Tvrda priroda ho uci novemu pohledu na svet. Setkani s divokou domorodou zenou, ktera spise pripomina medvedici, pusobi jednou jako sen, jindy je to pribeh nesmirne realny. V divokem prostredi Sibire je i navrat do nejblizsi vesnice, kde zije Nikova zena - ucitelka Guita - civilizacnim sokem. Film byl natocen v extremnich podminkach a ma neuveritelne peknou kameru.
Spise k tem horsim lze zaradit film s drogovou tematikou Pernikova vez. Jakub, obcasny prekupnik s drogami se dozvi, ze jeho divka je zavrazdena. Smrt se snazi pomstit, ale v zaveru zjisti, ze vrahem je on sam. Na filmu jsou nekdy zajimave dialogy, ale nejsou zase vzdy natolik presvedcive, abychom meli pocit, ze jsou skutecne ze zivota.
Vylet
Presnym opakem je vsak film Alice Nellis Vylet. Na pomerne jednoduchem pribehu, kdy rodina v nesourodem slozeni (babicka, matka, dve dcery, zet a vnuk) vezou otcovu urnu do male vesnicky na Slovensku. Behem cesty vsak se ukazuje, ze vsichni ziji ve svem vlastnim svete. Tyto svety se navzajem prolinaji, ale ve skutecnosti zde neexistuje komunikace. Alici Nellis se podarilo vytvorit s Ivou Janzurovou a jejimi dvema dcerami tym, ktery klape jako hodinky. Nemame pocit nasilneho dialogu. Prestoze se jedna o pribeh, ktery mnoho neslibuje, najednou jsme vtazeni do deje. Jedna z dcer se pohybuje mezi hodnym manzelem a prilis nezavislym milencem. Druha je naopak utahanou tehotnou zenou v domacnosti. Ve svem svete zije i vnuk Leon. Primo neskutecne pravdive pusobi scena na cesko-slovenskych hranicich, kdy najednou navrat urny do rodinneho hrobu je nepredstavitelnym problemem.
Intimni atmosfera plzenskeho Finale nabizi i moznost pohovorit s herci a tvurci filmu. Tentokrat jsem mel moznost promluvit si s autorkou filmu Alici Nellis.
ABE: Nejprve bych vam chtel pogratulovat k tomuto filmu. Videl jsem zatim oba vase celovecerni filmy Ene bene i Vylet a tento druhy se mi libil jeste vic prave pro svoji prirozenost. Navic vloni, kdyz jsme vezli s manzelkou vystavu z Kanady na Slovensko, tak jsme na hranicich zazili neco podobneho.
AN:
V tomto pripade nejde pochopitelne o slovenske celniky. Jde o nesmyslne rozdeleni, kterym vznikaji problemy. Kdykoliv neco delam nebo pisi, tak se snazim na veci podivat i z druhe strany.
ABE: Nemate problem s tim, kdyz se divate na vec take z druhe strany?
AN:
Nekdy, kdyz mi nekdo neco provede, tak se nemohu spravedlive rozcilovat. Protoze se na to vzdycky snazim podivat nejen ze sveho pohledu.
ABE: Muzete se pak divat na nejake sportovni utkani?
AN:
Kdyz sleduji nejakou hru, tak vzdycky nekomu fandim. Tomu se neubranim. Ale kdyz souper moc prohrava, tak je mne ho lito. Pri hokeji vsak fandim vzdycky nasim.
ABE: Mate pocit, ze cestovat s urnou je originalni myslenka?
AN:
Tohle je strasne stare schema - cesta s mrtvym. Pochazi snad z antiky, ale objevuje se i ve filmu. Neslo mne o originalitu zapletky. Ta zapletka je jen jakousi podlozkou pod neco a na ni se da povidat o vztazich, pocitech atd.
ABE: Postupovala jste metodou, ze byste se snazila zachytit dialogy ze zivota a aplikovat je ve filmu?
AN:
Ne, dialogy vznikaji velice organicky a byla by to pouze nahoda, kdyby do toho pasovalo neco, co jsem zaslechla. Spis se snazim si ty lidi predstavit. Vim, co chteji rici.
ABE: Do jake miry jsou dialogy pevne napsane a kdy herci improvizuji?
AN:
Nemohu si dovolit mnoho improvizovat, protoze jakmile bych nekde ujela od pevneho scenare, pak se mi to nekde nesejde. Pak by se mohlo stat, ze by slova zacala znamenat neco jineho nez co jsem puvodne chtela. Improvizovat mohou v pohybu, ve vyrazu.
ABE: Jak se tedy rodil scenar?
AN:
Na zacatku jsem znala hlavni body: rodina jede na Slovensko, auto se vyboura a pak jsem znala povahy jednotlivych lidi. Znala jsem povahu matky, ktera chce uchranit sve dcery i treba lzi.
ABE: Jak je mozne, ze se tak casto hovori ve filmu o lzi, ale malokdy o pravde?
AN:
Neverim moc na jedinou pravdu. Ta se casto meni. Verim spis v komunikaci. Clovek si mysli casto, ze veri v pravdu, ale vlastne ji casto nerika. Nebo naopak si neco vymysli a ono se to pravdou stane. Pokus komunikovat o necem a primo, to je pro mne urcita pravdivost. Diky tomu se mohou vztahy nekam posunout.
ABE: Myslite si, ze se Vam podarilo posunout vztahy ve vasem filmu?
AN:
V tomto filmu se fakticky tyto vztahy nikam nepohnuly. Ale posunulo se chapani techto lidi, chapani vlastni rodiny. Nic se nezmenilo, ale rodina se dostala do situace, kdy by se neco mohlo zmenit.
ABE: Mate svoji originalni, velice zralou koncepci. Jak jste se vlastne dostala k filmu?
AN:
S filmem jsem zacala velice pozde az po petadvaceti. Studovala jsem na konzervatori a na filosofii (anglistiku-amerikanistiku). Mela jsem pratele na FAMU a tak jsem se tam prihlasila. Bylo to poprve, kdy jsem neco napsala. Nejprve par povidek a v prvnim rocniku jsem napsala scenar k Ene bene, coz jsem pozdeji natocila.
ABE: Jedna se o politickou satiru, v tom je to asi unikatni
AN
: Mne ani politika v aktivni poloze nezajima. Spise mne to zajimalo jako princip. Ten byl dan dobou. Take na mne pusobila urcita deziluze po listopadove euforii. V te dobe, kdyz jsem to psala, jsem vlastne ani nevedela, jestli se to nekdy natoci. Bylo to priznacne pro tu dobu. Vsichni se v tom motame a nikdo vlastne nevi co s tim. Kdybych mela delat konkretni politiku, tak nevim jak a nedovedu se v ni orientovat.
ABE: Co delate krome filmu?
AN:
Pisu scenare, ale mam to stesti, ze mimo film reziruji v divadle a ted mne ceka opera.
ABE: Nechci chodit do soukromeho zivota, ale mate treba zazemi ve svem manzelovi, ktery je Americanem zijicim v Cechach?
AN:
Muj manzel je ekonom-analytik v bance.
ABE: Hovorite o techto vecech spolu?
AN:
Ne, moc se o tom nebavime. On vidi moje filmy, kdyz jsou hotove. O filmech hovorim s prateli, kteri jsou zaroven moji kritici. Tech vsak neni mnoho. Tri, ctyri. Nesmeji to byt lidi, kteri vse pochvali, ani lidi, kteri vse zatrati.
ABE: Hodnotit film je zalezitost take kritiku
AN:
Kdyz je promitani pro kritiky, tak oni maji vetsinou kamenne obliceje. Nedaji se precist. Nedaji na sobe znat, co si mysli. Tentokrat vsak straslive dlouho tleskali, coz mne udelalo obrovskou radost.
ABE: V teto zemi i reziseri biji kritiky
AN:
Asi bych nekdy byla v pozici kritiku opatrna. Uz jen proto, ze nekdo se s necim delal treba dva roky a on kritiku pise pouze deset minut. Vse je pak ovlivnene pouze tim, jestli maji dobry nebo spatny den.
ABE: Ve vytvarnem umeni je uz uspechem, kdyz se kritik dostavi. Spolupracujete vy nejak s nejakym vytvarnikem?
AN:
V divadle se hodne orientuji na vytvarniky. Vic nez ve filmu. Umeni je mi blizke, muj otec k nemu mel hlubsi vztah. Dokonce jsem to zkousela se dostat na Akademii, ale pak mne odradilo, ze bych treba pul roku musela malovat zatisi s cibulemi. Nebyla bych dobrym malirem. Ulevou je, ze mohu vytvarne umeni vnimat bez jakekoliv osobni ambice.
ABE: A co se Alice Nellis chysta natocit?
AN:
Otazkou je, jak to bude s ceskou kinematografii vypadat a co si vlastne budu moci dovolit.
Divoke vcely
Film, na kterem jsme se s Petrem Chudozilovem, ktery byl rovnez na festivalu, neshodli. Zatimco mne se libil, jemu se nelibil. Vytykal mu schematicnost a mnozstvi klise. Mne se pro zmenu libilo, ze to byl jediny film udelany jako klasicky film, s kamerou citlivou pro detail, s dlouhymi zabery, cili ne prilis vhodny pro televizi ci video. Jeden den na festivalu jsem si odskocil do Prahy a cestou zpatky jsem jel s Vandou Hybnerovou, ktera hrala v tomto filmu jednu z hlavnich roli. Vypravela o tom, jak bylo treba obtizne se s mistnimi lidmi seznamit, aby skutecne doslo k porozumeni. Ve filmu pak je velice tezke rozeznat herce a neherce. Asi bych vynechal osobu otce byvaleho disidenta, ktery v soucasnosti nezvlada situaci a venkovskou tombolu, ktera prilis pripomina Formana. Proti teto namitce jsem musel prijmout i argument, ze fotografie Havla je beznou fotografii v urednich mistnostech a ze tombola je na kazde venkovske zabave. Tatiana Vilhelmova za roli prodavacky Bozky, pracujici v kiosku, dostala hlavni oceneni ctenaru casopisu Cinema za zenskou roli. Horka komedie, situovana nekam na Bruntalsko, dokaze popsat i beznadej mlade generace. Otazkou je, jestli mlada generace vubec nekdy v nejake dobe mela nadeji, az na vyjimecne revolucni okamziky, z kterych rychle vystrizlivela.
Rok dabla
Ve festivalovem programu je o Zelenkove filmu: Pribeh o setkani se zazrakem, andelem a alkoholem. Jan Holman prijizdi z Holandska do Cech tocit dokumentarni film o alkoholicke lecebne. Tam se setkava s Jaromirem Nohavicou a jeho "straznym andelem" Karlem Plihalem. Plihal inscenuje na zkousku svuj vlastni pohreb. Smutecni pruvod doprovazi hudba kapely Cechomor. Jejich energie Plihalovi ucaruje. Doporuci Cechomor jako doprovodnou kapelu Nohavicovi. Karel Holas, houslista Cechomoru, pracuje jako najemny hudebnik k obveseleni hostu ve vytazich luxusnich hotelu. Behem jedne sve jizdy se setkava s Jazem Colemanem, ex-zpevakem britske skupiny Killing Joke a dirigentem Sydneyske opery. Jaz nabidne Cechomoru turne se symfonickym orchestrem. Cechomor se ale rozhodne pro Nohavicu. Holman je zaujat vylecenym Nohavicou natolik, ze opousti sve puvodni plany a vydava se s nimi na turne
Nejkrasnejsi na celem pribehu je, ze je udelan jako dokument a ani v jednom okamziku nemame pocit, ze se jedna o pribeh smysleny. Navic zde probiha odborna diskuse, jestli Jarek Nohavica nosi trenyrky nebo slipy. Svedectvi jsou protichudna a skupina Cechomor dospiva k zaveru, ze ve skutecnosti vlastne Nohavicu nikdo nezna. Videt tento film je skutecne zazitkem, navic k umocneni existencialniho proziti celeho filmu prijela skupina Cechomor do Plzne a vystoupila behem festivalu, coz patrilo ke spickovym zazitkum.
Reziser Petr Zelenka rika, ze samotne nataceni filmu bylo pomerne rychle a ze vzajemne hecovani se mezi Nohavicou a Plihalem melo dobry dopad na vysledek filmu. "Nohavica mel pred Plihalem naskok, protoze se s jeho natacenim zacalo drive. Na druhou stranu, Plihal ma manzelku herecku, takze spousta veci neni pro neho nova." Zajimave sceny z devastovane krajiny, kde skutecne radil dabel, se odehravaji na Mostecku. Zde je rovnez i rozpadly kostel, v kterem Plihal proziva sva mysticka vytrzeni.
S Ivanem Jachimem
Tesne pred odjezdem jsem poprosil o rozhovor reditele festivalu Ivana Jachima.
ABE: Proc nazev Finale?
IJ:
Jedna se o zkratku. V sedesatych letech mel nazev FIlmy NAsich LEt. V roce 1968 mel tehdejsi reditel Spravy kin potrebu predstavit zdejsim divakum ceske filmy, ktere sklizely uspechy po svete, zatimco v Ceskoslovensku i tady v Plzni byla divacka odezva miziva. Takovou zajimavosti je, ze hlavni cena Lednacek symbolizuje Leden 1968.
ABE: Jak jsi se dostal k filmum ze sedesatych let?
IJ:
V dobe, kdy jsem vyrustal chybely informace. Pokud clovek nezil v prostredi uplne prolhanosti, ktere snad uz neexistovalo (na prelomu sedmdesatych a osmdesatych let) ani v nomenklaturnich rodinach, tak o spouste veci nesmel mluvit a kdyz o nich nesmis mluvit, tak te to samozrejme zacne zajimat, proc o tom nesmis mluvit. Pak zjistis, ze urcite veci nesmis cist. Urcite veci nesmis poslouchat. Tehdy to bylo vlastne strasne jednoduchy. Bylo to vlastne o tom, ze jsme MY a ONI. Cim vic se clovek chtel o to zajimat, tim vic se o tom dovidal. Ze zacatku jsem nevedel, ze existuji zakazane filmy, zakazana literatura. Nejprve mne zajimala ta zakazanost. Pozdeji jsem v tom zacal hledat teprve tu kvalitu. Zajimave je, ze jsme se dostali pod jakousi sklenici. Poslouchali jsme nezavislou hudbu, nejen Plastic People, ale stovky kapel a nezajimali jsme se o to, co je venku. S odstupem doby vidim, ze ne vse bylo tehdy kvalitni.
ABE: Jaka je dalsi historie Finale?
IJ:
Trval tri roky. Prvni dva roky se jeste udelovaly ceny. Tretim rokem uz zadny z filmu cenu nedostal, protoze nesplnoval ideove pozadavky, aby tu cenu mohl dostat. K opacne situaci doslo v roce 1990, kdy pan Zenisek festival obnovil a ocenily se vsechny filmy, protoze byla revolucni doba. Pak doslo k dobe, kdy film prestal lidi zcela zajimat. Nastoupili nezavisli producenti, mizela kina. V Plzni bylo sveho casu 15 kin. Dnes jsou tu dve. Podobne jak se vyvijela kinematografie, tak se vyvijel festival. Zacinalo vznikat opet vice filmu, az do dnesni doby.
ABE: Mnohdy vsak zalezi i na urcitych okolnostech. Vloni vam z technickych duvodu nevysla predprodej. Letos vam neznami pachatele ukradli pocitace. Jak to ovlivnilo festival?
IJ:
Myslim si, ze to festival nijak neovlivnilo. Nejsou to problemy, ktere by se nedaly prekonat. Vsichni jedou na doraz, tecou nervy, obcas na sebe vyjedem, ale myslim, si, ze se to da ustat. Festival musi byt hlavne prijemny pro divaky, pro hosty a pro tvurce.
ABE: Jak to delate, ze atmosfera je zde vzdy neuveritelne prijemna?
IJ:
Delaji to vzdycky mladi lide a snazi se to delat s usmevem.
ABE: Nebude Finale expandovat?
IJ:
Ceka nas spousta zakladnich rozhodnuti. Kdy a kde budeme festival delat. Budeme se snazit nalezt optimalni reseni. Urcite to reseni nebude v tom, ze bychom expandovali. Uz letos jsme skrtli jeden kinosal, protoze toho bylo na Plzen moc. Pokud by melo dojit k rozsireni, tak bychom zde chteli mit vic profesnich zalezitosti, vic seminaru, moznosti setkani ci prezentaci filmu.
ABE: Kdy budeme znat hrubou kostru celeho festivalu?
IJ:
Nechceme to delat prilis pozde. Chteli bychom to stacit do leta. V navaznosti na to vybrat ucastniky a v listopadu uz by bylo mozne vedet, na co se pristi festival soustredi.
Ales Brezina
***



Navrat na hlavni stranu